جواب فعالیت‌های علوم پنجم دبستان

سلام بخونی‌های دوست داشتنی، در دو مقاله قبلی به صورت کامل جواب فکر کنیدهای علوم پنجم و جواب کاوشگری‌های علوم پنجم را به کمک هم بررسی کردیم. امروز نیز در این مقاله به سراغ جواب فعالیت‌های علوم پنجم خواهیم رفت و طبق رسم همیشگیمان، از فصل اول شروع کرده تا فصل آخر پیش خواهیم رفت. پیدا کردن جواب فعالیت‌های علوم پنجم دبستان از یکی از سخت‌ترین و آزار دهنده‌ترین کارها برای هر دانش آموز مدرسه‌ای است؛ چرا که دبیران مدارس پیدا کردن پاسخ فعالیت‌ها از کتاب علوم را بر عهده خود دانش آموزان می‌گذارند.

اما تیم سایت بخون این کار را برای شما آسان کرده است؛ چرا که اگر مایل هستید جواب تمرینات علوم کلاس پنجم را به صورت فصل به فصل مطالعه کنید، ما در قسمت گام به گام علوم پنجم، این امکان را برای شما فراهم کرده‌ایم، فقط کافی است، لینک قرار داده شده را مطالعه نمایید. در غیر این صورت، قلم و کاغذ به دست، تا انتها مطالب همراه ما بمانید. همچنین با دنبال کردن لینک‌های زیر می‌توانید به آسانی به سایر مقالات رایگان ما دسترسی داشته باشید.

جواب فعالیت صفحه 10 علوم پنجم دبستان 1400

فعالیت صفحه 10 علوم پنجم دبستان 1400

جواب سوال 3: 

 • در هر سه حالت، شکل و اندازه ماده عوض می‌شود.
 • در حالت سوم که قند روی شعله قرار گرفته است، طعم و بو آن عوض می‌شود. شما عزیزان می‌توانید با مراجعه به لینک آموزش فصل اول علوم پنجم، از مقاله آموزشی فصل یک که توسط خود بنده نوشته شده است، به صورت کاملأ رایگان استفاده نمایید؛ همچنین می‌توانید با مراجعه به گام به گام فصل اول علوم پنجم، جواب سایر تمارین فصل اول را مطالعه نمایید و چنان چه برای امتحانات کلاسی، به دنبال یک منبع نمونه سوال رایگان هستید، مقاله نمونه سوال فصل اول علوم پنجم را دنبال نمایید.

جواب فعالیت صفحه 11 علوم پنجم دبستان 1400

فعالیت صفحه 11 علوم پنجم دبستان 1400

جواب سوال 4: در هر سه حالت شکستن تخم مرغ، آب پز کردن تخم مرغ و نیمرو کردن تخم مرغ، شکل و اندازه تخم مرغ عوض می‌شود؛ اما در حالت‌های آب پز کردن و نیمرو کردن، بعلاوه اندازه و شکل، رنگ، بو و مزه تخم مرغ نیز تغییر می‌یابد.

شما مخاطبین عزیز بخونی می‌توانید با مراجعه به لینک آموزش فصل دوم علوم پنجم، از مقاله آموزشی فصل دو که توسط خود بنده نوشته شده است، به صورت کاملأ رایگان استفاده نمایید؛ همچنین می‌توانید با مراجعه به گام به گام فصل دوم علوم پنجم، جواب سایر تمارین فصل اول را مطالعه نمایید و چنان چه برای امتحانات کلاسی، به دنبال یک منبع نمونه سوال رایگان هستید، مقاله نمونه سوال فصل دوم علوم پنجم را دنبال نمایید.

جواب فعالیت صفحه 12 علوم پنجم دبستان 1400

جواب فعالیت صفحه 12 علوم پنجم دبستان 1400

جواب فعالیت صفحه 13 علوم پنجم دبستان 1400

فعالیت صفحه 13 علوم پنجم دبستان 1400

جواب سوال 5: هنگام باز کردن درب بطری، مشاهده می‌کنیم که از آن گاز خارج می‌شود و طعم ماده نیز به سمت ترش مزه متمایل است. شما عزیزان می‌توانید با مراجعه به لینک علوم پنجم، سایر مقالات آموزشی ما را مطالعه کنید.

