گام به گام فصل اول زیست دهم | دنیای زنده

در مقاله قبلی به بررسی آموزش فصل اول زیست‌شناسی پایه دهم پرداختیم و با نکاتی مانند زیست شناسی چیست و چه کاربردی در زندگی روزانه ما دارد، به چه دسته‌ای از مخلوقات جانداران گفته می‌شود، گستره حیات از کجا آغاز و در کجا پایان می‎‌یابد و در نهایت این که ما در کجا این کره حیات قرار داریم، اگر هنوز مقاله آموزش را مطالعه نکرده‌اید، به آموزش فصل اول زیست دهم مراجعه کنید.

اما امروز در این مقاله از سری مقالات سایت بخون، به بررسی گام به گام فصل اول زیست دهم که شامل پاسخ تمام فعالیت‌‌ها و سوالات موجود در متن کتاب درسی می‌باشد، خواهیم پرداخت. اما ماجرا این جا تمام نمی‌شود؛ چرا که در مقاله بعدی، سراغ نمونه سوال فصل اول زیست دوازدهم خواهیم رفت. پس اگر شما نیز کمتر از نمره 20 را قبول ندارید، تا انتها مقاله، همراه ما بمانید ..

جواب سوال‌های متن صفحه 2 | زیست شناسی دهم فصل اول

 1. چگونه می توان گیاهانی پرورش داد که درمدتی کوتاه‌تر، موادغذایی بیشتری تولیدکنند؟
 2. چرابایدتنوع زیستی حفظ شود؟ چرابایدحیات وحش حفظ شود؟
 3. چرابعضی ازیاخته‌های‌بدن انسان سرطانی می‌شوند؟ چگونه میتوان یاخته‌های سرطانی را در مراحل اولیۀسرطانی شدن شناسایی و نابود کرد؟
 4. چگونه می‌توان سوخت‌های زیستی ،مانند الکل را جانشین سوخت‌های فسیلی کرد مانند مواد نفتی کرد؟
 5. چگونه می‌توان از بیماری‌های ارثی، پیشگیری، و یا آن‌ها را درمان کرد؟

پاسخ: 1) میتوان با دست ورزی در ژن‌های گیاهان طول دوره رشد و محصول دهی را کوتاه کنیم و محصول بهتر و بیشتر تولید شود.

2) حفاظت از تنوع زیستی باعث حفظ بوم‌سازگان و همه حلقه‌های زنجیره غذایی می‌شود. و همچنین حفاظت از حیات‌وحش باعث می‌شود زنجیره‌های غذایی آسیب نبینند و تغییری در حلقه‌های زنجیره غذایی ایجاد نشود.

3) عوامل متعددی می‌تواند در سرطانی شدن یاخته‌ها نقش داشته باشند. به طور مثال مصرف غذاهای صنعتی، مصرف مواد مخدرف مشروبات الکلی..
با توجه به اینکه سرطانی شدن یاخته‌ها زمینه ارثی نیز دارد. می‌توانیم هر سه ماه یا ششش ماه یکبار با انجام آزمایش‌هایی آن‌ها را شناسی ونابود کنیم و بل مصرف غذا‌هایی که سرطان‌زا نیستند از بروز آن پیشگیری کنیم.

4)انتخاب گیاهانی که می‌توان سوخت بیشتر ریستی از آنها تهیه کرد گسترش این محصول در حد تجاری ساخت جایگاه‌های عرضه سوختی زیستی در سطح شهر  و معرفی فرهنگ‌سازی استفاده از این سوخت‌ها.

5) شناسایی این ژن‌ها قبل از فعال شدنشان می‌تواند از راه‌های پیشگیری باشد. یکی از راه‌های درمان آن‌ها نیز می‌تواند ژن درمانی باشد. که شامل خارج کردن ژن بیمار و وارد کردن ژن سالم از همان نسخه به درون بدن بیمار است.

درضمن اگر در بازه زمانی نزدیک به امتحانات پایان ترم خود هستید و به دنبال نمونه سوال جهت آمادگی امتحانات هستید توصیه می‌کنم از نمونه سوالات نوبت دوم زیست دهم با جواب استفاده کنید که یک بانک سوالات امتحانی فوق‌العاده به‌صورت کاملا رایگان برای شما آماده شده است و به شدت می‌تواند مفید باشد.

جواب فعالیت صفحه 2 | زیست دهم

جواب فعالیت صفحه 2 | زیست دهم

پاسخ فعالیت صفحه2: روزنامه همشهری در تاریخ 94/11/27، دو خبر مربوط به زیست‌شناسی بوده‌ است:

خبر اول: شکوفا شدن درختان میوه در آذربایجان در فصل زمستان بوده است که خبر بدی محسوب می‌شود. چون گل‌دهی در فصل زمستان نشان از گرم شدن هوا در فصل زمستان است.

خبر دوم: مشاهده دو قلاده یوزپلنگ ایرانی در منطقه حفاظت شده بوده که جزو خبر خوب محسوب می‌شود. زیرا حفظ نسل پلنگ ایرانی باعث احیا و تقویت بوم‌سازگان می‌شود.

