گام به گام فارسی پنجم ابتداییپنجم ابتداییفارسی پنجم ابتدایی

جواب درک و دریافت‌های فارسی پنجم

منطبق بر آخرین تغییرات کتاب درسی 1400

سلام بخونی‌های دوست داشتنی، به سایت بخون خوش آمدید. شیدا کبیرعبادی هستم و با یک مقاله دیگر از سری مقالات آموزشی خودم در خدمت شما خواهم بود. موضوع مقاله امروز ما، جواب درک و دریافت‌های فارسی پنجم است؛ اگر به خاطر داشته باشید، در مقالات قبلی ما به صورت کامل و به کمک یکدیگر، جواب درست، نادرست‌های فارسی پنجم، جواب درک مطلب‌های فارسی پنجم و جواب واژه آموزی‌های فارسی پنجم را بررسی کرده و جواب دادیم. اگر تازه به جمع گرم و صمیمی بخونی‌ها، پیوستید، پیشنهاد می‌کنم حتمأ مقالات قبلی ما را نیز مطالعه کنید.

اما طبق معمول یک‌سری دوستان با ما تماس خواهند داشت که چرا جواب تمرینات فارسی را به صورت درس به درس قرار نمی‌دهید! باید به این دوستان عرض کنم که عزیزتر از جان‌ها، شما لطفأ به قسمت گام به گام فارسی پنجم ابتدایی تشریف ببرید؛ چرا که جواب تمرینات به صورت درس به درس در این قسمت وجود دارند؛ اگر هم لازم دارید که سایر مقالات فارسی پنجم را مطالعه کنید، ما کار را آسان کرده و لینک‌ها را در زیر همین قسمت قرار می‌دهیم تا زحمت شما فقط یک انگشت فشار دادن باشد. اگر هم هیچ کدام را لازم ندارید، با من تا انتها مطلب همراهی کنید.

  • جواب خوانش و فهم‌‌های فارسی پنجم
  • جواب دانش زبانی‌های فارسی پنجم
  • جواب گوش کن و بگو‌های فارسی پنجم

جواب درک و دریافت فارسی پنجم راز گل سرخ 1400

جواب درک و دریافت فارسی پنجم صفحه 23

جواب درک و دریافت فارسی پنجم صفحه 23

جواب قسمت 1: ویژگی پروانه، وجود بال‌های بسیار زیبا او بود؛ کار پروانه پسندیده نبود؛ چرا که پروانه موجود خودخواهی بود و از زیبایی بال‌هایش برای فخر فروشی به سایرین استفاده می‌کرد تا همه او را تحسین کنند و این کار او، موجب ناراحتی و اذیت سایرین می‌شد.
جواب قسمت 2: پروانه متوجه شد که همه زیبایی‌های او نعمت و هدیه الهی است و به نمایش گذاشتن و فخر فروشی کار ناپسندیده‌ای است؛ پس بعد از آن دیگر زیبایی‌اش را به نمایش نگذاشت و در برکه به خودش تماشا نکرد.
جواب قسمت 3: گلبرگ‌ها، برگ‌ها، ساقه، ریشه، زمین، خاک، نور خورشید و از همه بالاتر، خداوند.

جواب درک و دریافت فارسی پنجم گلدان خالی 1400

جواب درک و دریافت فارسی پنجم صفحه 45

جواب درک و دریافت فارسی پنجم صفحه 45

جواب قسمت1: در فصل؛ چرا که به بچه‌ها به مدت یک سال فرصت داده بود تا دانه‌ها را پرورش دهند و در متن می‌خوانیم که هنگامی که بهار از راه رسید، همه بچه‌ها لباس مرتب پوشیدند تا به همراه گلدان‌هایشان پیش امپراطور بروند.
جواب قسمت 2: مثل پینگ عمل می‌کردم؛ چرا که صداقت در همه جا زندگی کلید موفقیت است.
جواب قسمت 3: چون از قبل می‌دانست دانه‌هایی که به بچه‌ها داده بود، دانه‌های پخته‌ای بودند که نمی‌توانستند رشد کنند؛ او با این کار صداقت و درستکاری بچه‌ها را سنجیده بود؛ اما بچه‌ها با  فریب کاری دانه‌های دیگری را رشد داده بودند.
جواب قسمت 4: پینگ نگران بود بچه‌ها او را مسخره کرده و بخندند و امپراطور نیز او را سرزنش کند.
جواب قسمت 5: 1. گلدان را با خاک خوب پر کرد. 2. دانه را به دقت در آن کاشت. 3. گلدان را زیر نور آفتاب قرار داد. 4. هر روز به گلدان آب می‌داد. 5. وقتی دید دانه‌ها رشد نمی‌کنند، دانه‌ها را در گلدان بزرگ‌تری کاشت. 6. خاک گلدان را عوض کرد. 7. سعی می‌کرد از دانه‌ها به خوبی مراقبت کند.
جواب قسمت 6: 3 _ 5 _ 2 _ 4 _ 1

