معنی درس های عربی دوازدهم

سلام دوستان دوازدهمی. من یاش‌گین ولی‌پور هستم و امروز در سایت بخون به بررسی کامل و جامع معنی درس های عربی دوازدهم پرداخته‌ام. ترجمه دقیق همه متن‌ها، ویژه هر دو گروه تجربی و ریاضی می‌باشد و شما به منابع دیگر هیچگونه نیازی ندارید. در نظر داشته باشید که فایل pdf ترجمه درس‌های عربی دوازدهم بصورت کاملاً رایگان برای شما قرار داده شده است. پس با خیال آسوده مطالعه کنید و هر جا سوال داشتید از بخش نظرات بپرسید تا پاسخ دهیم.

معنی درس اول عربی دوازدهم

معنی صفحه 2 عربی دوازدهم

با یکتاپرستی به دین روی آور.
دینداری در انسان فطری است. و تاریخ به ما می‌گوید:
هیچ قومی در روی زمین نیست که دین و روش عبادت نداشته باشد.
آثار کهنی که انسان آن ر ا کشف کرده و تمدن هایی که آن را از خلال نوشته‌ها، کنده‌کاری‌ها، نقاشی‌ها و تندیس‌ها شناخته است، بر توجه انسان به دین تأکید دارد و بر اینکه دین داری در وجود او فطری است دلالت می‌کند؛ اما عبادت و آیین‌های او خرافی بوده است. مانند چند خدایی (تعدّد خدایان و پیشکش کردن) قربانی به خدایان برای کسب خشنودی آن‌ها و دوری از شر آن‌ها. و در گذر زمان این خرافات در دین‌های مردم افزایش یافت.

معنی صفحه 3 عربی دوازدهم

و قرآن کریم ارزشمند از روش (زندگانی) پیامبران و کشمکش آنان با کافرانشان خبر داده است.
و مثالی از ابراهیم خلیل را یاد کنیم که سعی کرد قوم خود را از بت پرستی نجات دهد.
در یکی از عیدها هنگامی که قوم ابراهیم از شهرشان بیرون رفتند، ابراهیم (ع) تنها ماند و تبری را برداشت و همه بت‌ها جز بت بزرگ را در معبد شکست؛ سپس تبر را روی دوش او آویزان کرد و معبد را ترک کرد.
و چون زمانی که مردم برگشتند، بت‌های خود را شکسته دیدند و گمان کردند که ابراهیم این کار را کرده است، پس او را به دادگاه آوردند (احضار کردند) و از او پرسیدند:

ترجمه صفحه 3 عربی دوازدهم

آیا تو این کار را با خدایان ما انجام دادی، ای ابراهیم.
او به آن‌ها پاسخ داد: چرا از من می‌پرسید؟! از بت بزرگ بپرسید.
مردم شروع به زمزمه کردند: همانا بت حرف نمی‌زند. ابراهیم فقط قصد تمسخر بت‌های ما را داشت.
و در اینجا بود که گفتند: او را بسوزانید و خدایان خود را یاری کنید.
پس در نتیجه او را در آتش انداختند و خداوند او را از آتش نجات داد.

یک فرصت بی‌نظیر برای دوازهمی‌های عزیز، از آنجایی که درس عربی از درس‌های تاثیرگذار برای شماست، از همین جا می‌توانید مطالب مربوط به عربی سال دوازدهم را تنها با یک کلیک ببینید:

معنی درس دوم عربی دوازدهم

معنی صفحه 18 عربی دوازدهم

مکه مکرمه و مدینه منوره
اعضای خانواده مشتاقانه رو به روی تلویزیون نشسته‌اند. حاجی‌ها را در فرودگاه تماشا می‌کنند در حالی که برای رفتن به مكه مکرمه و مدینه منوره سوار هواپیما می‌شوند. «عارف» به پدر و مادرش نگاه کرد و اشک‌هایشان را دید که از چشمانشان پی در پی می‌افتند. عارف با تعجب از پدرش پرسید: ای پدرم.، چرا می‌گریی (گریه می‌کنی)؟
پدر: وقتی می‌بینم مردم به حج می‌روند، خاطراتم از مقابلم می‌گذرد. با خودم می‌گویم: کاش دوباره می‌رفتم!
رقیه: ولی تو با مادرم در سال گذشته واجب دینی حج را به جا آوردی.
مادر: پدرتان مشتاق حرمین شریفین و بقیع شریف مشتاق شده است.
عارف: مادرم، تو هم دلتنگ هستی؟
مادر: البته، پسرم (فرزندم).

