گام به گام علوم پنجم ابتداییپنجم ابتداییعلوم پنجم ابتدایی

جواب گفت و گوهای علوم پنجم ابتدایی

منطبق بر آخرین تغییرات کتاب دسترسی 1400

سلام بخونی‌های دوست داشتنی، در مقالات قبلی به صورت کاملأ مفصل به بررسی جواب فکر کنیدهای علوم پنجم، جواب کاوشگری‌های علوم پنجم و جواب فعالیت‌های علوم پنجم پرداختیم که از طریق لینک‌های قرار داده شده، می‌توانید هر یک را مطالعه کنید. امروز نیز در این مقاله از سری مقالات سایت بخون، به سراغ جواب گفت و گوهای علوم پنجم خواهیم و جواب هز یک را طبق روال همیشگی از فصل اول تا فصل دوازدهم، بررسی خواهیم نمود.

گفت و گوهای علوم پنجم دبستان یک تمرین دسته جمعی برای انجام در کلاس درس به همراه دوستان و همکلاسی‌ها است؛ اما از آن جایی که به دلیل بیماری، تمامی آموزش‌ها مجازی هستند، ممکن است شما مایل باشید برای پاسخ به گفت و گوها، با شخصی هم‌فکری کنید. این جا همان جایی است که من و شما با هم به گفت و گو در مورد علوم می‌پردازیم. پس تا انتها این گفت و گو، همراه ما بمانید. چنان چه به جواب تمارین کتاب درسی به صورت فصل به فصل نیاز داشتید، پیشنهاد می‌کنم به گام به گام علوم پنجم مراجعه کنید. برای دسترسی به سایر مطالب نیز می‌توانید، لینک‌های زیر را دنبال کنید.

جواب گفت و گو صفحه 13 علوم پنجم 1400

گفت و گو صفحه 13 علوم پنجم 1400

جواب قسمت الف: مواد غذایی در بیرون از یخچال، سریع‌تر فاسد می‌شوند.

جواب قسمت ب: شکر در چای داغ، سریع‌تر حل می‌شود؛ چرا که میزان دما در تغییرات ماده موثر است؛ هر چه دما بالاتر باشد، تغییرات سریع‌تر اتفاق می‌افتند. شما عزیزان می‌توانید با مراجعه به لینک آموزش فصل اول علوم پنجم، از مقاله آموزشی فصل یک که توسط خود بنده نوشته شده است، به صورت کاملأ رایگان استفاده نمایید؛ همچنین می‌توانید با مراجعه به گام به گام فصل اول علوم پنجم، جواب سایر تمارین فصل اول را مطالعه نمایید و چنان چه برای امتحانات کلاسی، به دنبال یک منبع نمونه سوال رایگان هستید، مقاله نمونه سوال فصل اول علوم پنجم را دنبال نمایید.

جواب گفت و گو صفحه 14 علوم پنجم 1400

گفت و گو صفحه 14 علوم پنجم 1400

جواب: سنگ نوشته‌ای در همدان – صاف کردن جاده – کندن زمین با بیل مکانیکی. شما مخاطبین عزیز بخونی می‌توانید با مراجعه به لینک آموزش فصل دوم علوم پنجم، از مقاله آموزشی فصل دو که توسط خود بنده نوشته شده است، به صورت کاملأ رایگان استفاده نمایید؛ همچنین می‌توانید با مراجعه به گام به گام فصل دوم علوم پنجم، جواب سایر تمارین فصل اول را مطالعه نمایید و چنان چه برای امتحانات کلاسی، به دنبال یک منبع نمونه سوال رایگان هستید، مقاله نمونه سوال فصل دوم علوم پنجم را دنبال نمایید.

جواب گفت و گو صفحه 16 علوم پنجم 1400

گفت و گو صفحه 16 علوم پنجم 1400

جواب: قطع درختان برای ساختمان سازی و احداث جاده‌ها با قطع درختان، میزان تولید اکسیژن را کاهش می‌دهد؛ چرا که درختان کربن دی اکسید هوا را می‌گیرند و اکسیژن پس می‌دهد؛ بنابراین با قطع آن‌ها میزان کربن دی اکسید در هوا افزایش می‌یابد؛ با قطع درختان، جنگل‌ها از بین می‌روند؛ در نتیجه محیط زیست و جانداران موجود در آن منطقه نیز رو به نابودی می‌روند؛ همچنین با قطع درختان، میزان سیل‌های عظیم زیاد شده و همه این موارد سبب ایجاد تغیییرات مضر می‌شوند.

