کتاب درسی از کجا بخریم؟

یکی از سوال های اصلی دانش آموزان و والدین قبل از شروع سال تحصیلی یا حتی در حین سال تحصیلی اینه که کتاب درسی از کجا بخرم؟ در این نوشته به طور کامل به شما آموزش می دهیم.

ثبت نام و خرید کتاب درسی از آموزش و پرورش

برای ثبت نام و خرید کتاب درسی راه های متفاوتی وجود داره، یکی از این راه ها ثبت نام از سامانه فروش و توزیع مواد آموزشی هستش که در ادامه به طور کامل بهتون توضیح دادیم.

ثبت نام کتاب درسی

نکته ای که قبل از از توضیح مراحل ثبت نام می بایست حتما بهش توجه کنید اینه که قبل از ثبت نام کتاب درسی نیازه که مدیر مدرسه دانش آموزها رو تو سامانه صیدا ثبت نام کنه و اگه اینکار صورت نگیره امکان ثبت نام هم وجود نداره.

اولین قدم برای تهیه کتاب درسی اقدام به خرید کتاب از طریق سامانه فروش و توزیع مواد آموزشی هستش که از طریق آدرس اینترنتی irtextbook.ir می‌تونید به این سامانه مراجعه کنید.

برای خرید از این سامانه دو روش متفاوت وجود داره. روش گروهی و روش انفرادی. اگه دانش آموز هستید لازمه که از روش انفرادی استفاده کنید و اگه معلم یا مدیر مدرسته هستید امکان استفاده از روش گروهی هم برای شما فراهم شده.

خرید کتاب درسی به صورت انفرادی

دانش آموزایی که قصد دارن کتاب های درسی شون رو از سامانه irtextbook.ir دریافت کنن باید از روش افرادی که در پایین توضیح کاملی ازش رو براتون میذاریم استفاده کنن و این مراحل رو پیش برن تا ثبت نهایی رو بتونن انجام بدن.

اولین قدم برای ثبت نام و تهیه کتاب از این سامانه به روش انفرادی اینه که وارد سایت irtextbook.ir بشید.

بعد از اینکه وارد سایت سامانه فروش و توزیع مواد آموزشی شدید در قسمت «ثبت سفارش دوره ای توسط دانش‌آموزان» روی دکمه ورود دانش آموزان کلیک کنید و در صفحه جدیدی که براتون باز میشه کدملی و شماره سریال شناسنامه‌تون رو بنویسید و دکمه ورود رو بزنید.

حالا می بایست گزینه ثبت سفارش رو بزنید و با توجه به پایه تحصیلی و رشته ای که تحصیلی می کنید کتاب های خودتون رو انتخاب کنید.

بعد انتخاب بسته مورد نظرتون درگاه بانکی رو انتخاب کنی و روی گزینه ثبت سفارس و پرداخت کلیک کنید. بعد از پرداخت هزینه کتاب ها سفارش شما ثبت و خریدتون نهایی میشه.

خرید کتاب درسی به صورت گروهی

دومین روش که مناسب معلمین و مدیران مدارس هستش خرید کتاب درسی به صورت گروهیه. برای خرید گروهی هم باید به سامانه فروش و توزیع موارد آموزشی مراجعه کنید.

 • اول از همه مدارسی که قصد ثبت نام گروهی رو دارن باید به بخش ثبت نام کتاب های درسی سامانه سناد وارد بشن، و از منوی سمت راست گزینه «فروش و توزیع مواد آموزشی» رو انتخاب کنن و بعد از اون روی گزینه «ورود به سامانه فروش» کلیک کنید.
 • توجه داشته باشید که اگر آدرس پستی مدرسه رو ثبت نکردید از منو سمت راست بر روی گزینه مربوط به این بخش کلیک کنید و اطلاعات پستی مدرسه رو ثبت کنید.
 • بعد از انجام موارد بالا گزینه «ثبت شماره موبایل دانش آموزان» روی منوی سمت راست سایت کلیک کنید.
 • در مرحله بعد پایه و رشته تحصیلی مدنظر رو انتخاب کنید و بر روی دکمه جستجو کلیک کنید تا لیست دانش آموزان نمایش داده بشه.
 • با زدن دکمه جستجو اساسی دانش آموزایی که واجد شرایط دریافت کتاب درسی هستن رو مشاهده می‌کنید برای اون دسته از دانش آموزایی که شماره تلفنی ندارن می بایست شماره تماس ثبت کنید و اونایی که شماره تماس‌شون تغییر کرده رو به روزرسانی کنید. بعد از اون گزینه «ثبت سفارش گروهی» رو از منوی سمت راست انتخاب کنید.
 • حالا نوبت میرسه به انتخاب مقطع تحصیلی و رشته دانش آموزان بعد از اینکار روی گزینه جستجو کلیک کنید.
 • با نمایش اسامی دانش آموزان تیک ثبت سفارش برای اون دانش آموز رو بزنید. و اگه به هردلیلی قصد سفارس برای دانش آموزی رو ندارید تیک رو به روی اسمش رو بردارید.
 • در صفحه بعد مذهب رو انتخاب و انگلیسی رو به عنوان زبان تعیین کنید و بعد از اینکه شماره تلفن همراه مدیر مدرسه تون رو وارد کردید تو کادر مربوطه به خودش، گزینه ثبت سفارش رو بزنید.
 • بعد از مشاهده قیمت بسته های کتاب درسی باید درگاه بانکی رو انتخاب کنید. گزینه ثبت رو بزنید و در ادامه مبلغ رو پرداخت کنید.
 • برای پرداخت اینترنتی از درگاه بانکی نیاز دارید از کارت های عوض شبکه شتاب استفاده کنید.
 • اگه پرداخت شما با موفقیت انجام بشه صفحه ای رو مشاهده میکنید که توی اون شماره سفارش گروهی، تاریخ سفارش و شماره پیگیری نمایش داده شده.

