گام به گام فصل دو زیست دهم | گوارش و جذب مواد

در مقاله قبلی به بررسی آموزش فصل دوم زیست دهم پرداختیم در این فصل مطالبی در مورد گوارش یافتن مواد غذایی،  جذب مواد و تنظیم فعالیت دستگاه گوارش و همچنین تنوع گوارش در جانوران آموختیم و تمام نکات کنکوری و خط به خط کتاب درسی را بررسی کردیم. اگر هنوز مقاله آموزش فصل دو زیست دهم را مطالعه نکردید به لینک آموزش فصل دو زیست دهم مراجعه کنید و با خواندن این مقاله به تمام نکاتش مسلط خواهید شد. همچنین اگر می‌خواهید به گام به گام فصل اول زیست دهم هم دسترسی داشته باشید لینک گام به گام فصل اول زیست دهم را دنبال کنید.

در این سری از مقالات، امروز در سایت بخون به بررسی گام به گام فصل دو زیست دهم می‌پردازیم. که شامل پاسخ تمام فعالیت‌ها و سوالات متن کتاب درسی می‌باشد. همان‌طور که می‌دانید در کنکور تمام جز به جز کتاب درسی به یک اندازه مهم است و با خواندن این مقاله به شما عزیزان قول می‌دهم که به طور کامل به مطالب زیست مسلط خواهید شد و در کنکور و امتحانات پایان ترم هم مشکلی نخواهید داشت.

جواب سوال‌های متن صفحه 17 | زیست شناسی دهم فصل دوم

در این قسمت از گام به گام فصل دو زیست دهم به سوالات داخل کتاب به طورکاملا تشریحی پاسخ داده‌ایم. اگر می‌خواهید به گام به گام بقیه درس‌های دیگر زیست دهم هم دسترسی داشته باشید، به لینک گام به گام زیست دهم مراجعه کنید.

 • بدن ما چگونه انواع غذاها را برای ورود به یاخته ها آماده می کند؟
  پاسخ: لوله گوارش برای هضم و گوارش غذا دارای آنزیم‌های متفاوتی است، که می‌تواند انواع مولکول‌های زیستی موجود در غذا (کربوهیدرات، پروتئین، لیپید و..) را به واحدهای سازنده تبدیل کند.
 • اضافه وزن چگونه به وجود می‌آید و چه مشکلاتی را برای بدن ایجاد می‌کند؟
  پاسخ: مصرف غذای پرچرب و کم حرکتی می‌تواند موجب زیاد شدن وزن شود.
 • چرا برخی با اینکه غذای کافی و گوناگون می‌خورند، دچار کمبود مواد مغذی هستند؟
  پاسخ: برای رفع نیازهای بدن لوله گوارش و غده‌های آن باید سالم باشند تا در فرایند هضم و جذب غذا اختلالی ایجاد نشود و به درستی انجام شود، تا بدن دچار کمبود موادغذایی نشود. به عنوان مثال، عدم ترشح صفرا، در هضم و جذب لیپیدها اختلال ایجاد می‌کند.
 • گوارش در سایر جانداران چه شباهت‌ها و تفاوت‌هایی گوارش انسان دارد؟
  پاسخ: در برخی جانوران همانند انسان گوارش غذا خارج یاخته و در لوله یا کیسه انجام می‌شود. ولی در بعضی جانوران فرایند گوارش غذا درون یاخته صورت می‌پذیرد.

گام به گام فصل دو زیست دهم | پاسخ فعالیت صفحه 19

گام به گام فصل دو زیست دهم | پاسخ فعالیت صفحه 19

پاسخ فعالیت صفحه 19: مری گوسفند و گاو، همانند مری انسان از بیرون به داخل شامل لایه پیوندی سست_ لایه‌های ماهیجه‌ای_ لایه زیرمخاط و لایه پوششی است.

درضمن اگر در بازه زمانی نزدیک به امتحانات پایان ترم خود هستید و به دنبال نمونه سوال جهت آمادگی امتحانات هستید توصیه می‌کنم از نمونه سوالات نوبت دوم زیست دهم با جواب استفاده کنید که یک بانک سوالات امتحانی فوق‌العاده به‌صورت کاملا رایگان برای شما آماده شده است و به شدت می‌تواند مفید باشد.

جواب فعالیت صفحه 22 | زیست دهم

جواب فعالیت صفحه 22 | زیست دهم

پاسخ فعالیت صفحه 22: ابتدا باید در طراحی این آزمایش دانش‌آموزان به این موضوع توجه داشته باشند که آنزیم پپسین در دمای 37 درجه بدن فعالیت می‌کند و در شرایط آزمایش باید دما ثابت نگه داشته شود و سفیده تخم مرغ باید پخته و ریز شود. در یک لوله آزمایش cc10 آنزیم پپسین وارد می‌کنیم و سپس به آن‌ها قطره قطره کلریدریک اسید اضافه می‌کنیم تا PH آن به حدود 2 یا 3 برسد؛ سپس یک قطعه سفیده تخم‌مرغ را به لوله اضافه کرده و آن را به مدت 24 ساعت در دمای 37 درجه (دمای بدن) درون دستگاه انکوباکتر قرار می‌دهیم.

چون آنزیم پپسین در دمای 37 درجه به بدن فعالیت می‌کند. در ادامه خواهیم دید که سفیده تخم‌مرغ تجزیه شده‌است. در آزمایش دیگری  همین مراحل  را تکرار می‌کنیم اما به لوله آزمایش  کلریدریک اسید اضافه نمی‌کنیم. پس از مدتی خواهیم دید که سفیده تخم‌مرغ خیلی کم تجزیه شدن است.

نتیجه: آنزیم پپسین در حضور کلریدریک اسید در زمان کوتاه‌تر و با سرعت بیشتری سفیده تخم‌مرغ را تجزیه می‌کند.

جواب فعالیت زیست دهم فصل دو | فعالیت صفحه 23

جواب فعالیت زیست دهم فصل دو | فعالیت صفحه 23

پاسخ فعالیت صفحه 23: اغلب پروتئازهای لوزالمعده در درون یاخته‌های لوزالمعده به شکل غیرفعال هستند. به همین دلیل نمی‌توانند خود یاخته‌های لوزالمعده تجزیه کنند. این آنزیم‌ها وقتی وارد فضای دوازدهه می‌شوند در PH خاص قرار می‌گیرند. یا تحت تاثیر مواد دیگر غیرفعال می‌شوند.  البته لوزالمعده عامل غیرفعال‌کننده تریپسین هم دارد.

پاسخ فعالیت صفحه 24 | زیست پایه دهم

پاسخ فعالیت صفحه 24 | زیست پایه دهم

پاسخ فعالیت صفحه 24: در لوله شماره 1، به دلیل اینکه لوگول از طریق جذب سطحی به مولکول‌های نشاسته جذب می‌شود؛ رنگ شفاف محلول نشاسته و رنگ نارنجی لوگول به آبی تیره تبدیل می‌شود.
در لوله شماره2، محلول لوگول و بزاق به رنگ آبی روشن درمی‌آید.
در لوله شماره3، محلول لوگول، بزاق و نشاسته به دلیل وجود آنزیم پپتالین در بزاق که باعث شکسته شدن پیوندهای نشاسته می‌شود. در این محلول تغییر رنگی مشاهده نمی‌شود.

در حضور نشاسته لوگول به رنگ آبی درمی‌آید. در لوله‌ای که بزاق ریخته شده است، نشاسته به مولكول‌های ساده‌تر تبدیل می‌شود و در اثر لوگول تغییر رنگ دیده نمی‌شود.

