نحوه برگزاری کنکور 1402 چگونه خواهد بود؟

کنکور ۱۴۰۲ چگونه خواهد بود؟ سوالی که واقعا در ماه‌های اخیر استرس و نگرانی زیادی را به داوطلبان کنکور 1402 منتقل کرد. اما بعد از مدت‌ها بالاخره تکلیف نحوه برگزاری کنکور ۱۴۰۲ مشخص شد. در ابتدا قرار بود که تغیراتی در شرایط کنکور ۱۴۰۲ ایجاد شود از جمله حذف دروس عمومی، دوبار برگزار شدن کنکور در سال و … . اما بالاخره در تاریخ 13 تیر تصمیمات درباره تغییرات کنکور 1402 کاملا برعکس شد که در ادامه می‌توانید جزئیات دقیق را مطالعه کنید.

درضمن این صفحه از سایت بخون درباره کنکور 1402 چگونه است همواره آپدیت خواهد بود و بعد از انتشار هر نوع اخباری پیرو نحوه برگزاری کنکور 1402 بلافاصله اضافه خواهد شد و تمامی خبرهای مربوطه را می‌توانید با خیال راحت از این صفحه دنبال کنید.

اغار ثبت نام ازمون سراسري سال 1402 / راه‌اندازي سامانه جامع ازمون سراسري (بروزرسانی 8 آبان 1401)

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور در نشست خبری روز شنبه ۷ آبان ماه از آغاز ثبت نام نوبت اول و راه‌اندازی سامانه جامع آزمون سراسری سال ۱۴۰۲ خبر داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان سنجش آموزش کشور، دکتر عبدالرسول پورعباس ضمن تسلیت شهادت جمعی از هموطنان عزیز در حرم مطهر احمد بن موسی (ع) با اشاره به تغییرات آزمون سراسری گفت: در آزمون سراسری سال ۱۴۰۲ تأثیر قطعی سابقه تحصیلی ۴۰ درصد خواهد بود که بر اساس نمرات پایه دوازدهم محاسبه می‌شود. آزمون اختصاصی در دو نوبت برگزار می‌شود و نمره هر آزمون تا ۲ سال اعتبار خواهد داشت، ضرایب دروس در هر گروه آزمایشی ثابت بوده و آزمون سراسری از میان دروس تخصصی رشته‌های تحصیلی در سه سال آخر دوره دوم متوسطه در هر یک از گروه‌های آزمایشی برگزار می‌شود که دروس و ضرایب آن در دفترچه راهنمای آزمون نیز اعلام شده است.

دکتر پور عباس افزود: در سال جاری برای نخستین بار سیستم جامع آزمون سراسری راه‌اندازی و رونمایی می‌شود. در این سامانه به هر فرد صفحه‌ای اختصاص داده شده و هر داوطلب باید اطلاعات شخصی را به صورت کامل و دقیق وارد نماید، علاوه بر ثبت نام امکان رویت کارنامه و دریافت نتیجه آزمون فراهم شده است.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور اظهار کرد: هیچ فرقی بین دو آزمون نیست و حداکثر نمره با انتخاب داوطلبان ‌برای آنان لحاظ می‌شود، درواقع نوبت دوم نوبت تکرار است و افرادی که به هر دلیلی تمایل نداشتند که نمره آزمون اول آنها ملاک قرار بگیرد می‌توانند در نوبت دوم شرکت کنند.

وی خاطرنشان کرد: تمامی داوطلبان باید توجه داشته باشند که هنگام ثبت‌نام باید یک شماره تلفن همراه مشخص اعلام نمایند تا کد شش رقمی تأیید ورود به سامانه را دریافت کنند و برای تکمیل ثبت‌نام دسترسی به این پیامک‌ها ضرورت دارد. در واقع برای ورود به سامانه جامع آزمون‌ها نیاز است که کد تأیید دریافت شود در مراحل بعدی نیز اطلاع‌رسانی توسط پیامک به داوطلبان صورت خواهد گرفت.

دکتر پورعباس همچنین در مورد اطلاعات هویتی با ارائه کد ملی بیان کرد:

اطلاعات فرد از سامانه ثبت احوال اخذ می‌شود و در نوبت‌های بعدی نیازی به اخذ اطلاعات از داوطلب نیست. هزینه ثبت نام در نوبت اول آزمون سراسری ۱۴۰۲ مبلغ ۱۳۰ هزار تومان به اضافه سه هزار تومان خدمات پیامکی تعیین شده است که این مبلغ بر اساس مصوبه هیئت دولت هنگام ثبت نام اخذ می‌شود.

معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با تأکید بر ضرورت دقت داوطلبان در ورود اطلاعات از جمله معدل واقعی اظهار داشت: مغایرت معدل یعنی اینکه عدالت آموزشی رعایت نشده است و حق دیگری ضایع می‌شود که برای نظام آموزشی کشور پذیرفتنی نیست، تمامی داوطلبان ضرورت دارد که در درج معدل دقت کنند.

وی بیان کرد: بخشی از داوطلبان در سال ۱۴۰۱ برای پذیرش در رشته‌های بدون آزمون که تنها ملاک سوابق تحصیلی است معدل‌های بالاتر و غیرواقعی درج کرده بودند که این مسئله مشکلات جدی ایجاد کرد.

دکتر پورعباس با اشاره به اینکه در هر سال دو نوبت آزمون برگزار و یکبار پذیرش و انتخاب رشته انجام می‌شود خاطرنشان کرد:

در هر نوبت شرکت در آزمون یک نمره کل در آزمون دروس اختصاصی برای داوطلبان ایجاد می‌شود که دو سال اعتبار دارد و در طی دو سال آینده می‌توانند بر اساس آن انتخاب رشته کنند

وی افزود: هر داوطلب در طی دو سال چنانچه در همۀ آزمون‌ها شرکت کند چهار نمره معتبر آزمون دارد که می‌تواند با هر کدام از آن نمره‌ها انتخاب رشته نماید و پذیرش تنها یک بار در مرداد ماه توسط سازمان سنجش آموزش کشور انجام می‌شود.

منبع: سازمان سنجش آموزش کشور

کنکوری‌های ۱۴۰۲زیر تیغ آزمونی متفاوت/ برگزاری ۲ آزمون برای یک پذیرش (بروزرسانی 8 آبان 1401)

شورای عالی انقلاب فرهنگی پس از کش و قوس ها و حاشیه های فراوان که دامان کنکور سراسری را فرا گرفته بود، در تیرماه امسال آب سردی بر آتش مخالفان و موافقان تغییرات اساسی آزمون سراسری ریخت. طبق مصوبه کنکوری این شورا که توسط رییس جمهوری ابلاغ شد، چهار تغییر جدی و کاملاً متفاوت از جمله حذف دروس عمومی، تاثیر قطعی سوابق تحصیلی، حذف زیر گروه ها و برگزاری ۲ بار در سال در کنکور ۱۴۰۲ رقم خورد.

سازمان سنجش آموزش کشور بر اساس تصمیم گیری های شورای عالی انقلاب فرهنگی، برنامه زمانبندی برگزاری آزمون سراسری را طوری مدیریت کرد که داوطلبان یک بار در دی ماه و یک بار در تیرماه بتوانند شانس خود را برای پذیرش در دانشگاه بسنجند. این مصوبه هر چند دیر اما در حالی ابلاغ شد که فشار چهار ساعت کنکور نفس گیر را از روی کنکوری ها و خانواده هایشان حذف می کند.

هر چند ۲ بار کنکور به فاصله هفت ماه برگزار می شود اما به معنای آن نیست که پذیرفته شدگان آزمون دی ماه می توانند از بهمن وارد کلاس های درس شوند. بلکه این پذیرش فقط برای مهرماه سال ۱۴۰۲ صورت می گیرد. این روند برای آزمون تیرماه هم تکرار می شود و قبولی های آزمون تیرماه از مهرماه وارد کلاس های درس می شوند.

هزینه ثبت نام در مرحله اول کنکور سراسری ۱۴۰۲ مبلغ ۱۳۰ هزار تومان به اضافه سه هزار تومان خدمات پیامکی است که این مبلغ براساس مصوبه دولت دریافت می شود.

طبق تقویم زمانی کنکور که سازمان سنجش آموزش کشور پیش از این در اختیار داوطلبان قرار داده بود، آزمون سال ۱۴۰۲ در روزهای ۲۹ و ۳۰ دی ماه ۱۴۰۱ همچنین در روزهای ۱۴ و ۱۵ تیرماه ۱۴۰۲ برگزار می شود.

متقاضیان از بعد از ظهر امروز یکشنبه هشت آبان ماه با مراجعه به درگاه الکترونیکی سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی www.sanjesh.org نسبت به ثبت نام اقدام کنند.

در نوبت اول کنکور ۱۴۰۲ ، آزمون گروه آزمایشی علوم تجربی در صبح روز ۲۹ دی ماه و آزمون گروه آزمایشی زبان های خارجی بعد از ظهر همان روز برگزار می شود.