جواب گفت و گو صفحه 29 علوم پنجم 1400

گفت و گو صفحه 29 علوم پنجم 1400

جواب: از روی تصویر می‌توان پی برد که این تصویر، تصویر پا یک انسان است؛ این پا، 5 انگشت دارد؛ همچنین از روی اندازه پا و خطوط مشخص آن،  می‌توان به سن حدودی فرد پی برد. بخونی جان با دنبال کردن لینک علوم پنجم، به دریایی از آموزش‌ها، گام به گام‌ها و نمونه سوالات مختلف مرتبط با علوم پنجم دبستان، شیرجه بزن.

جواب گفت و گو صفحه 32 علوم پنجم 1400

گفت و گو صفحه 32 علوم پنجم 1400

جواب سوال 1: شماره گذاری لایه‌ها از پایین به بالا به صورت 1 تا 8 است.

جواب سوال 2: لایه‌های 3، 5 و 8

جواب سوال 3: قدیمی‌ترین لایه مربوط به پایین‌ترین لایه یعنی لایه شماره 1 است.

جواب گفت و گو صفحه 33 علوم پنجم 1400

گفت و گو صفحه 33 علوم پنجم 1400

جواب: در عکس شماره 1، در قسمت دوم موجودات زنده مشاهده می‌شوند؛ در عکس شماره 3 نیز در قسمت سوم موجودات زنده مشاهده می‌شوند که تعداد آن‌ها نیز کاهش یافته است؛ در عکس شماره 3 نیز در لایه اول صدف‌ها دیده می‌شوند و در آخرین لایه که موجودات زنده هستند، تعداد آن‌ها به شدت کاهش یافته است؛ در آخرین تصویر، موجودات زنده کاملأ از بین رفته‌اند و لایه‌های رسوبات روی هم انباشته شده‌اند؛ در لایه‌هایی که در این مرحله تشکیل شده‌اند، بقایا نرم بدن جانداران نیز مشاهده می‌شوند.

جواب گفت و گو صفحه 34 علوم پنجم 1400

گفت و گو صفحه 34 علوم پنجم 1400

 • در این شکل، 4 نوع رد پا دیده می‌شود.
 • در شکل دو رد پا پرنده وجود دارد.
 • رد پا شماره 4

بخونی قشنگ، اگر برای درس ریاضی کلاس پنجم خودتان به دنبال یک منبع رایگان و جامع می‌گردید که همه آموزش‌ها، گام به گام‌ها و نمونه سوالات ریاضی پنجم قرار داشته باشند، بی زحمت انگشت مبارک را بر روی لینک ریاضی پنجم فشار دهید و با ورود به دنیا اسرار آمیز ریاضی، انیشتین زمان خود شوید.

جواب گفت و گو صفحه 38 علوم پنجم 1400

گفت و گو صفحه 38 علوم پنجم 1400

جواب سوال 1: مقوا زرد، استخوان ساعد و مقوا سفید، استخوان بازو است.

جواب سوال 2: نخ قرمز نشان دهنده ماهیچه روی بازو است.

جواب سوال 3: نخ آبی نشان دهنده استخوان پشت بازو است. 

جواب سوال 4: ماهیچه روی بازو

جواب سوال 5: ماهیچه پشت بازو

جواب گفت و گو صفحه 40 علوم پنجم 1400

گفت و گو صفحه 40 علوم پنجم 1400

جواب: 

 • دکمه فشاری در مدل، به جای مفصل مورد استفاده قرار گرفته است؛ به همین دلیل از دکمه فشاری استفاده شده است تا قطعات به راحتی جا به جا شده و حرکت کنند.
 • اگر به جای دکمه فشاری، از چسب استفاده کرده بودیم، دو مقوا دیگر قادر به حرکت و جا به جایی نبودند و اگر آن‌ها را جا به جا می‌کردیم، از هم جدا می‌شدند.

جواب گفت و گو صفحه 42,43 علوم پنجم 1400

گفت و گو صفحه 42,43 علوم پنجم 1400

جواب: در هنگام استفاده از رایانه، با تنظیم درست ارتفاع صندلی و صاف نشستن باید از ستون فقرات خود محافظت کنیم؛ همچنین برای صاف نشستن روی صندلی باید از لم دادن و خم شدن در پشت میز، جلوگیری کنیم؛ زیرا باعث به ستون مهره‌ها می‌شود. برای استفاده از کوله پشتی نیز، بندهای هر دو طرف کیف باید یکسان باشند و پهنا آن حداقل 5 سانتی متر باشد؛ همچنین وزن کیف مدرسه برای دانش آموزان ابتدایی در حدود 2/5 تا 3 باید باشد.

جواب گفت و گو صفحه 44 علوم پنجم 1400

گفت و گو صفحه 44 علوم پنجم 1400

جواب: وقتی می‌خواهیم بازو خود را خم کنیم، مغز فرمان کوتاه شدن ماهیچه روی بازو را می‌دهد؛ این فرمان از طریق نخاع و رشته‌های عصبی به ماهیچه‌های بازو می‌رسد. اگر برای سایر دروس مقطع پنجم ابتدایی دنبال بهترین منابعی هستید که هم رایگان هست، هم کامل، هم جزوه داره و هیچ وقت تنهاتون نمیذاره، به دنیا پنجم ابتدایی سری بزنید.

جواب گفت و گو صفحه 47 علوم پنجم 1400

گفت و گو صفحه 47 علوم پنجم 1400

جواب: بعنوان مثال چشم من قهوه‌ای رنگ است؛ عنبیه بخش رنگی چشم است و در افراد مختلف، رنگ‌های متفاوتی دارد؛ رنگ چشم بقیه همکلاسی‌ها ممکن است مشکی، قهوه‌ای، عسلی، سبز، آبی و … نیز باشد.

جواب گفت و گو صفحه 47 علوم پنجم 1400

جواب: نور از محیط خارجی وارد قرنیه شده و پس از عبور از مردمک، به عدسی می‌رسد؛ عدسی نور را به صورت دقیق روی شبکیه متمرکز می‌کند تا تصویر واضحی از جسم روی شبکیه ایجاد شود.

جواب گفت و گو صفحه 55 علوم پنجم 1400

گفت و گو صفحه 55 علوم پنجم 1400

جواب: 

 • شوری – شیرینی – تلخی و ترشی 
 • معمولأ طعم‌های شیرین و ترش برای ما خوشایندتر است.

شب امتحان شده اما هیچ کسی نیست که براتون سوال امتحانی طرح کنه؟ هر سایتی هم سر زدین پولی بوده؟ خیلی از منابع هم گرون هستند؟ خب عزیزجان این که دیگه غصه نداره! چطوری؟ خیلی آروم و بی سر وصدا، سوسکی‌وار وارد دنیا نمونه سوال علوم پنجم دبستان بشید و از تنوع نمونه سوالات لذت ببرید. یادتون نره که همش رایگان و می‌تونید حتی PDF هم دانلود کنید.

جواب گفت و گو صفحه 57 علوم پنجم 1400

گفت و گو صفحه 57 علوم پنجم 1400

جواب: برای حس کردن بو هر چیزی، ذرات آن باید داخل بینی شوند؛ وقتی گلی را به بینی نزدیک می‌کنیم، ذرات بو بیشتری وارد بینی شده و مقدار کمتری از آن در هوا پخش می‌شود؛ بنابراین، ما بو را بهتر حس می‌کنیم.

جواب گفت و گو صفحه 58 علوم پنجم 1400

گفت و گو صفحه 58 علوم پنجم 1400جواب: سوختن غذا یا نشتی گاز، ممکن است منجر به آتش سوزی ختم شود؛ حس بویایی در این مواقع، می‌تواند از جان ما در برابر رخدادها حفاظت کند.

عزیزم چرا این قدر کلافه‌ای؟ از دست کلاس‌های مجازی خسته شدی؟ دیگه نمی‌تونی صبح ساعت 8 با شلوارک برنامه شاد گوش کنی؟ تبریک میگم بهت! شما برنده جایزه آموزش علوم پنجم به صورت کاملأ رایگان شدید. اگر درس‌هاتونو قبل از تدریس معلم بخونید، سر کلاس سر حال‌تر هم هستید؛ پس منتظر چی هستی؟ کلیک کن.

جواب گفت و گو صفحه 59 علوم پنجم 1400

گفت و گو صفحه 59 علوم پنجم 1400

جواب سوال 1: به علت وجود غده‌های چربی‌ای است که در زیر پوست ما وجود دارند.

جواب سوال 2: به علت وجود غده‌های عرقی است که در پوست ما وجود دارد.

نتیجه: در واقع، غده‌های چربی و عرق با ترشح چربی و عرق باعث تنظیم رطوبت و چربی پوست شده و از خشکی آن جلوگیری می‌کنند.

جواب گفت و گو صفحه 68 علوم پنجم 1400

گفت و گو صفحه 68 علوم پنجم 1400

جواب: 

 • درب باز کن نوشابه: سبب راحت‌تر باز کردن درب از طریق کمک به افزایش نیرو می‌شود.
 • گردو شکن: سبب شکستن راحت‌تر گردو از طریق کمک به افزایش نیرو می‌شود.
 • میخ کش: سبب بیرون کشیدن راحت‌تر میخ از طریق کمک به افزایش نیرو می‌شود.
 • منگنه: سبب وصل کردن کاغذها به یکدیگر از طریق کمک به افزایش سرعت می‌شود.

جواب گفت و گو صفحه 70 علوم پنجم 1400

گفت و گو صفحه 70 علوم پنجم 1400

جواب: 

 • فرغون، بیل، کلنگ، جرثقیل، بیل مکانیکی، چکش، میخ، پیچ، سطح شیب‌دار و …
 • فرغون و سطح شیب‌دار: جا به جایی راحت‌تر مصالح
  بیل: جا به جایی خاک، سیمان و …
  کلنگ و بیل مکانیکی: کندن زمین
  جرثقیل: برای بالا بردن اجسام و مصالح سنگین مثل تیرآهن
  میخ و پیچ: برای اتصال دو شی به یکدیگر 
  و …

جواب گفت و گو صفحه 83 علوم پنجم 1400

گفت و گو صفحه 83 علوم پنجم 1400

جواب: در مناطق سرد کوهستانی، آبی که بین دو شکاف سنگ جمع شده است، یخ می‌زند؛ با یخ زدن آب حجم آن افزایش یافته و سبب فشار به دو طرف سنگ شده و در نهایت سنگ می‌شکند.

جواب گفت و گو صفحه 87 علوم پنجم 1400

گفت و گو صفحه 87 علوم پنجم 1400

جواب: 

 • نفوذ آب در خاکی که ماسه دارد، بیشتر است.
 • خاک رس مقدار آب بیشتری در خود نگه می‌دارد.
 • خاک باغچه، چرا که به خاطر داشتن رس، مقدار آب زیادی در خود نگه می‌دارد، به دلیل وجود ماسه، مقدار نفوذ پذیری آن بیشتر است و بخاطر داشتن گیاخاک و کود، مواد مغذی زیادی دارد.

ایستگاه پایانی

دوستان و همراهان عزیز و همیشگی سایت بخون، به پایان مقاله جواب گفت و گوهای علوم پنجم رسیدیم. امیدوارم توانسته باشیم بهترین‌ پاسخ‌ها را از دل گفت و گوهای علوم پنجم ابتدایی برای شما به ارمغان آوریم. اما برای اطلاع از تازه‌ترین مقالات منتشر شده سایت بخون، حتمأ در قسمت خبرنامه سایت ثبت نام کنید و از قسمت ارسال دیدگاه‌های سایت، سوالات، نظرات و پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و انتقادات خود را با ما در میان بگذارید. همچنین در صورت تمایل و رضایت خاطر، جهت ارتقا سطح کیفیت مقالات، با رنگی کردن ستاره‌ها، به ما امتیاز داده و موجب قوت قلب و دل‌گرمی ما بخونی‌ها باشید.

سوالات متداول

 1. آیا مقاله جواب گفت و گوهای علوم پنجم مباحثی مانند: کاوشگری‌ها، آزمایش کنیدها و فکر کنیدها را نیز در بر می‌گیرد؟ 
  خیر، این مقاله صرفأ شامل جواب گفت و گوها می‌باشد، برای مطالعه سایر مباحث نظیر: آزمایش کنیدها، فکر کنیدها و کاوشگری‌ها، از طریق متن مقاله به لینک‌های قرار داده شده مراجعه نمایید.
 2. آیا مقاله جواب گفت و گوهای علوم پنجم، مطابق آپدیت کتاب‌های 1400 است؟ 
  بله، جواب تک تک گفت وگوهای علوم پنجم، منطبق بر آخرین تغییرات کتاب درسی 1400 می‌باشد.
 3. چگونه می‌توانیم جزوه مقاله جواب گفت و گوهای علوم پنجم را تهیه نماییم؟
  شما مخاطبین عزیز، با مراجعه به قسمت چاپ مقاله و دانلود pdf، می‌توانید جزوه این مقاله را در دسترس خود داشته باشید.
5/5 - (1 امتیاز)

شیدا کبیرعبادی

سلام بخونی دوست داشتنی، شیدا کبیرعبادی هستم دبیر، مترجم، محقق و منتقد زبان و ادبیات فرانسه، دبیر و مترجم زبان انگلیسی، شاعر، نویسنده، مشاور تحصیلی و فعال اجتماعی. مفتخرم در سایت بخون گوشه‌ای از تجربیات تحصیلی خودم رو در اختیار شما عزیزان قرار بدم.
0 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا