یک خبر ویژه برای کنکوری‌ها!

40 درصد کل زیست کنکور هدیه ما برای شماست؛ شماره موبایلت رو وارد کن و هدیه رو همین الان بگیر:

جواب فعالیت‌های زیست دوازدهم

سلام بخونی‌های دوست داشتنی، به سایت آموزشی بخون خوش آمدید. شیدا کبیرعبادی هستم و امروز با یک مقاله دیگر از سری مقالات آموزشی خودم با عنوان جواب فعالیت‌های زیست دوازدهم، در خدمت شما خواهم بود. همان‌طور که می‌دانید، کتاب زیست‌شناسی پایه دوازدهم از هشت فصل تشکیل شده است که هر فصل بنا به حجم درس، دارای تعدادی فعالیت است که برعهده خود دانش آموزان می‌باشد.

اگر شما هم به هر مطلبی سر زده‌اید، بنا به دلایلی مانند: آپدیت نبودن مطالب مطابق تغییرات کتاب درسی، ناقص بودن جواب‌ها، پولی بودن برخی از منابع و … نتوانسته‌اید جواب خود را بیابید، مطالعه این مقاله برای شما مفید خواهد بود؛ چرا که در این مطلب ما به صورت کاملأ رایگان جواب همه فعالیت‌های زیست دوازدهم را به صورت کامل و مطابق با آخرین تغییرات کتاب درسی چاپ 1400، در اختیار شما قرار خواهیم داد. پس تا انتها این مقاله، همراه ما بمانید تا از سایر پیشنهادات شگفت انگیز ما بهره‌مند شوید.

جواب فعالیت‌های فصل 1 زیست دوازدهم 1400

فصل اول کتاب زیست شناسی 3 را همگی با نام مولکول‌های اطلاعاتی می‌شناسیم. فصل مولکول‌های اطلاعاتی از سه گفتار با عناوین نوکلئیک اسیدها، همانندسازی دِنا و پروتئین‌ها تشکیل شده است. همچنین فصل 1 زیست دوازدهم تجربی دارای دو فعالیت است که در ادامه مطلب، به هر یک به صورت کامل جواب خواهیم داد.

جواب فعالیت صفحه 18 زیست دوازدهم

دوستان و همراهان کلاس دوازدهمی، ویدئو فوق، جواب فعالیت 1 صفحه 18 کتاب زیست دوازدهم می‌باشد که نحوه ساخت 4 ساختار پروتئین توسط دبیر توانمند کشورمان آموزش داده شده است؛ پیشنهاد می‌کنم برای راهنمایی بیشتر و بهتر برای حل فعالیت 1 صفحه 18، تماشا این ویدئو فوق‌العاده را از دست نداده و از صحبت‌های دبیر گرامی، نهایت استفاده را ببرید.

جواب فعالیت صفحه 20 زیست دوازدهم

جواب فعالیت صفحه 20 زیست دوازدهم

جواب سوال الف: در کتاب درسی در قسمت عوامل موثر بر فعالیت آنزیم‌ها، در بخش دما خواندیم که، آنزیم‌ها در دما بالاتر ممکن است شکل غیر طبیعی یا برگشت‌ناپذیر پیدا کنند و غیرفعال شوند. آنزیم‌هایی که در دما پایین غیرفعال می‌شوند، با برگشت دما به حالت طبیعی، می‌توانند به حالت طبیعی باز گردند. 

همچنین خواندیم که آنزیم‌ها در دما 37 درجه سانتی‌گراد بدن، بهترین عمل‌کرد را دارند. پس زمانی که تب بالا یا بالا 40 درجه سانتی‌گراد رخ می‌دهد، ممکن است آنزیم‌ها با تغییر شکل غیر طبیعی و غیر قابل برگشت ساختاری رو به رو شده و غیر فعال شوند. بنابراین عمل‌کرد آن‌ها در یاخته مختل شده و منجر به اختلال عمل‌کرد آنزیم‌ها می‌شود. اختلال عمل‌کرد آنزیم‌ها نیز می‌تواند باعث غیر فعال شدن واکنش‌های حیاتی یاخته‌ها و مشکل در بافت‌های بدن، تشنج، اغما و حتی ممکن است مرگ نیز رخ دهد.

جواب سوال ب: همان‌طور که گفتیم، آنزیم‌ها در دما بالاتر ممکن است شکل غیر طبیعی یا برگشت‌ناپذیر پیدا کنند و غیرفعال شوند. آنزیم‌هایی که در دما پایین غیرفعال می‌شوند، با برگشت دما به حالت طبیعی، می‌توانند به حالت طبیعی باز گردند. بنابراین در آزمایشگاه‌ها، برای غیر فعال کردن دائمی آنزیم‌ها از دما بالا استفاده می‌شود و برای غیر فعال کردن موقتی و برگشت‌پذیر برای مدتی، از دما پایین استفاده می‌کنند.

دوستان پایه دوازدهمی، همان‌طور که می‌دانید، فصل اول زیست‌شناسی پایه دوازدهم از اهمیت بالایی برخوردار است؛ به طوری که هم در امتحانات نهایی و هم در کنکور بخشی از سوالات را به خود اختصاص می‌دهد. لازمه پاسخگویی درست به سوالات مربوط به این فصل، آموزش کامل و دقیق است. اگر شما نیز فصل اول را به دلیل مجازی بودن درست نیاموخته‌اید، پیشنهاد می‌کنم به سراغ مقاله آموزش فصل اول زیست دوازدهم که توسط خود من نوشته شده است، بروید و به صورت کاملأ رایگان نکات کنکوری و امتحانات نهایی را مطالعه کنید.

اما اگر در کنار جواب فعالیت‌‌های فصل اول زیست دوازدهم تجربی، به دنبال یک منبع مناسب برای پاسخگویی به سوالات متن کتاب درسی هستید، پیشنهاد ویژه من به شما عزیزان مراجعه به قسمت گام به گام فصل اول زیست دوازدهم می‌باشد. صبر کنید! اگر نگران نوع طراحی سوالات امتحان نهایی هستید، با مراجعه به نمونه سوال فصل اول زیست دوازدهم، از کامل‌ترین منبع نمونه سوالات امتحانی کاملأ رایگان لذت ببرید.

جواب فعالیت‌های فصل 2 زیست دوازدهم 1400

هنگامی که مطالعه فصل 2 زیست دوازدهم را شروع می‌کنیم، با عنوانی با نام جریان اطلاعات در یاخته مواجه خواهیم شد. این فصل نیز خود شامل سه گفتار با نام‌های رونویسی، به سوی پروتئین و تنظیم بیان ژن می‌باشد. فصل دو کتاب زیست 3 که ادامه مطالب مربوط به فصل یک را شامل می‌شود، دارای یک فعالیت است که در ادامه به کمک یکدیگر جواب خواهیم داد.

جواب فعالیت صفحه 32 زیست دوازدهم

جواب فعالیت صفحه 32 زیست دوازدهم

جواب سوال الف: هرچه عمر رنا پیک بیشتر باشد، تعداد پلی پپتیدهای (پروتئین) ترجمه شده از آن بیشتر خواهد بود. 

جواب سوال ب:

 • رونویسی در پروکاریوت‌ها در سیتوپلاسم اما در یوکاریوت‌ها درون هسته انجام می‌شود.
 • رونویسی در پروکاریوت‌ها توسط یک نوع رنابسپاراز انجام می‌شود ولی در یوکاریوت‌ها توسط انواعی از رنابسپارازها انجام می‌گیرد.
 • در پروکاریوت‌ها ترجمه در سیتوپلاسم اما در یوکاریوت‌ها در سیتوپلاسم و اندامک‌هایی مانند: راکیزه و دیسه‌ها نیز
  می‌تواند انجام شود.
 •  ترجمه در پروکاریوت‌ها ممکن است پیش از پایان رونویسی آغاز شود ولی در یوکاریوت‌ها ترجمه بعد از رونویسی انجام می‌شود.

