معنی عربی دهم انسانی

دوستان دهم انسانی سلام. من یاش‌گین ولی‌پور هستم و امروز در سایت بخون قرار است یک مقاله طوفانی درباره معنی عربی دهم انسانی را  به صورت کاملا رایگان و براساس آخرین تغییرات کتاب درسی تقدیم شما عزیزان کنم. در این مقاله به‌صورت کامل ترجمه درس‌های عربی دهم انسانی برای تمامی دروس را بررسی خواهیم کرد و هم‌چنین به بررسی معنی حوار عربی دهم انسانی به‌صورت کامل خواهیم پرداخت؛ پس با دقت این مقاله را مطالعه کنید و در هر بخش از ترجمه دروس عربی دهم انسانی دچار سوال یا ابهامی شدید سریعا از بخش نظرات مطرح کنید.

معنی درس اول عربی دهم انسانی

معنی صفحه دوم عربی دهم انسانی

آن همان خداوند است.
به آن درخت نگاه کن که دارای شاخه‌های تر و تازه است.
چگونه از دانه‌ای رشد کرد و چگونه درختی شده است؟
پس جست و جو کن و بگو چه کسی از آن میوه را در می‌آورد.
به خورشیدی که پاره‌ی آتش آن فروزان است نگاه کن.
روشنایی در آن است و به وسیله‌ی آن حرارتی پراکنده می‌شود.
چه کسی آن را در فضا مانند اخگر (پاره آتش) به وجود آورده است.

معنی صفحه 3 عربی دهم انسانی

او همان خداوندی است که نعمت هایش ریزان است.
(خداوندی که) صاحب حکمتی کامل و نیروی توانمند است.
نگاه کن به شب؛ پس چه کسی ماهش را در آن (شب) پدید آورد.
و آن (شب) را آراست با ستارگانی همانند مرواریدهای پراکنده.
و نگاه کن به ابر؛ پس چه کسی بارانش را از آن (ابر) فرو فرستاد.
پس زمین را با آن (باران) بعد از غبار آلودگی (تیره رنگی)، سبز گردانید.
و به انسان نگاه کن و بگو چه کسی چشم را در او شکافت. (باز کرد)
و این کیست که او را نیرویی اندیشمند مجهز کرده است.
آن همان خداوندی است که نعمت‌هایش ریزان است.

معنی درس دوم عربی دهم انسانی

ترجمه صفحه 18 عربی دهم انسانی

بی گمان شما مسئول هستید.
سمیه پس از پایان ساعت کار مدرسه منتظر مادرش بود، و کلاس‌های مدرسه بسته بود و مدیر مدرسه و برخی معلم ها منتظر بودند که مدرسه از دانش‌آموزان خالی گردد.
در این هنگام سمیّه صدای کولر را از یکی از کلاس‌ها شنید، گمان کرد دانش‌آموزان کلاسی دیگر در کلاس تقویتی هستند، و مشغول فعّالیت آزادند؛ و آن گاه که با دقت نگاه کرد، اتاق ها را خالی و درش را بسته یافت، در نتیجه به سوی مدیر مدرسه رفت و او را از آنچه دیده بود با خبر کرد، مدیر از او تشکر کرد و خواست چراغ‌ها و کولر را روشن کند.

ترجمه صفحه 19 عربی دهم انسانی

در این هنگام مدیر دانش‌آموزش به نام فاطمه را دید، فاطمه (داشت) برای بستن شیر آبی که کمی باز بود می‌رفت.
در صبح روز بعد، مدیر مدرسه در صف صبحگاه از فاطمه و سمیّه به خاطر توجه آنها به تأسیسات عومی سپاس‌گذاری کرد.
و در زنگ علوم اجتماعی رقیّه بلند شد و از خانم پرسید: منظور از تأسیسات عمومی چیست؟
پس معلم جواب داد: مکان‌هایی که دولت مالک آن باشد و همه مردم از آن بهره ببرند، اگر مفهوم آن را فهمیدی برای من مثال‌هایی از مکان های عمومی بزن.