داوطلبان ۲ گروه آزمایشی علوم انسانی و علوم ریاضی و فنی صبح روز ۳۰ دی ماه به رقابت می پردازند. بعد از ظهر ۳۰ دی ماه نیز کنکور هنر برای داوطلبان برگزار می شود.

داوطلبانی که قصد شرکت در نوبت کنکور سراسری ۱۴۰۲ دارند باید طبق روند آزمون دوره اول، در روزهای ۱۵ تا ۲۱ فروردین ماه در درگاه الکترونیکی سازمان سنجش آموزش کشور ثبت نام کنند. آزمون نوبت دوم روزهای ۱۴ تیرماه با رقابت داوطلبان گروه های علوم انسانی در نوبت صبح و علوم ریاضی و فنی و هنر در نوبت بعد از ظهر برگزار می شود.

در دومین روز از دومین نوبت کنکور ۱۴۰۲ نیز، داوطلبان گروه آزمایشی علوم تجربی و در بعد از ظهر متقاضیان زبان های خارجی وارد رقابت سرنوشت ساز می شوند. داوطلبانی که در کنکور دی ماه شرکت می کنند، اجازه حضور در کنکور تیرماه را هم دارند.

طبق زمانی که برای ثبت نام کنکور در نظر گرفته شده است، افرادی که تا ۳۱ شهریور ماه ۱۴۰۲ دیپلم خود را بگیرند، امکان شرکت در آزمون دی ماه دارند. ملاک سازمان سنجش آموزش کشور این است که در مردادماه سال آینده که قرار است محاسبات نمره انجام شود، سوابق تحصیلی داوطلبان تکمیل شده باشد.

بر اساس برنامه ریزی های سازمان سنجش آموزش کشور، نتایج اولیه مرحله اول کنکور ۱۴۰۲ که در دی ماه برگزار می شود، پیش از پایان سال ۱۴۰۱ و نتایج اولیه مرحله دوم که در تیرماه ۱۴۰۲ برگزار خواهد شد، در مردادماه اعلام می شود.

عبدالرسول پورعباس، رییس سازمان سنجش آموزش کشور همزمان با نزدیک شدن به ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۲ از یک تغییر مهم و اختصاص پروفایل به داوطلبان خبر داد و بیان کرد: سازمان سنجش آموزش کشور برای نخستین بار، سیستم جامع برای آزمون سراسری راه اندازی کرد. بر این اساس، هر داوطلب دارای یک صفحه اختصاصی یا منزل‌گاه اینترنتی می شود و تا همیشه، همه اطلاعات آزمون های خود را بر اساس کد ملی در آن ثبت می کند.

منبع: خبرآنلاین

جزییات برگزاری آزمون سراسری سال آینده/ کنکوری‌ها بخوانند (بروزرسانی 6 آبان 1401)

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور از برگزاری نوبت اول کنکور سراسری براساس مصوبه شورای عالی فرهنگی در اواخر دی ماه خبر داد و بیان کرد: آزمون سراسری دی ماه فقط برای دروس تخصصی برگزار می‌شود.

عبدالرسول پورعباس در گفت‌وگویی درباره آمادگی سازمان سنجش برای برگزاری کنکور در دی ماه سال جاری، عنوان کرد: براساس مصوبه‌ای که تا به امروز به سازمان سنجش آموزش کشور ابلاغ شده، کنکور سراسری سال ۱۴۰۲ بر مبنای مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی باید برگزار شود.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور با بیان اینکه ضوابط برگزاری آزمون در شورای سنجش و پذیرش دانشجو با محوریت مصوبه شورا ضمن تلفیق با قانون قبلی مجلس مشخص خواهد شد، افزود:

کنکور ۱۴۰۲ با ۶۰ درصد تأثیر قطعی آزمون سراسری و ۴۰ درصد تأثیر سوابق تحصیلی در دو نوبت برگزار می‌شود.

پورعباس تصریح کرد: نوبت اول آزمون سراسری به شیوه جدید در اواخر دی ماه ۱۴۰۱ و نوبت دیگر آزمون تیرماه ۱۴۰۲ برگزار می‌شود و اعلام نتایج در شهریورماه خواهد بود.

پورعباس با یادآوری اینکه هماهنگی و آمادگی‌های لازم به ویژه با سازمان‌های پشتیبان مانند سازمان برنامه و حوزه‌های حفاظتی و امنیتی انجام شده است، افزود: مشکلی برای برگزاری آزمون سراسری در دی ماه وجود ندارد.

منبع: خبر آنلاین

اگر مصوبه جدیدی ابلاغ شود، برای سال آینده اعمال خواهد شد

پورعباس درباره تشکیل کمیته ۱۰ نفره بین مجلس و شورای عالی انقلاب فرهنگی برای بررسی مصوبه کنکوری شورا نیز گفت: اینکه قانونگذار یعنی مجلس شورای اسلامی و شورای عالی انقلاب فرهنگی مسائل را دنبال می‌کنند، حق آن‌ها است ولی مصوبات جدید حداقل باید ۶ ماه قبل از آزمون ابلاغ شود، لذا اگر مصوبات جدیدی داشته باشیم برای سال‌های آینده اعمال می‌شوند.

تأثیر دروس عمومی از سوابق تحصیلی گرفته می‌شود

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور تصریح کرد: بنابراین آزمون سراسری در دونوبت فقط برای دروس تخصصی برگزار می‌شود و دروس عمومی از سوابق تحصیلی گرفته خواهد شد.

تشکیل کمیته ۱۰ نفره تصمیم گیری برای کنکور (بروزرسانی 19 مهر 1401)

احمد امیرآبادی فراهانی، نماینده مردم قم در مجلس و عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: کمیته ده نفره تصمیم‌گیری برای کنکور تشکیل خواهد شد.

او نوشت: با پیگیری قالیباف در جلسه فوق العاده شورای عالی انقلاب فرهنگی موضوع کنکور مجددا مطرح و قرار شد کمیته ۱۰ نفره شامل ۵ نفر از مجلس و ۵ نفر از شورای عالی انقلاب فرهنگی در اسرع وقت تصمیم گیری کرده و نتیجه را جهت اجرا به وزارت علوم تحقیقات و فناوری اعلام کنند.

منبع: اعتماد

سوابق تحصیلی فقط شامل نمرات امتحانات نهایی می‌شود (بروزرسانی 14 مهر 1401)

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش با بیان اینکه نمره داخلی دانش‌آموز در مدرسه به عنوان سوابق محسوب نمی‌شود، گفت همه نمراتی که جزو سوابق تحصیلی محسوب خواهند شد، از مسیر امتحانات نهایی استخراج می‌شوند.

به گزارش ایرنا، محمود امانی طهرانی درباره نظارت آموزش و پرورش بر نمره‌های سوابق تحصیلی دانش‌آموزان اظهار کرد: کنکور در کشور ما باید در یک فرآیند مستمر در طول زمان بهبودهای مرحله‌ای خرد خرد در آن انجام می‌شد، اما این اتفاق نیفتاد و یک انباشتگی مشکلات در این حوزه به‌وجود آورده است.

وی افزود: با پیشرفت‌های فنی که در ایران و جهان رخ داد، نظام سنجش آموزش کشور باید از سوال‌های تست‌های ۴ جوابی عبور می‌کرد و به بقیه ابزارهای سنجش شایستگی‌ها و سوالات تشریحی تن می‌داد و از فناوری‌های جدید در این زمینه استفاده می‌کرد.

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش با بیان اینکه سوالات ۴ گزینه‌ای ابزار مناسبی برای سنجش نیستند، ادامه داد: سنجش تمام دروس در یک بازه زمانی کوتاه استرسی برای دانش آموزان ایجاد می کند که این استرس برای بسیاری از آنها آسیب‌زا است.

امانی طهرانی ادامه داد: همچنین کنکور تستی ۴جوابی تکنیک‌پذیر است و کاری که تکنیک‌پذیر باشد، عدالت ندارد. از سوی دیگر کنکور مبتنی بر سرعت عمل موفق می‌شود و براساس تحقیقات علمی، سرعت عمل افراد ذاتا متفاوت است و این یک بی‌عدالتی آشکار محسوب می‌شود، یعنی الزاما باهوش‌ترین و توانمندترین دانش آموزان به دلیل سرعت عمل ذهنی کندتر در کنکور موفق نمی‌شوند.

وی خاطرنشان کرد: براساس مشکلات موجود در کنکور تصمیم بر این شد که امتحانات نهایی تاثیر بیشتری داشته باشد و براین اساس باید امتحانات نهایی معتبرتر و تصحیح‌ها قابل دفاع باشند.

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش عنوان کرد: تصحیح برگه‌ها در گذشته امری سلیقه‌ای بود اما امروز با پیشرفت‌های فنی در این زمینه، تصحیح برگه‌های تشریحی با دقتی به اندازه تستی‌ها انجام می‌شود و تمام سوگیری‌ها رفع شده است.