جواب فعالیت  زیست دهم | صفحه 26

جواب فعالیت  زیست دهم | صفحه 26

پاسخ فعالیت صفحه 26: در برگة آزمایش، این اعداد ثبت شده‌اند:
تری‌گلیسرید کمتر از
HDL / mg/dl 200بیش از LDL / mg/dl 60 کمتر از mg/dl 130 / کمتر از LDL/HDL3 _ چربی های اشباع بیشتر در غذاهای جانوری و چربی‌های غیراشباع بیشتر در غذاهای گیاهی و روغن‌های گیاهی مانند روغن زیتون دیده می‌شوند. چربی‌های اشباع (سیر شده) حداکثر تعداد هیدروژن را دارند، اما چربی‌های غیراشباع حداقل یک یا دو پیوند دو یا سه‌گانه دارند. چربی‌های اشباع موجب افزایش کلسترول LDL در بدن می‌شوند.

جواب فعالیت درس دوم زیست دهم | صفحه 28

جواب فعالیت درس دوم زیست دهم | صفحه 28

پاسخ فعالیت صفحه 28: 

 1. داشتن رژیم غذایی سالم
 2. حفظ وزن سالم و تناسب اندام
 3. ورزش (فعالیت بدنی)
 4. عدم مصرف الکل

گام به گام زیست دهم | فعالیت صفحه 32

گام به گام زیست دهم | فعالیت صفحه 32

پاسخ فعالیت صفحه 32: متان یکی از گازهای گلخانه‌ای است که افزایش آن در جو زمین، باعث گرم‌تر شدن کره زمین می‌شود. طی فرایند گوارش و هضم مواد گیاهی توشط باکتری‌ها، مقداری گاز متان تولید می‌شود. گاوها عامل تولید 10 تا 15 درصد از گاز متان در سطح زمین هستند؛ حدود 95 درصد از این گاز متان در هنگام نشخوار کردن علوفه، از دهان این حیوان خارج می‌شود. بنابراین، گوارش غذا در نشخوارکنندگان  همراه با تولید گاز متان است که می‌تواند منجر به گرم‌تر شدن کره زمین شود.

سخن پایانی

خب همراهان گرامی به پایان گام به گام فصل دوم زیست دهم رسیدیم. برای مطالعه سایر دروس مربوط به زیست پایه دهم، لینک زیست دهم را دنبال کنید. چنان‌چه، به سایر مقالات مرتبط با پایه دهم اعم از آموزش، گام به گام و نمونه سوال نیاز داشتید، به لینک دهم را مراجعه کنید. همچنین برای مطالعه آموزش فصل اول زیست پایه دهم، لینک آموزش فصل اول زیست دهم را دنبال کنید. اما برای اطلاع از آخرین و داغ‌ترین مقالات سایت بخون، در قسمت خبرنامه سایت ثبت نام کنید و سوالات، نظرات، پیشنهادات خود را از قسمت ارسال دیدگاه‌ها، ارسال کنید و انتقادات خود را با ما در میان بگذارید. در صورت تمایل، با ستاره‌های رنگی خود، موجب قوت قلب ما بخونی‌ها باشید.

راستی ما در سایت بخون یک بانک از نمونه سوالات استاندارد برای زیست شناسی هم تدوین کرده و به‌صورت رایگان در اختیارتان قرار داده‌ایم، برای دسترسی می‌توانید از لینک‌های زیر استفاده کنید:

نمونه سوال زیست دهم نوبت دوم با جواب

سوالات متداول

 1. چگونه می‌توانیم به سایر مقالات آموزشی دسترسی داشته باشیم؟
  کافیست وارد سایت بخون شوید و پایه تحصیلی مورد نظر خود را انتخاب کنید.
 2. آیا در گام به گام فصل دو زیست دهم به همه فعالیت‌ها پاسخ داده شده‌است؟
  بله، علاوه بر جواب تمام فعالیت‌ها، به سوالات متن هم پاسخ داده‌ شده‌است.
3.1/5 - (21 امتیاز)
اگر این مطلب را دوست داشتید برای دوستان خود بفرستید:
عضویت
اطلاع از
0 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
پیمایش به بالا