جواب فعالیت  فصل اول زیست دهم | صفحه 3

جواب فعالیت  فصل اول زیست دهم | صفحه 3

پاسخ فعالیت صفحه 3: نادرست است. چون اولا علم نمی‌تواند چیزی را ثابت کند به دلیل اینکه یافته‌های علم قطعی نیستند. و به علاوه خوشمزگی موضوعی حسی، شخصی و انفرادی است. بنابراین، تعیین خوشمزگی در قلمرو علم نیست.

گام به گام فصل اول زیست دهم | فعالیت صفحه 6

گام به گام فصل اول زیست دهم | فعالیت صفحه 6

پاسخ فعالیت صفحه 6: سوخت‌های فسیلی

مزایا: سوخت‌های فسیلی با سوزاندن مقدار کمی از آنها، انرژی زیادی به دست می‌آید. این انرژی‌ها ارزان‌تر نسبت به سایر منابع هستند. و دارای انرژی گرمایی بالایی هستند.

زیان: سال‌ها زمان می‌برد تا حجم مصرفی تامین شود یعنی تجدید ناپذیرند و تمام می‌شوند. با سوختنشان محیط زیست را آلوده می‌کنند. باعث گرم‌شدن زمین می‌شوند. تولید گازهای مضر مانند کربن مونوکسید و دی‌اکسید‌گوگرد می‌کنند. باعث ایجاد باران های اسیدی می‌شوند.

سوخت‌های زیستی

مزایا: جبران‌پذیرهستند. و آلودگی محیطی کمی ایجاد می‌کنند.

زیان: در مقایسه با سوخت‌های فسیلی، سوزاندن حجم مشخص، انرژی کمتری می‌دهند.

جواب فعالیت صفحه 13 زیست پایه دهم فصل یک

جواب فعالیت صفحه 13 زیست پایه دهم فصل یک

جواب فعالیت صفحه 13 زیست پایه دهم فصل یک

پاسخ فعالیت صفحه13: قسمت7) زیرا غشای تخم‌مرغ مانند غشای نیمه‌تراوا عمل می‌کند. از آن‌جایی که فشار اسمزی آب درون بشر کم‌تر از فشار اسمزی درون تخم‌مرغ است. آب درون نی به علت اسمز بالا می‌رود.

قسمت ب) اگر تخم‌مرغ بدون پوسته را درون آب مقطر قرار دهیم به علت آن که فشار اسمزی بیشتری دارد، حجیم و پرآب می‌شود و اندازه تخم‌مرغ بزرگ می‌شود و حتی امکان دارد در دراز مدت غشا نازک آن پاره شود. اما اگر تخم‌مرغ بدون پوسته را در آب و نمک غلیظ قرار دهیم، به علت آن که فشار اسمزی آب و نمک بیش از تخم‌مرغ است‌، آب تخم‌مرغ را به خود کشیده، تخم‌مرغ چروکیده و کوچک می‌شود.

جواب فعالیت زیست دهم فصل یک | صفحه 16

جواب فعالیت زیست دهم فصل یک | صفحه 16

پاسخ فعالیت صفحه 16: |

بافت ماهیچه‌ایشکل سلولتعداد هستهسرعت انقباضنوع انقباضمدت انقباض
اسکلتیاستوانه‌ای و مخططچندتازیادارادی و غیرارادیکم
قلبیمنشعب و مخططیک یا دوتاخیلی زیادغیراردیخیلی کم
صافدوکی و صافیکیکمغیرارادیزیاد

کلام آخر

همراهان عزیز، به پایان مقاله مربوط به گام به گام زیست دهم فصل یک رسیدیم. برای مطالعه سایر دروس مربوط به زیست پایه دهم، لینک زیست دهم را دنبال کنید. چنان‌چه، به سایر مقالات مرتبط با پایه دهم اعم از آموزش، گام به گام و نمونه سوال نیاز داشتید، لینک دهم را دنبال نمایید.

همچنین برای مطالعه گام به گام سایر دروس زیست دهم، به لینک گام به گام زیست دهم مراجعه کنید. اما برای اطلاع از آخرین و داغ‌ترین مقالات سایت بخون، در قسمت خبرنامه سایت ثبت نام کنید و سوالات، نظرات، پیشنهادات خود را از قسمت ارسال دیدگاه‌ها، ارسال کنید و انتقادات خود را با ما در میان بگذارید. در صورت تمایل، با ستاره‌های رنگی خود، موجب قوت قلب ما بخونی‌ها باشید.

راستی ما در سایت بخون یک بانک از نمونه سوالات استاندارد برای زیست شناسی هم تدوین کرده و به‌صورت رایگان در اختیارتان قرار داده‌ایم، برای دسترسی می‌توانید از لینک‌های زیر استفاده کنید:

سوالات متداول

 1. آیا در سایت بخون نمونه سوال قرار داده اید؟
  بله در قسمت نمونه سوال زیست دهم کلی سوالات مهم و امتحانی را می توانید مشاهده کنید.
 2. آیا در گام به گام فصل اول زیست دهم به همه فعالیت‌ها پاسخ داده شده‌است؟
  بله، علاوه بر جواب تمام فعالیت‌ها، به سوالات متن هم پاسخ داده‌ شده‌است.
4.1/5 - (19 امتیاز)
اگر این مطلب را دوست داشتید برای دوستان خود بفرستید:
عضویت
اطلاع از
0 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
پیمایش به بالا