گام به گام فصل اول علوم پنجم | زنگ علوم

در مقاله قبلی از مجموعه مقالات آموزشی سایت بخون، به بررسی خط به خط و نکته به نکته فصل زنگ علوم از کتاب علوم پنجم ابتدایی پرداختیم و آموختیم که کاوشگری چیست، چه مراحلی دارد و با ساز و کار نوعی دیگر از فرفره به نام فرفره چرخان آشنا شدیم. اگر هنوز مطالعه این فصل را شروع نکرده‌اید، پیشنهاد می‌کنیم ابتدا از طریق لینک قرار داده شده، به مقاله آموزش فصل اول علوم پنجم سری بزنید و تمام نکات ریز و درشت این درس جذاب را از بر شده سپس به این صفحه باز گردید.

در این مقاله، طبق قول قبلی که به شما داده بودیم، گام به گام فصل اول علوم پنجم را بررسی خواهیم نمود که شامل پاسخ تمامی کاوشگری‌ها و فکر کنیدهای فصل یک علوم پایه پنجم دبستان می‌باشد. اما باز هم به قول دیگری عمل کرده و نمونه سوال فصل اول علوم پنجم را در اختیار شما عزیزان خواهیم گذاشت؛ پس اگر شما نیز به دنبال یک منبع قابل اعتماد و کاملأ رایگان برای دسترسی به تمام مطالب دروس کلاس پنجم هستید، برای کسب نمره 20 کلاس، تا انتها مطلب، همراه ما بمانید ..

گام به گام فصل اول علوم پنجم | جواب سوالات متن کتاب درسی

 1. برای رسیدن به موفقیت، ابتدا چه کارهایی باید انجام دهیم؟
  پاسخ: تحقیق و پژوهش
 2. قبل از ساختن یک وسیله ساده، لازم است چه کارهایی انجام دهیم؟
  پاسخ:
  مطالعه، پژوهش، جمع‌آوری اطلاعات و بررسی اطلاعات به دست آمده
 3. برای رسیدن به نتایج درست در هر آزمایش باید …………. دقیق انجام شود. 
  پاسخ: اندازه‌گیری‌ها
 4. یک پژوهش زمانی به موفقیت می‌رسد که دلیل یا دلایل درست برای نتیجه به دست آمده داشته باشیم. صحیح | غلط 
  پاسخ: صحیح است.
 5. کدام یک از پرنده‌های زیر مدت زمان بیشتری در هوا می‌توانند بمانند؟
  الف. کبوتر     ب. پرستو     ج. عقاب     د. گنجشک
  پاسخ:
  عقاب
 6. هرچه بال فرفره پهن‌تر باشد، زمان رسیدن آن به سطح زمین ………… و هر چه طول فرفره بلندتر باشد، فرفره …………. به زمین می‌رسد. 
  پاسخ: طولانی‌تر – دیرتر

گام به گام درس اول علوم پنجم | جواب کاوشگری صفحه 4

کاوشگری صفحه 4 علوم پنجم فصل زنگ علوم

پاسخ کاوشگری صفحه 4 علوم پنجم:

جواب کاوشگری صفحه 4 علوم پنجم

نتیجه کاوشگری: فرفره‌ای که بال پهن‌تری دارد دیرتر به سطح زمین می‌رسد. بنابراین هر چه بال فرفره پهن‌تر باشد، زمان رسیدن آن به سطح زمین طولانی‌تر می‌شود.

گام به گام درس یک علوم پنجم | جواب کاوشگری صفحه 5

کاوشگری صفحه 5 علوم پنجم دبستان

پاسخ کاوشگری صفحه 5: 

 • چه چیزی را باید تغییر داد؟
  پاسخ:
  طول بالا فرفره را باید تغییر داد.
 • چه چیزی را باید اندازه گرفت؟
  پاسخ:
  مدت زمان به زمین رسیدن فرفره را باید اندازه گرفت.
 • چه چیزهایی را نباید تغییر داد؟
  پاسخ: 1. پهنا باند فرفره 2. تعداد گیره‌ها 3. ارتفاعی که فرفره را از آن رها می‌کنیم. 4. طول دم فرفره را نباید تغییر دهیم.

