گام به گام علوم نهمعلوم نهمنهم

جواب جمع آوری اطلاعات‌ علوم نهم

در این مقاله از آخرین سری مقالات جواب تمرین‌های علوم نهم به سراغ جواب جمع‌ آوری اطلاعات علوم نهم خواهیم رفت. همان‌طور که می‌دانید، جمع‌آوری اطلاعات کتاب علوم نهم نیاز به یک منبع غنی و کامل دارد تا با استفاده از آن منابع به بهترین جواب دست یافت. اما این منابع را از کجا می‌توان پیدا کرد!

اینجا است که سایت بخون وارد عمل می‌شود؛ پس جواب تمام جمع‌آوری اطلاعات علوم نهم را از فصل اول تا فصل پانزدهم، برای شما آماده کرده‌ایم. ممکن است که شما نیاز داشته باشید تا جواب تمام فعالیت‌ها، فکر کنیدها، آزمایش کنیدها و … را فصل به فصل مطالعه کنید، پیشنهاد می‌کنم حتمأ سری به لینک گام به گام علوم نهم بزنید. همچنین برای مطالعه جواب سایر مطالب مربوط به علوم نهم، لینک‌های زیر را  دنبال کنید. 

جواب جمع آوری اطلاعات صفحه 2 علوم نهم

جمع آوری اطلاعات صفحه 2 علوم نهم

جواب: برخی فلز طلا و مس را اولین فلز کشف شده می‌دانند. از طلا برای ساخت زیورآلات و ظروف گران‌بها و از مس برای ساخت چاقوهای فلزی، مجسمه‌ها و ظروف فلزی از گذشته تا کنون استفاده می‌گردد. پس از کشف روی و قلع و مخلوط آن‌ها با فلز مس و ذوب این مخلوط، آلیاژهای برنز و مفرغ به وجود آمدند که برای ساخت شمشیر، مجسمه، ظروف، وسایل تزئینی و وسایل کار (اره، خنجر، تیر، سوهان، مته) به کار گرفته شدند.

در طی دوران باستان فلزات نقره، سرب، جیوه نیز کشف گردید. از حدود 1400 سال قبل از میلاد مسیح فلز آهن کشف گردید که ابتدا بسیار گران‌بها بود و با آن وسابل تزئینی می‌ساختند ولی با افزایش تولید ارزان شد.  شما عزیزان می‌توانید با مراجعه به لینک علوم نهم، سایر مقالات آموزشی ما را مطالعه کنید.

جواب جمع آوری اطلاعات صفحه 12 علوم نهم

جمع آوری اطلاعات صفحه 12 علوم نهم

جواب: پلاستیک‌ها از نظر ساختار مولکولی به سه دسته تقسیم می‌شوند:

 1. ترموپلاستیک ( گرمانرم): به پلاستیک‌هایی گفته می‌شود که در اثر گرما نرم شده و در اثر از دست دادن حرارت سخت می‌شوند. این پلاستیک‌ها را به دفعات می‌توان با گرم یا سرد کردن نرم یا سخت کرد.
  کاربرد: ساخت نایلون، تولید لوازم آشپزخانه، لوازم آزمایشگاه، اسباب بازی، ظروف مقاوم در برابر اسید، لوله‌ها و اتصالات پلاستیکی عایق ساختمانی، کلاه ایمنی و … .

 2. ترموست‌ها: به پلاستیک‌هایی گفته می‌شود که در طول شکل‌گیری شکل دائمی به خود می‌گیرند و با گرم کردن مجدد نمی‌توان آن‌ها را نرم کرد. این پلاستیک‌ها دارا سختی بالا مقاوم در برابر حرارت و حلال‌های شیمیایی و مقاومت الکتریکی بالا هستند
  … کاربرد: ساخت ملامین، لنت ترمز، وان حمام، کابین تراکتور، بدنه تجهیزات حمل و نقل، کف پوش و


 3. الاستومرها: به پلاستیک‌هایی گفته می‌شود که قابلیت کش‌سانی و ارتجاعی دارند و پس از برداشتن این نیرویی که سبب تغییر شکل آن‌ها شده است، به حالت اولیه خود برمی‌گردند.
  کاربرد: لاستیک اتومبیل، برف پاک‌کن، شلنگ و … .