معنی صفحه 19 عربی دوازدهم

پدر: هر مسلمانی وقتی این منظره را می‌بیند، (مکان‌های مقدّس) را به یاد می‌آورد مشتاق آن می‌شود.
عارف: چه خاطراتی از سفر حج دارید؟
پدر: خیمه‌های حجاج (حاجیان) در منا و عرفات، رجم جمرات و طواف گرداگرد کعبه شریف، دویدن میان صفا و مروه و زیارت بقیع شریف را به یاد می‌آورم.

معنی صفحه 20 عربی دوازدهم

مادر: و من به یاد می‌آورم کوه نور را که پیامبر و در غار واقع در قله آن عبادت می‌کرد.
رقیه: در کتاب تعلیمات دینی خواندم که اولین آیات قرآن در غار حرا بر پیامبر نازل شده است.
آیا غار را دیدی؛ مادرم؟
مادر: نه دخترم. غار بالای کوه بلندی است. فقط افراد قوی می‌توانند از آن بالا بروند و تو می‌دانی که پاهایم مرا آزار می‌دهد. (پایم درد می‌کند).

ترجمه صفحه 20 عربی دوازدهم

رقیه: آیا غار ثور را دیده‌ای که پیامبر در راه هجرتش به مدینه منوره به آن پناه برد؟
پدر: نه، ای عزیزم، من آرزو دارم که بار دیگر همراه همه اعضای خانواده و نزدیکان به زیارت مکه مکرمه و مدینه منوره مشرف شوم و این اماکن را زیارت کنم.

قبل از ادامه دادن مطلب پیشنهاد من به شما این است علاوه بر معنی درس های عربی دوازدهم می‌توانید از سایر خدمات ما که مربوط به پایه دوازدهم است بهره ببرید و بر روی لینک‌های گذاشته شده کلیک بفرمایید و با خواندن مقالات گذاشته شده در درس‌های عمومی و اختصاصی سال دوازدهم پیشرفت فوق‌العاده‌ای داشته باشید.

معنی درس سوم عربی دوازدهم

معنی صفحه 34 عربی دوازدهم

کتاب‌‌ها خوراک اندیشه‌اند.
از کتاب «أَنا» نوشته عبّاس محمود العقّاد با تصرّف.
کتاب‌ها خوراک اندیشه‌اند و هر اندیشه‌ای خوراکی دارد. همانگونه که برای هر بدنی خوارک‌هایی یافت می‌شود. از جمله مزایای بدن قوی این است که خوراکی مناسبی را برای خودش جذب می‌کند. به همین ترتیب، انسان عاقل در هر موضوعی می‌تواند خوراکی فکری پیدا کند. محدودسازی در گزینش «کتاب ها» مانند محدودسازی در گزینش خوراکی است. هر دوی آن‌ها فقط برای یک کودک یا یک فرد بیمار است. اگر ذهن توانمندی دارید که با آن می‌توانید آنچه را که می‌خوانید درک کنید. هر کدام از کتاب‌هایی را که دوست دارید بخوانید.
تجربه‌ها ما را از کتاب‌ها بی نیاز نمی‌کنند، زیرا کتاب‌ها تجربه‌های ملت‌ها در گذر هزاران سال هستند، و امکان ندارد که تجربه یک فرد بیشتر از ده‌ها سال «چند دهه» باشد.

معنی صفحه 35 عربی دوازدهم

و فکر نمی‌کنم که کتاب های تکراری وجود داشته باشد. زیرا من بر این باورم (اعتقاد دارم) که یک فکر را اگر هزار نویسنده مطرح کنند، هزار فکر می‌شود‌.
بنابراین می‌خواهم در یک موضوع یکسان نظرهای چند نویسنده را بخوانم. زیرا این کار لذت بخش‌تر و سودمندتر از خواندن موضوعات مختلف است. مثلا در مورد زندگی ناپلئون نظرات سی نویسنده را می‌خوانم. و من مطمئن هستم که هر نویسنده‌ای ناپلئون را با توصیفاتی وصف کرده است که به توصیف نویسندگان دیگر شباهتی ندارد.

ترجمه صفحه 35 عربی دوازدهم

شاید کتابی که خواننده در خواندن آن سخت تلاش کند، سپس سودی از آن نبرد، و چه بسا کتابی که خواننده‌اش آن را سریع مطالعه کند (ورق بزند)، امّا تآثیری عمیق در روح او می‌گذارد که در اندیشه‌هایش آشکار می‌شود. و اما کتاب سودمند، کتابی است که دانش شما را در زندگی و قدرت شما را بر درک و عمل کردن افزایش می‌دهد،
اگر آن را در کتابی بیابید، قابل توجه و قدردانی است.
عقاد ادیب و روزنامه نگار و اندیشمند و سراینده‌ای مصری است؛ مادر او اصالتی کردی دارد. پس عقاد زیبایی را جز آزادی نمی‌دید. به همین دلیل است که با وجود شرایط سخت در زندگی او فقط شادابی می‌بینیم.