جواب فعالیت‌های زیست دوازدهم 1400 فصل 3

اما می‌رسیم به فصل سوم از کتاب زیست شناسی 3، فصلی جذاب با عنوان انتقال اطلاعات در نسل‌ها؛ احتمالأ شما نیز مانند من به مباحث ژن و ژنتیک علاقه‌مند باشید! اما فصل سوم برخلاف دو فصل قبلی از دو گفتار با عناوین مفاهیم پایه و انواع صفات تشکیل شده است که شامل دو فعالیت نیز می‌باشد که در ادامه هر دو را مفصل جواب خواهیم داد. 

جواب فعالیت صفحه 42 زیست دوازدهم

 فعالیت صفحه 42 زیست دوازدهم

جواب: برای پیدا کردن جواب باید مربع پانت را رسم کنیم. به جدول زیر توجه کنید:
جواب فعالیت صفحه 42 زیست دوازدهم

جواب فعالیت صفحه 43 زیست دوازدهم

جواب فعالیت صفحه 43 زیست دوازدهم

جواب: مربع پانت را مانند شکل زیر نصب می‌کنیم:
جواب فعالیت صفحه 43 زیست دوازدهم

از دست کتاب‌ها و منابع مختلف آموزشی کلافه هستید؟ انتخاب بین این همه نقش، نگار، تمجید و تعریف بین چند راهی انتخاب منبع گیر افتاده‌اید؟ این جا منطقه امن شما است! بله درست حدس زدید! بدون هیچ دغدغه و هزینه و فقط با یک کلیک به دنیایی از آموزش‌های حرفه‌ای قدم بگذارید. دوست من همین الآن با مراجعه به صفحه آموزش زیست دوازدهم، لذت آموزش رایگان را با بخونی‌ها تجربه کن.

جواب فعالیت‌های زیست دوازدهم 1400 فصل 4

اما می‌رسیم به فصل چهارم از کتاب زیست پایه دوازدهم که همگی ما آن را با نام تغییر در اطلاعات وراثتی می‌شناسیم. این فصل جذاب از سه گفتار تشکیل شده است که با عناوین تغییر در ماده وراثتی، تغییر در جمعیت‌ها و تغییر در گونه‌ها دارای یک فعالیت می‌باشد که در ادامه با هم جواب خواهیم داد.

جواب فعالیت صفحه 50 زیست دوازدهم

جواب فعالیت صفحه 50 زیست دوازدهم

جواب سوال الف: در صورتی که رمز پایان به رمزی برای یک آمینواسید تبدیل شود.

جواب سوال ب: در حالت اول: در مورد جهش اضافه: نوکلئوتیدهای سه تایی اضافه شده در فاصله بین دو رمز قرار گرفته باشند. پیامد: در این صورت آمینواسیدهایی مطابق با توالی رمزهای اضافه شده به زنجیره پلی پپتیدی اضافه می‌شوند.
در مورد جهش حذف: نوکلئوتیدهای سه تایی حذف شده باعث حذف یک یا چند رمز به صورت کامل شده باشند.
پیامد: در این صورت آمینواسیدهایی مطابق با توالی رمزهای حذف شده از زنجیره پلی پپتیدی حذف می شوند.
در کل توالی پروتئین در قبل و بعد از محل جهش، حفظ می‌شود. (تعداد آمینواسیدهای اضافه یا کم شده یک سوم تعداد نوکلئوتیدهای اضافه یا کم شده است یا تعداد نوکلئوتیدهای اضافه یا کم شده سه برابر تعداد آمینواسیدهای اضافه یا کم شده است.