  سالانه حدود ۱۷۷ هزار تن پلاستیک در کشور و حدود ۳۰۰ میلیون تن پلاستیک در جهان تولید می‌شود که تنها ۱۰ درصد آن را می‌توان بازیافت کرد. این روزها آلودگی‌های مربوط به پلاستیک به معضلی حل نشدنی تبدیل شده است. همراهان عزیز، اگر برای دروس ریاضی پایه نهم به دنبال یک منبع مطمئن و رایگان هستید، لینک ریاضی نهم را دنبال نمایید.

جواب جمع آوری اطلاعات صفحه 28 علوم نهم

جمع آوری اطلاعات صفحه 28 علوم نهم

جواب: با افزایش کربن دی اکسید، دما زمین افزایش یافته است. این کار با افزایش اثر گلخانه‌ای و به دام افتادن انرژی گرمایی خورشید اتفاق می‌افتد. از نشانه‌های آن می‌توان به ذوب شدن یخ‌های موجود در قطب شمال و جنوب و یخچال‌های طبیعی اشاره کرد. در زبان انگلیسی مشکل دارید؟ با مراجعه به لینک زبان نهم، این مشکل را با مقالات آموزشی ما برای همیشه به پایان برسانید.

جواب جمع آوری اطلاعات صفحه 29 علوم نهم

جمع آوری اطلاعات صفحه 29 علوم نهم

جواب: معروف ترین محصولات جانبی نفت عبارتند از: سوخت‌های پر انرژی، گازوئیل یا بنزین، سوخت چراغ نفتی، نفت دیزل یا سوخت‌های نفتی و گالنی نیز از نفت به دست می‌آید. بیشتر غذاهایی که می‌خوریم و لباس‌هایی که می‌پوشیم به نوعی به فرآورده‌های نفتی وابسته است. به طوری که از نفت برای جلوگیری از چسبیدن نان هنگام مخلوط کردن خمیر استفاده می‌شود.

از نایلون‌های نازک برای بسته بندی غذا استفاده می‌شود و بیشتر لباس‌های مصنوعی ما از نفت تهیه می‌شود. بیش از هزار نوع روغن مایع و جامد از نفت خام تهیه می‌شود. روغن روان کننده در دستگاه‌های مختلف مانند: ساعت و قطعات ماشین، لوکوموتیوها و ژنراتورهای برق استفاده می‌شود. آسفالت جاده‌ها و ایزوگام سقف‌های خانه‌ها نیز با استفاده از فرآورده‌های نفتی ساخته می‌شوند.

موم به دست آمده از نفت در تولید اقلامی مانند: شمع، کاغذ روغنی و سلفون استفاده می‌شود. سایر مواد مشتق شده از نفت در تولید انواع کاغذ کربن، روزنامه و مواد تمیز کننده، تجهیزات ورزشی، آدامس بادکنکی، رژ، دندان‌های مصنوعی، خمیر دندان، سیم گیتار، دئودرانت و ضد عرق، عطر و ادکلن، لنزهای چشمی، طعمه ماهیگیری و … .

جواب جمع آوری اطلاعات صفحه 30 علوم نهم

جمع آوری اطلاعات صفحه 30 علوم نهم

جواب:

 • جلوگیری از فروش و یا کاهش فروش نفت به صورت خام
 •  تأسیس صنایع پتروشیمی و تبدیل نفت به فراورده‌های دیگر
 •  رشد گردشگری و صنایع دستی
 •  رشد سایر صنایع و افزایش صادرات غیر نفتی
 •  رشد صنایع کشاورزی و غذایی و صادرات محصولات کشاورزی
 •  افزایش صادرات فنی و مهندسی
 •  جایگزین کردن انرژی‌های نو مانند: انرژی‌های پاک (موج، باد و خورشید)، سوخت‌های زیستی و هسته‌ای به جای سوخت‌های فسیلی
 •  صرفه جویی در مصرف انرژی
 •  بازیافت مواد پلاستیکی و فلزی
 •  ایجاد درآمدهای پایدار مثل مالیات و …
 •  جایگزینی مواد دیگر مانند ظروف سلولزی یکبار مصرف (مانند کیسه‌های میوه)

جواب جمع آوری اطلاعات صفحه 37 علوم نهم

جمع آوری اطلاعات صفحه 37 علوم نهم

جواب: ایران پنجمین کشور دنیا در مصرف پلاستیک است. یک رتبه ناخوشایند که با آمار ده درصدی پلاستیک در پسماند‌های شهری، جنبه‌ای نگران‌کننده نیز دارد. کیسه نایلون و ظروف پلاستیکی یک بار مصرف جزئی از زندگی روزمره شهری مردم ایران هستند؛ به گونه‌ای که سالانه ۲۵۰هزار تن پلاستیک در ایران تولید می‌شود.

جواب جمع آوری اطلاعات صفحه 62 علوم نهم

جمع آوری اطلاعات صفحه 62 علوم نهم

جواب سوال الف: زمانی که می‌خواهیم جسم سنگینی را روی زمین حرکت دهیم و یا بعنوان مثال: در اسکی روی یخ. برای این کار باید سطح را هر چه بیشتر صاف و سیقلی کنیم.

جواب سوال ب: هنگامی هم که می‌خواهیم خودرو یا وسیله دیگری را در سطج لغزنده متوقف کنیم باید اصطکاک را کم کنیم. برای این کار باید سطح تماس دو جسم را افزایش دهیم. از بین دروس کلاس نهم، مشکل‌ترین درس عربی است! اما ما برای شما آسان می‌کنیم؛ فقط کافی است لینک عربی نهم را دنبال کنید و به دریایی از آموزش‌های رایگان دسترسی داشته باشید.

جواب جمع آوری اطلاعات صفحه 72 علوم نهم

جمع آوری اطلاعات صفحه 72 علوم نهم

جواب قسمت اول: عمق آب در اقیانوس هند و خلیج فارس با یکدیگر متفاوت است. همین ویژگی باعث می‌شود تا این دو ناحیه از نظر جغرافیایی، سیاسی و تجاری اهمیت ویژه‌ای داشته باشند. بررسی انرژی سونامی یکی از این مباحث مهم است که با عمق این آب‌ها رابطه دارد. 

سه دریا مدیترانه‌ای وجود دارند که عمق اقیانوس هند را تحت تاثیر قرار می‌دهند: خلیج فارس که کمترین عمق آن ۲۵ متر و حداکثر عمق آن ۹۰ متر است، دریا قرمز با عمق حداقل ۴۹۰ متر و حداکثر عمق ۲۷۴۰ متر و دریا مدیترانه‌ای استرالیا که شامل عمق‌های مختلفی از ۷۴۰۰ متر است که اقیانوس هند را از طریق کانال‌هایی به به جزایر اندونزی با محدوده عمقی ۱۵۰۰-۱۱۰۰ متر متصل می‌کند. با این حال عمیق‌ترین نقطه اقیانوس هند، جزیره سوندا با عمق حداکثر ۷۴۵۰ متر است.

جواب قسمت ب: به طور کلی هر چه عمق اقیانوس بیشتر باشد انرژی و سرعت سونامی بیشتر است.بنابراین در صورت وقوع آبتاز در سواحل اقیانوس هند، به علت عمق بیشتر انرژی و سرعت آن بیشتر خواهد بود و آثار مخرب زیادتری دارد چون انرژی به صورت عمودی به آب منتقل می شود.

جواب جمع آوری اطلاعات صفحه 74 علوم نهم

جمع آوری اطلاعات صفحه 74 علوم نهم

جواب: علت اصلی انقراض، تصادم سیارکی (برخورد سیارک با زمین) می‌باشد ولی علت‌های دیگری مانند: بیماری، جثه عظیم، عدم تکاپو غذا، برخورد شهاب سنگ، تغییرات آب و هوا، پیدایش پستانداران و تغذیه از تخم دایناسورها، نظم حاکم بر خلقت نیز ذکر شده است.

