جواب فعالیت در خانه تفکر و پژوهش ششم

بخونی‌های دوست داشتنی سلام، با یک مقاله دیگر از سری مقالات مربوط به کتاب تفکر و پژوهش سال ششم دبستان با عنوان جواب فعالیت در خانه تفکر و پژوهش ششم در خدمت شما هستیم. همان‌طور که مشاهده می‌کنید، عنوان مقاله خود گویا ماجرا بوده و انجام این فعالیت‌ها بر عهده خود دانش آموزان بوده و تکلیف خانه محسوب می‌شود. اما جای نگرانی نیست؛ من شیدا کبیرعبادی هستم و مثل همیشه در سایت بخون به کمک شما آمده و جواب تک تک فعالیت در خانه‌های کتاب تفکر و پژوهش ششم ابتدایی را پاسخ خواهیم داد. پس تا انتها مطلب، همراه ما بمانید ..

جواب فعالیت در خانه تفکر و پژوهش ششم صفحه 24

جواب فعالیت در خانه تفکر و پژوهش ششم صفحه 24

جواب فعالیت در خانه تفکر و پژوهش ششم صفحه 33

جواب فعالیت در خانه تفکر و پژوهش ششم صفحه 33

جواب فعالیت در خانه تفکر و پژوهش ششم صفحه 69

جواب فعالیت در خانه تفکر و پژوهش ششم صفحه 69

جواب فعالیت در خانه تفکر و پژوهش ششم صفحه 72

جواب فعالیت در خانه تفکر و پژوهش ششم صفحه 72

جواب فعالیت در خانه تفکر و پژوهش ششم صفحه 76

جواب فعالیت در خانه تفکر و پژوهش ششم صفحه 76

جواب فعالیت در خانه تفکر و پژوهش ششم صفحه 78

جواب فعالیت در خانه تفکر و پژوهش ششم صفحه 78

جواب فعالیت در خانه صفحه 80 تفکر و پژوهش ششم

جواب فعالیت در خانه صفحه 80 تفکر و پژوهش ششم 

جواب:

 1. پیر: برای شخصی به کار می‌بریم که از کار افتاده و کهنسال است.
  بعنوان مثال: من پیر شده‌ام و دیگر پای راه رفتن ندارم، در این مورد نمی‌توانیم بگوییم آن کس قدیمی یا فرسوده است؛ زیرا فرسوده و قدیمی برای اشیا استفاده می‌شود و جمله بی‌معنی می‌شود.
 2. قدیمی: یعنی چیزی که تکراری شده است و یا از مد افتاده است.
  بعنوان مثال: این کفش‌ها قدیمی شده‌اند. نمی‌توانیم بگوییم کفش‌ها پیر شده‌اند؛ اما گاهی اوقات می‌شود گفت: کفش‌ها فرسوده شده‌اند.
 3. فرسوده: چیزی که پوسیده شده و دیگر قابلیت استفاده شدن ندارد.
  بعنوان مثال: خودرویی که دیگر قابل استفاده نیست و از کار افتاده است. نمی‌توانیم در این مورد از کلمه پیر استفاده کنیم، اما گاهی اوقات کلمه قدیمی معنا می‌دهد.

جواب فعالیت در خانه صفحه 82 تفکر و پژوهش ششم

جواب فعالیت در خانه صفحه 82 تفکر و پژوهش ششم

دوستان عزیز و همراهان گرامی، برای دسترسی آسان به سایر مطالب مرتبط با کتاب تفکر و پژوهش پایه ششم دبستان، از طریق لینک‌های زیر اقدام کنید. همه مطالب توسط خود من نوشته شده‌اند و برای رفاه حال همه کلاس ششمی‌ها به صورت کاملأ رایگان در اختیارتان قرار دارند.

