دینی یوسفیان پور
اخبار آموزشیکنکور

نحوه برگزاری کنکور 1401 و 1402 چگونه خواهد بود؟

سلام و درود، شیدا کبیرعبادی هستم از سایت بخون، صبح روز نهم بهمن ماه سال 1400، جناب آقا عبدالرسول پورعباس رئیس سازمان سنجش آموزش کشور در نشستی خبری با اصحاب رسانه به مهم‌ترین تغییرات کنکور سراسری از سال آینده اشاره کرده و بیان نمودند:

با گذر زمان، فناوری‌های جدیدی وارد کارزار برگزاری آزمون‌ها خواهد شد و طبیعتأ سازوکارهای طراحی شده در طی 12 سال گذشته، دیگر پاسخگو نخواهند بود؛ بنابراین، قرار است که سازوکار جدیدی مبتنی بر علم و خدمات جدید برای تمامی آزمون‌ها طراحی شود.

تغییرات کنکور سراسری از چه سال اعمال خواهد شد!

جناب پورعباس با بیان این که برای سه سال آینده نوید هوشمند شدن تمامی آزمون‌ها را دادند در ادامه چنین بیان کردند که تغییرات کنکور سراسری از سال 1401 اعمال خواهد شد و اولین قولی که به تمامی داوطلبان دادند این است که دفترچه و پاسخ‌نامه آزمون سراسری به سه دفترچه ارتقاء پیدا خواهد کرد ؛ به این معنی که یک دفترچه عمومی و دو دفترچه تخصصی به همراه یک پاسخ‌نامه عمومی و دو پاسخ‌نامه تخصصی در بین داوطلبان توزیع خواهد شد.

تأثیر سوابق تحصیلی به چه صورت خواهد بود!

همچنین رئیس سازمان سنجش کشور با بیان این که تأثیر سوابق تحصیلی در کنکور سراسری 1401 از 30 درصد به 40 درصد خواهد رسید ، در مورد نحوه طراحی سوالات نیز بیان کردند که سوالات آزمون از حالت کلیشه‌ای به حالت محتوایی و در چارچوب کتب درسی تبدیل خواهند شد . طبق فرموده ایشان درست است که در گذشته روال بدین صورت بود که داوطلبان در عرض چهار تا چهار و نیم ساعت به پاسخگویی سوالات عمومی و اختصاصی می‌پرداختند، در کنکور 1401 نیز شکل و شمایلی از روند گذشته خواهیم داشت اما در عین حال تغییراتی را نیز اعمال خواهند نمود. وی تأکید کرد:

یکی از تغییرات این است که پاسخ‌نامه‌ها حداقل 70 تا 80 دقیقه در اختیار داوطلب باشد و بعد از اتمام کار داوطلب با پاسخ‌نامه اول، پاسخ‌نامه بعدی به داوطلب داده شود که این تصمیم، امنیت آزمون را به شدت تقویت می‌کند.

بارسا

پس بنابراین به تبع تغییرات در دفترچه‌ها در آزمون 1401، تعداد سوالات آزمون نیز تغییر خواهند کرد و ممکن است تعداد پنج تا شش سوال کمتر از گذشته باشد اما در عین حال محتوایی نمودن سوالات مد نظر سازمان سنجش خواهد بود.

آیا آزمون عمومی از امسال حذف شده است!

رئیس سازمان سنجش همچنین با بیان این که از سال 1402 تمامی آزمون‌ها به صورت الکترونیکی خواهند بود ، اظهار کرد: « اگرچه تغییرات کنکور از سال 1401 شروع شده است، اما عمده تغییرات اساسی از سال 1402 و 1403 خواهد بود ؛ در کنکور سراسری سال 1402 آزمون عمومی نخواهیم داشت ، زیرگروه‌ها حذف خواهند شد و احتمالأ برخی از سوالات به صورت تشریحی طرح خواهند شد ! ».

