سلام دوستان یازدهمی. بی‌نظیر عزیزی هستم و امروز در سایت بخون به بررسی جواب درک و دریافت‌ فارسی یازدهم به صورت کامل پرداخته‌ام. کتاب فارسی یازدهم تجربی شامل 18 درس بوده، و پاسخ همه درک و دریافت‌های موجود در این درس‌ها را کاملا رایگان در اختیارتان گذاشته‌ام.

جواب درک و دریافت شعر زاغ و کبک فارسی یازدهم

جواب درک و دریافت فارسی یازدهم درس اول صفحه 25

جواب درک و دریافت فارسی یازدهم درس اول صفحه 25:

پاسخ 1: لحن این اثر اندرزی یا تعلیمی است که سعی می‌کند با گویشی نرم و به آرامی در جان و دل مخاطب نفوذ کند و پیام خود را که دارای نکات آموزنده و اخلاقی است به خواننده منتقل کند. در اینگونه متن‌ها، نویسنده یا شاعر مانند معلمی مهربان و دلسوز ظاهر می‌شود که قصد آگاهی بخشیدن را دارد.

پاسخ 2: تقلید نادرست و کور کورانه نتیجه‌اش رسوایی و گرفتاری خواهد بود. این نوع تقلید کردن بدون توجه به ظرفیت‌های شخص و توانایی‌اش اتفاق می‌افتد و شخص تقلید کننده بدون در نظر گرفتن شرایط خود، خود را در وضعیتی قرار می‌دهد که نه تنها فایده‌ای برای او به همراه ندارد و گاهی به زیان او نیز تمام می‌شود.

جواب درک و دریافت تا غزل بعد فارسی یازدهم

جواب درک و دریافت فارسی یازدهم صفحه 49

جواب درک و دریافت فارسی یازدهم صفحه 49:

پاسخ 1:  زاویه دید در درس آغازگری تنها، دانای کل یا سوم شخص است در حالیکه روان خوانی تا غزل بعد زاویه دید اول شخص می‌باشد.
شخصیت اصلی درس آغازگری تنها یک رزمنده شجاع است که قصد مبارزه کردن با دشمن را دارد، اما در روان خوانی تا غزل بعد شخصیت اصلی‌اش یک رزمنده اسیر است و در اسارتش به هموطنان خود کمک می‌کند. در هر دو داستان ادب پایداری ایران به نمایش گذاشته شده است.

پاسخ 2: برگزار کردن کلاس‌های آموزشی، مقاله نویسی، اجرای نمایش و مسابقات ورزشی

جواب درک و دریافت شعر خوانی آفتاب حسن صفحه 63 فارسی یازدهم

جواب درک و دریافت فارسی یازدهم صفحه 63

جواب درک و دریافت فارسی یازدهم درس هفتم:

پاسخ 1: ادبیات غنی به نثر یا شعری می‌گویند که بیانگر عواطف و احساسات شخصی شاعر باشد.در شعر فارسی ادبیات غنایی به صورت داستان، مرثیه، مناجات، شکایات در قالب هایی مثل مثنوی، غزل، رباعی و قصیده طرح شده است. در سه بیت نخستین این درس نیز، نیاز عاشق به معشوق و بالا بودن مقام معشوق مشخص است.

پاسخ 2: مولانا از همراهان سست عنصر و حاکمان ظالم خسته شده و زندگی برای او در این دنیا مشکل شده است. فردی با روح لطیف عارفانه همچون مولانا طاقت دیدن وحشی‌گری‌ها، درنده‌خویی‌ها و ستم‌های هم‌نوعان خود را ندارد. روح بزرگ او این خشونت‌ها را بر نمی‌تابد؛ بنابراین، خالصانه آرزوی دیدار «انسان و انسانیت» را می‌کند و امیدوار است دنیایی را تجربه کند که در آن عدالت پیامبران، صلح‌طلبی عارفان، وفای به عهد اسطوره‌ها و در یک کلام «انسان کامل» وجود داشته باشد.

جواب درک و دریافت درس نهم فارسی یازدهم صفحه ۸۵

پاسخ درک و دریافت فارسی یازدهم صفحه 85

پاسخ 1: این نوشته از نوع حسب حال است؛ زیرا در آن نویسنده به شرح خاطرات خود می‌پردازد و از احوالات شخص خویش سخن به میان می‌آورد.

پاسخ 2: در متن روان‌خوانی به تسلیم شدن انسان در برابر سرنوشت و تقدیر الهی اشاره شده است. از آنجا که یکی از دوستان می‌گوید: «رُفقا زندگی آینده‌ ما دست‌خوش اتفاق و تصادف است. دور روزگار بر سر ما چرخ‌ها خواهد زد و تغییرات بی‌شمار خواهد نمود؛ چه بسا که تقدیر ما چیز دیگر باشد.» در نتیجه انسان‌ها باید به آنچه که سرنوشت الهی برای آنها رقم می‌زند سرخم کنند و نسبت به حوادث و اتفاقات روزگار خوش‌بین باشند.