جواب فعالیت در خانه تفکر و پژوهش ششم صفحه 88

جواب فعالیت در خانه تفکر و پژوهش ششم صفحه 88

اگر کسی از شما بپرسد چقدر خود را می شناسید، چه پاسخی به او می‌دهید؟ خود را چگونه توصیف می‌کنید؟

جواب: من آدم سخت کوشی هستم و تا رسیدن به هدف‌های خود، از تلاش دست نخواهم کشید. انگیزه‌ای که باعث می‌شود این قدر تلاش کنم، هدف بزرگی است که در سر دارم. آرزوهای من بسیار هستند و می‌دانم که تنها راه رسیدن به آرزوهایم، تلاش شبانه‌روزی است.

آیا این توصیف را برای معرفی خودتان مناسب و کامل می‌دانید؟

جواب: بله، چرا که در مورد خودم مطمئن هستم و تلاش خواهم کرد.

آیا می دانید کیستید و به کجا می‌خواهید برسید؟

جواب: بله، هدف‌های خودم را به خوبی می‌شناسم و می‌دانم که می‌خواهم چه هدفی را دنبال کنم و در ندگی برای خود چه جایگاهی کسب کنم.

جواب فعالیت در خانه صفحه 90 تفکر و پژوهش ششم

جواب فعالیت در خانه صفحه 90 تفکر و پژوهش ششم 

جواب فعالیت در خانه صفحه 93 تفکر و پژوهش ششم

جواب فعالیت در خانه صفحه 93 تفکر و پژوهش ششم 

جواب فعالیت در خانه صفحه 96 تفکر و پژوهش ششم

جواب فعالیت در خانه صفحه 96 تفکر و پژوهش ششم

جواب: هویت هر موجود با توجه به عوامل مختلفی مانند: محیط زندگی، خانواه، دوستان، تجربیاتی که به دست می‌آورد و  سایر عوامل می‌تواند متفاوت باشد؛ اما می‌توان گفت هویت اصلی و ثابت انسان‌ها را خانواده، محل تولد، فرهنگ محیطی که در آن‌ جا بزرگ می‌شود و کسانی که با آن‌ها معاشرت می‌کند، تشکیل می‌شود.

جواب فعالیت در خانه صفحه 98 تفکر و پژوهش ششم

جواب فعالیت در خانه صفحه 98 تفکر و پژوهش ششم

جواب: پدر بزرگم در دوران جوانی یک پرنده پیدا می‌کند، بال پرنده زخمی بوده و پدر بزرگم مجبور می‌شود، بال پرنده را قیچی کند. پرنده که دیگر قدرت پرواز نداشته، پدر بزرگ هر روز برای او غذا و آب می‌داد تا بتواند نیرو خود را به دست آورد. بعد از مدتی بال پرونده بلند شده و او می‌توانست پرواز کند. وقتی پدر بزرگ می‌بیند پرنده قوی‌تر شده و می‌تواند بال خود را به خوبی باز کرده و پرواز کند، او را از روی پشت بام رها می‌کند تا به دوستان خود ملحق شود.

جواب فعالیت در خانه صفحه 100 تفکر و پژوهش ششم

جواب فعالیت در خانه صفحه 100 تفکر و پژوهش ششم

جواب: میترا: دختری 28 ساله بود که به دلیل بیماری‌ای که داشت، نمی‌توانست حرکت کند و خواهرش او رتا حرکت می‌داد؛ اما او در نقاشی استعداد زیادی داشت و نقاشی‌های زیادی می‌کشید.

جمیله: خواهر میترا بود که او نیز متأسفانه قدرت تکلم نداشت و نمی‌توانست حرف بزند، اما به دلیل مشکل خواهرش به او کمک می‌کرد.

پدرشان: پدری زحمت‌کش بود که تنها آرزویش این بود که میترا بتواند راه برود و جمیله حرف بزند. 

