آموزش عربی نهمعربی نهمنهم

آموزش درس دوم عربی نهم | ساختار کلمه

همراه با نکات تیزهوشانی

خیلی پیش آمده معلم از شما بخواهد برای یک کلمه چند هم‌خانواده مثال بزنید. همه شما کم و بیش مثال‌هایی آورده‌اید که بسیاری از آن‌ها درست هم هستند. اما تا به حال با خود فکر کرده‌اید چگونه با روشی درست و اصولی برای یک کلمه هم‌خانواده بیابید؟ من پوریا فانی هستم و امروز در سایت بخون با آموزش درس دوم عربی نهم پیش شما هستم.

در این آموزش سعی می‌کنیم به بررسی معنی درس دوم عربی نهم، وزن کلمات عربی نهم، اصول یافتن هم‌خانواده و ساختار کلمه بپردازیم. اما صبر کنید! اگر آموزش درس اول عربی نهم را مطالعه نکرده‌اید، پس از مطالعه کامل آن که در بخش آموزش عربی نهم قرار دارد، به ادامه این آموزش بپردازید. و اما سورپرایز امروز ما برای شما عزیزان دل، اگر تا آخر این آموزش با ما همراه باشید، می‌توانید کل آموزش را به صورت فایل PDF دریافت کنید.

تدریس کامل قواعد درس دوم عربی نهم | وزن‌ها

همه شما تا کنون به دنبال یافتن هم‌خانواده برای یک واژه بوده‌اید. اما قبل از هر چیز باید اصول آن را یاد بگیرید. ابتدا هر چیز باید وزن کلمات را بشناسید. هر واژه‌ای از چند حروف اصلی و چند حروف زائد تشکیل شده است. حروف اصلی به حروفی گفته می‌شود که در بین چند کلمه هم‌خانواده عینأ و بدون تغییر تکرار شده‌اند. پس حروف مشترک چند کلمه هم‌خانواده را، حروف اصلی آن‌ها می‌نامیم.

به طور مثال کلمات: عالم، تعلیم، تعلّم، علوم و معلوم همگی در سه حرف (ع، ل، م) مشترک هستند. پس این سه حرف، حروف اصلی این کلمات محسوب می‌شوند.

طریقه یافتن وزن کلمات: برای یافتن وزن کلمات مبنا را سه حرف (ف، ع، ل) کلمه فعل که به اختصار (ف: فاء الفعل)، (ع: عین الفعل) و (ل: لام الفعل) نامیده می‌شوند، گرفته می‌شود.
1. در گام اول حروف اصلی کلمات را می‌یابیم.
2. در گام دوم سه حرف (ف، ع، ل) را زیر حروف اصلی به ترتیب جای‌گذاری می‌کنیم.
3. در گام سوم عیناً حروف زائد را به فعل اضافه می‌کنیم.

بعنوان مثال: وزن کلمه مقدور را می‌یابیم.
جدول وزن واژه‌ها در عربی نهم

دو وزن اصلی فاعل و مفعول

فاعل: اسم‌هایی که بر وزن فاعل می‌آیند بر انجام دهنده کار دلالت می‌کنند. مانند: ضارِب: ضربه زننده، کاتِب: نویسنده

نکته مهم: در وزن فاعل همیشه حرف (ا) زائد می‌باشد.

ضارِب بر وزن فاعِل: حروف اصلی (ض، ر، ب) می‌باشد.

مفعول: اسم‌هایی که بر وزن مفعول می‌آیند، بر کسی یا چیزی که روی آن‌ها کار انجام شده دلالت می‌کنند. مانند: مَکتوب: نوشته شده، منصوب: نسبت داده شده

نکته مهم: در وزن مفعول همیشه دو حرف (م، و) زائد می‌باشند.

معبود بر وزن مفعول: حروف اصلی (ع، ب، د) می‌باشد.