امانی طهرانی افزود: پاسخنامه در شیوه‌های جدید فناوری تصحیح برگه‌های تشریحی، در مبادی امتحانات اسکن می‌شود و هر سوال را یک سری مصحح نگاه می‌کند و به جای پاسخنامه راهنمای کدگذاری پاسخ به مصحح داده می‌شود.

وی عنوان کرد: راهنمای کدگذاری پاسخ‌های صحیح را مشخص می‌کند تا مصحح پاسخ سازگار را انتخاب کند، همچنین در این شیوه پاسخ‌های نادرست و مخدوش مشخص می‌شود.

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش ادامه داد: بطور مثال اگر پاسخ دانش‌آموز در راهنمای کدگذاری نباشد و مصحح تشخیص به صحت آن می‌دهد، به مرکز آزمون گزارش می‌دهد و نمره دانش‌آموز را ثبت می‌کند. در واقع تصحیح در نقاط گسترده صورت می‌گیرد.

امانی طهرانی افزود: کارکرد گزینش و تخصیص به خارج از آموزش و پرورش مربوط می‌شود، براین اساس گفته می‌شود در دانشگاه‌ها تعداد مشخص صندلی وجود دارد و با ملاک‌هایی باید دانش‌آموزان را از یکدیگر جدا کرد، در این صورت باید به سراغ روش‌های عادلانه رفت.

وی درباره نظارت آموزش و پرورش به صحت نمرات دانش‌آموزان اظهار داشت: دغدغه شورای سنجش آموزش و پرورش و مجریان نظارت است، همیشه یک جریانی در این زمینه برای مراقبت وجود دارد و بی شک هر چه کار جلو رود، سامان بهتری پیدا می کند.

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش یادآورشد: بخش مشترک همه آزمون‌ها نظارت است، پیش بینی من این است که با پیشرفت فناوری این دغدغه کاهش می یابد.

امانی طهرانی با بیان اینکه چهارچوب‌های علمی مدل‌های متفاوتی پیدا می‌کند، اظهار کرد: به مرور زمان سیستم‌های ضد فساد رشد پیدا می کند، ما در عمده کارها باید به دنبال این سیستم باشیم.

وی تاکید کرد: همچنین در جریان گزینش و تخصیص کارهایی باید انجام شود، که صورت مسئله را بهبود بخشد یعنی آموزش و پرورش نباید عرصه رقابت شود، بلکه باید نقطه‌ای باشد که همه در آن موفق شوند و جدا کردن دانش‌آموزان اقدام مناسبی نیست.

منبع: خبرگزاری پانا

مزایای عمده مصوبه کنکوری شورا و شیوه جدید سنجش و پذیرش اعلام شد (بروزرسانی 23 شهریور 1401)

به گزارشخبرنگار مهر، دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی در پاسخ به سوال برخی از داوطلبان کنکور سال ۱۴۰۲ مجموع مزایای عمده مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره کنکور و شیوه جدید سنجش و پذیرش، را اعلام کرد.

این دبیرخانه اعلام کرد: در مجموع و با توجه به آسیب‌های فراوانی که برگزاری کنکور به شیوه فعلی دارد (از جمله بار روانی و اضطراب ناشی از تعیین سرنوشت دانش آموزان در یک نصف روز و بار مالی متعاقب آنکه صرف یادگیری مطالب غیر ضرور خارج از کتب درسی و شیوه‌های غیر اصولی تست‌زنی می‌شود)، این مصوبه سیاستی با در نظر گرفتن موارد زیر گامی بزرگ و مهم برای کاهش اضطراب دانش آموزان و خانواده‌های ایشان و کاهش بار روانی جامعه از این ناحیه و اقدامی در جهت اصلاح شیوه سنجش و پذیرش دانشجو به شمار می‌رود:

* افزایش وزن و اهمیت سابقه تحصیلی (توزیع شده در زمان) نسبت به کنکور سراسری (متمرکز در یک روز)

* افزایش شانس داوطلبین برای کسب نمره و رتبه بهتر با برگزاری دو کنکور در سال

* اعتبار دو ساله کارنامه‌های صادره برای داوطلبین برای انتخاب رشته و پذیرش در دانشگاه

* انتقال سنجش دروس عمومی به سابقه تحصیلی به جای سوالات چند گزینه‌ای و سطحی کنکور

* مدیریت بهتر رقابت کنکور با افزایش امکان پذیرش در دانشگاه از طریق سابقه تحصیلی برای رشته محل‌هایی که پر متقاضی نیستند

* حذف برخی پیچیدگی‌های زائد نظیر زیرگروه‌های آزمایشی

بدیهی است که اصلاح کامل وضعیت حاضر و بهبود باز هم بیشتر شرایط به سمت نظام سنجش ایده آل (که موجبات هدایت تحصیلی مطلوب و غیرمتمرکز دانش آموزان را با تکیه بر ظرفیت آموزش و پرورش فراهم نماید) و نظام مطلوب پذیرش دانشجو (با بسط اختیارات دانشگاه‌ها و تنوع بیشتر انتخاب برای داوطلبین)، توأم با حفظ و افزایش آرامش و امنیت روانی جامعه، به این مرحله ختم نشده و ضمن اینکه نیازمند همکاری و هماهنگی کامل دستگاه‌های اجرایی مرتبط و بهره گیری از تمامی امکانات و ظرفیت‌ها از جمله ظرفیت فناوری‌های نوین برای اجرای این مصوبه است، سیاستگذاری و برنامه ریزی های تکمیلی را نیز طلب می‌کند.

منبع: خبرگزاری مهر

دی ماه؛ زمان پیشنهادی سازمان سنجش برای نوبت اول کنکور ۱۴۰۲/ دروس اختصاصی علوم انسانی تغییر نمی‌کند (بروزرسانی 12 شهریور 1401)

به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا، با توجه به ابلاغ مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی به نام ماده واحده “تکمیل و اصلاح موادی از سیاست‌ها و ضوابط ساماندهی سنجش و پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی (پس از پایان متوسطه) ” توسط آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری در ۲۵ تیر ۱۴۰۱، آزمون سراسری از سال ۱۴۰۲ با تغییراتی برگزار خواهد شد و این تغییرات سوالاتی را برای داوطلبان پدید آورده است.

بر اساس بند ۳ ماده ۳ این مصوبه، «سهم نمره سابقه تحصیلی برای سنجش و  پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی در رشته‌های پرمتقاضی در سال تحصیلی ۱۴۰۲- ۱۴۰۳ فقط پایه دوازدهم به میزان۴۰ درصد با تاثیر قطعی، برای سال تحصیلی ۱۴۰۳-۱۴۰۴ فقط پایه دوازدهم به میزان۵۰ درصد با تاثیر قطعی، برای سال تحصیلی ۱۴۰۴ – ۱۴۰۵ فقط پایه یازدهم و دوازدهم به میزان۶۰ درصد با تاثیر قطعی و برای سال تحصیلی ۱۴۰۵ – ۱۴۰۶ و بعد از آن  پایه‌های دهم، یازدهم و دوازدهم به میزان۶۰ درصد با تاثیر قطعی در نمره کل نهایی خواهد بود».

بر اساس ماده ۴ «وزارت آموزش و پرورش موظف است نسبت به ایجاد سوابق تحصیلی دانش آموزان اقدام نماید به گونه‌ای که برای سنجش و  پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی از سال تحصیلی ۱۴۰۲- ۱۴۰۳ و به بعد همه فارغ‌التحصیلان دارای سوابق تحصیلی باشند.»

علاوه بر این، در حالیکه شورای سنجش و پذیرش دانشجو باید جزئیات روند اجرایی این تغییرات را تعیین کند سازمان سنجش آموزش کشور برنامه زمانی برگزاری آزمون‌های سال اینده را اعلام کرد و بر این اساس زمان ثبت‌نام نوبت اول آزمون سراسری سال آینده،  در تاریخ ۸ تا ۱۴ آبان ۱۴۰۱ و نوبت دوم ۱۵ تا ۲۱ فروردین ۱۴۰۲ است.  اجرای آزمون سراسری نیز نوبت اول پنجشنبه و جمعه ۲۹ و ۳۰ دی ۱۴۰۱ و نوبت دوم چهارشنبه و پنجشنبه ۱۴ و ۱۵ تیر ۱۴۰۲ خواهد بود.

در حالی که برگزاری دو نوبت آزمون در یک سال می‌تواند از شدت نگرانی داوطلبان بکاهد، برگزاری نوبت اول این آزمون در دی ماه برای داوطلبانی که پایه دوازدهم هستند جای سوال دارد؛ زیرا هنوز سال تحصیلی پایان نیافته است.