جواب درک و دریافت فارسی پنجم رئیس علی 1400

جواب درک و دریافت فارسی پنجم ابتدایی صفحه 67

جواب درک و دریافت فارسی پنجم ابتدایی صفحه 67

جواب قسمت 1: بندر دلوار (استان بوشهر)
جواب قسمت 2: چون رئیس علی بسیار شجاع و نترس بود و از دشمنان هراسی نداشت و به خاطر دفاع از وطن، حاضر بود جان خود را نیز فدا کند.
جواب قسمت 3: علی کودکی‌اش را در روستا با تماشا موج‌های خروشان خلیج فارس و دیدن کشتی‌های تجاری،
لنج‌ها و قایق‌های ماهیگیری گذراند؛ در جوانی کنار مردان دلوار و هم‌سن و سال‌های خود اسب سواری، شنا و تیراندازی را آموخت؛ و رئیس علی در مکتب خانه قرآن آموخت تا کتاب خدا چراغ راهش باشد، همچنین خواندن حافظ، شاهنامه و مثنوی کلامش را برای دیگران شنیدنی تر و تأثیرگذارتر کرده بود.
جواب قسمت 4: بله، چون خواندن حافظ، شاهنامه و مثنوی کلامش را برای دیگران شنیدنی تر و تأثیرگذارتر کرده بود.
جواب قسمت 5: جوانمردی او را در برخورد با دشمنان توصیف می‌کند؛ شجاعت و شهامت او در دفاع از کشورش را می‌ستاید و فرماندهان خود را جز انسان‌هایی که کینه، حرص، استعمار و زورگویی چیز دیگری نیاموخته‌اند، یاد می‌کند.
جواب قسمت 6: شیخ محمد خیابانی، میرزا کوچک خان جنگلی، باقرخان، ستارخان، بی‌بی مریم بختیاری و … .

جواب درک و دریافت فارسی پنجم فردوسی، فرزند ایران 1400

جواب درک و دریافت فارسی پنجم صفحه 95

جواب درک و دریافت فارسی پنجم صفحه 95

جواب قسمت 1: چون کودک که زال نام داشت، دارای موهایی با رنگ سفید بود و شبیه به کودک انسان‌ها نبود، پدر زال (سام) از ترس این که پهلوانان و بزرگان کشور او را مورد سرزنش قرار دهند و کودکش را مسخره کنند، کودک در دامنه کوه البرز گذاشت.
جواب قسمت 2: سیمرغ با این که یک پرندده بود و زال از بچه‌های او متفاوت بود، اما ذات مادرانه سیمرغ راضی نشد تا کودک تلف شود؛ اما سام با این که پدر او بود و از گوشت و خون او به وجود آمده بود، راضی شد فرزندش را در کوه بگذارد و به مرگ او اعتنایی نکند.
جواب قسمت 3: در این داستان، رفتار سام با فرزندش ناپسند بود؛ چرا که نباید به خاطر حرف دیگران و تنها به دلیل سفید بودن موهای فرزندش او را در کوه رها کرده و یک طفل را از مادرش جدا می‌کرد.

جواب درک و دریافت فارسی پنجم زیر آسمان بزرگ 1400

جواب درک و دریافت فارسی پنجم صفحه 119

جواب درک و دریافت فارسی پنجم صفحه 119

جواب قسمت 1: نابرده رنج، گنج میسر نمی‌شود.
جواب قسمت 2: سفر، کسب علم، دانش و تجربه، بدست آورن نتایج خوب و لذت بردن از بهره آن‌ها
جواب قسمت 3: منظور او این بوده که راز زندگی یک مورد نیست؛ بلکه در همه مخلوقات و آفرینش خداوند رازی نهفته است؛ انسان‌ها با کسب تجربه، علم و دانش و جستجو در هستی، پی به رازهای بیشتری از زندگی خواهند برد.
جواب قسمت 4: شخصیت اصلی: نوه پیر مرد
شخصیت‌های فرعی: پیرمرد، خودرو، کشاورز، درخت، نردبان، دریا، لاک پشت، ویولن، حصار و تخت