جواب جمع آوری اطلاعات صفحه 103 علوم نهم

 

جمع آوری اطلاعات صفحه 103 علوم نهم

جواب: از زمان‌های قدیم برای آب‌کشی از چاه از قرقره استفاده می‌کرده‌اند. این عمل باعث صرفه جویی در مصرف انرژی می‌شود. برای بالا بردن پرچم در مراسم صبحگاهی پادگان‌ها و مدارس از قرقره استفاده می‌شود. قرقره در این حالت با تغییر جهت نیرو کمک می‌کند.

جواب جمع آوری اطلاعات صفحه 104 علوم نهم

جمع آوری اطلاعات صفحه 104 علوم نهم

جواب: انواع چرخ دنده‌ها عبارتند از:

 1. ساده: مانند: چرخ دنده ساعت کوکی
 2. مارپیچ: استفاده در خودروسازی
 3. مخروطی: در جعبه دنده‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 4. حلزونی: در خودروهای سنگین

جواب جمع آوری اطلاعات صفحه 114 علوم نهم

جمع آوری اطلاعات صفحه 114 علوم نهم

جواب:

 • ستاره‌ها چشمه نور هستند؛ مانند: خوشید؛ اما سیاره‌ها مانند: زمین، چشمه نور نیستند.
 • سیاره‌ها بر خلاف ستاره‌ها به دور یک مسیر ثابت به نام مدار در حال گردش هستند.
 • همچنین اندازه ستاره‌ها بسیار بزرگتر از سیاره‌ها است. به هر یک از دروس پایه نهم نیاز داشتید، فقط کافی است با کلیک بر روی لینک نهم، به اقیانوسی از آموزش‌های کاملأ رایگان دسترسی یابید.

جواب جمع آوری اطلاعات صفحه 117 علوم نهم

جمع آوری اطلاعات صفحه 117 علوم نهم

جواب:  بعضی دیگر از کاربردهای ماهواره‌ها:

 1. تعیین محل، زمان طوفان و سیل
 2. تغییرات آب و هوا
 3. نقشه برداری
 4. جاسوسی و اطلاعاتی
 5. تعیین محل گسل‌ها
 6. تغییرات آب دریاها و …

سرنوشت ماهواره‌ها پس از پایان ماموریت: یا به زمین بر می‌گردند یا در فضا رها شده و ازبین می‌روند. شب امتحان به دنبال نمونه سوالات علوم نهم می‌گردید! اما همه پولی و یا بدون جواب هستند؟ دیگه نگرانی ندارید! با مراجعه به لینک نمونه سوال علوم نهم، سوالات دبیر را پیش‌بینی کنید.

جواب جمع آوری اطلاعات صفحه 119 علوم نهم

جمع آوری اطلاعات صفحه 119 علوم نهم

جواب:

 1.   مشکل بی­‌وزنی و در نتیجه ضعیف شدن ماهیچه­‌ها و پوک شدن استخوان­‌ها به دلیل از دست دادن کلسیم از استخوان­‌ها، برای رفع این اشکال فضانوردان با وسایل خاص در زمان­‌های خاصی ورزش می­‌کنند و غذاهای کلسیم­‌دار و قابل جذب می­‌خورند.
 2. مشکل استفاده از خودکار؛ از مدادهای خاص استفاده می­‌کنند.
 3. مشکل کمبود آب؛ علاوه بر انتقال آب از زمین به ایستگاه فضایی، فاضلاب و بخار آب تولید شده توسط فضانوردان توسط دستگاهی مجهز تصفیه و به آب قابل خوردن تبدیل می‌شود.
 4. مشکل خوردن آب؛ آب در کیسه­‌های نی­‌دار قرار دارد که با فشار کیسه آب از طریق نی به دهان می‌­آید.
 5. مشکل توالت کردن؛ توالت­‌ها مجهز به مکنده­‌های بسیار قوی هستند که مدفوع و ادرار را جمع کند.
 6. مشکل میز غذا؛ ظروف غذاها روی میز بسته می‌­شوند و برای اضافه کردن نمک و فلفل به غذا از آب نمک و فلفل حل شده در نوعی روغن که در کیسه­‌هایی قرار دارند استفاده می‌­شود.

جواب جمع آوری اطلاعات صفحه 126 علوم نهم

جمع آوری اطلاعات صفحه 126 علوم نهم

جواب: زیرا کنسرو می‌تواند مسمومیت شدید ایجاد کند. علت آن تکثیر یک نوع باکتری به نام باکتری کلستریدیوم بوتولینوم که سمی به نام سم بوتولینوم می‌کند؛ بوتولیسم یک بیماری فلج کننده جدی و نادر است که به وسیله سم حاصل از باکتری کلستریدیوم بوتولینوم ایجاد می‌شود؛ اما با حرارت دادن کنسرو این سم از بین می‌رود.

جواب جمع آوری اطلاعات صفحه 145 علوم نهم

جمع آوری اطلاعات صفحه 145 علوم نهم

جواب:

 • از تماس با حیوانات دوری کنیم.
 • شستن و ضدعفونی مواد غذایی
 • پختن خوب گوشت‌ها و سبزیجات
 • با دست آلوده غذا نخوریم.
 • رعایت بهداشت فردی

جواب جمع آوری اطلاعات صفحه 146 علوم نهم

جمع آوری اطلاعات صفحه 146 علوم نهم

جواب قسمت الف: کرم‌های خاکی خاک را می‌بلعند و مواد آلی را جذب و مواد زاید را دفع می‌کنند، این مواد زاید به حاصل خیزی خاک کمک می‌کند.

جواب قسمت ب: زالو در نقاط خاصی از بدن قرار می‌دهند و زالو خون آن قسمت را می‌مکد و این کار حجامت نام دارد.  شما هم از آموزش مجازی به ستوه آمده‌اید؟ پس تبریک می‌گوییم.. این جا همان جایی است که باید باشید! کلی آموزش رایگان در انتظار شما است؛ فقط روی لینک آموزش علوم نهم کلیک کنید.

جواب جمع آوری اطلاعات صفحه 153 علوم نهم

جمع آوری اطلاعات صفحه 153 علوم نهم

 

جواب:

 •  باله دمی: نقش جلوبرندگی ماهی در هنگام شنا
 •  باله شکمی (2عدد): امکان پایداری در شنا
 •  باله پشتی سخت و نرم: امکان پایداری در شنا
 •  باله سینه‌ای (2عدد): برای جنبش و جابه‌جایی و تغییر جهت ماهی
 •  باله مخرجی: امکان پایداری در شنا

جواب جمع آوری اطلاعات صفحه 154 علوم نهم

جمع آوری اطلاعات صفحه 154 علوم نهم

جواب: 

 1. فیل ماهی: بزرگ‌ترین گونه ماهیان خاویاری (استروژن)، کمیاب، طول 4 متر حداکثر وزن یک تن و 15 وزن آن می‌باشد.
 2.  تاس ماهی ایرانی: حداکثر طول 1 تا 2 متر وحداکثر وزن 60 تا 100 کیلوگرم می‌باشد.
 3. تاس ماهی روسی: حداکثر طول 1 تا 2 متر وحداکثر وزن 60 تا 100 کیلوگرم می‌باشد.
 4. اوزون برون: بلند و کشیده و پوزه بلند با حداکثر طول 1/5 متر و حداکثر وزن 25 کیلو گرم می‌باشد.

جواب جمع آوری اطلاعات صفحه 156 علوم نهم

جمع آوری اطلاعات صفحه 156 علوم نهم

جواب: سم مارها دو نوع است:

 • هموتوکسین که روی سلول‌های خونی و رگ‌ها اثر می‌گذارد و آن‌ها را تجزیه می‌کند.
 • نوروتوکسین که روی اعصاب و کنترل دستگاه‌های بدن به ویژه قلب و سیستم تنفسی تأثیر دارد.

از سم مارها در تولید انواع داروها و پادزهرها استفاده می‌شود.

جواب جمع آوری اطلاعات صفحه 157 علوم نهم

جمع آوری اطلاعات صفحه 157 علوم نهم

جواب قسمت الف: برای این که استتار کند و توسط شکارچیان شکار نشود.

جواب قسمت ب: با قطع شدن دم، توجه شکارچی به حرکت دم جلب می‌شود و مارمولک فرصت فرار پیدا می‌کند.

جواب جمع آوری اطلاعات صفحه 162 علوم نهم

جمع آوری اطلاعات صفحه 162 علوم نهم

جواب: فواید گراز برای جنگل: پوزه گراز دراز و محکم است و او از ریشه درختان تغذیه می‌کند، در حین خوردن غذاهای گیاهی خاک را نیز شخم می‌زند، در بیابان و علفزارهایی که گزار وجود دارد، به دلیل زیر و رو شدن خاک و پاشیده شدن آن بر روی دانه گیاهان، رویش و تنوع گیاهان بیشتر می‌شود.

فواید خرس ها برای جنگل: 1. از بین بردن حشرات و جوندگان مضر (ملخ و موش) در طبیعت و کنترل جمعیت آن‌ها.
2. مدفوع و ادرار آن‌ها مواد نیتروژن‌­دار به خاک می­‌دهد.
3. دانه‌های میوه‌های خورده شده (توت و تمشک) در مدفوع آن‌ها سبب انتشار و رشد این گیاهان می‌شود.
4. خوردن لاشه‌های باقی مانده در طبیعت.

جواب جمع آوری اطلاعات صفحه 168 علوم نهم

جمع آوری اطلاعات صفحه 168 علوم نهم

جواب:

 • قدرت زیاد: شیر در شکار گاو وحشی 
 • سرعت زیاد: یوزپلنگ در شکار آهو
 • قدرت استتار زیاد: آفتاب­‌پرست در شکار حشرات
 • دندان‌های قوی: گرفتن شکار توسط تمساح با دندان‌های قوی خود
 • بویایی قوی: بویایی قوی گرگ‌ها در یافتن شکار
 • چشمان قوی: یافتن شکار حین پرواز
 • پنجه‌های قوی: گرفتن شکار توسط شاهین با پنجه ها.
 • شنوایی قوی در خفاش‌ها 
 • تشخیص اشعه مادون قرمز در مارها

ایستگاه پایانی

دوستان و همراهان عزیز و همیشگی سایت بخون، به پایان مقاله جواب فکر کنیدهای علوم نهم رسیدیم. امیدوارم توانسته باشیم بهترین‌ها را برای شما به ارمغان آوریم. اما برای اطلاع از تازه‌ترین مقالات منتشر شده سایت بخون، حتمأ در قسمت خبرنامه سایت ثبت نام کنید و از قسمت ارسال دیدگاه‌های سایت، سوالات، نظرات و پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و انتقادات خود را با ما در میان بگذارید. همچنین در صورت تمایل و رضایت خاطر، جهت ارتقا سطح کیفیت مقالات، با رنگی کردن ستاره‌ها، به ما امتیاز داده و موجب قوت قلب و دل‌گرمی ما بخونی‌ها باشید.

سوالات متداول

 1. آیا در مقاله جواب جمع آموری اطلاعات علوم نهم، به آزمایش کنیدها و فعالیت‌ها هم پرداخته‌اید؟
  خیر، در این مقاله فقط پاسخ جمع آوری اطلاعات قرار گرفته است؛ برای مطالعه آزمایش کنیدها و فعالیت‌ها، به لینک قرار داده شده در متن مقاله مراجعه فرمایید.
 2. چگونه می‌توانیم جزوه این مقاله را تهیه کنیم؟
  شما مخاطبین عزیز می‌توانید با مراجعه به انتها مقاله، از قسمت چاپ مقاله، pdf مطلب را دانلود نمایید.
3.7/5 - (3 امتیاز)

شیدا کبیرعبادی

سلام بخونی دوست داشتنی، شیدا کبیرعبادی هستم دبیر، مترجم، محقق و منتقد زبان و ادبیات فرانسه، دبیر و مترجم زبان انگلیسی، شاعر، نویسنده، مشاور تحصیلی و فعال اجتماعی. مفتخرم در سایت بخون گوشه‌ای از تجربیات تحصیلی خودم رو در اختیار شما عزیزان قرار بدم.
2 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
Artin rasoli
13 آبان 1400 11:30

سلام عالیه

دکمه بازگشت به بالا