دروس اختصاصی داوطلبان علوم انسانی در کنکور ۱۴۰۲ مانند کنکور ۱۴۰۱ است

به گفته حسن مروتی در مورد تاثیر سابقه تحصیلی در آزمون سراسری سال ۱۴۰۱، سوابق تحصیلی؛ یعنی دروسی که آزمون آنها به صورت کتبی و نهایی توسط آموزش و پرورش برگزار می شود، در آزمون سال ۱۴۰۲ تاثیر ۴٠ درصدی قطعی خواهد داشت. امکان ترمیم نمره هم برای داوطلبانی که قبلا دوره متوسطه خود را به پایان رسانده‌اند، وجود دارد که این موضوع باید از آموزش و پرورش پیگیری شود.

منظور از سابقه تحصیلی همان امتحانات نهایی سراسری، امن و تشریحی است که با استفاده از امکانات جدید فناوری به صورت عادلانه تصحیح خواهد شد و وزارت آموزش و پرورش این وظیفه را برعهده دارد.

به گزارش ایرنا، بر اساس ماده ۲. این مصوبه؛ «نمره کل داوطلبان متشکل از نمره آزمون اختصاصی: (نمره‌کل آزمون اختصاصی، میانگین وزنی نمرات ترازشده دروس تخصصی در هرگروه­ آزمایشی است. این آزمون برای پذیرش در سال تحصیلی ۱۴۰۲ و بعد از آن در هر سال دو بار برگزار و نتیجه آن حداکثر برای دو سال و صرفاً برای همان گروه آزمایشی متقاضی معتبر است) و نمره‌کل سابقه تحصیلی است. نمره‌کل سابقه تحصیلی، میانگین وزنی نمرات تراز شده سابقه تحصیلی دروس عمومی و تخصصی است».

معاون امور آزمون‌های سازمان سنجش در مورد حذف دروس عمومی در گروه آزمایشی علوم انسانی نیز توضیح داد: حذف دروس عمومی در این گروه آزمایشی همانند سایر گروه‌های آزمایشی خواهد بود. عناوین دروس اختصاصی علوم انسانی همان دروس سال ١۴٠١ است. بنابراین داوطلبان در این آزمون ۱۷۵ سوال اختصاصی از دروس ریاضی (۲۰ سوال)، اقتصاد (۱۵ سوال)، ادبیات فارسی (۳۰ سوال)، زبان عربی (۲۰ سوال)، تاریخ (۱۵ سوال)، علوم اجتماعی (۲۰ سوال)، جغرافیا (۱۵ سوال)، فلسفه و منطق (۲۰ سوال) و روانشناسی (۱۵ سوال) خواهند داشت.

وی در مورد زمان برگزاری نوبت اول آزمون سراسری سال ۱۴۰۲، نیز بیان کرد: نوبت اول این آزمون دی ماه ۱۴۰۱ به پیشنهاد سازمان سنجش آموزش کشور است، دانش آموزان سال دوازدهم که هنوز دروس خود را تمام نکرده‌اند می‌توانند در آزمون دی شرکت کنند. معدل تاثیری در این مرحله از آزمون ندارد. زیرا پذیرش مرحله‌ای جداگانه است و در تابستان سال ۱۴۰۲ انجام خواهد شد.

مروتی خاطرنشان کرد: این زمان برنامه پیشنهادی سازمان سنجش و آموزش کشور است، اما در شورای سنجش و پذیرش ممکن است نظرهایی وجود داشته باشد.

منبع: خبرگزاری جمهوری اسلامی

مصوبه کنکوری لغو نمی‌‎شود/ حذف دروس عمومی از کنکور ۱۴۰۲(بروزرسانی 30 مرداد 1401)

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ با مصوبه جدید کنکوری و تغییر سازوکار پذیرش دانشجو، معدل دوره دبیرستان سهم 60درصدی و کنکور سهم 40درصدی در پذیرش دانشجویان خواهد داشت.

طبق مصوبه جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی، کنکور دو بار در سال برگزار می‌شود و بر این اساس ثبت‌نام کنکور کارشناسی 1402 برای نوبت اول، 8 تا 14 آبان 1401 و برای نوبت دوم، 15 تا 21 فرودین 1402 است.

نوبت نخست کنکور 1402، پنج‌شنبه و جمعه 29 و 30 دی 1401 و نوبت دوم، چهارشنبه و پنج‌شنبه 14 و 15 تیر 1402 است.

سید جلال موسوی مدیرکل دفتر تدوین و راهبری اسناد و سیاست‌های آموزش و پژوهش ستاد علم و فناوری اظهار کرد: کنکور به صورت پلکانی حذف خواهد و از سهم 40 درصدی کنکور در پذیرش دانشجو آغاز کرده‌ایم، در بازه 5 ساله وضعیت بررسی می‌شود و اگر آموزش و پرورش بتواند ایده‌آل‌ مدنظر شورای عالی انقلاب فرهنگی را تامین کند، کنکور حذف می‌شود.

وی افزود: یکی از دلایل موفقیت موسسات کنکور و کسب درآمد زیاد این است که در مدارس تشریحی درس داده و امتحان می‌گیرند بنابراین دانش‌آموزان تست‌زنی را نمی‌دانند و برای یادگیری آزمون‌های تستی در موسسات کنکور ثبت‌نام می‌کنند.

نتایج بهتر کنکور از آن اقشار پولدار

مدیرکل دفتر تدوین و راهبری اسناد و سیاست‌های آموزش و پژوهش ستاد علم و فناوری گفت: نتیجه کنکور نشان می‌دهد اقشار موفق و پولدار رتبه بهتری کسب می‌کنند. در بررسی رتبه‌های زیر 3 هزار متوجه شدیم 86 درصد پذیرفته‌شدگان دانشگاه شریف از سه دهک بالای جامعه هستند.

موسوی بیان کرد:

در کنکور 1402، دروس عمومی به صورت تشریحی برگزار می‌شود و در کنکور، دروس عمومی نداریم.

مصوبه کنکوری لغو نمی‌شود

وی با اشاره به اینکه در کنکور 1402، نمرات تشریحی سهم 40 درصدی دارد، در پاسخ به این پرسش که آیا شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوبه کنکوری را لغو خواهد کرد؟ مطرح کرد: خیر؛ مصوبه را تغییر نمی‌دهیم چرا که رئیس جمهور آن را امضا کرده است؛ از سوی دیگر طبق نظر رهبر انقلاب در مواردی که شورای عالی انقلاب فرهنگی ورود کرده است، مجلس نمی‌تواند ورود کند و بالعکس.

موسوی در یک برنامه رادیویی متذکر شد: مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی در حکم قانون است و در موضوع کنکور جلسات متعددی با مجلس داشتیم و نتیجه بحث این بود که مصوبه توسط رئیس جمهور ابلاغ شود.

منبع: خبرگزاری تسنیم

آخرین وضعیت ایجاد سابقه تحصیلی برای کنکوریهای ۱۴۰۲(بروزرسانی 29 مرداد 1401)

سیدجلال موسوی در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره تعیین تکلیف سابقه تحصیلی برای نظام قدیمی‌ها در کنکور سال ۱۴۰۲ بیان کرد: درباره ایجاد سابقه تحصیلی در کنکور ۱۴۰۲، جلسه‌ای با حضور رئیس مرکز سنجش و معاون آموزش متوسطه، وزارت آموزش و پرورش برگزار و در این جلسه اعلام شد، کارهای مربوط به این موضوع در حال انجام است که توسط شورای عالی آموزش آموزش و پرورش تصویب و اعلام خواهد شد.

وی ادامه داد: با توجه به این مسئله که برخی از داوطلبان کنکور نمی‌دانستند سابقه تحصیلی تأثیر قطعی دارد و ممکن است نسبت به درسی کم توجه بوده و نمره پایینی در آن درس اخذ کرده باشند، بنابراین در کنکور سال ۱۴۰۲ برای این افراد و داوطلبانی که دارای دیپلم نظام قدیم بوده و یا اینکه سال‌های قبل فارغ التحصیل شده‌اند، آزمون ترمیمی برگزار خواهد شد، داوطلبانی که علاقه داشته باشند می‌توانند در این آزمون شرکت کرده و سوابق تحصیلی خود را ایجاد کنند.

مدیرکل دفتر تدوین و راهبری اسناد و سیاست‌های آموزش و پژوهش ستاد علم و فناوری افزود:

داوطلبانی که بخواهند در رشته‌های مهم و رقابتی کنکور شرکت کنند، باید معدل خود را افزایش دهند که این افراد هم می‌توانند در آزمون ترمیمی شرکت کرده و معدل خود را افزایش دهند.

وی با اشاره به حذف زیرگروه‌ها در کنکور سال ۱۴۰۲ بیان کرد: بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی حذف ضرایب زیرگروه‌ها اتفاق افتاده است.

موسوی ادامه داد:

به این ترتیب عملاً در سال ۱۴۰۲ زیرگروهی نداریم و ضرایب دروس بر اساس همان گروه‌های پنج‌گانه آزمون سراسری مشخص می‌شود.

