خرید کتاب درسی آزاد و وزارتی – معرفی 2 روش آسان

اگه دنبال کتاب درسی هستید و می خواید اون هارو تهیه کنید در این مقاله قصد داریم دو روش راحت و سریع برای سفارش کتاب درسی را بیان کنیم. ابتدا روش خرید کتاب درسی به صورت آزاد را بیان کرده و در روش دوم به سفارش کتاب از سامانه توزیع مواد آموزشی و سایت آموزش و پرورش می پردازیم. هر کدام از این روش ها مزایا و معایب خود را دارند. پس با دقت به مطالعه این نوشته بپردازید.

خرید کتاب درسی آزاد و وزراتی

ویدیو آموزش نحوه خرید کتاب درسی

در ویدیو زیر دو روش ثبت سفارش کتاب درسی را به شما توضیح داده‌ایم:

دسته بندی افراد به دو گروه

بطور کلی افرادی که قصد سفارش کتاب درسی دارند به دو دسته کلی تقسیم می شوند:

  • دسته اول: کسانی که نمی توانند از طریق سامانه توزیع مواد آموزشی و سایت آموزش و پرورش ثبت نام کنند.
  • دسته دوم: کسانی که با مراجعه به سامانه توزیع مواد آموزشی مربوط به وزارت آموزش و پرورش و در زمان مقرر ثبت نام خود را نهایی کرده و مبلغ کتاب را می پردازند.

خرید کتاب درسی آزاد

ابتدا به دسته اول می پردازیم. این دسته بنا بر دلایل مختلف امکان ثبت نام در سامانه ثبت نام کتاب درسی و سایت آموزش و پرورش را ندارند. به عنوان مثال اگر شما از دانش آموزان فارغ التحصیل یا اتباع باشید و یا در زمان مقرر اقدام به ثبت نام کتاب درسی نکنید احتمالا نمی توانید کتاب های درسی خود را تهیه کنید. پس باید به فکر یک راه جایگزین باشید.

مرکز فروش کتاب درسی

مرکز فروش کتاب درسی

برای حل این مشکل کتابفروشی مدابوک اقدام جالبی کرده است. شما با مراجعه به سایت این کتابفروشی می توانید نسبت به خرید کتاب درسی با قیمت مناسب و در زمان سریع اقدام کنید. اما استفاده از این روش چه مزایایی دارد؟

سفارش کتاب درسی بدون نیاز به ثبت نام در سایت آموزش و پرورش

همانطور که در ابتدا گفتیم در صورتیکه نتوانید در زمان مقرر یا فرصت مجدد در سامانه آموزش و پرورش ثبت نام کنید امکان دریافت کتاب درسی را نخواهید داشت. اما در این وبسایت شما می توانید در کل سال هر کتابی که نیاز دارید را تهیه کنید.

امکان تهیه کتاب توسط فارغ التحصیلان

ثبت نام برای دریافت کتاب از آموزش و پرورش صرفا برای دانش آموزانی که در یک مقطع مشغول به تحصیل می باشند امکان پذیر است و اگر فردی فارغ التحصیل باشد امکان ثبت نام کتاب درسی وزارتی را ندارد. پس اگر جزء این دسته هستید باز هم این سایت برای شما راهگشاست.

ثبت سفارش کتاب درسی برای اتباع

در سال های اخیر متاسفانه برخی از اتباع عزیز موفق به تهیه کتاب های درسی خود نشده بودند که اگر شما هم به این مشکل برخورده اید می توانید با مراجعه به سایت مدابوک نسبت به ثبت سفارش کتاب های درسی خود به صورت آزاد اقدام کنید.

تنوع سال چاپ کتب درسی

همانطور که می دانید اگر قصد دارید در کنکور 1403 شرکت کنید باید کتاب های درسی خود را با چاپ مناسب انتخاب کنید. یعنی کتاب های درسی سال دهم شما باید چاپ 1400، کتاب های سال یازدهم باید چاپ 1401 و کتاب های دوازدهم نیز باید چاپ 1402 باشند. این درحالی است که در سامانه آموزش و پروش شما فقط می توانید آخرین چاپ از کتاب هارا انتخاب کنید و امکان دریافت چاپ های قبلی کتاب ها فراهم نیست. اما در وبسایتی که معرفی کردیم امکان خرید کتاب های درسی با چاپ قبلی امکان پذیر است.

خرید کتاب درسی به صورت عمده با تخفیف

یکی دیگر از مزایای وبسایت معرفی شده امکان خرید به صورت عمده و دریافت تخفیف بالا برای این نوع خرید می باشد. شما می توانید بدون محدودیت هر تعداد کتاب که لازم دارید را تهیه کنید. پس اگر مدیر مدرسه دولتی، غیرانتفاعی یا هر مدرسه دیگری هستید و موفق به تهیه کتاب های درسی از آموزش و پرورش نشده اید می توانید از این وبسایت کمک بگیرید.

خرید کتاب درسی تک جلدی

یکی دیگر از مزایای این روش آن است که شما می توانید کتاب ها را به صورت تک جلدی تهیه کنید. یعنی لازم نیست یک دوره کامل از تمام کتاب هارا بخرید.

