حذف مواد زائد از کتب درسی در سال تحصیلی آینده

با سلام و درود؛ یاش‌گین ولی‌پور هستم از سایت بخون. در تاریخ 25 تیرماه 1404، وزیر آموزش و پرورش از حذف مواد زائد از کتب درسی در سال تحصیلی 1403ـ1402 خبر داد و بیان کرد: با حذف مواد زائد، مواد جدید در راستای تحقق تمدن نوین اسلامی به کتب درسی اضافه خواهد شد. به گزارش خبرگزاری موج، یوسف نوری وزیر آموزش و پرورش در برنامه تلویزیونی دستخط به تحقیق کارشناسی درباره‌ چگونگی فعالیت مدارس کشورهای مختلف در دوران کرونا اشاره کرد و اظهار داشت: با اینکه بسیاری از مدارس دنیا در طول دوران کرونا باز بود و دانش‌آموزان به مدرسه می رفتند، این موضوع برای من سؤال بود که چرا مدارس ایران تعطیل است؛ لذا از همان ابتدای وزارتم تلاش کردم تا بازگشایی مدارس صورت گیرد و از اواسط فرودین ماه سال جاری مدارس به طور کامل بازگشایی شد و دانش‌آموزان سر کلاس‌های درس رفتند.

وی تشکیل قرارگاهی برای حکمرانی فضای مجازی، ایجاد موتور جست و جوی «ذره‌بین» و پیام‌رسان اختصاصی «شادبین» را از جمله تلاش‌های آموزش و پرورش برای حضور امن دانش‌آموزان در فضای مجازی برشمرد و از استمرار به کارگیری ظرفیت ایجاد شده در این حوزه خبر داد.

نوری در مورد دیدار معلمان با مقام معظم رهبری که در هفته بزرگداشت مقام معلم در اردیبهشت ماه سال جاری صورت گرفت، اظهار کرد: مقام معظم رهبری نظرات کارشناسی در مورد نظام تعلیم و تربیت دارند که اگر این موارد را در آموزش و پرورش پیگیری کنیم، به نتایج خوبی خواهیم رسید. بلافاصله پس از سخنان مقام معظم رهبری و در عصر همان روز سخنرانی، جلسه گذاشتیم و وظایف حوزه‌ها را مشخص کردیم تا مواد زائد از کتاب های درسی حذف شود و و مواد جدیدی که ما را در تحقق تمدن  نوین اسلامی رهنمون می سازد، اضافه شود و اولین گزارش در مورد پیگیری فرمایشات مقام معظم رهبری را تا ۱۰ روز آینده ارائه خواهیم داد.

وی افزود: البته با توجه به این که کتاب‌های درسی برای سال تحصیلی آینده در حال چاپ بوده‌اند، این تغییرات به سال تحصیلی 1402-1401 نخواهد رسید و برای سال تحصیلی 1403-1402 رونمایی خواهد شد.

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد:

نباید فعالیت نمایشی داشته باشیم و کارها باید دارای قوام باشند، لذا باید در ابتدا تفاوت بین برنامه درسی و کتاب درسی را قائل شویم که این از ظرافت‌های کار آموزش و پرورش است.

وی با بیان این که کنکور بزرگترین آسیب را به نظام تعلیم و تربیت وارد کرده است، بیان کرد: خروجی آموزش و پرورش نباید از سوی دانشگاه ارزیابی شود و اکنون کنکور دغدغه دانش آموزان ما از اول ابتدایی شده و این موضوع باعث استرس دانش‌آموزان شده است.

نوری اظهار کرد: مصوبه جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی به گونه‌ای است که آزمون‌های عمیق‌تر پایان سال تحصیلی، اثر خود را روی کنکور می‌گذارد و به همین علت آموزش و پرورش با این مصوبه موافق است.

وی تصریح کرد: باید با سودجویانی که از کنکور برای خود گردش مالی بزرگی ایجاد کرده‌اند، برخورد قانونی شود، زیرا عدد پنهان گردش مالی کنکور بسیار بزرگتر از عددی است که امروز بیان می شود و این افراد با هر تصمیمی که در مورد کنکور می شود بر آن اثرگذاری می‌کنند.

وزیر آموزش و پرورش تصویب «قانون رتبه بندی معلمان» را حاصل تلاش دولت، مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان دانست و آن را عامل ایجاد انگیزه در معلمان در راستای آمادگی برای ایجاد تحول بنیادین در نظام آموزش و پرورش برشمرد.

وی هم چنین «سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی» را مبنای تحول در آموزش و پرورش معرفی کرد و اضافه کرد با حرکت سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی، در آموزش و پرورش تحول اتفاق خواهد افتاد.

منبع: خبرگزاری موج

5/5 - (3 امتیاز)
اگر این مطلب را دوست داشتید برای دوستان خود بفرستید:
عضویت
اطلاع از
0 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
پیمایش به بالا