آموزش فصل دوم ریاضی چهارم دبستان | کسر

همان‌طور که می‌دانید دروس دبستان چون دروس پایه هستند، از اهمیت خاصی برخوردارند. پس باید آن‌ها را به خوبی یاد بگیریم تا در سال‌های بعد مشکلی نداشته باشیم. در این مطلب به آموزش فصل دوم ریاضی چهارم دبستان می‌پردازیم و مقاله‌ بعدی در مورد گام به گام ریاضی چهارم ابتدایی است که در سایت بخون قرار داده می‌شود و به راحتی می‌توانید جواب تمرینات و سوالات این فصل از کتاب را مطالعه کنید. این فصل حجم زیادی ندارد اما ارتباط مستقیمی با سایر فصل‌ها حتی سایر پایه‌ها در درس ریاضی دارد و یادگرفتن این فصل به طور کامل به شدت حیاتی می‌باشد. تا انتها مقاله با من همراه باشید و یکی از آموزش‌های برتر را کسب کنید. همچنین پیشنهاد می‌کنم که مقاله‌های دیگر سایت بخون را نیز مطالعه کنید.

این فصل مربوط به کسرها و اعمال روی آن‌ها است و دارای 4 درس می‌باشد که در ادامه تک تک این درس‌ها را بررسی خواهیم کرد. همچنین توصیه می‌کنم برای استفاده از سایر آموزش‌های مربوط به پایه چهارم دبستان، لینک چهارم ابتدایی را دنبال کنید. اما اگر احساس می‌کنید در آموزش سایر فصول ریاضی چهارم به مشکل برخورده‌اید، از طریق لینک ریاضی چهارم ابتدایی به مطالعه سایر فصل‌ها نیز بپردازید.

ریاضی کلاس چهارم | شناخت کسرها

اولین درس از فصل دوم کتاب ریاضی چهارم دبستان به شناخت کسرها تاکید دارد. مفهوم کسر در ریاضی یعنی، زمانی که یک شکل را به قسمت‌های برابر تقسیم می‌کنیم و تعدادی از بخش‌ها را رنگ می‌کنیم، قسمت‌های رنگ شده را کسری از شکل می‌نامند. فرض کنید چهار عدد شمع داریم؛ یکی از شمع‌ها روشن است و سه‌ شمع دیگر خاموش هستند. چه کسری از شمع‌ها روشن است!

پاسخ: از آنجایی که در کل چهار شمع وجود دارد، پس مخرج کسر ما عدد چهار می‌شود؛ و از آن‌جایی که از چهار شمع فقط یک شمع روشن است پس صورت کسر ما برابر عدد یک است. این یعنی این‌ که یک چهارم (1/4) شمع‌ها روشن است. به مثال‌های زیر توجه کنید.

ریاضی کلاس چهارم | شناخت کسرها

در شکل اول می‌بینیم که نیمی از دایره رنگ شده است. به معنی این است که یک دوم (1/2) دایره رنگ شده است. در شکل‌های بعدی نیز نیمی از دایره رنگ شده‌اند، ولی هر شکل دارای قسمت‌های زیادتری نسبت به شکل قبل است. بعنوان مثال، شکل سوم از سمت چپ دارای شش قسمت است که از این شش قسمت سه قسمت آن رنگ شده است. پس می‌توانیم بگوییم سه ششم (3/6) دایره رنگ شده است.

کسرها دارای انواعی هستند که به سه نوع کلی تقسیم می‌شوند:

 1.  کسرهایی که در آن هیچ قسمتی از شکل رنگ نمی‌شود! یعنی صورت آن برابر صفر است. مثلا (0/4)
 2. کسرهایی که در آن تعداد واحدهای رنگ شده از تعداد کل واحدهای شکل کم‌تر است. مثلا (3/4)
 3.  کسرهایی که در آن تمام قسمت‌های شکل رنگ شده است. مثلا (5/5)

عدد مخلوط: هنگامی که از یک شکل دوتا داشته باشیم و شکل اول کاملا رنگ شده باشد و شکل دیگر قسمت‌هایی از آن رنگ شده باشد، از عدد مخلوط استفاده می‌کنیم. عدد مخلوط از دو بخش تشکیل شده است: یکی این‌ که عدد مربوط به شکل اول و دیگری کسر است که مربوط به قسمت‌های رنگ شده‌ شکل دوم است.

عدد مخلوط ریاضی چهارم دبستان

توجه: در شکل سمت چپ همه خانه‌ها رنگ شده است (1 = 4/4) که از ترکیب آن‌ها یک مثلث به وجود می‌آید، اما در شکل سمت راست از چهار خانه، سه خانه رنگ شده است یعنی (3/4). پس باید به صورت عدد مخلوط نوشته شود، که برابر است با: (3/4 1)

جمع و تفریق کسرها | کلاس چهارم صفحه 30

جمع و تفریق کسرها، از جمله درس‌هایی است که در طول چند مقطع از دبستان آموزش داده شده است و هر سال بخشی از آن به طور زنجیروار آموزش داده می‌شود و اگر در یکی از این مقاطع مشکل داشته باشید، یادگرفتن آموزش کسرها در مقطع بعدی دشوار خواهد بود. برای یادگیری سایر دروس، به لینک آموزش ریاضی چهارم ابتدایی مراجعه کنید. اما برای جمع و تفریق کسرها دو حالت وجود دارد:

 • حالت اول: این است که هردو کسر مخرج برابر داشته باشند. در این حالت یکی از مخرج‌ها را نوشته و صورت‌ها را باهم جمع یا از هم کم می‌کنیم.