در حالت دوم: در مورد جهش اضافه: محل نوکلئوتیدهای اضافه شده درون یک رمز باشد.
و در مورد جهش حذف: نوکلئوتیدهای حذف شده باعث حذف یک یا چند رمز به صورت کامل شده باشند؛
در حالت دوم، پیامد حذف و اضافه این است که آمینواسیدهایی که به زنجیره اضافه یا حذف می شوند لزوما مطابق با توالی نوکلئوتیدهای اضافه یا حذف شده نیست! 

جواب فعالیت‌های زیست دوازدهم 1400 فصل 5

فصل پنجم از کتاب زیست شناسی 3 عنوان از ماده به انرژی را به خود اختصاص داده است. این فصل نیز مانند فصل‌های پیشین از سه گفتار با نام‌های تأمین انرژی، اکسایش بیشتر و زیستن مستقل از اکسیژن تشکیل شده است. لازم به ذکر است که فصل پنجم زیست دوازدهم دارای 4 فعالیت می‌باشد که ما به سه فعالیت جواب خواهیم داد؛ چرا که یکی از فعالیت‌ها کار گروهی می‌باشد.

جواب فعالیت صفحه 66 زیست دوازدهم

جواب فعالیت صفحه 66 زیست دوازدهم

جواب: یکی از روش‌های ساخته شدن ATP برداشته شدن گروه فسفات از یک ترکیب فسفات دار (پیش ماده) و افزودن آن به ADP است. به همین علت، این روش را ساخته شدن ATP در سطح پیش ماده می‌نامند؛ بنابراین ساخته شدن ATP در قند کافت با روش پیش ماده است.

جواب فعالیت صفحه 70 زیست دوازدهم

جواب فعالیت صفحه 70 زیست دوازدهم

جواب سوال الف: براساس آن چه در زنجیره انتقال الکترون برای ساخته شدن ATP با اکسایش مولکول‌ها رخ می‌دهد که در نهایت منجر می‌شود اکسیژن دو بار منفی به همراه خود داشته باشد، می‌گوییم ساخته شدن ATP در زنجیره انتقال الکترون، از نوع ساخته شدن اکسایشی است.
جواب سوال ب: غشا درونی راکیزه، محل اجزا و پروتئین‌های زنجیره انتقال الکترون است؛ بنابراین گسترش غشا به شکل چین خوردگی امکان حضور عوامل ساختاری و عمل‌کردی زنجیره انتقال الکترون را بیشتر می‌کند. بنابراین، ارزش چین خوردگی غشا راکیزه برای سلول، افزایش ظرفیت برای حضور عوامل ساختاری و عمل‌کردی زنجیره انتقال الکترون، می‌باشد.

جواب فعالیت صفحه 72 زیست دوازدهم

جواب فعالیت صفحه 72 زیست دوازدهم

جواب: آب مورد نیاز برای این حشرات یا لاروها، می‌تواند در تنفس یاخته‌ای حشره و با انتقال الکترون در زنجیره انتقال الکترون غشا راکیزه‌ها تشکیل شود و جانور بتواند زنده بماند و رشد و نمو کند.

تا حالا برای شما نیز پیش آمده است که در کلاس معلم با پرسیدن یکی از سوالات متن کتاب درسی شما را امتحان کند؟ اگر شما نیز هر بار در کلاس با استرس ندانستن جواب سوالات متن کتاب درسی، روز خود را سپری می‌کنید، دیگر وقت تغییر است! چگونه؟ با مراجعه به صفحه گام به گام زیست دوازدهم، آماده‌تر از همیشه سر کلاس حاضر شوید.

جواب فعالیت‌های زیست دوازدهم 1400 فصل 6

فصل ششم از کتاب درسی زیست شناسی پایه دوازدهم، عنوان از انرژی به ماده را به خود اختصاص داده است. این فصل بسیار شبیه به فصل گیاهی سال یازدهم است. فصل ششم سه گفتار را در بطن خود جای داده است که با عناوینی مانند: فتوسنتز: تبدیل انرژی نور به انرژی شیمیایی، واکنش‌های فتوسنتزی و فتوسنتز در شرایط دشوار را شامل می‌شود. این فصل نیز دارای 5 فعالیت است که در ادامه جواب خواهیم داد.

جواب فعالیت صفحه 79 زیست دوازدهم

جواب فعالیت صفحه 79 زیست دوازدهم

جواب: به دلیل بازتاب بخش سبز نور مرئی که از رنگیزه‌های بخش درونی کلروپلاست‌ها متساطع می‌شود، چشم ما سبزینه را به رنگ سبز می‌بیند.

جواب فعالیت صفحه 80 زیست دوازدهم

جواب فعالیت صفحه 80 زیست دوازدهم

جواب: با مقایسه این نمودار با نمودار موجود در شکل 3 صفحه 79 کتاب درسی، به این نتیجه دست می‌یابیم که سبزینه‌ها
بیشترین تأثیر را در فتوسنتز دارند.

جواب فعالیت صفحه 81 زیست دوازدهم

جواب فعالیت صفحه 81 زیست دوازدهم

جواب سوال الف: با توجه به نتیجه مشاهده، می‌توان گفت که در محل نورهای قرمز و آبی بیشترین میزان اکسیژن تولید می‌شود. برای اثبات این نتیجه، می‌توان هر یک از طیف‌های نور مرئی را جداگانه به کار برد و نتایج حاصل از این آزمایش‌ها را مقایسه کرد. در واقع در این آزمایش باید یک گروه شاهد و تیمار طراحی کرد.

جواب سوال ب: بله، با توجه به میزان بیشتر اکسیژن در قسمت‌های قرمز و سبزی که مربوط به سبزینه‌ها می‌باشد، پاسخ این پرسش مثبت است؛ در نتیجه سبزینه، رنگ اصلی در فتوسنتز است.

جواب فعالیت صفحه 85 زیست دوازدهم

جواب فعالیت صفحه 85 زیست دوازدهم

جواب: با توجه به نمودار، مشاهده می‌کنیم که با افزایش میزان اکسیژن، مقدار فتوسنتز کاهش یافته است؛ دلیل این اتفاق این است که فعالیت اکسیژنازی، آنزیم روبیسکو را باعث می‌شود و تنفس نوری افزایش یافته و فتوسنتز کاهش می‌یابد.

جواب فعالیت صفحه 88 زیست دوازدهم

جواب فعالیت صفحه 88 زیست دوازدهم

جواب: فتوسنتز گیاه ب از نوع CAM است که با افزایش نور محیط، اسید ساخته شده در شب به سمت استفاده در چرخه کالوین می‌رود و درنتیجه میزان اسیدی بودن عصاره گیاه کاهش می‌یابد.
برش‌گیری از برگ آن‌ها و مشاهده ساختار بافتی برگ بله . همان طور که گفتیم ساختار بافتی به شناسایی آنها کمک می کند .همچنین گیاهان CAM را می توان بر اساس آبدار و گوشتی بودن برگ و ساقه تشخیص داد.

جواب فعالیت صفحه 89 زیست دوازدهم

جواب فعالیت صفحه 89 زیست دوازدهم

جواب سوال ب: برای نوع فتوسنتز گیاه، برش‌گیری از برگ آن‌ها و مشاهده ساختار بافتی برگ، بهترین گزینه است. بله؛ همان‌طور که اشاره کردیم، ساختار بافتی به شناسایی آن‌ها کمک می‌کند. همچنین گیاهان CAM را می‌توان بر اساس میزان آبدار و گوشتی بودن برگ و ساقه تشخیص بدهیم.

جواب سوال 2: براساس نمودار 1، افزایش کربن دی اکسید جو اثر مثبت بیشتری بر گیاهان C3 دارد. (بخاطر فعالیت کربوکسیلازی روبیسکو در این گیاهان) اما نمودار 2، نشان می‌دهد که گیاهان C4 در شدت‌های نور بیشتر عمل‌کرد بهتری در مقایسه با گیاهان C3 دارند؛ اما در مقادیر بالاتر کربن دی اکسید (حدود 65) مقدار فتوسنتز هر دو گروه برابر و کم کم در گیاهان C3 بیشتر می‌شود که بی‌رقیب بودن فعالیت کربوکسیلازی روبیسکو را در شرایط وفور کربن دی اکسید نشان می‌دهد.

جواب فعالیت‌های زیست دوازدهم 1400 فصل 8

بالأخره رسیدیم به فصل هشتم و آخرین فصل از کتاب درسی زیست شناسی 3 که نام آن را با رفتارهای جانوران می‌شناسیم. فصل هشتم زیست پایه دوازدهم نیز از سه گفتار با عناوین اساس رفتار، انتخاب طبیعی و رفتار و ارتباط و زندگی گروهی تشکیل شده است که در مجموع با 6 فعالیتی که در خود جای داده است، پرونده این کتاب بسته می‌شود. در ادامه مطلب هر شش فعالیت را با کمک هم، جواب خواهیم داد.

جواب فعالیت صفحه 110 زیست دوازدهم

جواب فعالیت صفحه 110 زیست دوازدهم

جواب سوال الف: در شکل شماره 1 مشاهده می‌کنیم که مترسک پرندگان را می‌ترساند، در شکل شماره 2 نیز پرندگان با دیدن مترسک ترسیده و فرار می‌کنند، اما در شکل 3 نشان می‌دهد که پرندگان به حضور مترسک عادت کرده‌اند و دانسته‌اند که مترسک آزاری به آن‌ها نمی‌رساند و دیگر فرار نمی‌کنند؛ به بیان دیگر، در شکل شماره 3، پرندگان به وجود مترسک خو گرفته‌اند پس، عملأ حضور مترسک بی‌تأثیر است.

جواب سوال ب: قوطی‌های فلزی با وزش باد تکان خورده و موجب ایجاد صداهایی می‌شوند که پرندگان با شنیدن آن، وحشت زده شده و فرار می‌کنند و از آن جایی که این عمل همیشگی نیست، پرندگان به آن خو نگرفته و اینجا است که نقش مترسک پر رنگ‌تر می‌شود.

جواب فعالیت صفحه 112 زیست دوازدهم

جواب فعالیت صفحه 112 زیست دوازدهم

جواب: بعد از بلعیدن پروانه مونارک توسط پرنده، مزه تلخی در دهان پرنده ایجاد می‌شود؛ بنابراین پرنده با تکرار این عمل، پس از تنبیه شدن، براساس یادگیری شرطی شدن فعال، در دفعات بعدی، پرنده از خوردن پروانه مونارک صرف نظر می‌کند.

جواب فعالیت صفحه 114 زیست دوازدهم

جواب فعالیت صفحه 114 زیست دوازدهم

جواب سوال الف: تماس یک عمل همیشگی نیست و جانور یاد گرفته است که در مواجهه با تماس‌های مکانیکی، عکس‌العمل نشان داده و بازوهای خود را منقبض می‌کند؛ اما حرکت مدوام آب باعث خو گرفتن جانور شده و دیگر عکس‌العملی نشان ندهد.

جواب سوال ب: آن‌ها با استفاده از روش‌هایی که منجر به گرفتن پاداش یا تنبیه جانور از سمت مربی می‌شود را می‌آموزند؛ در واقع، جانور به مرور زمان خو می‌گیرد که چه رفتاری منجر به پاداش مثلا یک خوراکی و چه رفتاری منجر به تنبیه مثل شلاق خوردن می‌شود. 

جواب فعالیت صفحه 116 زیست دوازدهم

جواب فعالیت صفحه 116 زیست دوازدهم

جواب سوال الف: پژوهشگر فرض را بر این گذاشت که بیرون انداختن پوسته تخم برای حفاظت از شکارچی انجام می‌شود.

جواب سوال ب: پژوهشگر در کنار تعدادی از تخم‌ مرغ‌های رنگ‌آمیزی شده، پوسته تخم کاکایی قرار داد تا با این کار تخم‌ها را به دو گروه آزمایشی وکنترلی تقسیم کند.

آیا از امتحانات نهایی هراس دارید؟ آیا به دنبال نمونه سوالات مشابه هستید؟ از هزینه‌های گزاف خرید منابع مختلف بدهی‌هایتان سر به فلک کشیده است؟ دیگر وقت آسودگی است! به همین آسانی با مراجعه به صفحه نمونه سوال زیست دوازدهم، از کامل‌ترین مجموعه نمونه سوالات به همراه پاسخ‌های تشریحی و تصویری کاملأ رایگان لذت مطالعه را به خود هدیه دهید.

جواب فعالیت صفحه 120 زیست دوازدهم

جواب فعالیت صفحه 120 زیست دوازدهم

جواب: رفتار لاک پشت براساس آن چه در ژن او تعبیه شده است می‌باشد نه براساس رفتار اکتسابی یا محیطی؛ بنابراین حتی زمانی که در آزمایشگاه قرار دارد و آب و غذا کافی دریافت می‌‌کند نیز رکود تابستانی را نشان می‌دهد.

جواب فعالیت صفحه 124 زیست دوازدهم

جواب فعالیت صفحه 124 زیست دوازدهم

جواب: با توجه به مشاهدات خود از نمودار، درمی‌یابیم که هر چقدر تعداد کبوترها در گروه افزایش یافته است، میزان درصد موفقیت حمله شکارچی رو به کاهش رفته است؛ بنابراین، چنین نتیجه می‌گیریم که با افزایش تعداد پرنده‌ها در گروه موفقیت شکارچی برای شکار آن‌ها کاهش پیدا می‌کند که مزیت اصلی زندگی گروهی به حساب می‌آید.

ایستگاه پایانی

دوستان و همراهان عزیز و همیشگی سایت بخون، به پایان مقاله جواب فعالیت‌های زیست دوازدهم رسیدیم. امیدوارم توانسته باشیم بهترین‌ها را برای شما به ارمغان آوریم. اما برای اطلاع از تازه‌ترین مقالات منتشر شده سایت بخون، حتمأ در قسمت خبرنامه سایت ثبت نام کنید و از قسمت ارسال دیدگاه‌های سایت، سوالات، نظرات و پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و انتقادات خود را با ما در میان بگذارید. همچنین در صورت تمایل و رضایت خاطر، جهت ارتقا سطح کیفیت مقالات، با رنگی کردن ستاره‌ها، به ما امتیاز داده و موجب قوت قلب و دل‌گرمی ما بخونی‌ها باشید.

سوالات متداول

 1. آیا مقاله جواب فعالیت‌های زیست دوازدهم، پاسخ تمامی فعالیت‌های کتاب درسی را شامل می‌شود؟
  بله، این مقاله پاسخ تمامی فعالیت‌های کتاب زیست پایه دوازدهم از فصل اول تا آخر را در بر می‌گیرد.
 2. چگونه می‌توانم جزوه جواب فعالیت‌های زیست دوازدهم را دریافت کنم؟
  شما عزیزان می‌توانید با مراجعه به قسمت چاپ و دانلود، PDF مطلب را به صورت کاملأ رایگان دریافت نمایید.
 3. چگونه می‌توانم از سایر مقالات منتشر شده در سایت بخون با خبر شوم؟
  شما می‌تواتید با ثبت نام در قسمت خبرنامه سایت بخون، به محض منتشر شدن آخرین و جدیدترین مقالات منتشر در سایت بخون، مطلع شوید.
3/5 - (2 امتیاز)
اگر این مطلب را دوست داشتید برای دوستان خود بفرستید:
عضویت
اطلاع از
5 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
پیمایش به بالا