جواب درک و دریافت شعر خوانی صبح بی تو فارسی یازدهم

جواب درک و دریافت صفحه 97 فارسی یازدهم درس یازدهم

جواب درک و دریافت فارسی یازدهم صفحه 97:

پاسخ 1: چند وزن شعر کوبنده و حماسی است؛ ولی چون مضمون شعر عاطفی و پر از احساس لطیف عاشقانه است، لحن خوانش نیز آرام و عاشقانه باشد؛ آن چنان که بیانگر حال درونی شهیدان و عاشقان در راه خدا را نشان دهد.

پاسخ 2: ابتدا شعر از زبان خود شاعر و همراهانی است که غم شهیدان در دلشان رخنه کرده و عظمت و شکوه آن‌ها را شرح دهند؛ اما در اواسط شعر راوی شعر تغییر می‌کند و باز خود شهیدان هستند که از زبان خود سخن می‌گویند و از عشق و ایثار و جان‌فشانی خویش سخن می‌‌گویند.

یک پیشنهاد فوق‌العاده برای دوستان همراه با ما، شما می‌توانید سایر مطالب مربوط به سال یازدهم تجربی را از همین جا تنها با کلیک بر روی درس مد نظرتون مشاهده بفرمایید و به صورت کاملا رایگان به جواب سوالات خودتون برسید.

جواب فعالیت‌های انسان و محیط زیست یازدهم
معنی درس های عربی یازدهم
جواب پرسش و فعالیت های تکمیلی علوم تجربی یازدهم
جواب تمرین های دوره‌ای شیمی یازدهم
آموزش فصل اول فیزیک یازدهم
جواب تکمیل کنید دینی یازدهم

جواب درک و دریافت شعرخوانی وطن فارسی یازدهم

جواب درک و دریافت صفحه 117 فارسی یازدهم تجربی

پاسخ 1: این شعر را با آهنگ روایی-حماسی باید خوانده شود احساسات وطنی در این شعر می طلبد که آن را کوبنده و با لحن دلاوری و شجاعت خواند.

پاسخ 2: رود ذره‌‌ای گر ز خاکت به باد به خون من آن ذره آغشته باد.
پیام بیت: جان فشانی و فداکاری و ایثار برای وطن و مقاومت در برابر دشمنان تا پای جان.

جواب درک و دریافت روان خوانی دیدار فارسی یازدهم

پاسخ درک و دریافت صفحه 139 فارسی یازدهم

پاسخ 1: زاویه دید : سوم شخص مفرد یا دانای کل.
زمان : حال.
مکان : منزل مرحوم مدرس.

پاسخ 2: بیگانه نویسی، هوشیاری، باارده بودن، ظلم ستیزی.

جواب درک و دریافت روان خوانی آذرباد فارسی یازدهم

پاسخ درک و دریافت صفحه 156 فارسی یازدهم تجربیپاسخ 1: زاویه دید یا روایت داستان دو گونه است: راوی «اوّل شخص» و راوی «سوم شخص یا دانای کل». این متن داستانی از سوم شخص استفاده کرده است، یعنی نویسنده خارج از داستان و ماجرای آن قرار دارد و خودش از شخصیت‌های داستان به شمار نمی‌آید، بلکه گویی در بلندایی ایستاده و آنچه را که مشاهده نموده برای ما گزارش می‌دهد.

پاسخ 2: شجاعت و جسارت، امیدواری، متفکّر و اندیشمند بودن، اعتقاد به عظمت روح و اندیشه، رسیدن به تکامل، کنجکاوی، برتری جویی، عدم محدودیت پذیری، حس آموختن.

دوستان همیشگی سایت بخون، به پایان مقاله جواب درک و دریافت‌های فارسی یازدهم رسیدیم. امیدوارم توانسته باشیم بهترین‌ پاسخ‌ها را برای درک و دریافت‌های فارسی یازدهم تجربی و ریاضی برای شما به ارمغان آوریم. اما برای اطلاع از تازه‌ترین مقالات منتشر شده سایت بخون، حتمأ در قسمت خبرنامه سایت ثبت نام کنید و از قسمت ارسال دیدگاه‌های سایت، سوالات، نظرات و پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و انتقادات خود را با ما در میان بگذارید.

سوالات متداول جواب درک و دریافت فارسی یازدهم

 1. آیا مقاله جواب درک و دریافت فارسی یازدهم، شامل جواب کارگاه متن پژوهی نیز می‌باشد؟
  خیر، این مقاله فقط به بررسی پاسخ درک و دریافت‌های فارسی یازدهم پرداخته است.
 2. آیا مقاله جواب درک و دریافت‌های فارسی یازدهم، متناسب با آپدیت کتاب درسی چاپ 1400 نوشته شده است؟
  بله، جواب هر یک از درک و دریافت‌های هر درس از کتاب فارسی یازدهم، مطابق تغییرات کتاب درسی 1400 می‌باشد.
 3. چگونه می‌توانیم جزوه مقاله جواب درک و دریافت فارسی یازدهم را دریافت کنیم؟
  شما مخاطبین عزیز، با مراجعه به قسمت چاپ مقاله و دانلود pdf، می‌توانید جزوه این مقاله را در دسترس خود داشته باشید.
 4. آیا این مقاله جواب درک و دریافت فارسی یازدهم تجربی برای رشته انسانی نیز قابل استفاده است؟
  بله، شما می‌توانید از این مقاله برای پاسخ درک و دریافت فارسی یازدهم انسانی نیز استفاده کنید.
امتیاز بدهید!