جمع و تفریق کسرها | کلاس چهارم صفحه 30

 • حالت دوم: این است که کسرها مخرج برابر نداشته باشند. در این حالت ابتدا مخرج‌ها را برابر می‌کنیم که برای این کار صورت و مخرج را در عددی ضرب می‌کنیم که جواب مخرج به دست آید سپس با مخرج کسر بعدی برابری کند و در نهایت مانند حالت اول کار را ادامه می‌دهیم.

1/2 + 1/4 =
1×2/2×2 + 1/4 =
2/4 + 1/4 =
3/4

درسنامه تساوی کسرها | پایه چهارم

به توضیح این مثال دقت کنید. یک شکل داریم؛ این شکل دارای قسمت‌های رنگ شده‌ای است. این شکل را به قسمت‌های مساوی بیشتری تقسیم می‌کنیم که مقدار رنگ شده در ابتدا شکل با مقدار رنگ شده بعد از تقسیم کردن، برابر است. به این‌گونه کسرها، کسرهای مساوی گفته می‌شود.

درسنامه تساوی کسرها | پایه چهارم

4/8 = 2/4 = 1/2

نکته مهم: کسرهای مساوی به دو حالت نوشته می‌شوند که عبارتند از:

 • حالت اول این است که صورت و مخرج را در یک عدد ضرب کنیم.
  دو ضرب‌ در سه می‌شود: شش. پس شش پانزدهم (6/15) همان دو پنجم (2/5) است.

آموزش فصل دوم ریاضی چهارم دبستان | کسرها

 • حالت دوم این است که صورت و مخرج کسر را در صورت امکان بر یک عدد تقسیم کنیم که به این کار ساده کردن کسر می‌گویند.
  شش تقسیم‌ بر سه برابر دو است و نه تقسیم بر سه برابر سه است. پس شش نهم (6/9) برابر دو سوم (2/3) است.

ساده کردن کسرهای مساوی-ریاضی چهارم

نکته مهم دیگر: در مقایسه‌ کسرها نیز سه حالت ممکن است رخ دهد:

 1. اگر مخرج کسرها برابر باشد، کسری بزرگ‌تر است که صورت آن بیش‌تر است.
 2.  اگر صورت کسرها برابر باشد، کسری بزرگ‌تر است که مخرج کوچک‌تر داشته باشد.
 3.  اگر صورت‌ها و مخرج‌های کسرها، هیچ کدام برابر نباشد، باید مخرج یا صورت‌ها را برابر کرد و سپس مقایسه انجام شود.

آموزش مبحث ضرب عدد در کسر | ریاضی کلاس چهارم

هنگامی که عددی در کسری ضرب می‌شود، آن عدد خود دارای مخرج است. اگر نوشته نشود، یعنی مخرج آن، عدد یک است. در ادامه باید صورت کسرها در یکدیگر و مخرج کسرها در هم‌دیگر ضرب شوند که ضرب هر عددی در یک برابر با همان عدد است.

4 × 3/5 =
4/1 × 3/5 =
12/5

به مثال زیر توجه کنید. همان‌طور که مشاهده می‌کنید، در محور فوق، کمان محور 4 بار به صورت 2/9 حرکت کرده است. یعنی 4×2/9 برابر با 8/9 می‌باشد.

آموزش مبحث ضرب عدد در کسر | ریاضی کلاس چهارم

سخن پایانی 

خب، دانش‌آموزان عزیز به انتها مطلب رسیدیم و مبحث کسر ریاضی چهارم را به اتمام رساندیم. تمام تلاش بنده این بوده که با ساده‌ترین توضیح ممکن و کارآمد، آموزش این فصل از چهارم را در اختیار شما عزیزان قرار دهم. امیدوارم استفاده لازم را برده باشید. در ادامه مطالب جدیدی مانند نمونه سوالات ریاضی چهارم ابتدایی را در سایت بخون قرار خواهیم داد. اگر مایل بودید، به سایت بخون سر بزنید و به دوستان و کسانی که لازم دارند معرفی کنید.

همچنین برای اطلاع از سایر مقالات و مطالب آموزشی من و سایر همکارانم، حتمأ در قسمت خبرنامه سایت بخون ثبت نام کنید. همچنین اگر سوالی، موردی، پیشنهادی داشتید، حتمأ برای ما از قسمت ارسال دیدگاه و نظرات سایت، ارسال نمایید و برای ارتقا سطح کیفیت کاری ما، انتقادات خود را با ما در میان بگذارید.

سوالات متداول 

 1. چگونه می‌توانم آموزش فصل اول ریاضی چهارم دبستان را مطالعه کنم؟
  شما عزیزان می‌توانید با مراجعه به لینک آموزش فصل اول ریاضی چهارم دبستان، درسنامه کامل این فصل را همراه با مثال‌های تصویری و تشریحی مطالعه نمایید.
 2. آیا می‌توانم pdf این آموزش را داشته باشم؟
  بله، برای رفاه حال شما عزیزان، سایت بخون امکان دانلود pdf این مطلب را در انتها مقاله قرار داده است. کلیک کنید.
4.4/5 - (14 امتیاز)
اگر این مطلب را دوست داشتید برای دوستان خود بفرستید:
عضویت
اطلاع از
2 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
پیمایش به بالا