یک خبر ویژه برای کنکوری‌ها!

40 درصد کل زیست کنکور هدیه ما برای شماست؛ شماره موبایلت رو وارد کن و هدیه رو همین الان بگیر:

وجود ۷۲ هزار کودک بازمانده از تحصیل در پایه اول ابتدایی

سلام و درود. پوریا فانی، دبیر آموزش و پرورش هستم، از سایت بخون. سه‌شنبه 3ام اسفند ماه 1400 گزارشی مبنی بر بازماندن تعداد زیادی از کودکان از تحصیل بیان شد که در این راستا معاون ابتدایی وزارت آموزش و پرورش بیان کرد:

از خیرین مدرسه ساز دعوت می‌کنیم در زمینه همیاری و مدیریت و اداره مدارس ما را یاری کنند.

به گزارش خبرگزاری موج، رضوان حکیم زاده، در نشست تخصصی تبیین بازماندگی از تحصیل با بیان اینکه پوشش ظاهری تحصیلی در سال جاری بیش از میزان پیش‌بینی ما بوده است، اظهار داشت:

در حالی که در دوره ابتدایی ما پیش بینی کرده بودیم حدود ۸ میلیون و ۷۶۰ هزار دانش آموز داشته باشیم تعداد ۸ میلیون و ۷۹۰ هزار دانش آموز ثبت‌نام کردند. علت اصلی بیشتر بودن میزان ثبت‌نام نسبت به پیش بینی‌ها در سال جدید خانواده‌هایی بودند که سال گذشته به دلیل شیوع کرونا از ثبت‌نام فرزند خود در پایه اول ابتدایی خودداری کرده و امسال فرزند خود را در مدرسه ثبت‌نام کردند.

معاون ابتدایی وزارت آموزش و پرورش افزود:

پیش از کرونا ۳۹ هزار و ۷۸۸ کودک بازمانده از تحصیل در پایه اول ابتدایی در کشور داشتیم که در کرونا این آمار ناگهان به ۸۷ هزار تن رسید. امسال با اندکی کاهش در حال حاضر ۷۲ هزار کودک از تحصیل در دوره اول ابتدایی بازماندند.

وی در تشریح دلایل بازماندگی کودکان از تحصیل در گروه سنی دوره ابتدایی، گفت: فقر فرهنگی و امتناع والدین از تحصیل فرزندان، فقر مالی خانواده‌ها، کودکان کار خیابانی، کودکان استثنایی و دارای معلولیت، پدیده مهاجرت از روستا به شهر، کودکان فاقد مدارک هویتی و ازدواج زودرس دختران از جمله دلایل بازماندگی کودکان از تحصیل هستند. ما در شناسایی دلایل مشکلی نداریم اما متأسفانه پوشش صددرصدی کودکان به تحصیل نیازمند عزم همه دستگاه‌ها است.

حکیم زاده با بیان اینکه بودجه مناسب برای کودکان کار به تحصیل نداریم، افزود: باید برای تحصیل کودکان کار به سمت برنامه‌های درسی منعطف برویم؛ معضلاتی مانند عدم امکان برنامه ریزی برای تحصیل کودکان کار و نبود آدرس منزل برای ارتباط این کودکان با مدرسه وجود دارد. جذب کودک کار نیازمند طرح و برنامه‌ای است که بتواند کودک را تشویق به تحصیل کند. کودک کاری که لب مرز اقدام به قاچاق سوخت می‌کند به دلیل امرار معاش طبیعی است که مایل به تحصیل نیست. باید از ظرفیت بسیج و نیروهای جهادی برای شناسایی و جذب کودکان بازمانده از تحصیل استفاده کنیم.

معاون ابتدایی وزارت آموزش و پرورش در خصوص لزوم همیاری نهادهای گوناگون در موضوع حل بازماندگی از تحصیل گفت: مدرسه‌سازی آخرین اقدام ما نیست. ما امروز نیازمند مدرسه یاری هستیم. ما نیازمند اقدامات متمرکز و وحدت رویه نهادهای گوناگون هستیم از خیرین مدرسه ساز دعوت می‌کنیم در زمینه همیاری و مدیریت و اداره مدارس نیز ما را یاری کنند.

1/5 - (1 امتیاز)
اگر این مطلب را دوست داشتید برای دوستان خود بفرستید:
عضویت
اطلاع از
0 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
پیمایش به بالا