یک خبر ویژه برای کنکوری‌ها!

40 درصد کل زیست کنکور هدیه ما برای شماست؛ شماره موبایلت رو وارد کن و هدیه رو همین الان بگیر:

سهمیه‌ها زمان‌دار می‌شوند

سلام و درود. پوریا فانی، دبیر آموزش و پرورش هستم از سایت بخون. سه‌شنبه 3ام اسفند ماه 1400 شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره کنکور تصمیمی گرفتند و بیان کردند که سهمیه‌ها زمان‌دار می‌شوند. در این راستا قائم مقام ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر اینکه همه سهمیه‌های کنکور مصوب در شورای عالی انقلاب فرهنگی و مجلس شورای اسلامی زمان‌دار باید شوند، گفت: تعدادی از سهمیه‌های فعلی کنکور با هم تناقض دارند.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، منصور کبگانیان قائم مقام ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی در حاشیه یک‌صد و پنجاه و نهمین جلسه شورای ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور با تاکید بر اینکه این جلسه درباره سهمیه‌های پذیرش آزمون سراسری بود، بیان کرد:

در جلسه صحن شورای عالی انقلاب فرهنگی در ماده ۷ مصوبه سیاست‌ها و ضوابط سنجش و پذیرش، به ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور تکلیف شد  که طی مدت ۶ ماه سیاست‌ها و سهمیه‌های کنکور را بررسی و کامل کنند.

وی با بیان اینکه در جلسه امروز تمام مسئولان مرتبط با بحث سهمیه‌های کنکور حضور داشتند، گفت:

موضوع امروز معطوف به ساماندهی سهمیه‌های کنکور بود، نکته‌ای که به عنوان مقدمه همه تاکید داشتند این بود که طی سالیان دراز ما مصوبات متعددی برای سهمیه‌های مختلف در کنکور به اقتضا و اضطرار داشتیم، مکان‌ها و زمان‌های مختلف اقتضائاتی بود؛ کمبود فضای دانشگاه‌ها، اقتضائاتی را ایجاد می کرد و لازم بود بعد از گذشت سالیان دراز جمع بندی و ساماندهی شود.

تعدادی از سهمیه‌های کنکور با هم متناقض هستند 

کبگانیان با تاکید بر اینکه سهمیه‌های کنکور ساماندهی می‌شوند، نه حذف، خاطرنشان کرد:

در حال حاضر ۲۶ سهمیه فعال در کنکور داریم که اکثرا مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی یا مجلس شورای اسلامی هستند، بعضا تعدادی از این سهمیه‌ها با هم متناقض هستند یا بعضا از حیز انتفاع خارج شده و باید بازنگری شوند، بنابراین یک بازآرایی در بحث سهمیه‌ها لازم بود، نکته دیگر اینکه عموم مردم چنین خواسته‌هایی را از ما دارند که حقوق عامه رعایت شود و همه احساس کنند که عدالت در حال اجرا شدن است.

وی ادامه داد: در جلسه امروز چند مورد دقیق‌تر بررسی شد، ما قرار نداشتیم امروز به مصوبه‌ای برسیم چون موضوع بسیار جدی است، مقداری سهمیه بومی گزینی که مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی است بررسی شد، مزایای این سهمیه بررسی شد که بر اساس آن امکان افزایش قبولی عزیزانی که در مناطق کم برخوردارتر هستند، بیشتر می‌شود، تاکید شد که ماندگاری فارغ التحصیلان در استان خودشان می‌تواند خوب باشد اما این سهمیه نکات منفی هم دارد که باید ساماندهی شود، اول اینکه داوطلبان مناطق کم برخوردارتر شانس قبولی در استان‌ها و دانشگاه‌های شهرهای برخوردارتر را کمتر دارند، آماری که مطرح می‌شد، این بود که این سهمیه به ضرر عزیزان مناطق محروم است ضمن اینکه ارتباط بین اقوام و رفت و آمد استان ها با این سهمیه کمتر شده است.

قائم مقام ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر اینکه ایثارگران در مواقع مختلف از خودگذشتگی داشتند و قطعا وظیفه نظام حمایت از این عزیزان است، گفت: در عین حمایت باید مراقب باشیم که نکات منفی این سهمیه‌ها پررنگ نشود.

وی گفت: مقداری عدم توازن حداقل سطح علمی در سهمیه ایثارگران گزارش شده است و قرار شد که بررسی دقیقی در این زمینه انجام شود، امروز قرار شد اختلاف رتبه ورودی کنکور برای ما مرجع تصمیم‌گیری نباشد و این هیجان را در طول تحصیل بررسی کنیم با توجه به این نکات که چند نفر از این سهمیه مشروط و چند نفر ممتاز هستند، ریاست بنیاد شهید نیز امروز آمار خوبی دادند که قرار شد در کمیسیون مربوطه بررسی شود.

به گفته کبگانیان، برای ایثارگران ۲۵  درصد مصوبه خوبی در کنکور داریم، برای ایثارگران ۵ درصد هم مصوبه خوبی داریم اما یک امکان جا به جایی بین این سهمیه‌های خالی شده گاهی آسیب ایجاد می‌کند وگرنه تک تک مصوبه‌ها بد نیستند، ولی مجوزهایی که در برخی زمان‌ها داده شده باید بررسی شود.

وی با تاکید بر اینکه در جلسه امروز نکاتی مطرح شد از جمله اینکه باید حمایت‌ها و تشویق نظام برای مناطق محروم و ایثارگران تداوم داشته باشد،گفت: ساماندهی این سهمیه‌ها به معنای حذف اینها نیست.

قائم مقام ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: نکته دوم مطرح شده در جلسه امروز پرهیز از ایجاد شکاف علمی زیاد بین داوطلبان چه با سهمیه و چه آزاد بود، در یک کلاس دانشگاه وقتی اختلاف سطح علمی بیش از یک مقداری باشد آن کلاس نامتوازن می شود، قطعا در ساماندهی باید این مورد درنظر گرفته شود.

وی با بیان اینکه باید بین جمعیت ثبت نام کنندگان و پذیرفته شدگان  تناسبی رعایت شود، گفت: با بحث‌های مختلفی که صورت پذیرفت اتفاق نظر بود که با سهمیه‌های کنکور صفر و صدی برخورد نمی‌شود و سهمیه‌ها سامان‌دهی می‌شوند، بررسی‌ها امروز ارجاع شد به کمیسیون علم و آموزش و سپس در صحن شورا مطرح می‌شود. ایده آل این است که عزیزان توانمندسازی و حمایت شوند.

کبگانیان با تاکید بر اینکه همه سهمیه‌های مصوب در شورای عالی انقلاب فرهنگی و مجلس شورای اسلامی زمان‌دار باید شوند، گفت: سهمیه زلزله در فلان منطقه طبیعی است که تا چند سال محدود باید رعایت می شد ما در شورای عالی انقلاب فرهنگی این موضوع را رعایت کرده بودیم اما برخی زمان نگذاشته بودند.

ساماندهی سهمیه‌های کنکور مربوط به کنکور ۱۴۰۱ نیست

وی تاکید کرد:

ساماندهی سهمیه‌های کنکور مربوط به کنکور ۱۴۰۱ نیست و تغییر در سهمیه‌ها شاید به سال‌های ۱۴۰۲ یا ۱۴۰۳ برسد.

قائم مقام ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به ترسیم خطوط راهنما برای ساماندهی سهمیه‌ها در جلسه امروز، خاطرنشان کرد: تجمیع و بهینه‌سازی سهمیه‌های متنوع و متعدد و بعضا متناقض در جهت تقویت ملاک‌های علمی سنجش، ایجاد توازن و تعادل در توان علمی ورودی‌های آموزش عالی،  برقراری عدالت آموزشی با توزیع عادلانه فرصت‌ها و امکانات تحصیل و تحقیق در آموزش عالی، حمایت از مناطق کمتر برخوردار با تخصیص هدفمند ظرفیت و سهمیه، حمایت از جوانان با وضعیت علمی مناسب با تعیین حدنصاب نمره علمی قابل قبول، ایجاد تلفیق فرهنگ‌ها و همدلی بین اقوام مختلف، ایجاد رقابت سالم بین داوطلبان و افزایش احساس رضایت در آنها و ایجاد امید به اصلاح و بهبود قوانین و مقررات در افکار عمومی خطوط راهنما برای ساماندهی سهمیه‌های کنکور هستند.

امتیاز بدهید!
اگر این مطلب را دوست داشتید برای دوستان خود بفرستید:
عضویت
اطلاع از
0 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
پیمایش به بالا