گام به گام درس اول علوم پایه پنجم دبستان | جواب کاوشگری صفحه 6

کاوشگری صفحه 6 علوم پایه پنجم

جواب سوال 3 کاوشگری صفحه 6:

جواب گام به گام کاوشگری صفحه 6

جواب سوال 4 کاوشگری صفحه 6: 

4. نتیجه کاوش خود را بنویسید.
پاسخ:
هرچه اندازه طول بال فرفره بیشتر باشد، مدت زمان بیشتری طول می‌کشد تا به زمین برسد. هنگامی که بال فرفره بلند باشد، هوا بیشتری زیر بال جریان پیدا می‌کند و نیرو بیشتری رو به بالا به فرفره وارد می‌کند؛ بنابراین فرفره مدت زمان بیشتری در هوا می‌ماند.

گام به گام فصل اول علوم پنجم | جواب فکر کنید صفحه 6

فکر کنید صفحه 6 علوم پنجم ابتدایی

پاسخ فکر کنید صفحه 6: دانه افرایی که بال کوچک‌تری دارد، زودتر به زمین می‌رسد؛ چرا که هنگام سقوط هوا کمتری زیر آن جریان پیدا کرده و نیرو کمتری به سمت بالا به دانه افرا وارد می‌کند.

سخن پایانی

دوستان و همراهان عزیز، به پایان مقاله گام به گام فصل اول علوم پنجم ابتدایی رسیدیم. اما این تمام ماجرا نخواهد بود! چرا که در مقاله بعدی به سراغ نمونه سوال فصل اول علوم پنجم رفته و تمام سوالاتی که ممکن است توسط دبیران طرح شود را در اختیار شما عزیزان قرار داده‌ایم؛ پس برای مطالعه نمونه سوالات به لینک نمونه سوال فصل اول علوم پنجم مراجعه کنید.

اما شما عزیزان می‌توانید با مراجعه از طریق لینک گام به گام علوم پنجم ابتدایی، تمام مقالات گام به گام مربوط به سایر دروس علوم کلاس پنجم را مطالعه نمایید. همچنین برای مطالعه سایر دروس علوم پنجم، لینک قرار داده شده را دنبال نمایید و برای مطالعه مقالات آموزش، گام به گام و نمونه سوال پنجم دبستان، از طریق لینک پنجم اقدام کنید.

اما برای اطلاع از تازه‌ترین مقالات منتشر شده سایت بخون، حتمأ در قسمت خبرنامه سایت ثبت نام کنید و از قسمت ارسال دیدگاه‌های سایت، سوالات، نظرات و پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و انتقادات خود را با ما در میان بگذارید. همچنین در صورت تمایل و رضایت خاطر، جهت ارتقا سطح کیفیت مقالات، با رنگی کردن ستاره‌ها، به ما امتیاز داده و موجب قوت قلب و دل‌گرمی ما بخونی‌ها باشید.

سوالات متداول

 1. در مقاله گام به گام فصل اول علوم پنجم، چه مواردی بررسی شده است؟
  در این مقاله، جواب کامل تمام کاوشگری‌ها و فکر کنیدهای فصل زنگ علوم کتاب علوم پنجم دبستان به صورت تشریحی و تصویری قرار داده شده است.
 2. چگونه جزوه مقاله گام به گام فصل اول علوم پنجم را دریافت کنیم؟
  شما مخاطبین سایت بخون می‌توانید از قسمت دریافت لینک دانلود، pdf مطلب را دانلود کنید.
3.2/5 - (12 امتیاز)
اگر این مطلب را دوست داشتید برای دوستان خود بفرستید:
عضویت
اطلاع از
0 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
پیمایش به بالا