جواب فعالیت در خانه صفحه 102 تفکر و پژوهش ششم

جواب فعالیت در خانه صفحه 102 تفکر و پژوهش ششم

جواب: شنیدم بازرگانی بود که صد و پنجاه بار شتر به همراه چهل نفر خدمتکار داشت؛  یک شب در جزیره کیش مرا به حجره خود دعوت کرد. از آغاز شب تا صبح آرامش نداشت، مکرر پریشان گویی می‌کرد و می‌گفت: فلان شریک من در ترکستان است و فلان کالا من در هندوستان است و این قافله و سند فلان زمین می‌باشد و فلان چیز در گرو فلان جنس است و فلان کس ضامن وام است، در آن اندیشه‌ام که به اسکندریه روم که هوایی خوش دارد اما دریا مدیترانه طوفانی است. 

ای سعدی! سفر دیگری در پیش دارم، اگر آن را بتوانم بروم، بقیه عمرم را گوشه نشین خواهم گشت و دیگر به سفری نخواهم رفت. پرسیدم کدام سفر است که بعد از آن گوشه نشین می‌شوی؟ پاسخ داد: می‌خواهم گوگرد ایرانی را به چین ببرم، شنیدم این کالا در چین خیلی با ارزش است! بعد از چین کاسه چینی بخرم و به روم ببرم و در روم حریر خوی بخرم و به هند ببرم و در هند فولاد هندی خریده و به شهر حلب ببرم و در آن جا شیشه و آیینه حلبی خریده و به یمن ببرم و از آن جا نیز لباس یمنی خریداری کرده و به ایران بیاورم. 

بعد از آن دیگر تجارت نخواهم کرد و در مغازه‌ام می‌نشینم. او آن نقدر از این حرف‌ها دیوانه‌وار سخن می‌گفت که خودش خسته شده و گفت: سعدی تو نیز یک چیزی بگوی از چیزی که دیده‌ای و شنیده‌ای! سعدی نیز چنین پاسخ داد: آیا آن داستان را شنیدی که در سرزمین غور بازرگان قافله سالاری از پشت مرکب بر زمین افتاد و یکی گفتش چشم تنگ و آزمند دنیا پرست را تنها دو چیز پر می‌کند، یکی قناعت و دیگری خاک گور …

ایستگاه پایانی

کلاس ششمی‌های عزیز، به پایان مقاله جواب فعالیت در خانه تفکر و پژوهش ششم رسیدیم. امیدوارم توانسته باشیم بهترین‌ها را برای شما به ارمغان آوریم. اما برای اطلاع از تازه‌ترین مقالات منتشر شده سایت بخون، حتمأ در قسمت خبرنامه سایت ثبت نام کنید و از قسمت ارسال دیدگاه‌های سایت، سوالات، نظرات و پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و انتقادات خود را با ما در میان بگذارید.

همچنین در صورت تمایل و رضایت خاطر، جهت ارتقا سطح کیفیت مقالات، با رنگی کردن ستاره‌ها، به ما امتیاز داده و موجب قوت قلب و دل‌گرمی ما بخونی‌ها باشید. از طریق لینک‌های زیر می‌توانید به سایر محتواهای مربوط به خود هم دسترسی داشته باشید:

سوالات متداول

 1. آیا مقاله جواب فعالیت در خانه تفکر و پژوهش ششم، شامل جواب گفت و گو کنیدها نیز می‌باشد؟
  خیر، این مقاله صرفأ شامل جواب فعالیت در خانه تفکر و پژوهش ششم دبستان می‌باشد، برای مطالعه جواب گفت و گو کنیدها، به لینک قرار داده شده در متن مقاله، مراجعه نمایید.
 2. چگونه می‌توانیم جزوه مقالات شما را تهیه کنیم؟
  شما مخاطبین عزیز سایت بخون می‌توانید با مراجعه به قسمت چاپ و دانلود، PDF مقاله را به صورت کاملأ رایگان دریافت نمایید.
3.7/5 - (17 امتیاز)
اگر این مطلب را دوست داشتید برای دوستان خود بفرستید:
عضویت
اطلاع از
12 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
پیمایش به بالا