معنی صفحه 36 عربی دوازدهم

گفته می‌شود که او هزاران کتاب خوانده است. این یکی از مهم‌ترین نویسندگان مصر است. بی گمان او بیش از صد عنوان کتاب در زمینه های مختلف به کتابخانه عربی اضافه کرده است.
عقاد به دلیل نبودن دبیرستان در استان اسوان که در آن متولد شد و پرورش یافت، فقط تا مرحله دبستان درس خوانده است.
خانواده‌اش نتوانستند او را برای تکمیل تحصیلاتش به قاهره بفرستند.
پس عقاد فقط بر خودش تکیه کرد.
او زبان انگلیسی را از گردشگرانی که برای بازدید از آثار تاریخی به مصر می‌آمدند آموخت.

دوستان خوبم مجموعه‌ای کامل از نمونه سوالات پایه دوازدهم برای شما آماده کرده‌ایم که از طریق لینکهای زیر می توانید به آنها دسترسی مستقیم داشته باشید:

معنی درس چهارم عربی دوازدهم

معنی صفحه 50 عربی دوازدهم

فرزدق
فرزدق از شاعران عصر اموی است. در منطقه ای از کویت در سال 23 بعد از هجرت متولد شد، و در بصره زندگی کرد. در روزی از روزها پدرش او را نزد امیر مؤمنان علی علیه السلام آورد، پس امام درباره فرزندش از او پرسید؛ پس گفت: این «پسر من است؛ قرار است که شاعری بزرگ شود».
پس امام علی علیه السلام به پدرش گفت:«ای صاحب پسر،به او قرآن یاد بده».
پس به او قرآن یاد داد؛سپس نزد خلفای بنی امیه به شام رفت،و آن ها را مدح کرد و جوایزشان را بدست آورد.

ترجمه صفحه 50 عربی دوازدهم

فرزدق دوستدار اهل بیت بود؛ و دوستی‌اش را نزد خلفای بنی عباس پنهان می‌کرد؛ ولی او آن را آشکار کرد وقتی هشام بن عبدالملک در روزگار پدرش به حج رفت.
پس هشام طواف کرد وقتی به سنگ رسید، بخاطر کثرت و ازدحام جمعیت نتوانست آن را مسح کند. پس برای وی منبری نصب شد روی آن نشست و به مردم می‌نگریست در حالی که جمعی از بزرگان اهل شام همراه او بودند.
پس در حالی که به حاجیان می‌نگریست، ناگهان زین العابدین آمد، و خانه خدا را طواف کرد، وقتی به سنگ رسید، مردم کنار رفتند، و او به راحتی آن را مسح کرد.

ترجمه درس چهارم عربی دوازدهم

یک مرد شامی گفت:
«ای خلیفه»این کسی که مردم به او اجازه مسح سنگ را دادند کیست؟!
هشام ترسید که مردم شام او را بشناستد و به او همچون عاشقان تمایل و رغبت پیدا کنند؛پس گفت:« او را نمی شناسم،ای مرد».
و فرزدق حاضر بود.
پس فرزدق گفت:«ای مرد، من او را می شناسم»

معنی صفحه 51 عربی دوازدهم

سپس این قصیده را سرود:
این کسی است که سرزمین مکه قدمگاهش را می‌شناسد/ و خانه و بیرون محدوده احرام او را می‌شناسند.
این فرزند بهترین همه بندگان خداست / این پرهیزگار و پاکیزه بزرگ قوم است.
و این گفته تو که (این کیست؟) زیان رساننده به او نیست / عرب و غیر عرب کسی را که تو ناشناس شمردی می‌شناسند.

به پایان مقاله معنی درس‌های عربی دوازدهم رسیدیم. از شما عزیزان می‌خواهیم در صورت رضایت از این مقاله، لینک آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید. در ضمن شما با عضویت در خبرنامه بخون می‌توانید به بهترین مقالات آموزشی برای هر پایه به صورت کاملا رایگان دسترسی داشته باشید. همچنین با ثبت نظرات (انتقادات و پیشنهادات) خود باعث پیشرفت ما در نوشتن مقالات شوید و با ثبت ستاره‌های رنگی ما را خوشحال و دلگرم کنید. برای مشاهده سایر مباحث مرتبط هم از طریق لینک‌های زیر می‌توانید اقدام کنید:

3.2/5 - (22 امتیاز)
اگر این مطلب را دوست داشتید برای دوستان خود بفرستید:
عضویت
اطلاع از
8 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
پیمایش به بالا