جواب فکر کنیدهای علوم پنجم

سلام بخونی‌های دوست داشتنی، امروز با یک مقاله دیگر از سری مقالات آموزشی سایت بخون، با عنوان جواب فکر کنیدهای علوم پنجم، در خدمت شما عزیزان هستیم. همان‌طور که می‌دانید، کتاب علوم پنجم دبستان از 12 فصل تشکیل شده است که هر درس شامل تعدادی تمرین با عناوین مختلفی مانند: فکر کنید، آزمایش کنید، کاوشگری، فعالیت و … می‌باشد.

در قسمت گام به گام علوم پنجم ابتدایی، به بررسی فصل به فصل تمارین کتاب علوم پنجم ابتدایی پرداختیم که جواب فکر کنیدهای علوم پنجم دبستان نیز قرار گرفته است. اما اگر شما مایل هستید، به صورت فصل به فصل پاسخ تمارین را بیابید، پیشنهاد می‌کنم لینک قرار داده شده را مطالعه نمایید. اما اگر تمایل دارید جواب تمارین مختلف کتاب درسی بغیر از جواب فکر کنیدهای علوم پایه پنجم را به صورت یک جا مطالعه نمایید، تا انتها مطلب همراه ما بمانید. همچنین با دنبال کردن لینک‌های زیر، می‌توانید به سایر مقالات ما به صورت کاملأ رایگان دسترسی داشته باشید.

جواب فکر کنید صفحه 6 علوم پنجم

فکر کنید صفحه 6 علوم پنجم

جواب: دانه‌ای که بال پهن‌تری دارد، دیرتر به زمین می‌رسد؛ یعنی شکل دانه سمت چپ، چرا که هوا بیشتری زیر بال آن جای می‌گیرد که سبب دیرتر رسیدن دانه کاج به زمین می‌شود. شما عزیزان می‌توانید با مراجعه به لینک علوم پنجم، سایر مقالات آموزشی ما را مطالعه کنید.

جواب فکر کنید صفحه 10 علوم پنجم

فکر کنید صفحه 10 علوم پنجم 

جواب: خیر؛ جنس مواد استفاده شده در ساخت بادبادک تغییر نمی‌کند؛ چرا که هر نوع تغییر رخ داده در مواد استفاده شده بادبادک، شامل بریدن، چسباندن و … بوده است که همگی این تغییرات، تغییرات فیزیکی هستند. همراهان عزیز، اگر برای دروس ریاضی پایه پنجم به دنبال یک منبع مطمئن و رایگان هستید، لینک ریاضی پنجم را دنبال نمایید.

جواب فکر کنید صفحه 12 علوم پنجم

فکر کنید صفحه 12 علوم پنجم

جواب سوال 1: چوب کبریت هنگام سوختن، دچار تغییر ماده شده و ماده به ماده دیگری تبدیل می‌شود؛ همچنین بو و رنگ آن نیز تغییر می‌یابد؛ بنابراین، سوختن یک تغییر شیمیایی است.

جواب سوال 2: فرایندهای یخ زدن آب و بخار شدن آب، هر دو تغییر فیزیکی هستند؛ چرا که در طول فرایند، ماده به ماده دیگری تبدیل نمی‌شود و خواص خود نظیر: رنگ، بو، مزه و طعم را از دست نمی‌دهد؛ بلکه از نوعی به نوع دیگر، تغییر شکل می‌دهد.

جواب فکر کنید صفحه 29 علوم پنجم

فکر کنید صفحه 29 علوم پنجم

جواب: این رد پا نشان‌دهنده حرکت یک دایناسور در این منطقه می‌باشد؛ بنابراین این موضوع نشان‌دهنده آثار حیات و زندگی دایناسورها در این منطقه است؛ همچنین از این رد پا به این بزرگی، اطلاعاتی همچون طرز راه رفتن، تعداد انگشتان و …  در اختیار دیرینه‌شناسان قرار می‌گیرد.

طول این رد پا تقریبأ برابر با 30 سانتی متر است.

جواب فکر کنید صفحه 33 علوم پنجم

فکر کنید صفحه 33 علوم پنجم

جواب: در تشکیل انواع فسیل، بخش‌های نرم‌تر موجودات از بین می‌رود و قسمت‌های سخت باقی می‌مانند. حشرات بخش‌های سخت ندارند؛ بنابراین فسیل‌های کمتری از آن‌ها باقی می‌ماند؛ در صورتی که آثار و بقایا آن‌ها در جاهایی مانند: موم یا شیره درختان ذخیره می‌شود.

جواب فکر کنید صفحه 34 علوم پنجم

فکر کنید صفحه 34 علوم پنجم

جواب: این فسیل‌ها نشان می‌دهد که در گذشته در آن مناطق آب و دریا وجود داشته است و می‌توان اطلاعاتی مانند: محل دریاها و خشکی‌ها، نوع آب و هوا، محل زندگی این جانوران، جنس سنگ‌ها، رسوبات و نوع گیاهان رابه دست آورد؛ همچنین می‌توان پی برد که، جایی که فسیل صدف یافت شده است، عمق دریا بیشتر است، در محلی که فسیل ماهی یافت شده عمق کم‌تر بوده و مکانی که فسیل گیاه سرخس در آن جا پیدا شده، به سطح آب دریا نزدیک‌تر بوده است.

جواب فکر کنید صفحه 38 علوم پنجم

فکر کنید صفحه 38 علوم پنجم

جواب: اگر مدل را بچرخانیم، مقوا زرد رنگ، نقش استخوان ران و نخ قرمز رنگ نقش ماهیچه است که آن را خم می‌کند؛ مقوا سفید نیز به عنوان ساق پا در نظر گرفته شده است. به هر یک از دروس پایه پنجم نیاز داشتید، فقط کافی است با کلیک بر روی لینک پنجم ابتدایی، به اقیانوسی از آموزش‌های کاملأ رایگان دسترسی یابید.

جواب فکر کنید صفحه 39 علوم پنجم

فکر کنید صفحه 39 علوم پنجم

جواب: ماهیچه‌های قلب و معده، غیر ارادی هستند؛ اما ماهیچه‌های دست، پا و صورت با اراده ما کار می‌کنند. شب امتحان به دنبال نمونه سوالات علوم پنجم می‌گردید؟ اما همه پولی و یا بدون جواب هستند؟ کسی نیست برای شما سوال طرح کند؟ دیگر نگرانی ندارید! با مراجعه به لینک نمونه سوال علوم پنجم، سوالات دبیر را پیش‌بینی کنید.

جواب فکر کنید صفحه 43 علوم پنجم

فکر کنید صفحه 43 علوم پنجم

جواب: مغز و نخاع دو قسمت مهم بدن به حساب می‌آیند که آسیب به آن‌ها، جبران ناپذیر است. استخوان جمجه از مغز و ستون مهره‌ها از نخاع محافظت می‌کنند؛ علت وجود این استخوان‌ها، مراقبت از مغز و نخاع در برابر ضربات احتمالی است.

جواب فکر کنید صفحه 62 علوم پنجم

فکر کنید صفحه 62 علوم پنجم

جواب: افراد نابینا برای دریافت اطلاعات از دنیا اطراف خود، از حس لامسه خود بسیار استفاده می‌کنند؛ این افراد برای مطالعه و خواندن نیز از حس لامسه استفاده می‌کنند؛ آن‌ها از خط بریل برای خواندن مطالب مختلف استفاده می‌کنند که در آن از چند نقطه برجسته استفاده شده است؛ افراد نابینا برای استفاده از خط بریل، بیشتر از نوک انگشتان خود استفاده می‌کنند.

جواب فکر کنید صفحه 73 علوم پنجم

فکر کنید صفحه 73 علوم پنجم

جواب: پله: برای راحت بالا رفتن _ سرسره: برای راحت‌تر سر خوردن _ سقف شیروانی: برای جمع نشدن آب روی سقف و بام _ سطح شیب‌دار معلولین: برای عبور معلولین _ جاده: برای راحتی تردد در مناطق کوهستانی _ نردبان: برای راحت بالا رفتن 

فکر کنید صفحه 73 علوم پنجم

جواب: کف آشپزخانه، حمام و سطح خیابان‌ها معمولأ کمی شیب‌دار است؛ به این دلیل که، ممکن است وسط کف آب جمع شود، پس برای جلوگیری از آب گرفتگی و هدایت آب به سوی فاضلاب، معمولأ کف آشپزخانه‌ها، حمام و سطح خیابان‌ها را شیب‌دار می‌کنند. 

جواب فکر کنید صفحه 75 علوم پنجم

فکر کنید صفحه 75 علوم پنجم

جواب: به وسیله یک تبر قطور، می‌توان تنه ضخیم و مقاوم درخت را قطعه قطعه کرد. شما هم از آموزش مجازی به ستوه آمده‌اید؟ مشکل قطع و وصلی کلاس‌ها دارید؟ پس تبریک می‌گوییم .. این جا همان جایی است که باید باشید! کلی آموزش رایگان در انتظار شما است؛ فقط روی لینک آموزش علوم پنجم کلیک کنید.