ارسال سریع و رایگان به کل کشور

در این وبسایت در هر کجای ایران که باشید می توانید با ثبت سفارش، کتاب های خود را با ارسال رایگان درب منزل دریافت کنید. از طرفی همانطور که می دانید یکی از مهم ترین معایب دریافت کتاب از آموزش پرورش آن است که این کتاب ها بسیار دیر به دست دانش آموزان می رسد. گاها ممکن است دانش آموز تا یک ماه مجبور باشد بدون کتاب سر کلاس درس حاضر شود. اما مدابوک می تواند کتاب های شما را در صورتی که در شهر تهران باشید طی یک روز کاری و اگر شهرستان هستید طی 5 روز کاری به دست شما برساند.

موجودی کامل از تمام پایه ها و رشته

خرید کتاب درسی

در این وبسایت امکان تهیه و سفارش کتاب های درسی اول تا دوازدهم و برای رشته های تجربی، ریاضی و انسانی فراهم است. همچنین می توانید کتاب های درسی رشته هنر را نیز در این وبسایت مشاهده و تهیه نمایید.

سفارش تلفنی کتاب درسی

یکی دیگر از مزایای این روش، سفارش تلفنی کتاب درسی می باشد. برای این منظور می توانید با شماره 02166965683 تماس گرفته و لیست کتاب های مورد نیاز خود را بیان کنید و پس از ثبت سفارش کتاب های خود را دریافت کنید.

خرید کتاب درسی از سامانه توزیع مواد آموزشی

در این قسمت به دسته دوم می پردازیم. یعنی افرادی که قصد دارند در زمان تعیین شده توسط آموزش و پرورش نسبت به خرید کتاب های درسی پایه های اول تا دوازدهم و رشته های ریاضی، تجربی، انسانی، فنی و حرفه و هنر اقدام کنند. برای این کار دو راه وجود دارد:

ثبت سفارش گروهی کتاب درسی در سامانه سیدا

راه اول و مناسب تر آن است که مدیران مدارس از طریق سامانه سیدا نسبت به ثبت سفارش گروهی دانش آموزان اقدام کنند. مدیران پس از ورود به سامانه سیدا و از طریق گزینه “ورود به سامانه توزیع مواد آموزشی” می توانند لیست دانش آموزان هر پایه را مشاهده کرده و نسبت به ثبت سفارش کتاب درسی به صورت گروهی اقدام کنند.

ثبت سفارش به صورت انفرادی

در روش دوم دانش آموزان یا والدین آن ها می توانند به صورت انفرادی نسبت به ثبت نام اقدام کنند.

نحوه ثبت نام کتاب درسی در سایت irtextbook

برای ثبت نام و دریافت کتاب های درسی که توسط وزارت آموزش و پرورش چاپ و تکثیر می شوند لازم است وارد سامانه توزیع مواد آموزشی با آدرس irtextbook.ir شود.

پس از ورود به لینک بالا باید روی گزینه ورود دانش آموزان کلیک کرده و با وارد کردن کد ملی و اطلاعات خود وارد سایت شوید.

توجه کنید که فقط در صورتی می توانید در این سامانه ثبت سفارش کتاب های درسی خود را انجام دهید که دانش آموز یکی از پایه های تحصیلی باشید و مدیر مدرسه شما باید نام شما را به عنوان دانش آموز در سامانه سیدا ثبت کرده باشد. اگر هنگام ورود به سامانه دچار خطا شدید باید با مراجعه به مدیر مدرسه یا اداره آموزش و پرورش محل خود نسبت به ثبت اطلاعات دانش آموزی در سامانه سیدا اقدام کنید.

سپس از طریق منوی ثبت سفارش و با وارد کردن مشخصات خود و انتخاب پایه تحصیلی می توانید نسبت به پرداخت هزینه کتاب ها به صورت اینترنتی اقدام کنید. پس از ثبت سفارش شما می توانید کتاب را از مدرسه خود دریافت کنید.

زمان ثبت نام کتاب درسی

زمان ثبت نام کتاب درسی هر ساله توسط آموزش و پرورش اعلام می شود. معمولا زمان ثبت نام برای تمام پایه ها بجز پایه های اول،هفتم و دهم از اواخر فروردین تا اواخر خرداد می باشد. زمان ثبت نام کتاب درسی پایه اول، هفتم و دهم نیز معمولا از ابتدای تیر تا ابتدای شهریور می باشد.

هزینه ثبت نام کتاب درسی

هزینه ثبت نام کتاب درسی هر ساله متغییر می باشد اما بطور متوسط به شرح زیر است:

  • هزینه کتاب های درسی ابتدایی: حدودا بین 50 تا 100 هزار تومان
  • هزینه کتاب های درسی متوسطه اول: حدودا بین 100 تا 150 هزار تومان
  • هزینه کتاب های درسی متوسطه دوم: حدودا بین 150 تا 200 هزار تومان

همانطور که از قیمت های بالا متوجه می شوید هزینه های بالا بسیار کم و به صرفه است چرا که دولت برای چاپ آن ها یارانه اختصاص می دهد اما اگر شما بخواهید از مراکز فروش کتاب درسی به صورت آزاد کتاب های خود را تهیه کنید باید هزینه بیشتری بپردازید چرا که امکان اختصاص یارانه به آن ها وجود ندارد.

توجه: وب‌سایت “بخون” مسئولیتی در قبال محتوای این مقاله ندارد.

5/5 - (1 امتیاز)
اگر این مطلب را دوست داشتید برای دوستان خود بفرستید:
عضویت
اطلاع از
0 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
پیمایش به بالا