ترجمه صفحه 20 عربی دهم انسانی

رقیّه جواب داد: «مدارس، تلفن‌های عمومی، بیمارستان‌ها، درمانگاه‌ها، موزه‌ها، کتابخانه‌ها، سرویس‌های بهداشتی و پارک های عمومی، درختان در پیاده‌رو و تیرهای برق…»
معلم جواب داد: احسنت، حفاظت از این تأسیسات بر هر شهروندی واجب است.
دانش‌آموزان پرسیدند؟! چرا و چگونه آن وظیفه دولت است؟
خانم معلم گفت:

ترجمه صفحه 20 درس دوم عربی دهم انسانی

خانم معلم گفت: البته که مسئولیتی مشترک است، سمیه که به خاموش کردن کولر و چراغ‌ها در کلاس مدرسه اقدام کرد و فاطمه که شیر آب را بست و دانش‌آموزی که وارد کتابخانه مدرسه می‌شود و آرامش و پاکیزگی کتاب‌ها و ترتیب آنها را حفظ می‌کند؛ و آن کسی را که زباله را در غیر جای مناسب می‌اندازد با زبانی خوش نصیحت می‌کند؛ اینها مانند شهروندانی که احساس مسئولیت می‌کنند به وظیفه‌شان عمل می‌کنند.
سمیه برخاست و گفت: «آیا مناسب نیست که این حدیث روی یک تابلوی دیواری نوشته شود؟
قطعا شما مسئول هستید حتی در مورد زمین‌ها و چهارپایان.
خانم معلم پذیرفت و گفت: این پیشنهاد خوب است، و همگی برای عمل به این حدیث همکاری می‌کنیم.

دهمی های عزیز در این قسمت از مقاله مطالب مرتبط با پایه دهم انسانی را برای شما بصورت رایگان قرار داده ایم:

معنی درس سوم عربی دهم انسانی

ترجمه صفحه 32 عربی دهم انسانی

باران ماهی
آیا باور می‌کنی که روزی از روزها ماهی‌ها را ببینی که از آسمان می‌افتند؟ مسلماً بارش باران و برف از آسمان چیزی طبیعی است.ولی آیا امکان دارد که باران ماهی را ببینیم؟آیا گمان می‌کنی که آن باران حقیقی باشد. و فیلمی خیالی نیست؟
به دقت نگاه کن. تو افتادن ماهی‌ها را از آسمان می‌بینی. مثل اینکه آسمان ماهی‌هایی را می‌بارد. مردم این پدیده طبیعی را باران ماهی می‌نامند. این پدیده مردم را سال های طولانی شگفت زده کرده و برای آن جوابی نیافتند.
باران ماهی سالانه در جمهوری هندوراس در آمریکای مرکزی اتفاق می‌افتد.

ترجمه صفحه 33 عربی دهم انسانی

این پدیده گاهی دوبار در سال اتفاق می‌افتد. و مردم به مدت دو ساعت یا بیشتر ابر سیاه بزرگی و رعد و برق و بادهایی قوی و بارانی شدید را ملاحظه می‌کنند. سپس زمین با ماهی‌ها پوشیده می‌شود و مردم آنها را برای پختن و خوردنش می‌برند.
دانشمندان برای شناخت راز آن پدیده عجیب تلاش کردند. و گروهی را برای دیدن محل و شناختن ماهی‌هایی که بعد از این باران های شدید بر زمین می‌افتند، فرستادند. و آن‌ها دریافتند که بیشتر ماهی های پراکنده شده در زمین به یک اندازه و از یک نوع هستند. و اما شگفتی کار آن است که ماهی ها متعلق به آب های مجاور نیستند. بلکه متعلق به آب‌های اقیانوس اطلس هستند که به فاصله دویست کیلومتر از محل سقوط ماهی دور هستند.

معنی صفحه 33 عربی دهم انسانی

علت شکل گیری این پدیده چیست؟ گردباد شدیدی اتفاق می‌افتد سپس ماهی را با قدرت به آسمان می‌کشد و آنها را به محلی دور می‌کشاند (می‌برد) و وقتی سرعتش را از دست می‌دهد ماهی ها بر روی زمین می‌افتند. مردم هندوراس سالانه این روز را جشن می‌گیرند و آن را «جشنواره‌ باران ماهی» می‌نامند.

معنی درس چهارم عربی دهم انسانی

ترجمه صفحه 52 عربی دهم انسانی

همزیستی مسالمت آمیز
1_ قطعا پیام اسلام در گذر زمان ها بر اساس منطق و دوری از بدی استوار بوده است. به راستی خداوند می‌گوید:
2_ نیکی و بدی با هم برابر نیست. (بدی) را به بهترین شکل ممکن دفع (پاسخ بده)، که آنگاه کسی که میان تو و او دشمنی است، گویی دوستی صمیمی می شود.
3_ همانا قرآن به مسلمنان دستور می‌دهد که به معبودهای مشرکان و کفار ناسزا نگویند؛ می‌گوید:
4_ و کسانی را که به جای خدا می‌خوانند دشنام ندهید که (سبب شود آنان هم) به خدا دشنام دهند.

ترجمه صفحه 52 درس 4 عربی دهم انسانی

5_ اسلام ادیان الهی را محترم می‌شمارد؛ (ای پیامبر) بگو: ای اهل کتاب، بیایید به سوی کلمه ای یکسان میان ما و شما، که جز خدا را نپرستیم و چیزی را شریک او قرار ندهیم.
6_ قرآن بر آزادی عقیده تاکید می‌کند: (هیچ اجباری در دین نیست.)
7_ پافشاری بر نقاط اختلاف و دشمنی مجاز نیست، زیرا به کسی سود نمی‌رساند؛ و بر همه مردم واجب است که در عین نگه‌داشتن عقیده خود با دیگران همزیستی مسالمت آمیز داشته باشند.زیرا هر گروهی (از مردم) به آنچه نزدشان است خوشحال‌ هستند.
8_ کشورهای اسلامی مجموعه ای از ملت های متعدد هستند. در زبان های خود و رنگ هایشان متفاوت می‌باشند.

ترجمه صفحه 53 عربی دهم انسانی

9_ خداوند بزرگ می‌فرماید: ای مردم، ما شما را از مرد و زنی آفریدیم، و شما را شعبه شعبه و قبیله قرار دادیم تا یکدیگر را بشناسید.
10_ قرآن ما را به وحدت و یکپارچگی دعوت می‌کند. و همگی به ریسمان خدا چنگ بزنید و پراکنده نشوید.
11_ اتحاد امت‌های اسلامی در شکل های مختلفی جلوه می‌کند، از جمله جمع شدن مسلمانان در یک مکان در حج. مسلمانان یک پنجم ساکنان عالم هستند، در پهنه‌ گسترده‌ای در زمین از چین تا اقیانوس اطلس زندگی می‌کنند.

معنی صفحه 53 عربی دهم انسانی

12_ امام خمینی (ره) گفت:‌ زمانی که کسی حرفی می‌زند که بین مسلمانان تفرقه می‌اندازد، پس بدانید او جاهل یا دانایی است که سعی می‌کند بین صف های مسلمانان تفرقه ایجاد کند.
13_ و رهبر ما آیت الله خامنه ای گفت: اگر کسی را دیدید که به تفرقه دعوت می‌‌کند، آن شخص مزدور دشمن است.

