آموزش درس سوم علوم پنجم | رنگین کمان

در مقاله قبلی به صورت کامل و مفصل آموزش فصل دوم علوم پنجم توسط همکارم در اختیار شما عزیزان قرار داده شد. امروز به سراغ آموزش فصل سوم علوم پنجم خواهیم رفت. در آموزش درس سوم علوم پنجم به سراغ مبحث رنگین کمان خواهیم رفت و به صورت مفصل درباره رنگین کمان، نحوه ساخت رنگین کمان، منشور، ذره بین و عدسی توضیح خواهیم داد.

درس سوم علوم پنجم از لحاظ بارم‌بندی این درس به شدت حائز اهمیت است و برای کسب نمره بالا در امتحانات باید تسلط خوبی روی آن داشته باشید. من سانای جعفری هستم و امروز در سایت بخون کامل‌ترین آموزش درس سوم علوم پایه پنجم را در اختیار شما قرار خواهم داد و با خواندن این مقاله تا انتها دیگر نیازی به هیچ منبع دیگری نخواهید داشت.

اما به شما توصیه می‌کنم اگر به دنبال یادگیری کامل تمام درس‌های علوم پنجم هستید حتما از طریق بخش‌های زیر اقدام کنید و محتوا‌های مربوط به هرکدام را به صورت فصل به فصل داشته باشید:

رنگین کمان چیست؟ و چگونه تشکیل می‌شود؟ | علوم پنجم ابتدایی

رنگین کمان یک پدیده‌ی کاملا طبیعی در آسمان است که پس از تابش نور خورشید و تجزیه پرتو‌های نور خورشید به وسیله‌ی قطرات ریز آب در هوا به وجود می‌آید. پس رنگین کمان‌ها اساسا نور خورشیدی هستند که در طیف‌های رنگی خود پخش می‌شوند تا ما بتوانیم آن‌ها را ببینیم. چون رنگین کمان‌ها یک پدیده دیداری هستند (برای شما‌هایی که به داستان‌های علمی تخیلی علاقه دارید به نوعی مثل یک هلوگرام است) بنابراین نمی‌توان آن‌ها را با دست لمس کرد و یا اینکه مکان مشخصی برای حضور آن معرفی کرد.

در واقع می‌گوییم قطرات ریز آب موجود در هوا مانند منشور عمل می‌کنند و نور را به رنگ‌های سازنده آن تجزیه می‌کنند. در این حالت رنگین کمان بوجود می‌آید. در این زمان هم باید پشت بیننده به خورشید باشد رنگ‌های سازنده نور سفید عبارتند از: قرمز، نارنجی، زرد، سبز، آبی، نیلی، بنفش

منشور چیست؟ علوم پنجم

منشور وسیله‌ای شیشه‌ای است که در آزمایشگاه همانند قطرات ریز باران عمل کرده و نور سفید را به رنگ‌های سازنده آن

تجزیه می‌کند. به جای منشور می‌توان از لوله‌ی شیشه‌ای و شفاف خودکار، سی دی و … استفاده کرد.

What is a charter 2

رنگین کمان از چه چیزی تشکیل شده است؟

رنگین کمان‌ها معمولا در زمانی که هم باران می‌بارد و هم هوا تا قسمتی آفتابی است ظاهر می‌شوند(وجود خورشید و باران در یک زمان) پس اگر حدس‌زده‌اید که باران و نور خورشید دو عنصر مهم تشکیل رنگین کمان هستند، باید بگویم که درست حدس‌زده‌اید!

چرا رنگین کمان همیشه در آسمان وجود ندارد؟

رنگین کمان‌ها زمانی که شرایط زیر فراهم باشد شکل می‌گیرند:

– خورشید در نیمی از آسمان قرار داشته باشد و پشت ما به خورشید باشد.

– در هوا قطرات باران وجود داشته باشند(برای همین است که دقیقا بعد از اتمام بارش باران قادر به دیدن رنگین

کمان هستیم).

– هوا به اندازه کافی خالی از ابر باشد تا بتوان رنگین کمان را مشاهده نمود.

پس در شرایطی که این گزینه‌ها فراهم نباشند نمی‌توانیم رنگین کمان را در آسمان مشاهده کنیم. پس با این وجود شما به من بگویید، آیا در شب می‌توانیم رنگین کمان ببینیم؟

نه: چراکه رنگین کمان در حضور خورشید نمایان می‌شود.

سوال دوم: آیا قبل از بارش باران می‌توانیم رنگین کمان را ببینیم؟

باز هم نه بچه‌ها: چون گفتیم رنگین کمان با حضور قطرات باران در آسمان نمایان می‌شود پس قبل از باران که قطره‌های آب در آسمان حضور ندارند ما نمی‌توانیم رنگین کمان ببینیم.