معنی درس دوم عربی نهم | علائم رانندگی به زبان عربی

ترجمه درس دوم عربی نهم

معنی صفحه ۲۳ عربی نهم

بازگشت سجاد از مدرسه با غمگینی؛ هنگامی که همراه خانواده‌اش روی سفره نشست، ناگهان شروع به گریه کردن کرد و به اتاقش رفت؛ پدرش به سویش رفت و با او صحبت کرد و ازش پرسید:
«چرا غذا نخوردی؟»

سجاد پاسخ داد: «آیا دوستم حسین را می‌شناسی؟»

گفت: «بله، او را می‌شناسم؛ او پسر باهوش و آرامی است. برایش چه اتفاقی افتاده است؟»

سجاد پاسخ داد: «او در بیمارستان بستری است؛ با ماشین تصادف کرد. تصادف، روبه‌روی من رخ داد؛ وقتی او را در پیاده روی مقابل دیدم او را صدا زدم؛ پس ناگهان از خیابان گذشت و به چپ و راست نگاه نکرد؛ ماشین به او نزدیک شد و با او برخورد کرد.»
پدرش گفت: «هم‌اکنون حالش چطور است؟»
سجاد گفت: «او مجروح شده است.»

روز بعد معلم از دانش‌آموزانش خواست (تا) آیین‌نامۀ راهنمایی و رانندگی را در روزنامه دیواری بنویسند. سپس مدیر مدرسه از ادارۀ راهنمایی و رانندگی خواست تا علامت‌های راهنمایی و رانندگی را در مدرسه توضیح دهد. پلیس راهنمایی و رانندگی آمد و تابلو‌های ضروری را شرح و به آنان دستور داد از پیاده‌رو بگذرند.
دانش‌آموزان یک روزنامه دیواری نوشتند و تابلو‌های راهنمایی و رانندگی را در آن نقاشی کردند.

ترجمه تابلوهای راهنمایی و رانندگی درس دوم عربی نهم

کلمات درس دوم عربی نهم | همراه با معنی

جدول واژگان درس دوم عربی نهم با معنی

سخن آخر

خب عزیزان بخون آموزش عربی درس دوم پایه نهم به پایان رسید ممنون از اینکه تا پایان این آموزش با ما همراه بودید. شما میتوانید با رفتن به لینک عربی نهم از تمامی آموزش‌های عربی هفتم بهره ببرید. همچنین با مراجعه به لینک گام‌ به‌ گام عربی نهم پاسخ تمارین این درس و درس‌های دیگر عربی نهم را بیابید.

برای مطالعه سایر دروس مرتبط با کلاس نهم، لینک نهم را دنبال کنید. راستی میتوانید با عضویت در خبرنامه از جدیدترین خبرات با خبر شوید و اولین نفر باشید که آموزش‌های ما را مطالعه می‌کنید. لطفأ نظرات و پیشنهاداتتان را در بخش نظرات برایمان بنویسید و با دادن 5 ستاره ما را در بهبود کیفیت آموزش‌ها و دیگر مقالاتمان یاری کنید.

سوالات متداول

  • آیا معنی درس دوم عربی نهم به صورت کامل قرار گرفته است؟
    بله. ترجمه درس 2 عربی نهم به صورت روان و کامل در این مقاله هست و می‌توانید دانلود کنید.
  • آیا جواب تمرین های درس دوم عربی نهم در این مقاله می‌باشد؟
    بله. شما با مطالعه این مقاله به هر آنچه که در درس دوم عربی نهم لازم دارید، می‌رسید.
4.2/5 - (6 امتیاز)

پوریا فانی

با سلام و عرض ادب. پوریا فانی هستم، دانشجوی دبیری ادبیات فارسی. بالغ بر 5 سال است که به‌صورت حرفه‌ای در زمینه گرافیک درحال فعالیت هستم و در سایت بخون کنار شما عزیزان خواهم بود با تولید مقالات آموزشی.
7 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
محمد مهدی
17 آبان 1400 11:49

بسیار روان وعالی بود ممنون.

ایلیا علیزاده
پاسخ به  پوریا فانی
4 آذر 1400 16:14

لطفا درس سه رو هم بزارید ممنون

مبینا
3 آذر 1400 11:37

سلام عالی بود،ممنون‌از سازندش‌

مبینا
3 آذر 1400 11:38

خیلی زیبا و روان توضیح داده شده بود

دکمه بازگشت به بالا