معنی درس پنجم عربی دهم انسانی

ترجمه صفحه 68 عربی دهم انسانی

این خلقت خداست.
غواصانی که شبانه به اعماق اقیانوس رفتند، صدها چراغ رنگی را مشاهده کردند که نورشان را از ماهی های درخشان گرفته می‌شود و تاریکی دریا به روشنایی تبدیل می‌کنند که غواصان می‌توانند در آنجا از این ماهی‌های نورانی عکس بگیرند. دانشمندان دریافتند که این چراغ ها توسط نوعی باکتری درخشان که زیر چشم این ماهیان زندگی می کند، ساطع می‌شود. آیا انسان ها می‌توانند روزی از این معجزه دریایی بهره‌مند شوند و از باکتری های درخشان برای روشنایی شهرها کمک بگیرند؟
چه بسا که بتوانید آن را انجام دهد، زیرا «هر که چیزی خواست و تلاش کرد (آن را) بدست آورد».

ترجمه صفحه 69 عربی دهم انسانی

به راستی زبان گربه یک سلاح طبی دائمی است، زیرا پر از غده هایی است که مایع ضد عفونی کننده ترشح می‌کند، بنابراین گربه زخم خود را لیس می‌زند تا بهبود پیدا کند.
به راستی برخی از پرندگان و حیوانات به طور غریزی گیاهان دارویی را می‌شناسند و می‌دانند چگونه از گیاهان مناسب برای پیشگیری از بیماری ها استفاده کنند. و این حیوانات خواص دارویی بسیاری از گیاهان وحشی و سایر گیاهان را به انسان نشان داده اند.
همانا اکثر حیوانات علاوه بر زبان خود (برای سخن گفتن)، دارای زبان مشترکی هستند که از طریق آن برای تفاهم با یکدیگر استفاده می‌کنند، کلاغ صدایی دارد که با آن به دیگر حیوانات هشدار می‌دهد تا زمانی که بقیه حیوانات به سرعت از منطقه خطر دور شوند، پس او (کلاغ) به عنوان جاسوسی از جاسوس های جنگل است.

ترجمه صفحه 70 عربی دهم انسانی

اردک (مرغابی) غده‌ای در نزدیکی دم خود دارد که حاوی روغن مخصوصی است که روی بدن خود پخش می‌کند تا تحت تأثیر آب قرار نگیرد.
آفتاب پرست می‌تواند بدون حرکت سر، چشم های خود را در جهات مختلف بچرخاند و هم زمان دو جهت مختلف را ببیند.
چشم جغد حرکت نمی‌کند، زیرا ثابت است، اما با حرکت سر در هر جهت این کمبود را جبران می‌کند. و بدون حرکت بدن می تواند سر خود را صد و هفتاد درجه بچرخاند.

دوستان خوبم به شما پیشنهاد می‌کنم حتماً از نمونه سوالات پایه دهم که به همکاری دوستانم تنظیم شده است دیدن فرمائید:

معنی درس ششم عربی دهم انسانی

ترجمه صفحه 82 عربی دهم انسانی

آثار جذاب
مسلماً ایران از کشورهای زیبای جهان و مشهور به بسیاری از مناطق جذاب و آثار تاریخی و فرهنگی است؛ و در آن صنایع دستی وجود دارد که گردشگران را از همه جهان جذب می کند. ایران در سال های اخیر شاهد رشد قابل ملاحظه ای در گردشگری بوده است، پس آن می تواند (ایران) بعد از نفت از گردشگری ثروت بزرگی به دست بیاورد. برخی گردشگران ایران را سرزمینی عالی برای گذراندن تعطیلات می بینند.
سازمان یونسکو به ثبت شهرها و مناطق فرهنگی و تاریخی ایران در لیست میراث فرهنگی اقدام کرد؛ زیرا ایران بسیاری از گردشگران را به سوی خویش جذب می کند.