جواب فکر کنید صفحه 88 علوم پنجم

فکر کنید صفحه 88 علوم پنجم

جواب: شخم زدن مناسب، رها کردن گیاهانی که بعد از برداشت باقی مانده‌اند، کنترل پوشش گیاهی، کنترل چرای دام‌ها در یک منطقه، کاشت درختان و … .

جواب فکر کنید صفحه 96 علوم پنجم

فکر کنید صفحه 96 علوم پنجم

جواب: خاکی که از رس بیشتری تشکیل شده است و مقدار بیشتری آب در خود نگه می‌دارد، برای کشاورزی در مناطق کم باران، مناسب‌تر است.

جواب فکر کنید صفحه 98 علوم پنجم

فکر کنید صفحه 98 علوم پنجم

جواب: 

 • می‌توان از گیاهی استفاده کرد که در خاک رس می‌تواند رشد کند؛ مانند: گیاه طوسک، برای همین کار، می‌توان از ماسه و کود به مقدار کافی به خاک اضافه کرد.
 • باید گیاهانی در این مناطق کاشته شود که خاک شور بپسندد؛ مانند: اسفناج و چغندر
 • باید گیاهانی را انتخاب کنیم که به آب کمتری برای رشد احتیاج داشته باشد؛ به خاک آن منطقه باید خاک رس اضافه کنیم.

جواب فکر کنید صفحه 102 علوم پنجم

فکر کنید صفحه 102 علوم پنجم

جواب: باید با خاک اطرافش اضافه کنیم؛ به این دلیل که ریشه‌های کشنده گیاه آسیب نبینند و گیاه بتواند به رشد و سرسبزی خود ادامه دهد.

جواب فکر کنید صفحه 103 علوم پنجم

فکر کنید صفحه 103 علوم پنجم

جواب: با قرار دادن برگ‌ها در جوهرهای رنگی، گل‌ها رنگی می‌شوند؛ برای این کار باید از رنگ‌‌های غیر روغنی و خوراکی استفاده کرد تا به خود گل آسیب وارد نشود.

جواب فکر کنید صفحه 104 علوم پنجم

فکر کنید صفحه 104 علوم پنجم

جواب: با چرب کردن برگ‌ها، روزنه‌ها بسته می‌شوند و گیاه از دریافت هوا تازه محروم می‌شود؛ بنابراین آن برگ‌ها به سمت زرد شدن و پژمرده شدن می‌روند.

ایستگاه پایانی

دوستان و همراهان عزیز و همیشگی سایت بخون، به پایان مقاله جواب فکر کنیدهای علوم پنجم رسیدیم. امیدوارم توانسته باشیم بهترین‌ پاسخ‌ها را از فکر کنیدهای علوم پنجم ابتدایی برای شما به ارمغان آوریم. اما برای اطلاع از تازه‌ترین مقالات منتشر شده سایت بخون، حتمأ در قسمت خبرنامه سایت ثبت نام کنید و از قسمت ارسال دیدگاه‌های سایت، سوالات، نظرات و پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و انتقادات خود را با ما در میان بگذارید. همچنین در صورت تمایل و رضایت خاطر، جهت ارتقا سطح کیفیت مقالات، با رنگی کردن ستاره‌ها، به ما امتیاز داده و موجب قوت قلب و دل‌گرمی ما بخونی‌ها باشید.

سوالات متداول

 1. آیا مقاله جواب فکر کنیدهای علوم پنجم مباحثی مانند فعالیت‌ها، آزمایش کنیدها و کاوشگری‌ها را نیز در بر می‌گیرد؟ 
  خیر، این مقاله صرفأ شامل جواب فکر کنیدها می‌باشد، برای مطالعه سایر مباحث نظیر: آزمایش کنیدها، کاوشگری‌ها و فعالیت‌ها، از طریق متن مقاله به لینک‌های قرار داده شده مراجعه نمایید.
 2. آیا مقاله جواب فکر کنیدهای علوم پنجم، مطابق آپدیت کتاب‌های 1400 است؟ 
  بله، جواب تک تک  فکر کنیدهای علوم پنجم، منطبق بر آخرین تغییرات کتاب درسی 1400 می‌باشد.
 3. چگونه می‌توانیم جزوه مقاله جواب فکر کنیدهای علوم پنجم را تهیه نماییم؟
  شما مخاطبین عزیز، با مراجعه به قسمت چاپ مقاله و دانلود pdf، می‌توانید جزوه این مقاله را در دسترس خود داشته باشید.
4.7/5 - (3 امتیاز)
اگر این مطلب را دوست داشتید برای دوستان خود بفرستید:
عضویت
اطلاع از
3 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
پیمایش به بالا