وی دریاره سهمیه‌های کنکور و تغییرات آن نیز بدین صورت بیان کرد: « سهمیه‌های کنکور در دستور کار شورای فرهنگی است و در توافق بین مجلس و شورای انقلاب قرار بر این شده است تا سهمیه‌ها ساماندهی شوند ؛ در حقیقت ما به دنبال متعادل سازی سهمیه‌ها هستیم. اما این تغییرات سهمیه‌های کنکور سراسری به کنکور 1401 نمی‌رسد و سهمیه‌های پیشین اعمال خواهد شد

جناب آقا پورعباس ضمن اشاره به ترکیب سوابق تحصیلی و کنکور چنین بیان کردند: « از سال 1402 به بعد، به معنا واقعی کلمه کنکور وجود نخواهد داشت و با در نظر گرفتن 60 درصد تأثیر سوابق تحصیلی ، ترکیبی از سوابق تحصیلی و آزمون نتیجه سنجش فرد را تعیین خواهد کرد ؛ این که یک فرد سه سال درس بخواند و در چهار ساعت سرنوشت او مشخص شود، فشار زیادی بر داوطلبان و خانواده‌ها وارد می‌کند.

همچنین ایشان ایده‌های بسیار متفاوتی را بیان کردند که ممکن است از سال 1402 در دستور کار سازمان سنجش قرار بگیرد؛ این ایده‌ها ممکن است به صورت سوالات چهار گزینه‌ای ، سوالات هم گزینه‌ای ، سوالات پاسخ کوتاه ، سوالات پاسخ بسته و احتمالأ سوالات تشریحی را نیز شامل شوند که در آزمون‌های هوشمند موجب از بین بردن استرس داوطلبان خواهد بود.

دینی یوسفیان پور

همه کشور طراح سوال خواهند شد!

در ادامه صحبت‌ها رئیس سازمان سنجش با اشاره به بحث طراحان سوالات کنکور اظهار کردند که سامانه‌ای در حال طراحی است تا از کل کشور هر استاد دانشگاه و هر معلمی از هر نقطه کشور بتواند طراح سوالات کنکور باشد و برای استفاده از این سوالات یک داشبرد در اختیار افراد قرار می‌گیرد و فرد براساس استانداردهای سازمان سنجش سوالات خود را طراحی کرده و در داشبورد بارگذاری خواهد شد؛ همچنین به جای طراحان سوال در مرکز، هیئت ممیزه‌ای وجود خواهد داشت تا به صورت هوشمند سوالاتی را که براساس درجه سختی دسته بندی شده‌اند و دارای کدینگ هستند و کد هر سوال به خط کتاب درسی رفرنس داده شده را در کنکور استفاده نمایند که این تغییرات در سال 1403 اجرایی خواهد شد.

آیا خرید و فروش سوالات کنکور حقیقت دارد!

در این مورد رئیس سازمان سنجش آموزش کشور افزود: « ادعاهای پوچ و دروغین درباره امنیت آزمون‌ها رصد می‌شود؛ ما در سازمان گروه امنیت آزمون داریم که به موضوع ادعا‌هایی مبنی بر لو رفتن سوالات، تقلب و خرید و فروش سوالات کنکور تسلط دارد و همه این ادعا‌های پوچ و دروغ را رصد می‌کند. فردی شناسایی شده است که با پرداخت ۷۰ میلیون نیز موفق به حتی مجاز به انتخاب رشته هم نشده است. همچنین ایشان افزودند: 

برخی با سیستم‌های آفلاین و برخی گوشی‌ها ممکن است تصاویری هم گرفته باشند، اما همه این شبکه‌ها شناسایی شده اند و قبل از آزمون دستگیر می‌شوند. کیفیت چاپخانه سنجش را ارتقا می‌بخشیم. برای هر درس یک ستون پاسخنامه خواهیم داشت و سرعت عمل ایجاد می‌کنیم و سعی می‌کنیم بدون خطا پیش برویم.

آقای پورعباس اشاره کردند: « ابتدا عنوان شد 800 نفر و بعد 1200 نفر و تا الان که 2700 نفر نیز گفته شده است که آزمون‌های آن‌ها شبهه دار بوده است؛ البته این تعداد مربوط به سال‌های ۹۷ تا ۹۹ و همچنین امسال نیز حدود 600 نفر برای آزمون سال 1400 بوده‌اند. یک مقدار در این زمینه بی‌تدبیری سازمان سنجش و یک مقدار هم بی‌تدبیری سازمان‌های نظارتی رخ داده است.

رئیس سازمان سنجش افزود: « برای شبهه در آزمون سه شاهد در نظر گرفته می‌شود که یکی از آن‌ها اعلام تخلف بر اساس گزارش‌های مردمی است. بخش عمده‌ای از این گزارش‌های مردمی به نظر بنده، دخترخاله – پسرخاله‌ای است. تقلب جزو آزمون است و ما باید به سمتی برویم که بستر تقلب را از بین ببریم. یکی از راهکار‌ها این است که آزمون چهار ساعت نباشد! وقتی هر داوطلب پاسخنامه را باید یک ساعته تحویل دهد، دیگر فرصتی برای تقلب نخواهد داشت.

تکلیف داوطلبان آزمون شبهه‌دار چه می‌شود!

طبق گفته جناب پورعباس تکلیف این داوطلبان به کمیسیون اصل 90 فرستاده می‌شود سپس، با اتفاق نظر آراء مجلس و سایرین یک ایده مطرح و مورد حمایت واقع شد. این ایده بدین شرح است: 

ایده این است که پرونده آن‌هایی که در هیئت بدوی هستند، بررسی مجدد صورت گیرد. پرونده آن‌هایی که به هیئت تجدید نظر رفته است، نیز بررسی شود که آیا تبرئه می‌شوند یا خیر! تاکنون یک هزار نفر در هیئت بدوی تبرئه شده‌اند. تنها گزارش‌هایی مورد توجه قرار می‌گیرد که متقن باشد، صورت جلسه ابزار و آلات داشته باشد و صورت جلسه وزارت اطلاعات هم ضمیمه شده و ارتباطات پولی و رد و بدل پول نیز تأیید شده باشد. این تعداد کمتر از ۲۰۰ نفر هستند. همچنین اگر فردی تبرئه شده باشد، مشکلی ندارد و می‌تواند تحصیل خود را ادامه دهد.

کلام نهایی

کمک به دانش آموزان

دوستان و همراهان گرامی به پایان این مقاله رسیدیم، امیدوارم که توضیحات کافی و واضح بوده باشند. چنانچه گفته شد در سال 1401 تنها دو تغییر در ساختار کنکور خواهیم داشت که عبارتند از: افزایش تأثیر مثبت سوابق تحصیلی از 30 درصد به 40 درصد و تبدیل سوالات از حالت کلیشه‌ای به حالت محتوایی! بدین صورت که دفترچه سوالات و پاسخ‌نامه به سه تعداد ارتقاء پیدا خواهد کرد و به تبع آن تعداد سوالات نیز به میزان پنج تا شش سوال کمتر خواهد شد!

اما عمده تغییرات از سال 1402 اعمال خواهد و ما شاهد تغییراتی زیادی از جمله: حذف زیرگروه‌ها، افزایش تأثیر سوابق تحصیلی به 60 درصد و ترکیب آزمون و سوابق، استفاده از تمامی دبیران و اساتید دانشگاهی در هر نقطه کشور برای طرح سوالات، استفاده از سوالات تشریحی و از همه مهم‌تر هوشمند شدن تمامی آزمون‌ها در دستور کار سازمان سنجش، خواهد بود.

بنابراین شما دوستان عزیز چنانچه سوالی، نظری، پیشنهادی و یا انتقادی داشته باشید، می‌توانید از طریق قسمت ارسال دیدگاه و نظرات، برای ما کامنت کنید. همچنین شما عزیزان می‌توانید با عضویت در خبرنامه سایت بخون، از بی‌نهایت آموزش، نمونه سوال، گام به گام و اخبار روز مربوط به دنیا آموزش از ابتدایی تا کنکور بهره‌مند شوید.

