آموزش درس دوم عربی نهم | اَلْعُبورُ الْآمِنُ

خیلی پیش آمده معلم از شما بخواهد برای یک کلمه چند هم‌خانواده مثال بزنید. همه شما کم و بیش مثال‌هایی آورده‌اید که بسیاری از آن‌ها درست هم هستند. اما تا به حال با خود فکر کرده‌اید چگونه با روشی درست و اصولی برای یک کلمه هم‌خانواده بیابید؟ من پوریا فانی هستم و امروز در سایت بخون با آموزش درس دوم عربی نهم پیش شما هستم.

در این آموزش سعی می‌کنیم به بررسی معنی درس دوم عربی نهم، وزن کلمات عربی نهم درس دوم، اصول یافتن هم‌خانواده و ساختار کلمه بپردازیم. اما صبر کنید! اگر آموزش درس اول عربی نهم را مطالعه نکرده‌اید، پس از مطالعه کامل آن که در بخش آموزش عربی نهم قرار دارد به همراه گام به گام درس اول عربی نهم، به ادامه این آموزش بپردازید. و اما سورپرایز امروز ما برای شما عزیزان دل، اگر تا آخر این آموزش با ما همراه باشید، می‌توانید کل آموزش را به صورت فایل PDF دریافت کنید.

تدریس کامل قواعد درس دوم عربی نهم | وزن‌ها

همه شما تا کنون به دنبال یافتن هم‌خانواده برای یک واژه بوده‌اید. اما قبل از هر چیز باید اصول آن را یاد بگیرید. امروز در ابتدا هر چیز باید وزن کلمات را بشناسید. هر واژه‌ای از چند حروف اصلی و چند حروف زائد تشکیل شده است. حروف اصلی به حروفی گفته می‌شود که در بین چند کلمه هم‌خانواده عینأ و بدون تغییر تکرار شده‌اند. پس حروف مشترک چند کلمه هم‌خانواده را، حروف اصلی آن‌ها می‌نامیم.

به طور مثال کلمات: عالم، تعلیم، تعلّم، علوم و معلوم همگی در سه حرف (ع، ل، م) مشترک هستند. پس این سه حرف، حروف اصلی این کلمات محسوب می‌شوند.

طریقه یافتن وزن کلمات: برای یافتن وزن کلمات مبنا را سه حرف (ف، ع، ل) کلمه فعل که به اختصار (ف: فاء الفعل)، (ع: عین الفعل) و (ل: لام الفعل) نامیده می‌شوند، گرفته می‌شود.
1. در گام اول حروف اصلی کلمات را می‌یابیم.
2. در گام دوم سه حرف (ف، ع، ل) را زیر حروف اصلی به ترتیب جای‌گذاری می‌کنیم.
3. در گام سوم عیناً حروف زائد را به فعل اضافه می‌کنیم.

بعنوان مثال: وزن کلمه مقدور را می‌یابیم.
جدول وزن واژه‌ها در عربی نهم

دو وزن اصلی فاعل و مفعول

فاعل: اسم‌هایی که بر وزن فاعل می‌آیند بر انجام دهنده کار دلالت می‌کنند. مانند: ضارِب: ضربه زننده، کاتِب: نویسنده

نکته مهم: در وزن فاعل همیشه حرف (ا) زائد می‌باشد.

ضارِب بر وزن فاعِل: حروف اصلی (ض، ر، ب) می‌باشد.

مفعول: اسم‌هایی که بر وزن مفعول می‌آیند، بر کسی یا چیزی که روی آن‌ها کار انجام شده دلالت می‌کنند. مانند: مَکتوب: نوشته شده، منصوب: نسبت داده شده

نکته مهم: در وزن مفعول همیشه دو حرف (م، و) زائد می‌باشند.

معبود بر وزن مفعول: حروف اصلی (ع، ب، د) می‌باشد.

دوستان خوبم بهتون پیشنهاد می‌کنم مقاله معنی درس های عربی نهم را هم مطالعه کنید. در این مقاله معنی تمام درس‌های عربی نهم را برای شما عزیزان جویای علم قرار داده‌ایم.

