جواب تحلیل کنید اقتصاد دهم انسانی

سلام خدمت دوستان و همراهان بخون. من یاش‌گین ولی‌پور هستم و امروز در این مقاله قصد دارم به بررسی جدیدترین جواب تحلیل کنید اقتصاد دهم انسانی بپردازم، بی‌شک با خواندن این مقاله دیگر نیاز به هیچ منبع کمک آموزشی دیگری ندارید. مقاله پاسخ تحلیل کنید اقتصاد دهم انسانی مطابق با آخرین تغییرات کتاب درسی سال 1402 رشته انسانی طراحی شده است. در نظر داشته باشید که این مقاله همراه با pdf کاملاً رایگان در متن قرار داده شده است. پس تا انتها با من همراه باشید و هر جا سوالی داشتید از طریق بخش نظرات با ما در میان بگذارید. در پایان می‌توانید PDF پاسخ‌ها را نیز دانلود کنید.

جواب تحلیل کنید درس اول اقتصاد دهم انسانی

جواب تحلیل کنید صفحه 11 اقتصاد دهم انسانی

1) الف) تولیدکالا و خدمات
ب) رفع نیازها و خواسته های خود و مردم
ج) کسب سود و درآمد
با اینکه احتمال از بین رفتن و شکست یک کسب وکار وجود دارد، احتمال موفقیت و سودآوری آن هم کم نیست و این انگیزه لازم برای شروع فعالیت اقتصادی و پذیرش خطرات آن توسط کارآفرینان را همواره زنده نگه می دارد.
2) ۱- داشتن شور و اشتیاق و انگیزه
۲- ریسک پذیر بودن
۳- خود باوری، کار سخت و تعهد هدفمند
۴- سازگاری و انعطاف پذیری
۵- درک کامل از محصول یا خدمات ارائه شده و بازار
۶- مدیریت پول و سرمایه
۷- برنامه ریزی
۸- ارتباط خوب و قابلیت های ارتباطی
۹- آمادگی کامل در مواجهه با مشکلات
3) سود: اگر میزان درآمد از هزینه بیشتر باشد، می گوییم شما به عنوان تولیدکننده، از فعالیت خود سود برده اید. میزان سود برابر است با تفاوت درآمد و هزینه:
درآمد – هزینه ها = سود (یا زیان)
ضرر: اگر درآمدهای به دست آمده از هزینه های تولید کمتر باشد، کسب و کار شما دچار ضرر و زیان می شود.

دهمی های عزیز در پایان بخش اول از مقاله جواب تحلیل کنیدهای اقصاد دهم انسانی به شما پیشنهاد می کنم از سایر مباحث مربوط به اقتصاد دهم دیدن فرمائید:

جواب تحلیل کنید درس دوم اقتصاد دهم انسانی

جواب تحلیل کنید صفحه 21 اقتصاد دهم انسانی

1)
شخصی: مزایا: ۱- راه اندازی آسان و هزینه های نسبتا اندک / ۲- آزادی عمل و سهولت در تصمیم گیری / ۳- مالکیت سود / ۴- منافع مالیاتی / معایب: ۱- بار سنگین مسئولیت / ۲- مشکل تامین مالی / ۳- مسئولیت نامحدود در مقابل بدهی ها و دعاوی
شراکتی: مزایا: ۱- راه اندازی نسبتا اسان / ۲- دسترسی به منابع و سرمایه های مالی بزرگ تر / ۳- تصمیم بار مسئولیت و هم افزایی توانایی ها / معایب: ۱- افزایش برخی هزینه ها جهت تنظیم قرارداد و مشاوره حقوقی با وکیل / ۲- مسئولیت نا محدود در مقابل بدهی ها و دعاوی / ۳- آزادی عمل محدود تر افراد و تصمیم گیری سخت تر به دلیل لزوم توافق شرکا
شرکت: مزایا: ۱- هزینه های راه اندازی بالاتر / ۲- تاخیر در تصمیم گیری / ۳- تقسیم سود به تناسب مالکیت سهام / ۴- قوانین پیچیده و گزارش دهی بیشتر
تعاونی: مزایا: ۱- ایجاد فرصت های شغلی و رفع معضل بیکاری / ۲- توزیع عادلانه منابع / ۳- تجمیع منابع مردمی برای بهره گیری در اشتغال و تولید / ۴- بهبود وضعیت اقتصادی اعضا / معایب: ۱- اعضا دارای سرمایه و سهم یکسان نیستند اما هر عضو بدون توجه به درصد سهامش، یک رای دارد و نسبت سهام به رای وجود ندارد / ۲- تعاونی متکی به اعضا است نه به سرمایه
غیرانتفاعی: مزایا: ۱- نهادی قانونی است / ۲- هدف غیر تجاری دارد / ۳- در زمینه های انسانی و اجتماعی فعالیت دارند / معایب: ۱- غیر سودآور / ۲- تمام دارایی این نوع شرکت ها برای معاف شدن از مالیات باید وقف باشند.
2) بسته به ویژگی ، شخصیت رفتاری و نظر دانش آموز.

دهمی‌های پرتلاش حتماً از سایر مطالب دروس پایه خود از طریق لینک‌های زیر که کاملاً رایگان برای شما آماده شده است، دیدن فرمائید:

جواب تحلیل کنید درس سوم اقتصاد دهم انسانی

جواب تحلیل کنید صفحه 33 اقتصاد دهم انسانی

1) هزینه فرصت یک انتخاب، ارزش بهترین گزینه بعدی است که شما آن را هنگام انتخاب از دست داده اید. چون فرد مستقیما پولی را خرج نمی کند و خیلی اوقات افراد در زندگی خود در تصمیم گیری هایشان بصورت منطقی عمل نمی کنند و هزینه ها و منافع گزینه های مختلف را با هم مقایسه نمی کنند و بدون مقایسه هزینه و منافع، دست به انتخاب می زنند و به منافع گزینه هایی که از دست می دهند توجه نمی کنند به همین دلیل معمولا هزینه فرصت ازدید ما پنهان می ماند و آن را به حساب نمی آوریم.

2) تنها هزینه ای که بر تصمیم گیری ما مؤثر است، هزینه هایی است که در زمان تصمیم گیری ما به وجود می آیند یعنی همان هزینه فرصت، اگر ما در انتخاب خود به هزینه فرصت انتخابمان توجه کنیم و بررسی کنیم که با این انتخاب چه هزینه و فرصتی را ازدست می دهیم در تصمیم گیری بهتر عمل خواهیم کرد و هزینه ها و منافع را با هم خواهیم سنجید و تصمیمی را خواهیم گرفت که بیشترین منافع را برای ما در پی داشته باشد.

3) برای اینکه تصمیم گیری منطقی باشد باید تمام منافع را با تمام هزینه ها مقایسه کنید و در نهایت به این نتیجه برسید که در گزینه ای که شما انتخاب کرده اید، منافع بیشتر از هزینه هاست. مثلاً افراد وقتی سوار خودرو می شوند منافع بستن کمربند ایمنی را با هزینه های آن مقایسه می کنند؛ ممکن است برخی با مقایسۀ بالا بلافاصله کمربند ایمنی خود را ببندند و برخی دیگر در بستن کمربند ایمنی سهل انگاری کنند! البته همیشه مقایسۀ هزینه ها و منافع بر اساس اطلاعاتی که از آنها داریم، انجام می گیرد.

جواب تحلیل کنید درس چهارم اقتصاد دهم انسانی

جواب تحلیل کنید صفحه 42 اقتصاد دهم انسانی

– نقاطی که بر روی منحنی مرز امکانات تولید قرار داشته باشد بیانگر این است که دراین نقاط تخصیص بهینه امکانات صورت گرفته و از همه ظرفیت و منابع در جهت تولید استفاده شده است و در واقع این نقاط، نقاط کارا محسوب می شوند.

جواب تحلیل کنید درس پنجم اقتصاد دهم انسانی

جواب تحلیل کنید صفحه 54 اقتصاد دهم انسانی

1) خانوارها کالاها و خدمات را از بنگاه ها خریداری می کنند و بنگاه ها، منابع را از خانوارها اجاره یا خریداری می کنند، و این باعث شکل گیری رابطۀ داد و ستد بین این بازیگران می شود.
2) به قیمتی که به ازای آن مقدار عرضه و تقاضا با هم برابر باشد قیمت تعادلی می گویند. اگر عرضه بیشتر از قیمت تعادلی باشد با مازاد عرضه و کمبود تقاضا مواجه خواهیم شد و اگر عرضه کمتر از قیمت تعادلی باشد با مازاد تقاضا و کمبود عرضه مواجه خواهیم شد.
3) بازار به مجموعه خریداران و فروشندگان چیزی در هر جای ممکن اطلاق می شود. مبادلات در بازار ممکن است حضوری و حقیقی نباشد و به صورت مجازی و در اینترنت صورت گیرد. در صورتی که رفتار عرضه کنندگان و تقاضاکنندگان کالاها با هم هماهنگ باشد بازار به تعادل می رسد، مهمترین عاملی که این تعادل را در بازار برقرار می سازد قیمت و ارزش کالا و خدمات است.