کتاب درسی به صورت آزاد از کجا بخریم؟

خرید کتاب درسی به صورت آزاد

اما اگه دانش آموزی به دلایلی شرایطش رو نداشت که از طریق سامانه فروش و توزیع مواد آموزشی کتاب مورد نظرش رو تهیه کنه چجوری امکان داره که کتاب مورد احتیاجش رو تهیه کنه؟

برای این کار چند روش وجود داره که در ادامه توضیحاتشون میدیم.

خرید کتاب درسی آزاد از azad.irtextbook.ir

اولین روش برای خرید کتاب درسی به صورت آزاد از سامانه فروش و توزیع مواد آموزشی به آدرس azad.irtextbook.ir هستش. برای سفارس کتاب درسی از این سامانه به صورت آزاد باید مراحل زیر رو انجام بدین.

 • اول از همه وارد سایت irtextbook.ir بشید و روی گزینه ورود به بخش سفارش تک جلدی کتاب درسی کلیک کنید.
 • تو مرحله بعد ثبت نام خودتون رو کامل کنید و بعد از ثبت نام و تو بخش ورود دانش آموز وارد سامانه بشید.
 • بعد از وارد شدن پایه و رشته تحصیلی‌تون رو به همراه کتابی که قصد دارید تهیه کنید انتخاب کنید
 • و بعد از انتخاب کتاب یا کتاب هاتون از طریق درگاه بانکی هزینه کتاب رو پرداخت کنید.

چگونه کتاب درسی آزاد را از کتاب فروشی ها بخریم؟

روش دیگه ای که می‌تونید از این طریق کتاب های درسی‌تون رو تهیه کنید خرید کتاب درسی به صورت آزاد از کتاب فروشی ها به شکل حضوری و آنلاینه که به دلیل راحتی و سریع بودن این روش نسبت به ثبت کتاب درسی از سامانه azad.irtextbook.ir خیلی مورد استقبال دانش آموزا و والدین قرار گرفته.

مزیت خرید کتاب درسی از کتاب فروشی های آنلاین

خرید کتاب درسی از کتاب فروشی ها مزیت هایی در مقایسه با خرید از سامانه فروش و توزیع مواد آموزشی داره که به مهم ترین های اونا اشاره میکنیم.

همونطور که میدونید درصورتی که قبلا از سامانه فروش و توزیع مواد آموزشی کتاب درسی تهیه کرده باشید برای بار دوم امکان ثبت و خرید کتاب درسی رو ندارید و این موضوع میتونه برای دانش آموزایی که کتاب درسی‌شون رو در طول سال تحصیلی گم کردن و دانش آموزای پشت کنکوری که نیاز دارن‌ کتاب های جدید رو تهیه کنن اما به دلیل ثبت نامی که سال قبل برای کتاب درسی در سامانه فروش و توزیع مواد آموزشی انجام دادن شرایط این کار رو ندارن میتونه آزاردهنده باشه. اما برای خرید از کتاب درسی ها از کتاب فروشی ها هیج محدودیتی ندارید و هر موقعی که نیاز دارید میتونید کتاب تهیه کنید.

مورد دیگه ای که مزیت خرید کتاب درسی از کتاب فروشی ها محسوب میشه خرید هر کتابی از هرپایه ای که بخواید هستش. درصورتی که قصد داشته باشید از سامانه توزیع و فروش مواد آموزشی کتاب تهیه کنید تنها از یک پایه میتونید کتاب انتخاب کنید و این امکان وجود نداره که برای مثال زیست دهم و یازدهم رو باهم از دو پایه متفاوت تهیه کنید.

آخرین مورد که بسیار برای دانش آموزان به خصوص دانش آموزای کنکوری اهمیت داره امکان تهیه سریع و بدون معطلی کتاب درسی از کتاب فروشی هاست که میتونن خیلی سریع هر تعداد کتاب که میخوان با پایه ها و رشته های متفاوت تهیه کنید.

شماره تلفن خرید کتاب درسی

برای خرید تلفنی کتاب درسی می توانید با شماره 02128425210 تماس بگیرید و پس از سفارش کتاب ها را درب منزل دریافت کنید.

امتیاز بدهید!
اگر این مطلب را دوست داشتید برای دوستان خود بفرستید:
عضویت
اطلاع از
0 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
پیمایش به بالا