چگونه رنگین کمان بسازیم کلاس پنجم

گفتیم که به جای منشور با لوله‌ی شفاف خوردکار و شیشه هم می‌تواند مانند منشور عمل کرد پس شما می‌توانید با تاباندن نور به لوله‌ی خودکار و نمایش دادن نور روی کاغذ رنگین کمان خودتان را بسازید و یا اینکه با ا افشان و شلنگ اب در یک روز آفتابی هم می‌توانید این کار را انجام دهید.

ذره بین چیست؟ (عدسی چیست؟ )| علوم پنجم

وسیله‌ای است که می‌تواند نور خورشید را در یک نقطه متمرکز یا جمع و شکل اجسام را بزرگ‌نمایی کند: نام دیگر ذره بین عدسی است چون شکل ظاهری آن مانند عدس برآمدگی دارد.

کانون عدسی چیست کلاس پنجم

به صورت ساده: گفتیم که عدسی می‌تواند نور را در یک نقطه متمرکز کند پس آن نقطه که پرتو‌های نور در ان جمع می‌شوند کانون عدسی نام می‌گیرد.

اما اگر کنجکاو هستید که جزییات این پدیده را بدانید باید بگویم که پرتو‌های نور بعد از گذشت در عدسی همگرا در یک نقطه جمع می‌شوند. به این نقطه، کانون می‌گویند. اگر عدسی محدب را مقابل نور خورشید بگیریم، عدسی نور و گرما را در یک نقطه جمع می‌کند که این نقطه همان کانون عدسی است. به همین دلیل در این نقطه گرمای زیادی وجود دارد. و حتی می‌توان به کمک یک عدسی و کمی ماده‌ی سوختنی آتش روشن کرد. ذره بین از یک عدسی تشکیل شده است

فاصله کانونی چیست؟ علوم پنجم

یکی از بخش‌های مهم در آموزش علوم پنجم درس سوم فاصله کانونی است. اما در پاسخ به این سوال که فاصله کانونی چیست؟ باید گفت که به فاصله میان خود عدسی و کانون عدسی فاصله‌ی کانونی می‌گوییم.

What is the focal length of the lens 2

آیا چشم هم یک عدسی است؟

چشم، یک عدسی همگرا است که از ماده‌ای ژله مانند، انعطاف‌پذیر و شفاف ساخته شده است. این عدسی با خم کردن پرتو‌های نور، آن‌ها را در پشت چشم متمرکز می‌کند.

چند نوع عدسی داریم؟ علوم پنجم

دو نوع عدسی داریم: همگرا و واگرا، به عدسی همگرا عدسی محدب و به عدسی واگرا عدسی مقعر هم می‌گویند. در مطالعه‌ی انواع عدسی به کاربرد‌ها و نوع تصویر آینه‌ها هم‌گریز خواهیم زد.

در عدسی محدب، تصویری که از جسم ایجاد می‌شود، مانند آینه‌های مقعر می‌باشد. ویژگی‌های تصویری که از یک جسم در عدسی محدب تشکیل می‌شود، به فاصله‌ی جسم تا عدسی بستگی دارد. اما به طور کلی تصویر در عدسی‌های محدب: وارونه، حقیقی گاهی کوچکتر و گاهی بزرگتر است.

در عدسی مقعر، تصویری که ازجسم ایجاد می‌شود مانند آینه‌های محدب می‌باشد. یعنی عدسی مقعر از تمامی اجسام در فواصل مختلف تصویری مستقیم، کوچکتر ازجسم، نزدیکترومجازی ایجاد می‌کند. ( کاربرد: عدسی‌های عینک شخص نزدیک بین)

خب دوستان خوبم به انتهای مقاله آموزش رنگین کمان علوم پنجم ابتدایی رسیدیم. در این مقاله سعی کردیم تمامی مباحث مربوط به درس سوم علوم پنجم را به صورت کامل و مفصل بیان کنیم و امیدوارم از خواندن این مقاله لذت برده باشید. درضمن در هر بخشی از مقاله که سوالی برایتان پیش آمده می‌توانید از بخش نظرات با ما درمیان بگذارید تا سریعا راهنمایی شود. با عضویت در خبرنامه سایت هم می‌توانید از بهترین امکانات سایت به صورت کاملا رایگان بهره‌مند شوید.

سوالات متداول

  • آیا آموزش درس سوم علوم پایه پنجم ابتدایی را به صورت کامل بررسی کرده‌اید؟
  • بله. در این مقاله به صورت کامل تمامی مفاهیم بررسی شده است.
  • چگونه می‌توانم جزوه درس سوم علوم پنجم را دانلود کنم؟
  • در انتهای همین مقاله می‌توانید جزوه درس سوم علوم پنجم را دانلود کنید.
4.2/5 - (8 امتیاز)
اگر این مطلب را دوست داشتید برای دوستان خود بفرستید:
عضویت
اطلاع از
0 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
پیمایش به بالا