 • در هنگام مخلوط کردن مواد با هم، تغیبرات رخ داده فیزیکی هستند، اما به مرور زمان تغییرات شیمیایی رخ داده و ماده جدیدی به وجود می‌آید که ترش مزه است؛بنابراین تبدیل ماست به دوغ ترشیده، یک فرایند شیمیایی است.

جواب فعالیت صفحه 16 علوم پنجم دبستان 1400

فعالیت صفحه 16 علوم پنجم دبستان 1400

جواب فعالیت صفحه 18 علوم پنجم دبستان 1400

فعالیت صفحه 18 علوم پنجم دبستان 1400

جواب سوال 3: برای تشکیل رنگین کمان وجود نور خورشید و قطرات آب معلق در هوا لازم است؛ رنگ‌های رنگین کمان ساختگی ما همانند رنگ‌های رنگین کمانی است که در آسمان ظاهر می‌شود؛ این رنگ‌ها به ترتیب عبارتند از: قرمز، نارنجی، زرد، سبز، آبی، نیلی و بنفش.

جواب فعالیت صفحه 19,20 علوم پنجم دبستان 1400

فعالیت صفحه 19,20 علوم پنجم دبستان 1400

جواب سوال 3: منشور مانند لوله خودکار نیز نور خورشید را تجزیه می‌کند. همراهان عزیز، اگر برای دروس ریاضی پایه پنجم به دنبال یک منبع مطمئن و رایگان هستید، لینک ریاضی پنجم را دنبال نمایید.

جواب سوال 4: غیر از نور خورشید، نور سفید نیز بعد از تاباندن به منشور تجزیه می‌شود و رنگ‌های رنگین کمان را تشکیل می‌دهد.

جواب فعالیت صفحه 21,22 علوم پنجم دبستان 1400

فعالیت صفحه 21,22 علوم پنجم دبستان 1400

جواب سوال 2: آن نقطه زیر ذره بین بسیار داغ شده است. به هر یک از دروس پایه پنجم نیاز داشتید، فقط کافی است با کلیک بر روی لینک پنجم ابتدایی، به اقیانوسی از آموزش‌های کاملأ رایگان دسترسی یابید.

 • نور بعد از عبور از عدسی در نقطه‌ای روشن به نام کانون جمع می‌شود؛ فاصله کانون تا ذره بین را فاصله کانونی می‎‌گویند که برای ذره‌ بین‌های مختلف یکسان نیست؛ هر چقدر ضخامت ذره بین بیشتر باشد، فاصله کانونی کمتر است.

جواب فعالیت صفحه 22,23 علوم پنجم دبستان 1400

فعالیت صفحه 22,23 علوم پنجم دبستان 1400

جواب سوال 3: با حرکت ذره بینی که بین شمع و صفحه کاغذ قرار دارد، طول تصویر بزرگتر یا کوچکتر از طول شعله شمع می‌شود، در صورتی که شمع دورتر از کانون عدسی قرار گیرد، تصویر شعله به صورت وارونه روی صفحه کاغذ تشکیل می‌شود. 

 • اندازه و جهت تصویر ایجاد شده توسط ذره بین، به فاصله جسم از ذره بین بستگی دارد. شب امتحان به دنبال نمونه سوالات علوم پنجم می‌گردید؟ اما همه پولی و یا بدون جواب هستند؟ کسی نیست برای شما سوال طرح کند؟ دیگر نگرانی ندارید! با مراجعه به لینک نمونه سوال علوم پنجم، سوالات دبیر را پیش‌بینی کنید.

جواب فعالیت صفحه 40 علوم پنجم دبستان 1400

فعالیت صفحه 40 علوم پنجم دبستان 1400

جواب: خیر، چون با چوب بستنی و نخ بسته شده و ثابت مانده‌اند؛ این فعالیت نشان می‌دهد، اگر هر یک از انگشتان ما فقط از یک استخوان تشکیل می‌شد، نمی‌توانستیم آن را به راحتی تکان دهیم.

جواب فعالیت صفحه 41 علوم پنجم دبستان 1400

فعالیت صفحه 41 علوم پنجم دبستان 1400

جواب: برای ساختن این مدل می‌توانیم، از سه تکه مقوا و دو دکمه فشاری استفاده کنیم و مانند مدل بازو و ساعد، آن‌ها را به یکدیگر وصل کنیم. شما هم از آموزش مجازی به ستوه آمده‌اید؟ مشکل قطع و وصلی کلاس‌ها دارید؟ پس تبریک می‌گوییم .. این جا همان جایی است که باید باشید! کلی آموزش رایگان در انتظار شما است؛ فقط روی لینک آموزش علوم پنجم کلیک کنید.

جواب فعالیت صفحه 46 علوم پنجم دبستان 1400

فعالیت صفحه 46 علوم پنجم دبستان 1400

جواب سوال 1: بخشی از چشم سیاه رنگ، قسمتی سفید رنگ و بخش رنگی‌ای وجود دارد که رنگ آن در افراد مختلف متفاوت است. بعنوان مثال، رنگ چشم من قهوه‌ای است.

جواب سوال 2: 

 • مردمک، قرنیه و عنبیه
 • بخش‌های عقبی چشم، این بخش‌ها درون استخوان جمجه قرار دارند و باید به کمک مدل مشاهده کرد که این بخش‌ها عبارتند از: عدسی، شبکیه و عصب بینایی می‌باشد.
 • در انتها کره چشم، عصب بینایی رابط کره چشم و مغز است. این عصب از عقب کره چشم خارج می‌شود و از طریق سوراخی در استخوان جمجمه به مغز می‌رسد.

جواب فعالیت صفحه 48,49 علوم پنجم دبستان 1400

فعالیت صفحه 48,49 علوم پنجم دبستان 1400

 • بیشتر دانش آموزان کلاس، نوشته را در چه فاصله‌ای به راحتی می‌خوانند؟
  جواب:
  در فاصله حدود 30 سانتی متری
 • چند نفر از دانش آموزان از فاصله نزدیک خوب می‌بینند؟
  جواب:
  5 نفر
 • چند نفر از فاصله دور خوب می‌بینند؟
  جواب:
  3 نفر
 • دانش آموزانی که از عینک استفاده می‌کنند، فعالیت را با عینک انجام دهند. سپس، نتایج را با حالت قبل مقایسه کنند و به کلاس گزارش دهند.
  جواب:
  افراد نزدیک بین نمی‌توانند متن را از فاصله 30 سانتی متری بخوانند و باید نزدیک‌تر قرار بگیرند؛ برای افراد دوربین، حداقل فاصله دید از 20 الی 30 سانتی متر بیشتر است؛ به همین دلیل، افرادی که از عینک استفاده می‌کنند، فعالیت را با عینک انجام دادند، پس تعداد افرادی که می‌توانستند از فاصله 30 سانتی متری روزنامه را بخوانند، بیشتر شد.

جواب فعالیت صفحه 50 علوم پنجم دبستان 1400

فعالیت صفحه 50 علوم پنجم دبستان 1400

جواب: فقط بخش‌های بیرونی گوش مانند: لاله گوش و سوراخ را می‌توانیم ببینیم.

جواب فعالیت صفحه 50,51 علوم پنجم دبستان 1400

فعالیت صفحه 50,51 علوم پنجم دبستان 1400

جواب سوال 3: 

 • با گذاشتن لیوان، صدا بهتر شنیده می‌شود.
 • با استفاده از لیوان، لاله گوش گسترش می‌یابد، بنابراین جمع آوری و هدایت صدا بهتر صورت می‌گیرد.
 • نقش لاله گوش، جمع آوری صداهای اطراف می‌باشد.
 • با قرار دادن دست پشت لاله گوش، لاله گوش بزرگتر شده و هدایت صدا به سمت گوش، بهتر انجام می‌گیرد.

جواب فعالیت صفحه 54 علوم پنجم دبستان 1400

فعالیت صفحه 54 علوم پنجم دبستان 1400

جواب سوال 1: خیر

جواب سوال 2: مزه نان را می‌توان به راحتی احساس کرد.

جواب سوال 3: مزه شیر را احساس می‌کنیم.

جواب سوال 4: مشاهده می‌کنیم زبان به رنگ صورتی است و برجستگی‌های زیادی روی آن وجود دارد.

نتیجه: غذاهای مایع و آبکی، سریع‌تر با بزاق دهان مخلوط می‌شوند و ما راحت‌تر می‌توانیم مزه آن‌ها را احساس کنیم؛ اما غذاهای جامد، ابتدا باید جویده شوند تا با بزاق دهان مخلوط شوند، سپس می‌توانیم مزه آن‌ها را حس کنیم.

جواب فعالیت صفحه 67 علوم پنجم دبستان 1400

فعالیت صفحه 67 علوم پنجم دبستان 1400

جواب سوال 2: 10 گیره

جواب سوال 3: 20 گیره

 • جرم مداد تراش: گرم 20 = 2 × 10  → 10 عدد گیره 2 گرمی 
 • جرم پاک کن: گرم 40 = 2 × 20  → 20 عدد گیره 2 گرمی 

جواب فعالیت صفحه 68 علوم پنجم دبستان 1400

فعالیت صفحه 68 علوم پنجم دبستان 1400

جواب:

جواب فعالیت صفحه 68 علوم پنجم دبستان 1400

جواب فعالیت صفحه 76 علوم پنجم دبستان 1400

فعالیت صفحه 76 علوم پنجم دبستان 1400

جواب قسمت پ: درب بطری آب معدنی یک پیچ است که با پیچاندن به راحتی باز و بسته می‌شود؛ اما اگر درب بطری پیچ نباشد، باز و بسته کردن آن مشکل می‌شود و نیرو زیادی لازم می‌شود.

نتیجه: از این فعالیت نتیجه می‌گیریم که وجود پیچ باعث کاهش نیرو شده و کارها راحت‌تر برای ما انجام می‌شوند.

جواب فعالیت صفحه 77 علوم پنجم دبستان 1400

فعالیت صفحه 77 علوم پنجم دبستان 1400

جواب: روش ساخت قرقره: قرقره چرخ خیاطی را از یک نی رد می‌دهیم، نخی را از درون آن عبور می‌دهیم و انتها آن را گره زده و از دستگیره در آویزان می‌کنیم، روی نی، دو طرف قرقره را با خمیر می‌چسبانیم تا قرقره در یک محدوده حرکت کند.

نتیجه: قرقره باعث تغیییر جهت نیرویی که ما وارد می‌کنیم، می‌شود.

جواب فعالیت صفحه 78 علوم پنجم دبستان 1400

فعالیت صفحه 78 علوم پنجم دبستان 1400

جواب: وسایل لازم عبارتند از: طناب، سطح شیب‌دار، قرقره، چرخ و محور تا بتوانیم وسیله‌ای شبیه چرخ و فلک بسازیم و با استفاده از آن، با صرف نیرو کمتری، جا به جایی انجام می‌شود.

جواب فعالیت صفحه 80 علوم پنجم دبستان 1400

فعالیت صفحه 80 علوم پنجم دبستان 1400

جواب سوال 4: پیش بینی می‌کنیم، سنگ‌هایی که مقاومت کمتری دارند و نرم‌تر هستند، بیشتر خرد شوند.

جواب سوال 5: 

 • سنگ‌هایی که مقاوت کمتری داشتند و نرم بودند، بیشتر خرد شده‌اند.
 • خیر، اندازه یکسانی ندارند؛ سنگ‌هایی که نرم‌تر هستند، ریزتر می‌شود. رنگ آن‌ها نیز بستگی به سنگی که خرد می‌شود، دارد.

جواب فعالیت صفحه 83 علوم پنجم دبستان 1400

فعالیت صفحه 83 علوم پنجم دبستان 1400

جواب: بطری باد کرده و ظاهر آن نیز تغییر می‌کند.

 • یخ زدن آب، باعث افزایش حجم آب می‌شود.

جواب فعالیت صفحه 84 علوم پنجم دبستان 1400

 

 

 

فعالیت صفحه 84 علوم پنجم دبستان 1400

جواب سوال 2:

 • وقتی خاک رس را در آب می‌ریزیم، رنگ آب عوض می‌شود و گل و لای حاصل از آن، سریع ته نشین نمی‌شود؛ با ریختن خاک باغچه در آب و بهم زدن آن، ابتدا آب گل آلود می‌شود و  تغییر رنگ می‌دهد، اما به سرعت دانه‌های درشت ته نشین می‌شوند و کم کم آب صاف می‌شود؛ با ریختن ماسه در آب، ماسه‌ها خیلی زود ته نشین می‌شوند.
 • با ریختن ماسه در آب، تغییر رنگ آب به کندی صورت می‌گیرد و بعد از توقف کردن هم زدن، ذرات به سرعت ته نشین می‌شوند.

جواب سوال 3: باقی ماندن گیاهان و جانوران ریز، ذرات سبک خاک و باقی ماندن برگ درختان

جواب سوال 4: خیر

جواب سوال 5: باقی ماندن گیاهان و جانوران ریز، ذرات سبک خاک و باقی ماندن برگ درختان

جواب فعالیت صفحه 85 علوم پنجم دبستان 1400

فعالیت صفحه 85 علوم پنجم دبستان 1400

جواب: برگ‌ها تغییر رنگ داده و شکل اولیه خود را از دست می‌دهند.

 • با قرار گرفتن بقایا گیاهان در خاک، پس از مدتی پوسیده می‌شوند و گیاخاک تشکیل می‌شود.

جواب فعالیت صفحه 86 علوم پنجم دبستان 1400

جواب فعالیت صفحه 86 علوم پنجم دبستان 1400

جواب فعالیت صفحه 97 علوم پنجم دبستان 1400

فعالیت صفحه 97 علوم پنجم دبستان 1400

جواب سوال 3: گلدانی که در ظرف در بسته قرار دارد، بعد از چند روز، پژمرده می‌شود.

 • گیاهان برای رشد به هوا نیاز دارند.

جواب فعالیت صفحه 102 علوم پنجم دبستان 1400

جواب فعالیت صفحه 102 علوم پنجم دبستان 1400

جواب: 

 • پیش بینی می‌کنیم، مزه برگ‌های جعفری تغییر کند.
 • برگ‌های جعفری‌ای که در آب قند قرار گرفته‌اند، شیرین‌تر شده‌اند؛ چرا که آب قند از طریق ساقه جعفری جذب گیاه شده است.

ایستگاه پایانی

دوستان و همراهان عزیز و همیشگی سایت بخون، به پایان مقاله جواب فعالیت‌های علوم پنجم رسیدیم. امیدوارم توانسته باشیم بهترین‌ پاسخ‌ها را از فعالیت‌های علوم پنجم ابتدایی برای شما به ارمغان آوریم. اما برای اطلاع از تازه‌ترین مقالات منتشر شده سایت بخون، حتمأ در قسمت خبرنامه سایت ثبت نام کنید و از قسمت ارسال دیدگاه‌های سایت، سوالات، نظرات و پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و انتقادات خود را با ما در میان بگذارید. همچنین در صورت تمایل و رضایت خاطر، جهت ارتقا سطح کیفیت مقالات، با رنگی کردن ستاره‌ها، به ما امتیاز داده و موجب قوت قلب و دل‌گرمی ما بخونی‌ها باشید.

سوالات متداول

 1. آیا مقاله جواب فعالیت‌های علوم پنجم مباحثی مانند کاوشگری‌ها، آزمایش کنیدها و فکر کنیدها را نیز در بر می‌گیرد؟ 
  خیر، این مقاله صرفأ شامل جواب فعالیت‌ها می‌باشد، برای مطالعه سایر مباحث نظیر: آزمایش کنیدها، فکر کنیدها و کاوشگری‌ها، از طریق متن مقاله به لینک‌های قرار داده شده مراجعه نمایید.
 2. آیا مقاله جواب فعالیت‌های علوم پنجم، مطابق آپدیت کتاب‌های 1400 است؟ 
  بله، جواب تک تک فعالیت‌های علوم پنجم، منطبق بر آخرین تغییرات کتاب درسی 1400 می‌باشد.
 3. چگونه می‌توانیم جزوه مقاله جواب فعالیت‌های علوم پنجم را تهیه نماییم؟
  شما مخاطبین عزیز، با مراجعه به قسمت چاپ مقاله و دانلود pdf، می‌توانید جزوه این مقاله را در دسترس خود داشته باشید.

 

3.4/5 - (13 امتیاز)
اگر این مطلب را دوست داشتید برای دوستان خود بفرستید:
عضویت
اطلاع از
3 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
پیمایش به بالا