خب امیدوارم تا اینجا از مقاله پاسخ تحلیل کنید اقتصاد دهم انسانی بهره کافی را برده باشید؛ در ادامه از شما عزیزان دعوت می‌کنم سایر مطالب مربوط به دهم انسانی که کاملا رایگان توسط تیم بخون تدوین شده را از طریق لینک‌های زیر استفاده کنید:

جواب تحلیل کنید درس ششم اقتصاد دهم انسانی

جواب تحلیل کنید صفحه 68 اقتصاد دهم انسانی

1) دولت باید برای ایجاد نظم و امنیت، نظارت بر عملکرد تولیدکنندگان، کیفیت کالاهای تولیدی، آرامش خاطر مصرف کنندگان و برای تولید کالاها و خدمات عمومی باید در میدان کسب و کارحضور داشته باشد.
2) چون کسب و کارها برای تولیدات خود از کالاها و خدمات عمومی که توسط دولت ارائه می شود استفاده می کنند و دولت امنیت و آرامش را برای کسب و کارها و جامعه ایجاد می کند به همین دلایل باید کسب و کارها به دولت مالیات بپردازند تا درآمد و منابع مالی دولت تامین شود و بتواند زیر ساخت ها را برای اشتغال و تولید فراهم کند.

جواب تحلیل کنید درس هفتم اقتصاد دهم انسانی

جواب تحلیل کنید صفحه 80 اقتصاد دهم انسانی

فاصله گرفتن از وضعیت تک محصولی
توجه به مزیت های مطلق و نسبی در تولیدات
راه های تأمین کالاهای وارداتی یا بازارهای فروش کالاهای صادراتی گوناگون ومتنوع شود.
با خلق مزیت های جدید اقتصادی امکان تأمین برخی نیازهای مهم و اساسی را در داخل کشور فراهم شود
به علم و فناوری و اقتصاد دانش بنیان توجه بیشتری صورت گیرد.

جواب تحلیل کنید درس هشتم اقتصاد دهم انسانی

جواب تحلیل کنید صفحه 91 اقتصاد دهم انسانی

1)
کسانی که از یافتن شغل دلسرد شده اند بیکار محسوب نمی شوند
شاغلین مشاغل پاره وقت بیکار محسوب نمی شوند
شاغلین مشاغل غیر تخصصی بیکار محسوب نمی شوند
عدم صداقت برخی در بیان بیکاری و شاغل بودن
2)
مهمترین دلایل فقر، بیکاری و فساد و رانت خواری و عدم برقراری عدالت اجتماعی است.
برخی از راهکارهای مقابله با بیکاری وفقر :
انطباق تحصیلات با واقعیت ها و نیازمندیهای بازار کار
مبارزه واقعی نظام با فساد اقتصادی و رانت خواری
اصلاح بنیان های اقتصادی و ساختارهای معیوب که منجر به پدیده رکود است
مصالحه با دنیا و جذب سرمایه گذاری داخلی و خارجی
ثبات رویه ای قوانین و آسان سازی شرایط ایجاد کسب و کارها
اصلاح قوانین دست و پا گیر اداری و ثبات قوانین و رویه های رقابت بازار کار
اجرای سیاست های فقر زدایی توسط دولت
حمایت از شرکتهای تولیدی و کارآفرینان

جواب تحلیل کنید درس نهم اقتصاد دهم انسانی

جواب تحلیل کنید صفحه 104 اقتصاد دهم انسانی

1) میان تورم و کاهش قدرت خرید پول رابطه معکوس وجود دارد یعنی با افزایش تورم، قدرت خرید پول کاهش می یابد و برعکس با کاهش تورم قدرت خرید پول افزایش می یابد.
2) زیرا ما به کالاهایی که به صورت روزانه مصرف می کنیم توجه داریم درحالی که تورم با شاخص های کلان و با محاسبه قیمت همه کالاهای مصرفی افراد جامعه به دست می آید. حتی کالاهایی که مردم ممکن است هر چند سال یک بار مصرف کنند.
3)
افزایش ظرفیت های تولیدی
مدیریت واردات و تنظیم بازار
کنترل نقدینگی و تعادل بین حجم پول موجود در جامعه با میزان تولید
حمایت از کارآفرینی و تولیدکنندگان داخلی
به کارگیری نقدینگی در تولید