ترجمه درس دوم عربی نهم | معنی درس دوم عربی نهم صفحه 23

ترجمه درس دوم عربی نهم

معنی درس دوم عربی نهم ۱۴۰۰

بازگشت سجاد از مدرسه با غمگینی؛ هنگامی که همراه خانواده‌اش روی سفره نشست، ناگهان شروع به گریه کردن کرد و به اتاقش رفت؛ پدرش به سویش رفت و با او صحبت کرد و ازش پرسید:
«چرا غذا نخوردی؟»

سجاد پاسخ داد: «آیا دوستم حسین را می‌شناسی؟»

گفت: «بله، او را می‌شناسم؛ او پسر باهوش و آرامی است. برایش چه اتفاقی افتاده است؟»

سجاد پاسخ داد: «او در بیمارستان بستری است؛ با ماشین تصادف کرد. تصادف، روبه‌روی من رخ داد؛ وقتی او را در پیاده روی مقابل دیدم او را صدا زدم؛ پس ناگهان از خیابان گذشت و به چپ و راست نگاه نکرد؛ ماشین به او نزدیک شد و با او برخورد کرد.»
پدرش گفت: «هم‌اکنون حالش چطور است؟»
سجاد گفت: «او مجروح شده است.»

روز بعد معلم از دانش‌آموزانش خواست (تا) آیین‌نامۀ راهنمایی و رانندگی را در روزنامه دیواری بنویسند. سپس مدیر مدرسه از ادارۀ راهنمایی و رانندگی خواست تا علامت‌های راهنمایی و رانندگی را در مدرسه توضیح دهد. پلیس راهنمایی و رانندگی آمد و تابلو‌های ضروری را شرح و به آنان دستور داد از پیاده‌رو بگذرند.
دانش‌آموزان یک روزنامه دیواری نوشتند و تابلو‌های راهنمایی و رانندگی را در آن نقاشی کردند.

ترجمه درس ۲ عربی نهم

کلمات درس ۲ عربی نهم | همراه با معنی

کلمات درس دوم عربی نهم

معنی اربعینات درس دوم عربی نهم

اربعینات درس دوم عربی نهم

دانلود PDF آموزش درس دوم عربی نهم | اَلْعُبورُ الْآمِنُ

سخن آخر

خب عزیزان بخون آموزش عربی درس دوم پایه نهم به پایان رسید ممنون از اینکه تا پایان این آموزش با ما همراه بودید. شما میتوانید با رفتن به لینک عربی نهم از تمامی آموزش‌های عربی هفتم بهره ببرید. همچنین با مراجعه به لینک گام‌ به‌ گام عربی نهم پاسخ تمارین این درس و درس‌های دیگر عربی نهم را بیابید.

برای مطالعه سایر دروس مرتبط با کلاس نهم، لینک نهم را دنبال کنید. راستی میتوانید با عضویت در خبرنامه از جدیدترین خبرات با خبر شوید و اولین نفر باشید که آموزش‌های ما را مطالعه می‌کنید. لطفأ نظرات و پیشنهاداتتان را در بخش نظرات برایمان بنویسید و با دادن 5 ستاره ما را در بهبود کیفیت آموزش‌ها و دیگر مقالاتمان یاری کنید. درضمن دو محتوای به شدت پراهمیت برای شما آماده کرده‌ایم و با مشاهده آنها به سادگی می‌توانید بهترین نتیجه ممکن را در این درس کسب کنید. برای دسترسی کافیست روی لینک‌های زیر کلیک کنید:

سوالات متداول آموزش درس دوم عربی نهم

  • آیا معنی درس دوم عربی نهم به صورت کامل قرار گرفته است؟
    بله. ترجمه درس دوم عربی نهم به صورت روان و کامل در این مقاله هست و می‌توانید دانلود کنید.
  • آیا جواب تمرین های درس دوم عربی نهم در این مقاله می‌باشد؟
    خیر دوست خوبم. شما باید به مطالعه مقاله جواب تمرینات عربی نهم بپردازید.
4.3/5 - (12 امتیاز)
اگر این مطلب را دوست داشتید برای دوستان خود بفرستید:
عضویت
اطلاع از
16 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
پیمایش به بالا