مدیرکل دفتر تدوین و راهبری اسناد و سیاست‌های آموزش و پژوهش ستاد علم و فناوری درباره اینکه ضرایب چگونه تعیین می شوند، افزود: قرار شده است تا قبل از شروع سال تحصیلی، ضرایب دروس سوابق تحصیلی توسط آموزش و پرورش و ضرایب دروس آزمون اختصاصی یا همان کنکور را سازمان سنجش آموزش کشور اعلام کنند.

وی با بیان اینکه ضرایب مشخص شده مذکور باید تا قبل از شروع سال تحصیلی توسط شورای سنجش و پذیرش دانشجو به تصویب برسد، افزود: این شورا تا آخر شهریورماه یعنی ابتدای مهر باید به صورت قطعی آن را اعلام کند.

منبع: خبرگزاری مهر

جدیدترین اخبار تغییرات کنکور ۱۴۰۲ سازمان سنجش (بروزرسانی 24 مرداد 1401)

به گزارش خبرنگارایمنا، پنجشنبه _سیزدهم مردادماه_ خبری در یکی از رسانه‌های رسمی کشور به نقل از سازمان سنجش منتشر شد که طبق آن کنکور ۱۴۰۲ در نیمه اول تیرماه و نیمه دوم دی‌ماه برگزار می‌شود. ثبت‌نام آزمون دو بار، اما پذیرش یک‌بار انجام می‌شود.

سوابق تحصیلی با بالاترین نمره دریافت می‌شود؛ هر داوطلب اگر در دو آزمون شرکت کند دو نمره کنکور خواهد داشت و اگر در یک آزمون شرکت کند یک نمره کنکور خواهد داشت، اما تنها یک نمره آزمون به انتخاب داوطلب محاسبه می‌شود.

نمره کنکور به اضافه سوابق تحصیلی نمره کل را تشکیل می‌دهد تا داوطلب براساس گروه آزمایشی انتخاب رشته کند.

دروس عمومی در قانون جدید کنکور حذف شده است؛ در واقع این دروس از آزمون سراسری حذف شده و به آزمون‌های سوابق تحصیلی منتقل شده است.

تغییرات کنکور بی‌توجهی به عدالت است

طی روزهای گذشته مهدی اسماعیلی درباره مصوبه کنکوری شورایعالی انقلاب فرهنگی اظهار کرد: مجلس به‌دنبال مدیریت کنکور بود، اما یک‌باره شورای‌عالی انقلاب فرهنگی ورودی ناصحیح به این موضوع داشت؛ وضعیتی که براساس مصوبه جدید کنکوری شورایعالی انقلاب فرهنگی ایجاد شده است استرس دانش‌آموزان را افزایش می‌دهد.

وی افزود: در مجلس به رئیس‌جمهور گفتیم به موضوع ورود پیدا کند و اجازه ندهد شورایعالی انقلاب فرهنگی بی‌محابا به کنکور وارد شود؛ هم‌اکنون این بحث که نظام آموزشی کشور نتوانسته است عدالت آموزشی را محقق کند به‌عنوان یک دغدغه مطرح است و مصوبه شورایعالی انقلاب فرهنگی به عدالت آموزشی بی‌توجه است.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی ادامه داد: آموزش و پرورش بارها اعلام کرده است توانایی برگزاری امتحانات نهایی را ندارد و این زیرساخت هنوز در وزارت آموزش و پرورش فراهم نیست. مصوبه جدید کنکوری می‌تواند منجر به تقویت مافیای کنکور شود و طبقات متوسط و ضعیف جامعه آسیب خواهند دید و در نهایت خروجی مصوبه به‌نفع دهک‌های بالاتر است.

اخطار به شورای‌عالی انقلاب فرهنگی

وی بیان کرد: به شورایعالی انقلاب فرهنگی اخطار دادیم اگر مصوبه را پس نگیرند مجلس ورود و طرحی را آماده می‌کند، به آن‌ها هشدارهای لازم را برای ایفای حقوق دانش‌آموزان داده‌ایم.

با تغییرات کنکور عدالت رعایت نمی‌شود

علیرضا میرصالح‌مهابادی برخی موارد مطرح شده در مصوبه تغییرات کنکور را مفید می‌داند و به خبرنگارایمنا می‌گوید: برخی از موارد عنوان شده در این مصوبه هنوز پختگی لازم را ندارد؛ در رابطه با برگزاری آزمون سال ۱۴۰۲ سازمان سنجش اطلاعیه‌ای مبنی بر اینکه کنکور ۱۴۰۲ هم مانند سال ۱۴۰۱ برگزار می‌شود، منتشر کرد ولی در روزهای بعد مصوبه تغییر کنکور ۱۴۰۲ ابلاغ شد که نشان دهنده تضاد و وجود نداشتن هماهنگی بین مسئولان مربوطه و نبود پختگی در این اقدام است.

مدرس دانشگاه جامع علمی‌کاربردی شهرداری مهاباد تصریح می‌کند: نبود هماهنگی بین گفته‌های مسئولان مربوطه باعث سردرگمی داوطلبان می‌شود و کماکان نمی‌دانند کدام یک از شرایط را برای آمادگی خود مدنظر قرار دهند.

وی با اشاره به جایگزینی نمرات کلاس دوازدهم دانش‌آموزان در کنکور می‌گوید: با توجه به نبود نظارت کافی بر همه مدارس امکان تضییع حق دیگر دانش‌آموزان در این بخش وجود دارد و سبب می‌شود آن‌گونه که باید عدالت رعایت نشود.

منبع: ایمنا

تکلیف آموزش و پرورش در کنکور ۱۴۰۲/ شرکت در هر ۲ کنکور الزامی نیست (بروزرسانی 19 مرداد 1401)

به گزارشخبرنگار مهر، منصور کبگانیان در نشست خبری با موضوع «ماده واحده تکمیل و اصلاح موادی از سیاست‌ها و ضوابط ساماندهی سنجش و پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی» با اشاره به داوطلبانی که سوابق تحصیلی ندارند گفت: آئین نامه‌های مربوط به این موضوع را آموزش و پرورش اعلام خواهد کرد.

وی ادامه داد: امکان ترمیم سوابق تحصیلی توسط آموزش و پرورش ایجاد خواهد شد، سیاست ما این است که تا قبل از شروع سال تحصیلی، آئین نامه‌های لازم توسط آموزش و پرورش در خصوص موضوع مذکور به شورای سنجش پذیرش دانشجو ارائه شود.

وی ادامه داد: این سوابق تحصیلی فقط مختص داوطلبان نظام قدیم نیست، بلکه این مشکل شامل فنی و حرفه‌ای ها و هنرستانی‌ها نیز می‌شود.

دبیر ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور بیان کرد: در همین خصوص با مسئولان آموزش و پرورش جلساتی را داشته‌ایم، ولی هنوز مصوبه‌ای در این خصوص نهایی نشده است و آموزش و پرورش موظف است قبل از شروع سال تحصیلی ضوابط و آئین نامه مربوط به ترمیم سوابق تحصیلی داوطلبان را اعلام کند.

کبگانیان در مورد حذف دروس عمومی از کنکور نیز اظهار داشت:

دروس عمومی حذف نشده بلکه در بخش سوابق تحصیلی مورد سنجش قرار گرفته و وزن آن نیز افزایش یافته و در پذیرش داوطلب نقش جدی دارد.

دبیر ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور با اشاره به ساماندهی سهمیه‌های کنکور بیان کرد: درباره سهمیه‌ها، ما هنوز از سهمیه مناطق محروم دفاع می‌کنیم، درباره سهمیه ایثارگری نیز این سهمیه مصوبه مجلس شورای اسلامی است، بنابراین ترجیح می‌دهیم مصوباتی را که مجلس خود مصوب کرده است، به آن ورود نداشته باشیم.

وی ادامه داد: شورا در حال تهیه سیاست‌های مربوط به سهمیه‌های کنکور است و رؤسای سه قوه از ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور درخواست کرده‌اند، سیاست‌های مربوط به سهمیه‌ها را ارائه دهیم.

کبگانیان افزود: برنامه ما این است مصوباتی که مربوط به مجلس شورای اسلامی بوده با همکاری نمایندگان مجلس و توسط خود آنها اصلاح شود.

وی ادامه داد: کار کارشناسی درباره سهمیه‌های کنکور در حال تمام شدن است همه اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی به ستاد نقشه جامع علمی کشور ابلاغ کرده‌اند، ظرف مدت ۶ ماه، سیاست‌های مربوط به سهمیه‌ها را اعلام کنند تا در صحن شورا بررسی و نهایی و ابلاغ شود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود:

در حال حاضر حدود ۲۷ سهمیه وجود دارد که درصد زیادی از این سهمیه‌ها باید حذف شده، درصدی اصلاح شده و درصدی هم باید تغییر کند.

وی همچنین به سو تفاهمی که درباره دو بار برگزار شدن کنکور ایجاد شده است اشاره کرد و گفت: این به نفع داوطلب است، اگر فرد در آن قسمت کنکور که سال آینده ۶۰ درصد تأثیر دارد، مشکل داشت می‌تواند، در کنکور دوم شرکت کند و این اصلاً اجباری نیست.

وی ادامه داد:

داوطلب هر کدام از نتایج که مطلوب بود را می‌تواند انتخاب کند، اینکه تبلیغ شده که کنکور را دو بار برگزار می‌کنند اینگونه نیست، اگر دانش آموز راضی بود دیگر لازم نیست در کنکور برای بار دوم شرکت کند و نتیجه آن نیز دو سال اعتبار دارد.

منبع: خبرگزاری مهر

برگزاری هوشمند آزمون‌های سراسری از سال 1403 (بروزرسانی 10 مرداد 1401)

مروتی درباره تدابیر اتخاذ شده برای برگزاری هوشمند آزمون های سراسری در سال ۱۴۰۲ بیان کرد: برگزاری هوشمند و الکترونیک کنکور برای سال ۱۴۰۳ پیش‌بینی شده است و هم اکنون در حال آماده‌سازی زیرساخت‌ها هستیم.

کنکور 1402 در دی 1401 برگزار نمی‌شود (بروزرسانی 3 مرداد 1401)

هر کنکور در سال خودش دوبار در سال برگزار می شود.

کنکور 1402: تیر 1402 و دی 1402

کنکور 1403: تیر 1403 و دی 1403

منبع: سازمان سنجش

تغییرات کنکور ۱۴۰۲ عدالت آموزشی را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد (بروزرسانی 2 مرداد 1401)

مدرس دانشگاه جامع علمی‌کاربردی شهرداری مهاباد بیان کرد: با توجه به نبود نظارت کافی بر همه مدارس، امکان تضییع حق دیگر دانش‌آموزان در این بخش وجود دارد و سبب می‌شود آن‌گونه که باید، عدالت رعایت نشود.

علیرضا میرصالح‌مهابادی در گفت‌وگو با خبرنگارایمنا، درخصوص تغییرات کنکور ۱۴۰۲ اظهار کرد: با توجه به شرایط خاص کنکور در کشور و ایجاد شرایط خاص برای داوطلبان و خانواده‌های آنها کم اثر شدن این نوع پذیرش بر آینده داوطلبان اثرات مثبت خواهد داشت.

وی برخی موارد مطرح شده در مصوبه تغییرات کنکور را مفید دانست و تصریح کرد: برخی از موارد عنوان شده در این مصوبه هنوز پختگی لازم را ندارد؛ در رابطه با برگزاری آزمون سال ۱۴۰۲ سازمان سنجش اطلاعیه‌ای مبنی بر اینکه کنکور ۱۴۰۲ هم مانند سال ۱۴۰۱ برگزار می‌شود، منتشر کرد ولی در روزهای بعد مصوبه تغییر کنکور ۱۴۰۲ ابلاغ شد که نشان دهنده تضاد و وجود نداشتن هماهنگی بین مسئولان مربوطه و نبود پختگی در این اقدام است.

مدرس دانشگاه جامع علمی‌کاربردی شهرداری مهاباد ادامه داد:

نبود هماهنگی بین گفته‌های مسئولان مربوطه باعث سردرگمی داوطلبان می‌شود و کماکان نمی‌دانند کدام یک از شرایط را برای آمادگی خود مدنظر قرار دهند.

وی با اشاره به جایگزینی نمرات کلاس دوازدهم دانش‌آموزان در کنکور، اضافه کرد: با توجه به نبود نظارت کافی بر همه مدارس امکان تضییع حق دیگر دانش‌آموزان در این بخش وجود دارد و سبب می‌شود آن‌گونه که باید عدالت رعایت نشود.

میر صالح‌مهابادی خاطرنشان کرد: کم اثر شدن کنکور از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، اما از نظر کلی باعث می‌شود افرادی که شایستگی قبولی در رشته‌های خاص را دارند، نتوانند در کنکور موفق شوند. یکی از موضوعات در این راستا استفاده از سهمیه‌های مختلف در پذیرش مراکز علمی است.

مدرس دانشگاه جامع علمی‌کاربردی شهرداری مهاباد اظهار کرد: محدودیت مراکز آموزشی کشور به ویژه مراکز آموزشی دولتی و تکمیل صندلی‌ها توسط افرادی که با استفاده از سهمیه‌ها در راه ورود به مراکز دانشگاهی برتر موفق‌اند، سبب می‌شود افراد توانمند عملاً مورد توجه قرار نگیرند یا در رشته‌هایی که مدنظرشان بوده، پذیرش نشوند.

وی افزود: کم اثر شدن کنکور از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است؛ اکنون که این اقدام مهم و ریشه‌ای در دست اقدام است باید به صورت قوی‌تر و با کار کارشناسی عمیق‌تری صورت گیرد.

منبع: خبرگزاری ایمنا

تغییرات کنکور ۱۴۰۲ چیست؟ جزئیات و آخرین اخبار رئیس سازمان سنجش (بروزرسانی 27 تیر 1401)

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور بیان کرد: چهار تغییر مهم شامل «حذف دروس عمومی»، «تاثیر قطعی سوابق تحصیلی»، «حذف زیرگروه ها» و «برگزاری دو بار در سال» در کنکور ۱۴۰۲ اجرایی می شود. به گزارش ایمنا، عبدالرسول پورعباس اظهار کرد: شورای سنجش و پذیرش دانشجو برگزار شد و سازمان سنجش آموزش کشور اعلام کرده است که مصوبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۱ شورای عالی انقلاب فرهنگی مبنی بر اصلاحات کنکور ۱۴۰۲ را اجرا می کند.

وی افزود: مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره تغییرات کنکور ۱۴۰۲ قانون است و طبق تاریخ تصویب نیز ما به عنوان مجری برگزاری کنکور، موظف هستیم آن را اجرا کنیم.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور خاطرنشان کرد: در سازمان سنجش در حال نگارش آئین نامه اجرایی کنکور ۱۴۰۲ هستیم و پس از تدوین به شورای سنجش و پذیرش دانشجو ارائه می شود و پس از تصویب در شورای سنجش و پذیرش اطلاع رسانی می‌شود.

وی یادآور شد:

کلیات تغییرات کنکور ۱۴۰۲ پیش از این هم به اطلاع داوطلبان رسیده است و چهار تغییر مهم در کنکور ۱۴۰۲ اجرایی می شود.

پورعباس کرد: آئین نامه اجرایی پس از نهایی شدن و تصویب در مراجع ذیربط هر چه زودتر به اطلاع داوطلبان می‌رسد و تلاش می کنیم در مدت کوتاهی آن را به تصویب نهایی برسانیم.

وی افزود: با حذف زیرگروه ها یک نمره کلی برای داوطلب در نظر گرفته می شود.

منبع: خبرگزاری ایمنا

سازمان سنجش: مصوبه جدید کنکور را اجرا می‌کنیم (بروزرسانی 26 تیر 1401)

سازمان سنجش آموزش کشور با صدور اطلاعیه‌ای ضمن عذرخواهی از داوطلبان اعلام کرد: کنکور سال آینده بر اساس مصوبه جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار می‌شود.

به گزارش ایسنا، سازمان سنجش آموزش کشور با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد: “با توجه به ماده واحده تکمیل و اصلاح موادی از سیاست‌ها و ضوابط ساماندهی سنجش و پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی (پس از پایان متوسطه) مصوب جلسه ۱۷ خرداد ماه سال جاری شورای عالی انقلاب فرهنگی که در تاریخ ۲۵ تیرماه سال جاری ابلاغ شده است و نظر به اینکه در ماده ۱۰ مصوبه مذکور اعلام شده است که از تاریخ تصویب لازم الاجر است؛ ضمن عرض پوزش از کلیه داوطلبان عزیز و والدین محترم آنان، به استحضار می‌رساند آزمون سراسری سال ۱۴۰۲ بر اساس مصوبه فوق‌الذکر شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار می‌شود.”

در ادامه این اطلاعیه آمده است:

“جزئیات فنی و اجرایی این آزمون پس از تصویب در شورای سنجش و پذیرش دانشجو اطلاع‌رسانی خواهد شد.

به گزارش ایسنا، هفته گذشته سازمان سنجش آموزش کشور با صدور دو اطلاعیه مجزا تاکید کرده بود کنکور سال ۱۴۰۲ همانند آزمون سال ۱۴۰۱ برگزار می‌شود و مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص تغییرات در کنکور به دلیل اینکه تا ۱۵ تیر ماه سال جاری به این سازمان ابلاغ نشده است، از سال ۱۴۰۳ اجرایی خواهد شد.

منبع: ایسنا

اطلاعیه شماره 2 آزمون سراسری سال 1402 (بروزرسانی 26 تیر 1401)

باتوجه به ماده واحده تکمیل و اصلاح موادی از سیاست ها و ضوابط ساماندهی سنجش و پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی (پس از پایان متوسطه) مصوب جلسه 1401/03/17 شورای عالی انقلاب فرهنگی که در تاریخ 25 تیرماه سال جاری ابلاغ شده است و نظر به اینکه در ماده 10 مصوبه مذکور اعلام شده است که از تاریخ تصویب لازم الاجراست. ضمن عرض پوزش از کلیه داوطلبان عزیز و والدین محترم آنان، به استحضار می رساند آزمون سراسری سال 1402 براساس مصوبه فوق الذکر شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار می شود. جزئیات فنی و اجرایی این آزمون پس از تصویب در شورای سنجش و پذیرش دانشجو اطلاع رسانی خواهد شد.

منبع: روابط عمومی سازمان سنجش آموزش کشور

سه تغییر مهم کنکور برای سال آینده (بروزرسانی 25 تیر 1401)

ایسنا نوشت: معاون خط مشی‌گذاری ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی حذف دروس عمومی از آزمون، تاثیر قطعی چهل درصدی سوابق تحصیلی و برگزاری کنکور به صورت دو بار در سال را سه تغییر و تفاوت کنکور سال ۱۴۰۲ در مقایسه با آزمون امسال برشمرد.

دکتر رجبعلی برزویی ضمن بیان این مطلب با تاکید بر اینکه کنکور سال آینده در مقایسه با آزمون سراسری امسال سه تفاوت اصلی خواهد داشت،‌ بیان کرد: یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های کنکور ۱۴۰۲ این است که ما می‌توانیم دو بار در سال این آزمون را برای داوطلبان برگزار کنیم و نتایجی که داوطلبان دریافت می‌کنند تا دو سال می‌تواند اعتبار داشته باشد.

وی در ادامه تصریح کرد: یکی دیگر از اصلی‌ترین تفاوت‌های آزمون سراسری سال آینده این است که دروس عمومی می‌تواند در بخش تشریحی و سوابق تحصیلی اثرگذار باشد و در این بخش اعمال خواهد شد؛ بنابراین در کنکور سال آینده دروس عمومی نداریم. همچنین داوطلبان کنکور سال آینده صرفا از دروس تخصصی آزمون خواهند داد.

معاون خط مشی گذاری ستاد علم و فناوری دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی، خاطر نشان کرد:

در مهر سال آینده برای کنکوری‌ها ۴۰ درصد از نمره کنکورشان بر اساس سوابق تحصیلی به صورت قطعی ملاک عمل خواهد بود و ۶۰ درصد از نمره آزمون اختصاصی ملاک عمل نمره داوطلبان می‌شود.

برزویی تاکید کرد: در مصوبه “تکمیل و اصلاح موادی از سیاست‌ها و ضوابط ساماندهی سنجش و پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی” پیش‌بینی شده است که اطلاع‌رسانی یک سال قبل از برگزاری کنکور انجام شود که منظور از این یک سال، “سال تحصیلی” است؛ لذا در مصوبه قید شده است که شورای سنجش و پذیرش تا شهریور ماه فرصت دارد این مصوبه را برای داوطلبان اعلام کند که این مصوبه به‌موقع توسط رییس‌جمهور ابلاغ شد که امیدواریم شورای سنجش و سایر مراکز مسئول در راستای عملیاتی کردن مصوبه گام بردارند.

وی اظهار کرد: در مصوبه فوق صراحتا تاکید شده است که اطلاع‌رسانی برای مواد درسی و مواد آزمون اختصاصی و معدل دیپلم و همه ضرایب آن تا شهریور باید اعلام شود؛ لذا شورای سنجش و پذیرش تا این مدت فرصت دارد آیین‌نامه‌های اجرایی و مواد درسی و ضرایب آنها را برای رشته‌های مختلف هنر، زبان و غیره ابلاغ کند.

منبع: خبر آنلاین

مصوبه‌ای که کاهش استرس داوطلبان را به همراه دارد/ مانع بودجه‌ای برای هوشمند سازی کنکور وجود ندارد (بروزرسانی 25 تیر 1401)

عادل پیغامی درباره میزان بودجه هوشمند سازی کنکور از سال ۱۴۰۳ بیان کرد: بر ارتقای نقش آموزش و پرورش و نهاد رسمی تعلیم و تربیت کشور و کارکرد معلمان با هوشمند سازی کنکور تاکید شده است.

به گفته این عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، هوشمند سازی کنکور سراسری کارکردی جهت کاهش استرس از داوطلبان و خانواده‌های آنهاست تا مسئله سنجش را در یک بازه چهار ساعته تحقق نبخشیم.

وی اظهار داشت:

اعتبار بخشی و ارتقای جایگاه به کارکرد، امتحان معلم و استانداردسازی نهاد آموزش و پرورش از مزایای هوشمندسازی آزمون سراسری است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: نهاد‌های متولی مانند آموزش و پرورش به لحاظ امکان و تامین منابع بودجه هوشمند سازی کنکور هیچ مشکلی ندارند و با توجه به موجود بودن بودجه آزمون‌های سازمان سنجش، به نظر می‌رسد که هوشمند سازی کنکور نیازمند هزینه بالا نباشد و هیچ مانع بودجه‌ای برای آن وجود نخواهد داشت.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

جزئیات مصوبه جدید کنکور از زبان دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی (بروزرسانی 25 تیر 1401)

در این باره با سعیدرضا عاملی دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی درباره منفعت‌هایی که طرح جدید سنجش و پذیرش دانشجو برای داوطلبان ورود به آموزش عالی دارد، گفت‌وگو کردیم.

فارس:  شورایعالی انقلاب فرهنگی به تازگی مصوبه‌ای را تصویب کرده که این مصوبه سوالات زیادی را برای داوطلبان کنکور به همراه داشته است، در مورد مصوبه جدید کنکور توضیحاتی می‌دهید؟

عاملی: مصوبه شورایعالی انقلاب فرهنگی در مورد کنکور سراسری برای برقراری عدالت آموزشی است، زیرا سبب ایجاد شانس یکسان برای داوطلبان در تمام نقاط کشور و در هر طبقه اجتماعی و اقتصادی می شود، توجه کنید برگزاری کنکور سراسری با اضطراب در میان داوطلبان همراه است که با اجرای مصوبه جدید این اضطراب بسیار کاهش می‌یابد و از طرفی با اجرای مصوبه جدید عدالت آموزشی بیشتری برقرار می‌شود چرا در حال حاضر ۸۰ درصد قبولی‌ها در رشته‌های پرطرفدار به دهک‌های بالای جامعه اختصاص می‌یابد.

* سه دهک بالای جامعه دارای ۸۷ درصد معدل پایین هستند

 فارس: آماری هم در این زمینه در دسترس وجود دارد؟

عاملی: بله، براساس آمار کارشناسان، سه دهک بالای جامعه دارای ۸۷ درصد معدل پایین و ۸۴ درصد کسب رتبه زیر ۳ هزار هستند که این مسأله نشان دهنده برقراری عدالت آموزشی نیست.

البته این مسأله در مقایسه آماری استان های کشور هم وجود دارد.

* دانش آموزان معدل‌ بالا در استان‌ها درصد پایین قبولی را دارند

فارس: به چه صورت؟

عاملی: به این صورت که آمار نشان می دهد دانش آموزان دارای معدل ۱۹ و ۲۰ در استان‌هایی مانند سیستان و بلوچستان، هرمزگان، کرمانشاه، ایلام، لرستان، چهار محال و بختیاری، کرمان، گلستان و گیلان درصد کمی از قبولی های رشته‌های علوم ریاضی، علوم تجربی و علوم انسانی را دارند.

* با اجرای مصوبه جدید شورایعالی انقلاب فرهنگی، دروس دوره دبیرستان هم برای دانش آموزان در اولویت قرار می‌گیرد

فارس: با توجه به این آماری که در کنکور فعلی وجود دارد، با اجرای مصوبه جدید قرار است چه اتفاقی به نفع داوطلبان رخ دهد؟

عاملی: با اجرای این مصوبه، سنجش داوطلبان کنکور به صورت متناسب انجام می‌شود یعنی دیگر تفاوتی بین دهک های مختلف اقتصادی وجود نخواهد داشت و افراد داوطلب کنکور سراسری در مناطق محروم هم می‌توانند در رشته‌های پررقابت دانشگاه، ادامه تحصیل دهند.

فارس:  شورایعالی انقلاب فرهنگی به تازگی مصوبه‌ای را تصویب کرده که این مصوبه سوالات زیادی را برای داوطلبان کنکور به همراه داشته است، در مورد مصوبه جدید کنکور توضیحاتی می‌دهید؟

عاملی: مصوبه شورایعالی انقلاب فرهنگی در مورد کنکور سراسری برای برقراری عدالت آموزشی است، زیرا سبب ایجاد شانس یکسان برای داوطلبان در تمام نقاط کشور و در هر طبقه اجتماعی و اقتصادی می شود، توجه کنید برگزاری کنکور سراسری با اضطراب در میان داوطلبان همراه است که با اجرای مصوبه جدید این اضطراب بسیار کاهش می‌یابد و از طرفی با اجرای مصوبه جدید عدالت آموزشی بیشتری برقرار می‌شود چرا در حال حاضر ۸۰ درصد قبولی‌ها در رشته‌های پرطرفدار به دهک‌های بالای جامعه اختصاص می‌یابد.

* سه دهک بالای جامعه دارای ۸۷ درصد معدل پایین هستند

 فارس: آماری هم در این زمینه در دسترس وجود دارد؟

عاملی: بله، براساس آمار کارشناسان، سه دهک بالای جامعه دارای ۸۷ درصد معدل پایین و ۸۴ درصد کسب رتبه زیر ۳ هزار هستند که این مسأله نشان دهنده برقراری عدالت آموزشی نیست.

البته این مسأله در مقایسه آماری استان های کشور هم وجود دارد.

* دانش آموزان معدل‌ بالا در استان‌ها درصد پایین قبولی را دارند

فارس: به چه صورت؟

عاملی: به این صورت که آمار نشان می دهد دانش آموزان دارای معدل ۱۹ و ۲۰ در استان‌هایی مانند سیستان و بلوچستان، هرمزگان، کرمانشاه، ایلام، لرستان، چهار محال و بختیاری، کرمان، گلستان و گیلان درصد کمی از قبولی های رشته‌های علوم ریاضی، علوم تجربی و علوم انسانی را دارند.

* با اجرای مصوبه جدید شورایعالی انقلاب فرهنگی، دروس دوره دبیرستان هم برای دانش آموزان در اولویت قرار می‌گیرد

فارس: با توجه به این آماری که در کنکور فعلی وجود دارد، با اجرای مصوبه جدید قرار است چه اتفاقی به نفع داوطلبان رخ دهد؟

عاملی: با اجرای این مصوبه، سنجش داوطلبان کنکور به صورت متناسب انجام می‌شود یعنی دیگر تفاوتی بین دهک های مختلف اقتصادی وجود نخواهد داشت و افراد داوطلب کنکور سراسری در مناطق محروم هم می‌توانند در رشته‌های پررقابت دانشگاه، ادامه تحصیل دهند.

براساس نحوه سنجش و پذیرش فعلی، داوطلبان در یک آزمون ۴ ساعته سنجیده می‌شوند و از ابتدای دبیرستان فقط همین آزمون سراسری برای دانش آموزان در اولویت است اما با اجرای مصوبه جدید دوره دبیرستان هم برای دانش آموزان دارای اهمیت می شود.

* نحوه پذیرش داوطلبان ورود به دوره‌های آموزش عالی در دیگر کشورهای دنیا

فارس: در کشورهای دیگر دنیا پذیرش دانشجو در دوره آموزش عالی به چه صورت انجام می شود؟

عاملی: در کشورهای پیشرفته دنیا نیز پذیرش به شکلی صورت می گیرد که آموزش و پرورش در سنجش دانش آموزان برای ورود به دانشگاه در اولویت است و اینگونه نیست که داوطلبان کنکور با شرکت در یک آزمون ۴ ساعته سنجیده شوند.

در سیاست فعلی کنکور در کشور ما آموزش و پرورش برای سنجش و پذیرش داوطلبان ورود به دانشگاه نقش چندانی ندارد، اما در کشور‌های پیشرفته دنیا نقش آموزش و پرورش در ورود داوطلبان به  دانشگاه بالا است.

این مصوبه مدلی است که نظام آموزش و پرورش و فعالیت ۱۲ ساله معلمان و تلاش دانش آموزان را مورد توجه قرار می‌دهد در حالیکه در روش فعلی سنجش و پذیرش دانشجویان با برگزاری کنکور سراسری به شکل فعلی هم کارکرد آموزش و پرورش کم شده است و هم دانشگاه‌های کشور نقش جدی در پذیرش داوطلبان ندارند.

* کاسبان کنکور وساطت انتقال دانش آموزان از مدرسه به دانشگاه را کنار بگذارند

فارس: اما در ایران عده ای از این آزمون کسب درآمد می‌کنند.

عاملی: بله، متاسفانه کسب و کار برخی کنکور است و به همین دلیل این افراد با جوسازی می خواهند مانع حذف آن شوند در حالیکه این افراد نیز می توانند بر عمق بخشیدن به دانش و علم تمرکز کنند نه اینکه از راه وساطت انتقال دانش آموزان از مدرسه به دانشگاه درآمدزایی کنند.

نتیجه نظرسنجی از داوطلبان کنکور درباره مصوبه جدید

فارس: البته برخی از داوطلبان هم روی خوشی به مصوبه جدید نشان ندادند و احساس می کنند که سنجش و پذیرش دانشگاه به این صورت به نفعشان نیست.

عاملی: در نظرسنجی که ما از جامعه آماری بیش از یک میلیون و صد هزار نفر دانش آموز انجام دادیم، ۵۳ درصد از داوطلبان اعلام کردند که در امتحانات نهایی استرس کمتری را تجربه می کنند، ۱۸ درصد هم نظر خاصی نداشتند و فقط ۲۹ درصد مخالف بودند.

با اجرای مصوبه جدید شورایعالی انقلاب فرهنگی، کنکور سراسری ۲ بار در سال برگزار می شود و دسترسی به سوابق تحصیلی بهتر نیز قابل تکرار است بنابراین استرس و اضطراب داوطلبان برای قبول شدن کمتر می شود، چرا که در روش سنجش فعلی یک آزمون در سال یک بار برگزار می شود و داوطلبان استرس این را دارند که اگر در این آزمون قبول نشوند باید تا سال دیگر صبر کنند که شاید دوباره سال بعد هم قبول نشوند.

* مصوبه جدید کنکور هیچگونه مغایرتی با قانون مجلس شورای اسلامی ندارد

فارس: در ابتدای طرح، برخی نمایندگان مجلس نیز اختلاف نظرهایی با این مصوبه داشتند.

عاملی: مصوبه جدید کنکور هیچگونه مغایرتی با قانون مجلس شورای اسلامی ندارد و همه موارد قانونی در این مصوبه رعایت شده و در راستای مصوبه مجلس است. البته در تبصره ۴ ماده ۴، قانون سال ۱۳۹۲ مجلس شورای اسلامی سهم قطعی سوابق تحصیلی از ۲۵ درصد تا ۸۵ درصد پیش بینی شده است که به دلایلی اجرا نشده ‌است.

فارس: برخی اخبار حاکی از اعمال تغییرات آتی در این مصوبه بوده است.

عاملی: خیر، هیچگونه تغییری هم در این مصوبه نخواهیم داشت و مصوبه به همان شکل که از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی اعلام شده برای پذیرش داوطلبان در سال آینده اجرا می شود.

داوطلبان هیچ نگرانی نداشته باشند

فارس: در یکی دو روز اخیر اخبار ضد و نقیض درباره اجرا یا عدم اجرای این مصوبه در کنکور 1402 به گوش داوطلبان کنکور رسیده که داوطلبان و خانواده‌های آنان را نگران و بلاتکلیف کرده است.

عاملی: داوطلبان هیچ نگرانی نداشته باشند و بدانند آزمون‌های سراسری مطابق مصوبات شورایعالی انقلاب فرهنگی برگزار می‌شود و کنکور ۱۴۰۲ نیز به همین صورت است، براساس همین مصوبه کنکور ۱۴۰۲ نیز برگزار می‌شود و هیچ نهادی نمی‌تواند خلاف مصوبه شورا عمل کند زیرا این کار خلاف قانون است و پیگرد دارد.

* وضعیت توزیع پزشک در کشور

به گزارش فارس، دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی درباره توزیع پزشک در کشور نیز صحبت کرد و از افزایش ظرفیت دانشجوی رشته‌های پزشکی براساس مصوبه شورایعالی انقلاب فرهنگی خبر داد.

عاملی: ظرفیت پزشکی کشور پس از انقلاب گسترش یافت ولی به تناسب آن جذب دانشجو صورت نگرفت.

در تهران نسبت تعداد پزشکان به جمعیت ۳۵ به ۱۰ هزار نفر است و در ۵۰ درصد شهرستان های کشور این نسبت بسیار پایین است.

فارس: در حال حاضر آمار به چه شکل است؟

عاملی: سال گذشته ۸ هزار دانشجوی پزشکی در دانشگاه‌ها جذب شد که این میزان هر سال باید ۲۰ درصد افزایش یابد، بنابراین ۱۶۰۰ نفر به ظرفیت جذب دانشجوی پزشکی اضافه شد.
البته اگر بخواهیم به نسبت ۲۰ برسیم باید دوباره ظرفیت دانشجویان پزشکی را افزایش دهیم و ۲۰ درصد دیگر پس از این ۴ سال افزایش ظرفیت داشته باشیم.

منبع: فارس

4.5/5 - (13 امتیاز)
اگر این مطلب را دوست داشتید برای دوستان خود بفرستید:
عضویت
اطلاع از
245 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
پیمایش به بالا