سوالات متداول

 1. نحوه برگزاری کنکور 1401 و 1402 چگونه خواهد بود؟
  با گذر زمان، فناوری‌های جدیدی وارد کارزار برگزاری آزمون‌ها خواهد شد و طبیعتأ سازوکارهای طراحی شده در طی 12 سال گذشته، دیگر پاسخگو نخواهند بود؛ بنابراین، قرار است که سازوکار جدیدی مبتنی بر برای ادامه مطلب کلیک کنید.
 2. تغییرات کنکور از چه سالی اعمال خواهد شد؟
  جناب پورعباس با بیان این که برای سه سال آینده نوید هوشمند شدن تمامی آزمون‌ها را دادند در ادامه چنین بیان کردند که تغییرات کنکور سراسری از سال 1401 اعمال خواهد شد و اولین قولی که به تمامی داوطلبان دادند این است که برای مطالعه ادامه مطلب کلیک کنید.
 3. تأثیر سوابق تحصیلی چگونه خواهد بود؟
  رئیس سازمان سنجش کشور با بیان این که تأثیر سوابق تحصیلی در کنکور سراسری 1401 از 30 درصد به 40 درصد خواهد رسید، در مورد نحوه طراحی سوالات نیز بیان کردند که سوالات آزمون برای ادامه مطلب به متن مقاله مراجعه کنید.
 4. آیا آزمون عمومی حذف شده است؟
  رئیس سازمان سنجش همچنین با بیان این که از سال 1402 تمامی آزمون‌ها به صورت الکترونیکی خواهند بود، اظهار کرد: « اگرچه تغییرات کنکور از سال 1401 شروع شده است، اما عمده تغییرات اساسی از سال کلیک کنید.

درضمن اگر شما هم کسب و کار مرتبط با زمینه آموزش و کنکور دارید، سایت بخون یک مرجع مناسب برای پذیرش تبلیغات شماست؛ برای اطلاع کامل از طرح‌های موجود کافیست روی لینک تبلیغات بنری کنکور کلیک کنید.

3.7/5 - (3 امتیاز)

شما هم مانند 30000 نفر دیگر عضو خبرنامه شوید!

خبرنامه بخون

دریافت جزوه، گام به گام، نمونه سوال و فیلم آموزشی رایگان

خبرنامه بخون

فرم را پر کنید و دکمه «ثبت نام» را بزنید!

کمک به دانش آموز

شیدا کبیرعبادی

سلام بخونی دوست داشتنی، شیدا کبیرعبادی هستم دبیر، مترجم، محقق و منتقد زبان و ادبیات فرانسه، دبیر و مترجم زبان انگلیسی، شاعر، نویسنده، مشاور تحصیلی و فعال اجتماعی. مفتخرم در سایت بخون گوشه‌ای از تجربیات تحصیلی خودم رو در اختیار شما عزیزان قرار بدم.
14 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
کنکور
20 بهمن 1400 18:00

خودشم نمیدونه زمان کنکور دقیق چقدره🙂

فریبا
پاسخ به  کنکور
16 اردیبهشت 1401 21:32

تکلیف نظام قدیمی ها چی میشه؟؟

کنکوری
3 فروردین 1401 17:21

میشه بگید منظورشون از محتوایی شدن و حذف سوالات کلیشه‌‌ای چیه دقیقا؟😨

کنکوری
پاسخ به  شیدا کبیرعبادی
3 فروردین 1401 19:30

مرسی از راهنماییتون🙏🏻💚

Mmm
30 فروردین 1401 12:01

دروس عمومی از کنکور ۱۴۰۲ حذف میشه؟

اعتراض داریم
3 اردیبهشت 1401 22:31

اینچ وضعشه؟یک کنکور میخوایم بدیم دیگ من قراره چ غلطی کنیم ک هر اتفاقی ک قرار کنکور دگرگون کنه از سال 1402 دو؟اقا من میخوام همون کنکور معمولی هرساله بدم ما از تغییر الکترونیکی حذف عمومی ها حتی تشریحی شدن اصلا راضی نیستیم ما فقط میخوایم مثل هرسال کنکور بدیم قبول شیم بریم دانشگاه چه خبره واقعا؟

سونا
26 اردیبهشت 1401 13:57

سلام
منظورشون از تشریحی شدن کنکور 1402 چی هست؟ یعنی ما در کنکور بجز سوالات تستی سوال تشریحی هم خواهیم داشت؟ 😐

دکمه بازگشت به بالا