جواب درک و دریافت فارسی پنجم همه چیز را همگان دانند 1400

جواب درک و دریافت فارسی پنجم صفحه 137

جواب درک و دریافت فارسی پنجم صفحه 137

جواب قسمت 1: منظور این است که، هیچ کسی نمی‌تواند تمام علم و دانش دنیا را بیاموزد و هرکس بنا به سهم خود، بخشی از دانش را فرا می‌گیرند؛ بنابراین همه چیز را همه می‌دانند نه تنها یک نفر!
جواب قسمت 2: مکتب خانه‌های قدیمی تنوع درس‌های کمتری داشتند. تنها یک معلم وجود داشت که همه کارها را به تنهایی انجام می‌داد؛ شاگردان کمتری داشتند. علوم قدیمی‌تری را می‌آموختند و امکانات ناچیزی داشتند. مدرسه‌های امروزی بسیار بزرگ‌تر هستند. معلم‌های بیشتری دارند. علوم جدیدتر و زیادتری را به دانش‌آموزان می‌آموزند و امکانات بسیار بیشتری نسبت به مکتب‌خانه دارند.
جواب قسمت 3: شور و شوق به آموزش و یادگیری، خاطره نخستین روز مدرسه، رفتار پسندیده اولین معلم و از همه مهمتر، لطف خداوند.
جواب قسمت 4: سوال پرسیدن در مورد نادانسته‌ها و شوق و علاقه به یادگیری هرچه بیشتر
جواب قسمت 5: یعنی در هر نقطه از زمان و مکان قرار گیرد، باز هم پدیده‌ای وجود خواهد داشت که با تأمل در آن بتواند نکته و یا علم جدیدی بیاموزد.

ایستگاه پایانی

دوستان و همراهان عزیز و همیشگی سایت بخون، به پایان مقاله جواب درک و دریافت‌های فارسی پنجم رسیدیم. امیدوارم توانسته باشیم بهترین‌ جواب‌ها را از دل درک و دریافت‌های فارسی پنجم ابتدایی، به کمک یکدیگر برای شما به ارمغان آوریم. اما برای اطلاع از تازه‌ترین مقالات منتشر شده سایت بخون، حتمأ در قسمت خبرنامه سایت ثبت نام کنید و از قسمت ارسال دیدگاه‌های سایت، سوالات، نظرات و پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و انتقادات خود را با ما در میان بگذارید.

همچنین در صورت تمایل و رضایت خاطر، جهت ارتقا سطح کیفیت مقالات، با رنگی کردن ستاره‌ها، به ما امتیاز داده و موجب قوت قلب و دل‌گرمی ما بخونی‌ها باشید. برای دسترسی آسان و سریع به سایر مطالب و مقالات ما، لینک‌های زیر را دنبال کنید.

سوالات متداول

  1. آیا مقاله جواب درک و دریافت‌های فارسی پنجم، شامل جواب درست، نادرست‌ها نیز می‌باشد؟
    خیر، این مقاله فقط به بررسی جواب درک و دریافت‌های فارسی پنجم پرداخته است؛ برای مطالعه جواب درست، نادرست‌های فارسی پنجم ابتدایی، می‌توانید به لینک‌های داخل متن مقاله مراجعه نمایید.
  2. آیا مقاله جواب درک و دریافت‌های فارسی پنجم، متناسب با آپدیت کتاب درسی چاپ 1400 نوشته شده است؟
    بله، جواب هر یک از درک و دریافت‌های هر درس از کتاب فارسی پنجم، مطابق تغییرات کتاب درسی 1400 می‌باشد.
امتیاز بدهید!

شیدا کبیرعبادی

سلام بخونی دوست داشتنی، شیدا کبیرعبادی هستم دبیر، مترجم، محقق و منتقد زبان و ادبیات فرانسه، دبیر و مترجم زبان انگلیسی، شاعر، نویسنده، مشاور تحصیلی و فعال اجتماعی. مفتخرم در سایت بخون گوشه‌ای از تجربیات تحصیلی خودم رو در اختیار شما عزیزان قرار بدم.
0 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا