گام به گام فیزیک دهمدهمفیزیک دهم

جواب پرسش‌های فیزیک دهم

دوستان خوبم سلام. در مقاله قبل به‌صورت کامل جواب فعالیت‌های فیزیک دهم را بررسی کردیم و امروز در این مقاله به سراغ پرسش‌های فیزیک دهم خواهیم رفت. در سال‌های قبل که خود من دانش‌آموز بودم همواره پیدا کردن منبع خوب و پاسخ سوالات کتاب‌های درسی یکی از دشوارترین کارهای ممکن بود؛ از طرفی حل تکالیف هم به‌نوبه خود بد بود. ولی اصلا نگران نباشید؛ من شایان مامندی هستم و در بخون کامل‌ترین مقاله مربوط به پاسخ پرسش‌های فیزیک دهم تجربی و ریاضی را در اختیارتان قرار می‌دهم.

درضمن شاید خبر نداشته باشید که هدف اصلی ما در این سایت، تولید محتواهای کاملا رایگان است که به شما در مسیر آموزش به‌شدت می‌تواند کمک کند و با عضویت در خبرنامه سایت می‌توانید از بهترین خدمات ما بهره‌مند شوید. در هر بخش از مقاله هم اگر دچار سوال یا ابهامی شدید حتما از بخش نظرات بپرسید تا راهنمایی شوید. درضمن با استفاده از مقاله حل پرسش‌های فیزیک دهم ریاضی و تجربی خیال‌تان برای همیشه از بابت جواب‌های آپدیت راحت خواهد شد و به سادگی می‌توانید به سوالات این بخش در بارم‌بندی امتحان و بودجه‌بندی فیزیک کنکور پاسخ دهید.

جواب پرسش‌های فیزیک دهم فصل اول

اولین بحثی که به بررسی آن خواهیم پرداخت، پاسخ پرسش‌های فصل اول فیزیک دهم است. در این فصل با مباحث اندازه‌گیری و تعدادی از پارامترها آشنا خواهیم شد که در سایر فصل‌ها برای ما کاربردی خواهند بود. پس اگر آماده هستید مستقیم به سراغ حل پرسش‌های فصل 1 فیزیک دهم برویم…

جواب پرسش فیزیک دهم صفحه 6 | پاسخ پرسش 1-1 فیزیک دهم

پاسخ فعالیت صفحه 6 فیزیک دهم

1- پرتو نور: به نازک‌ترین باریکه نور، پرتو نور می‌گویند.
2- باریکه نور: به مجموعه‌ای از پرتوهای نور عبوری از یک شکاف، باریکه نور گفته می‌شود.
3- جهت انتشار نور: به جهت حرکت پرتوهای نور، جهت انتشار نور گفته می‌شود.
4- لیزر مدادی: یک منبع نور که نور را در جهت مستقیم منتشر می‌کند.

الف: در این شکل، باریکه نور منتشر شده در یک لیزر توسط پرتوهای نور مدل‌سازی شده است.
ب: در این شکل، پرتوهای نور به سطح درخت تابیده شده و دوربین عکاسی، پرتوهای بازتابی را جمع‌آوری و روی فیلم یا نوار عکاسی منتقل می‌کند.

جواب پرسش فیزیک دهم صفحه 8 | جواب پرسش 1-2 فیزیک دهم

جواب پرسش صفحه 8 فیزیک دهم

مزایا: باتوجه به این‌که به عنوان یک واحد اندازه‌گیری همواره در دسترس است در هرجایی می‌توان از آن استفاده کرد.
معایب: اندازه نوک بینی تا انگشتان، در هر فرد ممکن است یک مقدار متفاوت باشد.

جواب پرسش فیزیک دهم صفحه 13 | پاسخ پرسش 1-3 فیزیک دهم

جواب پرسش صفحه 13 فیزیک دهم

پاسخ پرسش صفحه 13 فیزیک دهم در تصویر بالا مشخص شده است.

جواب پرسش فیزیک دهم صفحه 17 | جواب پرسش 1-4 فیزیک دهم

جواب پرسش صفحه 17 فیزیک دهم

باتوجه به این‌که چگالی بنزین از آب کم‌تر است، زمانی‌که برروی بنزین شعله‌ور آب بریزیم، آب به پایین رفته و بنزین در بالا باقی می‌ماند و هم‌چنان شعله‌ور باقی خواهد ماند.

جواب پرسش فیزیک دهم صفحه 18 | جواب پرسش 1-5 فیزیک دهم

جواب فعالیت صفحه 18 فیزیک دهم

باتوجه به مفهوم چگالی می‌دانیم ماده‌ای که بیشترین چگالی را داشته باشد، در ته استوانه قرار دارد، ماده‌ای که کمترین چگالی را داشته باشد دربالای ظرف قرار می‌گیرد. باتوجه به همین توضیحات و داده‌های سوال می‌توان رابطه چگالی جیوه > چگالی آب > چگالی روغن زیتون را به‌دست آورد. پس خواهیم داشت:
A= روغن زیتون
B= آب
C= جیوه

جواب پرسش‌های فصل دوم فیزیک دهم

خب فصل اول فیزیک دهم تمام شد و از اینجا وارد بررسی جواب پرسش‌های فصل دوم فیزیک دهم خواهیم شد. فصل دوم فیزیک دهم یعنی ویژگی‌های فیزیکی مواد به‌صورت تخصصی به بررسی مفاهیم فشار می‌پردازد و یادتان باشد این فصل یکی از فصل‌های مهم به‌خصوص برای دانش‌آموزان رشته ریاضی است. اگر آماده هستید به سراغ پاسخ پرسش‌های فصل دوم فیزیک دهم شویم.

جواب پرسش صفحه 26 فیزیک دهم | جواب پرسش 2-1 فیزیک دهم

پاسخ پرسش صفحه 26 فیزیک دهم

الف: با برخورد مولکول‌های عطر با مولکول‌های هوا به‌سرعت در هوا پخش می‌شوند و می‌توان بوی آنها را حس کرد.

ب: برخورد مولکول‌های هوا با یک‌دیگر باعث پخش آن‌ها در سرتاسر کره زمین می‌شود و درنتیجه تمامی موجودات زنده می‌توانند از آنها استفاده کنند.

جواب پرسش صفحه 29 فیزیک دهم | حل پرسش 2-2 فیزیک دهم

پاسخ فعالیت صفحه 29 فیزیک دهم

زمانی که دمای شیشه معمولی است با نزدیک شدن قطعه‌های شیشه مولکول‌ها به اندازه کافی به‌هم نزدیک نمی‌شوند؛ از طرفی می‌دانیم که نیروهای بین مولکولی کوتاه‌برد هستند، یعنی در فاصله‌های کم اثر می‌کنند؛ زمانی‌که به شیشه گرما داده شود باعث نرم شدن آن خواهد شد و درنتیجه با نزدیک کردن دو قطعه به‌هم شاهد تداخل مولکول‌ها خواهیم بود و با کم شدن فاصله مولکول‌های بین دو قطعه حتی می‌توانند به‌هم نیروی جاذبه هم وارد کنند.

جواب پرسش صفحه 30 فیزیک دهم | حل پرسش 2-3 فیزیک دهم

پاسخ پرسش صفحه 30 فیزیک دهم

الف: به‌یاد داشته باشید که نیروی هم‌چسبی با دما تقریبا رابطه عکس دارد. در تصویر سمت چپ، قطرات روغن درشت‌تر هستند، یعنی نیروی هم‌چسبی بیشتر است و درنتیجه دمای قطره‌های روغن کمتر است.
ب: با افزایش دما، جنب و جوش مولکول‌ها بیشتر می‌شود، در نتیجه نیروی هم‌جسبی در مایعات کاهش می‌یابد.
پ: برای کاهش نیروی هم‌چسبی مولکول‌ها و درنتیجه تسهیل شست‌وشو.

جواب پرسش صفحه 34 فیزیک دهم | پاسخ پرسش 2-4 فیزیک دهم

پاسخ پرسش صفحه 34 فیزیک دهم

باتوجه به رابطه 2-3 می‌دانیم که فشار به  4 عامل بستگی دارد؛ فشار هوا، چگالی، شتاب گرانش و ارتفاع؛ ظرف بالا و سه نقطع A, B, C را در نظر بگیرید؛ در هرسه نقطه فشار هوا برابر است، باتوجه به این‌که کل مایع موجود در هر سه نقطه یک نوع است پس چگالی هم در هر سه نقطه برابر است، شتاب گرانشی هم در هر سه نقطه برابر است و تنها پارامتری که می‌تواند روی فشار تاثیر گذار باشد، ارتفاع نقاط است؛ لذا در نقاطی از یک سیال که دارای ارتفاع برابر هستند، فشار برابر است.

جواب پرسش صفحه 38 فیزیک دهم | پاسخ پرسش 2-5 فیزیک دهم

پاسخ پرسش صفحه 38 فیزیک دهم

الف: باتوجه به این‌که چگالی آب از جیوه خیلی کمتر است، اگر از آب استفاده می‌شد باید ارتفاع ستون به‌شدت افزایش پیدا می‌کرد.
ب: اگر چگالی را با d نشان دهیم طبق رابطه فشار خواهیم داشت: p=dgh؛ در‌صورتی که یک رابطه مستقل برای ارتفاع ایجاد کنیم خواهیم داشت: h=p/dg یعنی ارتفاع از تقسیم فشار هوا بر چگالی و شتاب گرانشی به‌دست خواهد آمد. با توجه به‌اینکه فشار هوا و چگالی جیوه و شتاب گرانش در در لوله‌ها برابر است،بنابراین ارتفاع ستون جیوه تغیر نمی‌کند.
پ:  فشار هوا از طریق روزنه، به جیوه داخل لوله نیرو وارد کرده و جوهر را به سمت پایین فشار می‌دهد.

جواب پرسش صفحه 42 فیزیک دهم | جواب پرسش 2-6 فیزیک دهم

پاسخ پرسش صفحه 42 فیزیک دهم

نکته اول: در شناور یا غرق شدن یک جسم، یکی از مهم‌ترین عوامل تفاوت چگالی‌هاست.
نکته دوم: اگر نیروی شناوری را با F , نیروی وزن را با W نشان دهیم حالت‌های زیر اتفاق می‌افتد:

F>W: نیروی شناوری از نیروی وزن بزرگ‌تر است درنتیجه جسم به بالا حرکت می‌کند.
F<W: نیروی وزن از نیروی شناوری بزرگ‌تر است درنتیجه جسم پایین می‌رود.
F=W: نیروی شناوری و نیروی وزن برابر هستند درنتیجه جسم شناور یا غوطه‌ور خواهد ماند.

جواب پرسش صفحه 45 فیزیک دهم | جواب پرسش 2-7 فیزیک دهم

پاسخ پرسش صفحه 45 فیزیک دهم

در جاری شدن باریکه آب، باتوجه به شتاب گرانش زمین، سرعت آن افزایش می‌یابد؛ با توجه به رابطه پیوستگی برای ایجاد تساوی بین طرفین معادله باید سطح مقطع آن کاهش پیدا کند.

جواب پرسش صفحه 46 فیزیک دهم | جواب پرسش 2-8 فیزیک دهم

پاسخ پرسش صفحه 46 فیزیک دهم

الف: با وزش باد، تندی حرکت مولکول‌های سطح آب افزایش پیدا می‌کند؛ باتوجه به رابطه برنولی با این اتفاق، فشار هوا در سطح آب کاهش پیدا کرده و درنتیجه، سطح آب بالا خواهد آمد.

ب: همانند قسمت الف، با حرکت کامیون، تندی هوا در سطح پوشش پرزنتی افزایش پیدا کرده درنتیجه فشار هوا در آن سطح کاهش پیدا می‌کند، برابر برقراری تعادل طبق اصل برنولی باید سطح پرزنت به سمت بالا رفته و پف می‌کند.

جواب پرسش‌های فصل سوم فیزیک دهم ریاضی و تجربی

از این بخش وارد جواب پرسش‌های فصل سوم فیزیک دهم می‌شویم. مفاهیم این فصل درباره کار، انرژی و توان است و پاسخ پرسش‌های فصل سوم فیزیک دهم برای رشته‌های ریاضی و تجربی کاملا مشترک است. بدون اتلاف وقت مستقیم به سراغ بررسی جواب پرسش‌های فصل 3 فیزیک دهم خواهیم رفت.

جواب پرسش صفحه 55 فیزیک دهم | جواب پرسش 3-1 فیزیک دهم

پاسخ پرسش صفحه 55 فیزیک دهم

در تصویر بالا جواب فعالیت فیزیک دهم صفحه 55 را می‌توانید مشاهده کنید.

جواب پرسش صفحه 59 فیزیک دهم | پاسخ پرسش 3-2 فیزیک دهم

پاسخ پرسش صفحه 59 فیزیک دهم

به‌عنوان یک نکته به‌یاد داشته باشید، هرچه طول طناب برای یک جابه‌جایی مشخص و جسم یک‌سان بیشتر باشد، نیرویی که باید وارد کنیم، بیشتر خواهد بود؛ پس نیروی وارد بر جسم الف بیشتر است.