ترجمه صفحه 83 عربی دهم انسانی

از آثار و نشانه‌های تاریخی ایران: مرقد امام رضا (ع) و مرقد فردوسی در مشهد ، مرقد بانو معصومه (س) در شهر قم، و آثار پرسپولیس و دو آرامگاه حافظ و سعدی در استان فارس و طاق بستان و کتیبه بیستون در استان کرمانشاه و قلعه فلک الافلاک در خرّم آباد و قلعه والی و جنگلهای بلوط در ایلام و حمّام گنجعلی خان در استان کرمان مشهور به تولید پسته و قالی و آبشارهای شوشتر و آرامگاه دانیال پیامبر (ع) در خوزستان و مرقد ابن سینا دانشمند نامدار در جهان و غار علی صدر از بزرگترین غارهای آبی جهان در همدان و ساختمان‌های تاریخی در اصفهان که سازمان جهانی یونسکو آن را در لیست میراث جهانی ثبت کرده است. امّا استان‌های شمالی سه گانه بر ساحل دریای مازندران به خاطر چشم اندازهای زیبایشان جالب‌اند. آنها مناسب برای کارت پستال‌ها و گویی تکّه‌ای از بهشت‌اند.

ترجمه صفحه 83 درس ششم عربی دهم انسانی

معنی درس هفتم عربی دهم انسانی

ترجمه صفحه 94 عربی دهم انسانی

صنعت نفت
چگونه نفت را به دست می آوریم؟
انسان نفت را از درون زمین استخراج می‌کند و گاهی این استخراج وقت بسیاری می‌گیرد؛ زیرا حفر در طبقات صخره‌هاست.
در ایران ثروت‌های بسیاری درون زمین وجود دارد. کشور ما سرشار از نفت و گاز است و بخشی از آنها را به کشورهای صنعتی صادر می‌کند. انسان نفت را از دیرباز شناخته است و آن را از سطح زمین جمع می‌کرد و به عنوان سوخت و برای درمان بیماری‌های پوستی از آن استفاده می‌کرد.
انسان چاهی را حفر می‌کند و در آن لوله‌ای می‌گذارد. نفت به وسیلۀ لوله بالا می‌رود. لوله با کلیدهایی باز و بسته می‌شود.

ترجمه صفحه 95 عربی دهم انسانی

انتقال نفت از راه لوله‌ها کم خطرتر و کم هزینه‌تر از انتقال آن از راه نفت کش‌هاست و برای آسان سازی انتقال نفت به وسیلۀ لوله‌ها از سرازیری‌ها دستگاه‌های کاهش فشار استفاده می‌شود تا لوله‌ها سالم بمانند. ایران تجربه‌های بسیاری در صنعت انتقال نفت از راه لوله دارد و از بزرگ‌ترین کشورهای صادر کنندۀ نفت و موفّق‌ترین آنها در کشیدن خطوط لوله و نگهداری آنها از مکان‌های تولید تا مکان‌های مصرف است.
در امتداد لوله‌ها دکل‌های مخابراتی به عنوان ایستگاه‌های هشدار وجود دارند و تابلوهای هشدار به رنگ زرد هم میهنان را از کندن زمین برای ساخت ساختمان یا کشاورزی بر حذر می‌دارد و بر هر هم میهنی واجب است که از این لوله‌ها نگهداری کند و هنگام دیدن خطر با شرکت تماس بگیرد.

ترجمه صفحه 95 درس هفتم عربی دهم انسانی

از نفت فراورده‌های بسیاری مانند بنزین و روغن به دست می‌آوریم و نفت در صنعت استفادۀ دیگری دارد، از آن پلاستیک، عطر، دارو، حشره کش، موادّ آرایشی، خمیر دندان، کود شیمیایی و غیره ساخته می‌شود.
نفت چگونه و به کجا انتقال داده می‌شود؟
نفت از چاه‌ها یا بندرها به پالایشگاه‌ها از راه لوله‌ها منتقل می‌شود.
سپس نفت کش‌ها مشتقّات نفت را از پالایشگاه‌ها به ایستگاه‌های سوخت در کشور انتقال می‌دهند.

معنی درس هشتم عربی دهم انسانی

ترجمه صفحه 106 عربی دهم انسانی

ای آنکه شگفتی‌هايش در درياست.
اعضای خانواده فیلم فوق العاده‌ای درباره یک دلفین می‌بینند که شخصی را از غرق شدن نجات داده و به ساحل آورده است.
حمید: من باور نمی‌کنم. این چیز عجیبی است. واقعا من را گیج می‌کند.
پدر: پسرم، عجیب نیست، زیرا دلفین دوست انسان در دریاها است.
صادق: باور کردنش سخت است، ما را با اين دوست آشنا کن.
پدر: حافظه قوی دارد و شنوایی او ده برابر شنوایی انسان‌ها و وزن او دو برابر انسان است. و از جانداران پستانداری است که به بچّه‌هايش شير می‌دهد.

ترجمه صفحه 106 درس هشتم عربی دهم انسانی

نورا: این یک حیوان باهوش است که دوست دارد به مردم کمک کند! اینطور نیست؟
پدر: بله؛ البته، دلفین‌ها می‌توانند به ما بگویند هواپیما کجا سقوط کرده یا کشتی کجا غرق شده است.
مادر: دلفین‌ها نقش مهمی در جنگ و صلح دارند و شگفتی‌ها و اسرار زیر آب را فاش می‌کنند و به انسان در يافتن جاهای گرد هم آمدن ماهيان کمک می‌کنند.

ترجمه صفحه 107 عربی دهم انسانی

صادق: دلفین‌ها را دیدم که حرکات جمعی (گروهی) انجام می‌دادند. پس آیا آنها با هم سخن می‌گویند؟
مادر: بله؛ من در یک دانشنامه‌ علمی خواندم که دانشمندان می‌گویند دلفین‌ها می‌توانند با استفاده از صداهای خاصی حرف بزنند، و مانند کودکان گریه کنند، و مانند انسان‌ها سوت بزنند و بخندند.
نورا: آیا دلفین‌ها دشمن دارند؟
پدر: مطمئنا دلفین‌ها، کوسه ماهی‌ها را دشمن خودشان می‌دانند، و هر گاه نگاهشان به کوسه ماهی بيفتد، به سرعت دورش جمع می‌شوند و آن را با بينی‌های تيزشان می‌زنند و می‌کُشند.

ترجمه صفحه 107 درس هشتم عربی دهم انسانی

نورا: و آیا یک دلفین واقعاً انسان را دوست دارد؟
پدر: بله، بیا این خبر را در اینترنت بخوانیم. جریان آب مردی را به شدت به اعماق آب کشید، و مرد بعد از نجاتش گفت: ناگهان مرا با قدرت زیادی به سمت بالا برد. سپس مرا به سمت ساحل کشاند. و هنگامی که تصمیم گرفتم از نجات دهنده ام تشکر کنم، کسی را نیافتم، اما دلفین بزرگی را دیدم که کنارم در آب با خوشحالی می‌پرید.
مادر: به راستی دریا و ماهی‌ها نعمت بزرگی از جانب خداست.
رسول خدا (صلی الله علیه و آله) فرمود:
نگاه کردن به سه چیز عبادت است: نگاه کردن به قرآن، نگاه کردن به چهره (صورت) پدر و مادر، و نگاه کردن به دریا.

خب انسانی‌های عزیز به پایان مقاله معنی عربی دهم انسانی رسیدیم؛ سعی کردم متن درس‌ها را به صورت کامل و بدون نقص در اختیار شما عزیزان قرار بدم تا بتونید براحتی در امتحانات، سوالات را جواب دهید. اگر مطلب مورد پسندتون قرار گرفت برای اطلاع از مطالبی از این دست حتماً در خبرنامه سایت عضو شوید و اگر در هر بخش از مطالب سوالی یا ابهامی داشتید حتما در نظرات مطرح کنید.

4.3/5 - (6 امتیاز)
اگر این مطلب را دوست داشتید برای دوستان خود بفرستید:
عضویت
اطلاع از
4 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
پیمایش به بالا