جواب تحلیل کنید درس دهم اقتصاد دهم انسانی

جواب تحلیل کنید صفحه 115 اقتصاد دهم انسانی

سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی، تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی، اشتغال، توجه به نوآوری ،خلاقیت و ضرورت ارتقای بهره وری، تشویق سرمایه گذاری، اصلاح الگوی مصرف، استفاده از علم روز دنیا برای امور اقتصاد و تولید در کشور و به کارگیری تجربه متخصصان اقتصادی و…. می تواند زمینه ساز کسب و کار و رونق آن و به عنوان بهترین راه برای مقابله با تحریم های اقتصادی باشد.

جواب تحلیل کنید درس یازدهم اقتصاد دهم انسانی

جواب تحلیل کنید صفحه 128 اقتصاد دهم انسانی

1)
رشد صرفا به معنای افزایش تولید است و یک مفهوم کمی است. و شاخص های آن ، افزایش ظرفیت های تولیدی و افزایش درآمد می باشد.
در کنار افزایش تولید بر تغییرات و تحولات کیفی دیگری نیز دلالت دارد و آن را می توان مفهومی کمّی – کیفی «توسعه» دانست. مؤلفه هایی نظیر میزان امید به زندگی در بدو تولد، میانگین سال های تحصیل، سرانۀ درآمد ناخالص ملی و شاخص های نابرابری تشکیل دهندۀ شاخص توسعه انسانی است.
شاخص های توسعه، رشد اقتصادی و شاخص توسعه انسانی (HDI) می باشد.
انتخاب بسیاری از نخبگان و اندیشمندان دنیا از جمله کشور ما است . در مفهوم پیشرفت، الگوی واحدی «پیشرفت» اصطلاح برای همه کشورها توصیه نمی شود. موقعیت های گوناگون مثل وضعیت تاریخی، جغرافیایی، سیاسی، طبیعی، انسانی، دینی و در نهایت زمانی و مکانی، شاخص های پیشرفت را تعیین می کند. بنابراین امکان تنوع در الگوها و قبل از آن شاخص ها را پیدا می کند.
2)
پیشرفت اقتصادی یک کسب و کار به معنای تولید باکیفیت محصول و قیمت مناسب آن است که می تواند منجر به افزایش تقاضای مصرف کنندگان شود که به دنبال آن اشتغال نیروی کار نیز افزایش می یابد. در نتیجه درآمد داخلی افزایش و سطح رفاه جامعه نیز بالا می رود. بهبود فضای کسب و کار، رشد علم و فناوری، عدالت اقتصادی و…منجر به پیشرفت اقتصادی خواهد شد.

جواب تحلیل کنید درس دوازدهم اقتصاد دهم انسانی

جواب تحلیل کنید صفحه 139 اقتصاد دهم انسانی

۱- از هر منبعی که درآمدی به دست آورید، آن در آمد ماهیانه مشخص و نوشته شود.
۲- هزینه های متغیر و ثابت خود را به صورت ماهیانه فهرست کنید.
۳- مجموع درآمدها و هزینه های خود را ماهیانه با یکدیگر مقایسه کنید.
۴- اگر هزینه ها بیشتر از درآمد بود، مخارج غیر ضروری را کم کنید یا فرصت هایی را که فراموش کردید به نظر آورید تا درآمدتان افزایش یابد.

جواب تحلیل کنید درس سیزدهم اقتصاد دهم انسانی

جواب تحلیل کنید صفحه 149 اقتصاد دهم انسانی

جواب تحلیل کنید درس چهاردهم اقتصاد دهم انسانی

جواب تحلیل کنید صفحه 160 اقتصاد دهم انسانی

دهمی‌های عزیز به پایان مقالۀ جواب تحلیل کنید اقتصاد دهم انسانی رسیدیم، امیدوارم مورد قبول و رضایت شما بوده باشد. حتماً در قسمت خبرنامۀ سایت شرکت کنید تا از جدیدترین مقالات منتشر شده روز باخبر شوید. همچنین در قسمت نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را برای ما ارسال کنید. راستی از طریق لینک‌های زیر می‌توانید به سایر مباحث مربوط به رشته و پایه خود دسترسی داشته باشید و از محتواهای رایگان استفاده کنید.

امتیاز بدهید!
اگر این مطلب را دوست داشتید برای دوستان خود بفرستید:
عضویت
اطلاع از
0 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
پیمایش به بالا