جواب پرسش صفحه 69 فیزیک دهم | جواب پرسش 3-3 فیزیک دهم

پاسخ فعالیت صفحه 69 فیزیک دهم

طبق قانون پایستگی انرژی با توجه به‌اینکه ارتفاع جسم در تمامی نقاط برابر است، لذا برای رسیدن از نقطه A به نقطه B انرژی پتانسیل در تمامی حالت‌ها برابر است. به‌دلیل عدم وجود اصطکاک هم تمام انرژی پتانسیل تبدیل به انرژی جنبشی می‌شود پس سرعت در تمامی حالات در نقطه B برابر است.

نکته: در داخل تصویر بالا یک عکس قرار داده شده است که برای محاسبه سرعت به‌کار می‌رود. باتوجه به این رابطه و برابر بودن ارتفاع طی شده در هر چهار حالت، سرعت در نقطه B برای تمامی حرکت‌ها برابر است.

جواب پرسش صفحه 71 فیزیک دهم | جواب پرسش 3-4 فیزیک دهم

جواب پرسش صفحه 71 فیزیک دهم

زمان حرکت توپ، کم کم انرژی جنبشی به انرژی درونی تبدیل شده و صرف گرم شدن محیط و توپ می‌شود.

جواب پرسش‌های فصل چهارم فیزیک دهم تجربی و ریاضی

خب به جواب پرسش‌های فصل چهارم فیزیک دهم ریاضی و تجربی رسیدیم. دقت کنید که تا صفحه 117 پاسخ پرسش‌های فصل 4 فیزیک دهم برای رشته‌های ریاضی و تجربی مشترک است و بعد از آن به سراغ جواب پرسش‌های فیزیک دهم فصل 4 برای رشته ریاضی خواهیم رفت.

جواب پرسش صفه 88 فیزیک دهم | جواب پرسش 4-1 فیزیک دهم

پاسخ پرسش صفحه 88 فیزیک دهم

الف: زیرا زمانی‌که هم‌جنس باشند، درصورت افزایش یا کاهش دما، ابعاد هردو به یک اندازه تغیر می‌کند.
ب: زیرا با افزایش دما، ابعاد در و چارچوب افزایش یافته و گیر می‌کنند.

جواب پرسش صفحه 97 فیزیک دهم | جواب پرسش 4-2 فیزیک دهم

پاسخ پرسش صفحه 97 فیزیک دهم

الف: دلیل این جمله که دماسنج‌ها ابتدا دمای خود را اندازه می‌گیرند این است که در ابتدا دماسنج با جسم مورد نظر هم‌دما شده و سپس دما را نمایش می‌دهد؛ یعنی دمای خود را نمایش می‌دهد.
ب: بدن انسان بیشترین دما و در و پنجره به‌دلیل اینکه با فضای آزاد در ارتباط هستند، دمای کمتری دارند.
پ: انرژی جنبشی جسم گرم کم‌تر شده (زیرا دمای آن کاهش می‌یابد و جنب و جوش مولکول‌ها کم می‌شود) و انرژی جنبشی جسم سرد بیشتر می‌شود.

جواب پرسش صفحه 99 فیزیک دهم | پاسخ پرسش 4-3 فیزیک دهم

پاسخ پرسش صفحه 99 فیزیک دهم

دمای هر سه گوی برابر است زیرا داخل آب درحال جوش بوده‌اند. هر کدام از گوی‌ها که گرمای ویژه بیشتری داشته باشد، در فرآیند تعادل گرمای بیشتری به محیط داده و پارافین بیشتری را ذوب خواهد کرد.

جواب پرسش صفحه 108 فیزیک دهم | جواب پرسش 4-4 فیزیک دهم

پاسخ پرسش صفحه 108 فیزیک دهم

افزایش دما باعث افزایش تندی حرکت ذرات شده، درنتیجه برای تبخیر انرژی کمتری نیاز است. درنتیجه با افزایش دما، گرمای نهان تبخیر برای آب کاهش می‌یابد.

جواب پرسش صفحه 109 فیزیک دهم | جواب پرسش 4-5 فیزیک دهم

پاسخ پرسش صفحه 109 فیزیک دهم

الف: داخل زودپز حجم ثابت است و با افزایش فشار داخل زودپز، دما افزایش پیدا خواهد کرد و درنتیجه غذا سریع‌تر پخته می‌شود.
ب: یکی از عوامل موثر در دمای جوش، فشار است؛ در ارتفاعات، فشار کاهش یافته و درنتیجه دمای جوش کاهش می‌یابد و تخم‌مرغ دیرتر پخته می‌شود.
کوهنوردان برای این موضوع از ظروف دربسته استفاده می‌کنند که باعث افزایش فشار و دمای جوش می‌شود.

جواب پرسش صفحه 114 فیزیک دهم | پاسخ پرسش 4-6 فیزیک دهم

پاسخ پرسش صفحه 114 فیزیک دهم

بالا بودن ضریب انبساط حجمی باعث افزایش اختلاف چگالی بین قسمت‌های سرد و گرم مایع شده و هم‌رفت با سرعت بیشتری به وقوع می‌پیوندد.

خب دوستان خوبم به پایان مقاله جواب پرسش‌های فیزیک دهم تجربی رسیدیم. از این بخش، جواب پرسش‌های فیزیک دهم ریاضی شروع خواهد شد.

جواب پرسش‌های فصل پنج فیزیک دهم ریاضی

خب به آخرین فصل از فیزیک دهم برای رشته‌ریاضی رسیدیم. در این بخش هم به‌صورت کامل جواب پرسش‌های فصل 5 فیزیک دهم را بررسی خواهیم کرد.

جواب پرسش صفحه 132 فیزیک دهم | جواب پرسش 5-1 فیزیک دهم

پاسخ پرسش صفحه 132 فیزیک دهم

با افزایش دما، جنب و جوش مولکول‌ها افزایش یافته و فشار بیشتری به دیواره قوطی وارد می‌شود؛ یعنی با افزایش دما، فشار هم افزایش می‌یابد و این افزایش فشار می‌تواند موجب ترکیدن قوطی شود.

جواب پرسش صفحه 139 فیزیک دهم | جواب پرسش 5-2 فیزیک دهم

پاسخ پرسش صفحه 139 فیزیک دهم

باتوجه به‌ این‌که تغیر حجم به سرعت رخ می‌دهد و گاز فرصت مبادله گرما با محیط را ندارد، شاهد یک فرآیند بی‌دررو خواهیم بود. هم‌چنین می‌دانیم در فرآیند انبساطی بی‌دررو دمای گاز افزایش می‌یابد و باتوجه به این‌که کاغذ نیتروسلولز نقطه اشتعال پایینی دارد درجا آتش می‌گیرد.

خب دوستان خوبم به انتهای مقاله جواب پرسش‌های فیزیک دهم رسیدیم؛ در این مقاله تمام سعی من این بود که با ساده‌ترین زبان ممکن، کامل‌ترین پاسخ پرسش‌های فیزیک دهم رشته تجربی و ریاضی را در اختیار شما قرار دهم؛ اگر در هر بخش از پاسخ پرسش‌های فیزیک دهم رشته ریاضی و تجربی دچار ابهامی شدید حتما از بخش نظرات با ما درمیان بگذارید؛ درضمن برای مشاهده سایر محتواهای رایگان ما می‌توانید از طریق لینک‌های زیر اقدام کنید:

سوالات متداول جواب پرسش‌های فیزیک دهم

  • آیا در این مقاله جواب پرسش‌های فیزیک دهم ریاضی هم بررسی شده است؟
    بله؛ داخل مقاله می‌توانید جواب پرسش‌های فیزیک دهم تجربی و ریاضی را مشاهده کنید.
  • چگونه می‌توان مقاله حل پرسش‌های فیزیک دهم را دانلود کرد؟
    در انتهای مقاله به‌صورت چاپ شده می‌توانید مقاله را دانلود کنید.
امتیاز بدهید!

شایان مامندی

دوست خوبم سلام. من شایان مامندی هستم، رتبه‌برتر کنکور و مشاور تحصیلی. سال‌هاست که در زمینه نگارش محتواهای آموزشی درحال فعالیت هستم. با خواندن مقالات من به نکات ارزشمندی دست پیدا خواهید کرد که حاصل تجربه چند ساله من از گفت و گو با بیش از هزاران دانش‌آموز است و مطمئن باشید با استفاده از آن‌ها پیمودن مسیر کنکور به شدت برای شما راحت‌تر خواهد شد.
0 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا