جواب فعالیت‌های علوم هشتم

علوم هشتم از 15 فصل تشکیل شده است که داخل هر فصل از تعدادی عناوین مانند فکر کنید، نتیجه بگیرید، آزمایش کنید، فعالیت و … تشکیل شده است که برای رسیدن به تسلط کامل و هم‌چنین رسیدن به نمره بالا، تسلط برروی آن‌ها به شدت لازم است. در بخش گام به گام علوم هشتم، تمامی موارد قبل را به صورت فصل به فصل بررسی کرده ایم و اما امروز در یک مقاله تخصصی از سایت بخون قصد داریم جواب فعالیت‌های علوم هشتم برای تمام فصل‌ها را یک جا و به صورت کاملا رایگان در اختیار شما قرار دهیم.

شاید یکی از عذاب‌آور ترین کارهای دوران تحصیلی حتی برای خود من زمانی بود که معلم تعدادی تکالیف را بر عهده ما می‌گذاشت. اگر شما هم این مشکل را دارید نگران نباشید، اصلا نیازی به هزینه کردن یاخرید منبع نیست، نیازی هم نیست پاسخ فعالیت‌های علوم هشتم را از دوستان‌تان بخواهید. امروز حل فعالیت‌های علوم هشتم را به صورت کامل و براساس آخرین تغیرات کتاب درسی در اختیار شما قرار خواهم داد.

در ضمن در هر بخش از مقاله به کمک نیاز داشتید می‌توانید از طریق بخش نظرات سوال خود را مطرح کنید تا سریعا راهنمایی شوید. اما اگر به‌دنبال جواب سایر سوالات علوم هشتم هستید، توصیه اکید دارم که حتما از لینک‌های زیر استفاده کنید و خیال خود را از بابت علوم هشتم راحت کنید:

جواب فعالیت‌های درس اول علوم هشتم

اولین بخش مربوط به جواب فعالیت‌های درس ۱ علوم هشتم است. در این فصل ما با 4 فعالیت سر و کار داریم که درباره مبحث مخلوط‌‌ ها، جداسازی مخلوط‌ها و هم‌چنین مطالب بسیار مختصری از مفهوم pH است. در ادامه تک تک فعالیت‌های فصل اول علوم هشتم را بررسی خواهیم کرد و پاسخ آن‌ها را می‌توانید مشاهده کنید. درضمن بعد از مطالعه جواب فعالیت‌های فصل 1 علوم هشتم می‌توانید سایر محتواهای مربوط به این درس را از طریق لینک‌های زیر مشاهده کنید:

جواب فعالیت صفحه 3 علوم هشتم

پاسخ فعالیت صفحه 3 علوم هشتم

جواب الف: محتویات بشر حاوی نمک و آب شفاف و محتویات بشر آب و خاک کدر خواهد بود.

جواب ب: نمک در آب محلول است و خاک در آب مخلوط ناهمگن است. زیرا نمک به راحتی در آب حل می‌شود و ذرات مخلوط قابل تشخیص نیست، اما ذرات خاک در آب حل نمی‌شود و قابل تشخیص است، پس مخلوط ناهمگن است.

در ضمن از طریق لینک‌های زیر به صورت کامل می‌توانید به کل مطالب مربوطه دسترسی داشته باشید و به صورت رایگان از مطالب استفاده کنید.

جواب فعالیت صفحه 4 علوم هشتم

پاسخ فعالیت صفحه 4 علوم هشتم

یک مخلوط همگن از دو بخش حلال و حل شونده تشکیل می‌شود. زمانی که مقدار حل شونده یعنی کات کبود در داخل محلول بیشتر شود، رنگ آن هم پررنگ تر خواهد شد.

جواب فعالیت صفحه 6 علوم هشتم |جواب فعالیت صفحه ۵ و ۶ علوم هشتم

جواب فعالیت صفحه 6 علوم هشتم

جواب فعالیت صفحه 5 و 6 علوم هشتم را هم در قالب تصویر بالا می‌توانید مشاهده کنید. درضمن یادتان باشد که جواب صفحه 6 علوم هشتم یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های فصل است و حتی این بحث را به‌صورت بسیار گسترده‌تر در فصل 3 شیمی سال دهم مطالعه خواهید کرد؛ پس سعی کنید کاملا روی علوم هشتم صفحه 6 مسلط شوید.

جواب فعالیت صفحه 7 علوم هشتم

جواب فعالیت صفحه 7 علوم هشتم

لیمو: 3

مایع ظرفشویی: 8

شیر: 6

آب پرتقال: 4

آب پرتقال، شیر و لیمو اسیدی هستند و مایع ظرفشویی بازی است. این‌هم از جواب صفحه 7 علوم هشتم به‌صورت کامل؛ امیدوارم که تا این‌جا از مقاله نهایت استفاده را برده باشید.

جواب فعالیت‌های درس دوم علوم هشتم

در قسمت قبل فعالیت‌های علوم هشتم با جواب را برای درس اول بررسی کردیم و اکنون به سراغ جواب فعالیت‌های فصل دوم می‌رویم. در جواب فعالیت‌های درس 2 علوم هشتم هم ما با 3 فعالیت سر و کار داریم. که به صورت زیر پاسخ هر کدام را می‌توانید مشاهده کنید. درضمن در کنار بخش جواب فعالیت‌های فصل 2 علوم هشتم می‌توانید به آموزش و سوالات رایگان این فصل از طریق لینک‌های زیر دسترسی داشته باشید:

جواب فعالیت صفحه 17 علوم هشتم

جواب فعالیت ص 17 علوم هشتم

روی شمع یک ظرف سرد می‌گذاریم و با تشکیل بخار آب و برخوردش با سطح سرد ظرف، قطرات میعان شده قابل مشاهده‌اند. اگر گاز حاصل از سوختن شمع را نیز با یک لوله به داخل ظرف حاوی آب آهک منتقل کنیم، کربن دی اکسید موجود در ترکیب، آب آهک را کدر می‌کند.

جواب فعالیت صفحه 20 علوم هشتم

فعالیت ص ۲۰ علوم هشتم

با بررسی ترکیب قرص جوشان می‌توان متوجه شد که از نمک‌ها و اسید‌های مختلفی ساخته شده است که زمانی که با آب واکنش دهد، گاز کربن دی اکسید تولید می‌شود و زمانی که قرص جوشان را داخل یک بطری سر بسته بریزیم، به دلیل افزایش فشار، درب بطری پرتاب می‌شود.

هشدار: اگر قصد دارید جواب صفحه 20 علوم هشتم را در منزل انجام دهید، حواس‌تان به گاز خروجی از قرص جوشان باشد و ترجیح ما استفاده از قرص جوشان ویتامین c به‌دلیل عدم وجود مواد سمی است.

جواب فعالیت‌های درس سوم علوم هشتم

درس سوم به صورت مفصل درباره مبحث اتم و ذره‌های سازنده اتم توضیح می‌دهد. در بخش جواب فعالیت‌های فصل سوم علوم هشتم هم 3 عدد فعالیت در کتاب درسی مشاهده می‌شود که در ادامه به صورت مفصل درمورد آن‌ها توضیحات لازم را ارائه خواهیم داد. بد نیست قبل از شروع جواب فعالیت‌های درس 3 علوم هشتم این نکته را بدانید که مفاهیم این فصل را به‌صورت تخصصی در فصل اول و دوم فیزیک یازدهم رشته‌های تجربی و ریاضی قرار است مطالعه کنید. اگر آماده‌اید پرقدرت به سراغ جواب فعالیت‌های فصل 3 علوم هشتم برویم.

جواب فعالیت صفحه 22 علوم هشتم

جواب فعالیت ص ۲۲ علوم هشتم

تعداد ذرات اتم‌های کربن، هیدروژن و اورانیوم باهم‌دیگر متفاوت است اما با توجه به اینکه تعداد بار منفی با تعداد بار مثبت در هر یک از آن‌ها برابر است، این اتم‌ها بار الکتریکی ندارند.

نتیجه: در هر اتم، تا زمانی که تعداد بار مثبت و منفی با یک‌دیگر برابر باشند، اتم بار الکتریکی ندارد و خنثی است.

نکته تکمیلی درباره جواب صفحه 22 علوم هشتم و حل فعالیت صفحه 22 علوم هشتم: هر زمان به‌دنبال مقدار بار الکتریکی یک اتم بودید، کافیست که تعداد الکترون و تعداد پروتون‌های اتم را از هم کم کنید؛ به‌یاد داشته باشید در حالت عادی همواره یک اتم خنثی است و درصورتی که خنثی نباشد؛ یعنی بار مثبت و بار منفی برابر نباشند به یون تبدیل می‌شود.

جواب فعالیت صفحه 24 علوم هشتم | جواب فعالیت صفحه ۲۴ و ۲۵ علوم هشتم

حل فعالیت صفحه ۲۴ علوم هشتم

جواب الف:

هیدروژن: یک الکترون + یک پروتون + صفر نوترون ؛ عدد اتمی: 1

هلیم: دو الکترون + دو پروتون + دو نوترون؛ عدد اتمی: 2

لیتیوم: سه الکترون + سه پروتون + چهار نوترون؛ عدد اتمی: 3

برلیوم: چهار الکترون + چهار پروتون + پنج نوترون؛ عدد اتمی: 4

برم: پنج الکترون + پنج پروتون + شش نوترون؛ عدد اتمی: 35

جواب ب: هر مدار یک ظرفیت مخصوص دارد. مدار اول 2 الکترون می‌گیرد، مدار دوم 8 الکترون. هرگاه تعداد الکترون بیشتر از ظرفیت یک مدار باشد، الکترون‌های مازاد وارد مدار بعدی می‌شوند.

جواب فعالیت صفحه ۲۴ علوم هشتم قسمت پ:

جواب فعالیت ص ۲۴ علوم هشتم

اما فعالیت صفحه ۲۴ علوم هشتم با جواب برای قسمت پ را در تصویر بالا می‌توانید مشاهده کنید.

جواب ت: مدار اول 2 الکترون و مدار دوم 6 الکترون.

ث: ساختار الف صحیح است چون ده الکترون دارد.

نکته تکمیلی در ادامه جواب صفحه 24 علوم هشتم و پاسخ صفحه 24 علوم هشتم: اگر شماره هر مدار را با n  درنظر بگیریم، تعداد الکترون‌ها درهر مدار برابر است با 2×n×n. خب دوستان خوبم، علوم هشتم فعالیت صفحه 24 را هم به‌صورت موشکافانه بررسی کردیم و تمامی نکات و هم‌چنین جواب فعالیت علوم هشتم صفحه 24 را در اختیار شما عزیزان قرار دادیم. درضمن اگر هر سوالی یا مشکلی درباره حل صفحه 24 علوم هشتم دارید می‌توانید از بخش نظرات از ما بپرسید.

جواب فعالیت صفحه 25 علوم هشتم

جواب صفحه ۲۵ علوم هشتم

الف: مجموع تعداد پروتون‌ها و نوترون‌ها برابر 12 و 13 و 14 است.

ب: حداقل عدد جرمی 12 و حداکثر آن 14 است.

نکته تکمیلی جواب فعالیت ص ۲۵ علوم هشتم: اگر دقت کنید در کنار نماد هر اتم در سمت چپ دو عدد در گوشه بالا و گوشه پایین نوشته شده‌است. عدد گوشه بالا برابر با عدد جرمی و عدد گوشه پایین برابر با عدد اتمی است. این نکته را داخل کتاب درسی هم خواهید خواند اما جا داشت که در حل فعالیت صفحه 25 علوم هشتم هم به این نکته اشاره کنیم.

جواب فعالیت‌های درس 4 علوم هشتم

خب تا اینجا امیدوارم که خسته نشده باشید چون قرار است بحث شیرین جواب فعالیت‌های فصل 4 علوم هشتم را شروع کنیم.. بحث مورد بررسی در جواب فعالیت‌های فصل چهارم علوم هشتم هم درباره تنظیم عصبی است و بخش شیرینی درباره زیست شناسی می‌باشد. تعداد جواب فعالیت‌های درس چهارم علوم هشتم فقط یک عدد است که به صورت زیر پاسخ داده می‌شود.

جواب فعالیت صفحه 29 علوم هشتم

جواب فعالیت صفحه 29 علوم هشتم

زمانی که به زانو ضربه می‌زنیم دچار پرش می‌شود که این پرش از نوع انعکاس نخاعی است.

جواب فعالیت‌های درس 5 علوم هشتم

درس پنج علوم هشتم همانند درس قبلی مربوط به بخش زیست شناسی است و در این فصل با انواع حس و حرکت آشنا خواهید شد. تعداد فعالیت‌های درس 5 علوم هشتم هم چهارتاست که در ادامه بررسی خواهد شد.

جواب فعالیت صفحه 36 علوم هشتم

جواب فعالیت صفحه 36 علوم هشتم

1- درصورتی که منبع نور قوی باشد، می‌تواند نور را احساس کند.

2- اگر به پوستی خارج از چشم نزدیک شود، نمی‌تواند احساس کند.

3- چون شدت نور بیشتر می‌شود.

جواب فعالیت صفحه 36 علوم هشتم

جواب فعالیت صفحه 36 علوم هشتم

تصویر فوق ساختار چشم را نمایش می‌دهد و بخش‌های چشم معرفی شده است.

جواب فعالیت صفحه 38 علوم هشتم

جواب فعالیت صفحه 38 علوم هشتم

جواب فعالیت صفحه 38 را هم در قالب تصویر فوق می‌توانید مشاهده کنید.

جواب فعالیت‌های درس 7 علوم هشتم

شاید برایتان سوال باشد که تکلیف فعالیت‌های درس شش علوم هشتم چه می‌شود؟ در درس ششم هیچ فعالیتی وجود ندارد و به همین دلیل به سراغ جواب فعالیت‌های درس 7 علوم هشتم خواهیم رفت. در درس 7 علوم هشتم هم تعداد فعالیت‌ها 4تاست که به بررسی هرکدام در ادامه خواهیم پرداخت.

جواب فعالیت صفحه 56 علوم هشتم

جواب فعالیت صفحه 56 علوم هشتم

جواب الف: خیر هم خطوط بین اثر انگشت یک فرد و هم اثر انگشت ما با دوستانمان متفاوت است.

جواب ب: اثر انگشت دوقلوها هم با یک‌دیگر متفاوت است.

جواب پ: اثر انگشت در زندگی اجتماعی نقش تعین هویت افراد را دارد.

جواب فعالیت صفجه 61 علوم هشتم

جواب فعالیت صفحه 61 علوم هشتم

این مورد اختیاری است اما می‌توانید بنویسید که زیبایی ظاهری را افزایش می‌دادید، رنگ مو و جثه موجودات را تغیر می‌دادید و … .

جواب فعالیت صفحه 64 علوم هشتم

جواب فعالیت صفحه 64 علوم هشتم

الف: مواد غذایی سرطان زا موادی مانند شکر، شیرین کننده‌های مصنوعی، الکل، گوشت قرمز، نوشابه و …

ب: مواد غذایی در جهت جلوگیری از سرطان: گوجه‌فرنگی، انگور، چای، حبوبات

جواب فعالیت‌های درس هشتم علوم هشتم

حدودا تا اینجا نصف کل فعالیت‌های علوم هشتم با جواب را بررسی کردیم. در درس 8 علوم هشتم هم با 9 فعالیت سروکار داریم که در ادامه به صورت کامل جواب فعالیت‌های درس 8 علوم هشتم را بررسی خواهیم کرد.

جواب فعالیت صفحه 67 علوم هشتم

جواب فعالیت صفحه 68 علوم هشتم

یک قطعه نان را به 4 قسمت تقسیم می‌کنیم. قسمت اول را در یخچال، قسمت دوم را جلوی نور، قسمت سوم را داخل کمد و قسمت چهارم را در حمام قرار می‌دهیم. نانی که در حمام است به دلیل وجود رطوبت، گرما و نور کم زودتر کپک می‌زند و نان جلوی نور دیرتر کپک خواهد زد.

جواب فعالیت صفحه 69 علوم هشتم

جواب فعالیت صفحه 69 علوم هشتم

الف: هیدر یا جوانه زدن.

ب: قطعه قطعه شدن.

پ: دو نیم شدن.

جواب فعالیت دوم صفحه 69 علوم هشتم

جواب فعالیت دوم صفحه 69 علوم هشتم

 • با جدا کردن ساقه زیرزمینی یا پیاز گل 
 • با قلمه زدن
 • با پبوند زدن
 • با خواباندن یکی از شاخه‌ها

جواب فعالیت صفحه 71 علوم هشتم

جواب فعالیت صفحه 71 علوم هشتم

الف: میتوز

ب: خیر! زیرا دیگر گامت به وجود نمی‌آمد.

ج: تعداد کروموزوم گامت‌های نر و ماده: 39 – تعداد کروموزوم یاخته تخم: 78

جواب فعالیت صفحه 72 علوم هشتم

جواب فعالیت صفحه 72 علوم هشتم

1- پرندگان با خوابیدن برروی تخم‌هایشان، آن‌ها را تبدیل به جنین کرده و بعد از تولد جوجه‌ها در ابتدا با رساندن گرما به آن‌ها و غذا دادن از آن‌ها مراقبت می‌کنند.

2- به دلیل شرایط محیطی تمام تخم‌ها به قورباغه تبدیل نمی‌شوند پس قورباغه برای افزایش شانس تولد باید تعداد تخم بیشتری بگذارد.

جواب فعالیت صفحه 83 علوم هشتم

جواب فعالیت صفحه 83 علوم هشتم

برای تولد دوقلو همسان، سلول تخم یکی است که به دو قسمت تقسیم می‌شود و در مراحل اولیه رشد جنین به دو قسمت تقسیم شده و دو نفر با شرایط ژنتیکی مشابه متولد می‌شوند. در دوقلوهای غیر همسان، از دو گامت نر و دوگامت ماده ایجاد می‌شوند و همین موضوع باعث ایجاد تفاوت در خصوصیات ژنتیکی خواهد شد.

جواب فعالیت صفحه 74 علوم هشتم

جواب فعالیت صفحه 74 علوم هشتم

گلی که دارای پرچم یا مادگی باشد را گل تک پایه می‌‎گویند. مثال در آیا می‌دانید صفحه 74 نوشته شده است.

جواب فعالیت صفحه 75 علوم هشتم

حشرات جذب بعضی از ویژگی گیاهان مانند رنگ و بوی آن‌ها می‌شوند. حشراتی مانند زنبور عسل می‌توانند طیف رنگی را مشاهده کنند و جذب گیاهانی که دارای این خاصیت هستند، می‌شوند و دانه گرده به بدن زنبورها می‌چسبد و گردافشانی صورت می‌گیرد. اما در اصل گردافشانی بیشتر به کمک باد هم صورت می‌گیرد.

جواب فعالیت‎‌های درس 9 علوم هشتم

درس 9 علوم هشتم هم مربوط به بخش فیزیک است و در این درس مفاهیم مقدماتی الکتریسیته را آموزش خواهید دید. یادتان باشد که مبحث الکتریسیته را به صورت گسترده و حرفه‌ای در فیزیک سال یازدهم یاد خواهید گرفت. در ادامه به بررسی فعالیت‌های درس 9 علوم هشتم با جواب خواهیم پرداخت.

جواب فعالیت صفحه 77 علوم هشتم

جواب فعالیت صفحه 77 علوم هفتم

الف: یکی از راه‌های باردار شدن اجسام، استفاده از روش مالش است. زمانی که پارچه به صفحه تلویزیون برخورد می‌کند، یکی از آن‌ها الکترون از دست داده و دیگری الکترون می‌گیرد. یعنی یکی از اجسام دارای بار منفی می‌شود و دیگری دارای بار مثبت؛ به همین دلیل پرزها به صفحه تلویزیون می‌چسبد.

ب: شانه پلاستیکی الکترون می‌گیرد و دارای بار منفی می‌شود و مو الکترون از دست داده و دارای بار مثبت می‌شود. به همین دلیل شانه و مو یک‌دیگر را جذب کرده و مو به دنبال شانه کشیده می‌شود.

پ: براثر مالش بادکنک یا شانه با موی سر، دارای بار منفی می‌شود و مولکول‌های آب هم دارای یک سر بار مثبت هستند؛ به همین دلیل به سمت شانه یا باکنک کشیده می‌شوند.

جواب فعالیت صفحه 82 علوم هشتم

جواب فعالیت صفحه 82 ریاضی دوازدهم

با نزدیک کردن شانه‌ای که دارای بار منفی است به خرده‌های کاغذ مه خنثی هستند، ذرات کاغذ دو قطبی می‌شوند و ذرات به دو دسته مثبت و منفی تبدیل می‌شوند. طرفی از کاغذ که دارای بار مثبت است، جذب شانه خواهد شد.

جواب فعالیت صفحه 88 علوم هشتم

جواب فعالیت صفحه 88 علوم هشتم

در این قسمت نحوه بستن مدار به شدت حائز اهمیت است. در صورتی که لامپ در مدار به صورت موازی بسته شود، شدت جریان بیشتر شده و نور لامپ افزایش می‌یابد. در صورتی که موازی بسته شود نور لامپ کاهش می‌یابد.

جواب فعالیت‌های درس 10 علوم هشتم

درس 10 علوم هشتم هم درباره مغناطیس است و مرتبط با بخش فیزیک می‌باشد. این فصل هم دارای مفاهیم مقدماتی می‌باشد که به صورت مفصل این مفاهیم را در فیزیک یازدهم یاد خواهید گرفت. تعداد فعالیت‌های درس 10 علوم هشتم هم 8 عدد است که به صورت کامل همه آن‌ها را بررسی خواهیم کرد.

جواب فعالیت اول صفحه 90 علوم هشتم

جواب فعالیت اول صفحه 90 علوم هشتم

الف: درصورتی که آهن‌ربای نعلی را روی مداد قرار دهیم بعد از یک چرخش در جهت شمال یا جنوب خواهد ایستاد، شاخه N آهن‌ربا جهت شمال و شاخه S جهت جنوب را نشان می‌دهد.

ب: ابتدا داخل یک ظرف کوچک آب می‌ریزیم؛ آهن‌ربا را روی صفحه یونولیت قرار داده و صفحه را داخل آب می‌اندازیم؛ بعد از یک چرخش آهن‌ربا خواهد ایستاد و همانند بخش الف می‌توان جهت شمال و جنوب را پیدا کرد.

جواب فعالیت صفحه 90 علوم هشتم قسمت دوم

جواب فعالیت صفحه 90 علوم هشتم

مواد مغناطیسی که جذب آهن‌ربا می‌شوند: میخ، سکه، قیچی، گیره

موادغیر مغناطیسی: فویل آلومینیم، قوطی نوشابه، لیوان، کتاب

جواب فعالیت صفحه 91 علوم هشتم

جواب فعالیت صفحه 91 علوم هشتم

زمانی‌که قطب‌های هم‌نام به هم‌دیگر نزدیک شوند هم‌دیگر را دفع کرده و از هم فاصله می‌گیرند. زمانی‌که قطب‌های ناهم‌نام به هم نزدیک شوند، هم‌دیگر را جذب کرده و به هم نزدیک می‌شوند.

جواب فعالیت صفحه 91 علوم هشتم قسمت دوم

جواب فعالیت صفحه 91 علوم هشتم قسمت دوم

زمانی‌که آهن‌ربا را نزدیک می‌کنیم، میدان مغناطیسی باعث می‌شود که سوزن هم به آهن‌ربا تبدیل شود و آهن‌ربا سوزن را جذب می‌کند.

میخ اول، میخ دوم را به روش القا جذب می‌کند.

اگر به آرامی میخ اول را از آهن‌ربا دور کنیم، میخ‌های دیگر سرجای خود باقی می‌مانند.

جواب فعالیت صفحه 92 علوم هشتم

جواب فعالیت صفحه 92 علوم هشتم

الف: با نزدیک کردن میخ به آهن‌ربا، میخ براثر میدان مغناطیسی به آهن‌ربا تبدیل می‌شود. یکی از قطب‌های آهن‌ربا را به انتهای میخ نزدیک می‌کنیم، اگر آن‌را جذب کند، انتهای میخ قطب ناهم‌نام با آهن‌ربا را دارد و بالعکس.

ب: از فنر مغناطیسی در خودروها استفاده می‌شود.

جواب فعالیت صفحه 94 علوم هشتم قسمت اول

جواب فعالیت صفحه 94 علوم هشتم

الف: با استفاده از آهن‌ربای معمولی می‌توان قطب‌های آهن‌ربای الکتریکی را تعین کرد. قطب‌های هم‌نام هم‌دیگر را جذب و ناهم‌نام‌ها هم‌دیگر را دفع می‌کنند.

ب: با تغیر جهت جریان، قطب‌ها هم تغیر می‌کنند.

پ: جریان با خاصیت مغناطیسی رابطه مستقیم دارد؛ با افزایش جریان می‌توان خاصیت مغناطیسی قوی‌تری ایجاد کرد.

ت: تعداد دور سیم‌های اطراف میخ هم با خاصیت مغناطیسی رابطه مستقیم دارد و هرچه تعداد دورها بیشتر باشد، خاصیت مغناطیسی قوی‌تر است.

جواب فعالیت دوم صفحه 94 علوم هشتم

جواب فعالیت دوم صفحه 94

الف: اطراف هسته آهنی جرثقیل، سیم‌پیچ وجود دارد، اگر به آن سیم‌پیچ جریان الکتریکی مستقیم وصل شود، خاصیت آهن‌ربایی پیدا خواهد کرد و قطعه‌های آهنی را جذب می‌کند.

ب: با قطع کردن جریان الکتریکی، خاصیت آهن‌ربایی جرثقیل از بین رفته و قطعه پرتاب می‌شود.

جواب فعالیت صفحه 96 علوم هشتم

جواب فعالیت صفحه 96 علوم هشتم

در نیروگاه برق آبی، از توربین استفاده می‌شود؛ آب باعث به حرکت درآمدن توربین شده و توربین، دینامیکی که به آن وصل است را می‌چرخاند. زمانی که سیم دینام، خطوط میدان مغناطیسی آهن‌ربا را قطع کند، جریان الکتریکی یعنی برق ایجاد می‌شود.

جواب فعالیت‌ درس 12 علوم هشتم

تا اینجا به صورت کامل یخش‌های مربوط به فیزیک، شیمی و زیست در علوم را بررسی کردیم. درس 11 علوم هشتم شروع مباحث مربوط به بحث زمین‌شناسی است و در این درس با کانی‌ها آشنا خواهیم شد. اما با توجه به این‌که در درس 11 فقط یک فعالیت وجود دارد و سوالی هم در آن مطرح نشده‌است به سراغ جواب فعالیت‌ درس 12 علوم هشتم خواهیم رفت که در این فصل هم یک فعالیت را مشاهده خواهیم کرد.

جواب فعالیت صفحه 107 علوم هشتم

جواب فعالیت صفحه 117 علوم هشتم

جواب فعالیت صفحه 107 علوم هفتم هم در تصویر بالا برای شما آماده شده است و می‌توانید مشاهده و ذخیره کنید.

جواب فعالیت‌های درس 13 علوم هشتم

خب کم کم به انتها مقاله جواب فعالیت‌های علوم هشتم نزدیک می‌شویم. تعداد فعالیت‌های درس 13 علوم هشتم هم 2 فعالیت است که به ترتیب صفحات کتاب درسی به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت.

جواب فعالیت صفحه 116 علوم هشتم

جواب فعالیت صفحه 116 علوم هشتم

1- مشاهده می‌کنیم که حجم یخ بیشتر از زمانی است که داخل بطری آب بوده است.

2- تغیر حجم را می‌توان طبق رابطه زیر محاسبه کرد:

حجم آب اولیه – حجم یخ = تغیر حجم

3- زمانی که آب یخ می‌زند، حجم آن افزیش یافته و افزایش حجم باعث خرد شدن سنگ‌ها می‌شود.

جواب فعالیت صفحه 118 علوم هشتم

زمانی‌که روی سنگ قطره اسید بریزیم، سنگ آهک در اسید حل خواهد شد و باعث تولید گاز دی اکسید کربن خواهد شد. با این آزمایش نتیجه می‌گیریم که زمانی که یک کانی در اسید حل شود، نوعی هوازدگی ایجاد خواهد شد و کانی با اسید تجزیه شده و نوعی واکنش شیمیایی رخ می‌دهد.

جواب فعالیت‌های درس 14 علوم هشتم

فصل چهارده علوم سال هشتم هم تخصصی درباره نور آموزش خواهد داد. در فصل هم با 6 عدد فعالیت سروکار خواهیم داشت که در ادامه تک تک فعالیت‌های درس 14 علوم هشتم را با جواب در اختیار شما عزیزان قرار خواهیم داد.

جواب فعالیت صفحه 124 علوم هشتم

جواب فعالیت صفحه 124 علوم هشتم

برای این آزمایش به وسایل زیر نیاز داریم:

سه صفحه مقوایی هم‌اندازه، لامپ یا شمع، یک تکه نخ به طول حدود 1 متر.

وسط هرکدام از مقواها یک سوراخ ایجاد کرده و در یک راستا همه آن‌ها را روبروی هم قرار می‌دهیم؛ جوری که سوراخ‌ها برروی یک خط راست قرار گیرند. اگر منبع نور را روی یکی از مقواها قرار دهیم مشاهده می‌کنیم که از سوراخ آخرین مقوا هم عبور خواهد کرد. در صورتی که یکی از مقواها را جابه‌جا کنیم دیگر نور عبور نخواهد کرد.

جواب فعالیت صفحه 125 علوم هشتم

جواب فعالیت صفحه 125 علوم هشتم

الف: بله تقریبا مشابه است. درصورتی که منبع نور را از خود جسم نزدیک یا دور کنیم، ابعاد آن تغیر می‌کند اما شکل سایه با خود جسم مشابه است.

ب: مقوا یک جسم کدر است و نور از آن عبور نخواهد کرد.

شیشه یک جسم شفاف است و نور را از خود عبور می‌دهد.

کاغذ یک جسم نیمه شفاف است، نور از آن عبور می‌کند اما شمع را پشت آن نمی‌توان به صورت واضح مشاهده کرد.

جواب فعالیت صفحه 127 علوم هشتم

جواب فعالیت صفحه 127 علوم هشتم

طبق تعریف خسوف و کسوف می‌توان این آزمایش را اجرا کرد.

اگر کره جغرافیایی را مابین لامپ و توپ تنیس قرار دهیم، ماه گرفتگی نمایش داده می‌شود.

اگر توپ تنیس را مابین کره جغرافیایی و لامپ قرار دهیم، خورشید گرفتگی نمایش داده می‌شود.

جواب فعالیت صفحه 128 علوم هشتم

جواب فعالیت صفحه 128 علوم هشتم

با انجام این آزمایش مشاهده خواهیم کرد که بازتاب نور در آینه یک بازتاب منظم و بازتاب نور در دیوار یک بازتاب نامنظم است.

بازتاب پوش‌برگ از صاف، منظم‌تر از سطح چروکیده است.

جواب فعالیت صفحه 130 علوم هشتم

جواب فعالیت صفحه 130 علوم هشتم

الف: می‌توانیم یک جسم را در فاصله اندازه گیری شده از شیشه ای شفاف قرار دهیم و آن را روشن کنیم. شمع دیگری را در همان فاصله اما در جهت مخالف آینه و به صورت خاموش قرار می‌دهیم. با قرار گرفتن جلوی شمع خاموش، مشاهده می‌کنیم که اندازه جسم با تصویر برابر است.

ب: زیردریایی‌ها و سنگرهای دیده‌بانی.

جواب فعالیت صفحه 134 علوم هشتم

جواب فعالیت صفحه 134 علوم هشتم

تصویر در آینه‌های کوژ همواره کوچک‌تر، مستقیم‌ و مجازی است.

جواب فعالیت‌های درس 15 علوم هشتم

به آخرین درس از علوم هشتم رسیدیم و در این بخش فعالیت‌های علوم پایه هشتم به انتها خواهد رسید. این فصل هم ادامه فصل 14 است و درباره مفاهیم نور و ویژگی‌های آن است. تعداد فعالیت‌های درس 15 علوم هشتم هم 3 عدد است که به صورت کامل جواب آن‌ها را در ادامه می‌توانید مشاهده کنید.

جواب فعالیت صفحه 138 علوم هشتم

جواب فعالیت صفحه 138 علوم هشتم

با عبور نور از سکه و ورود آن به آب و سپس هوا، نور شکسته می‌شود و تغیر مسیر می‌دهد. با نگاه کردن به سکه، چشم ما امتداد نورهای رسیده از سکه را می‌بیند و محل سکه را بالاتر از محل واقعی آن مشاهده خواهیم کرد.

جواب فعالیت صفحه 139 علوم هشتم

جواب فعالیت صفحه 139 علوم هشتم

الف: نور چراغ قوه، به نورهای رنگی تجزیه می‌شود.

ب: زمانی که نور خورشید از منشور عبور کند به هفت رنگ قرمز، نارنجی، زرد، سبز، آبی، نیلی و بنفش تجزیه می‌شود.

جواب فعالیت صفحه 143 علوم هشتم

جواب فعالیت صفحه 143 علوم هشتم

کوچک‌تر – مستقیم.

خب دوستان عزیز به انتهای این مقاله یعنی پاسخ فعالیت‌های علوم هشتم رسیدیم امیدوازم برای شما مفید بوده باشد. سوالات خود را از طریق بخش نظرات از ما بپرسید تا سریعا راهنمایی شوید و در ضمن با عضویت در خبرنامه سایت از بهترین خدمات ما به صورت رایگان می‌توانید استفاده کنید.

سوالات متداول جواب فعالیت‌های علوم هشتم

 • در مقاله جواب فعالیت‌های علوم هشتم فکر کنید، آزمایش و تحقیق‌ها هم بررسی شده اند؟
  خیر! این مقاله صرفا پاسخ فعالیت‌های علوم هشتم را دارد و سایر سوالات در بخش گام به گام علوم هشتم که لینک آن داخل مقاله است بررسی شده است.
 • با مطالعه مقاله فعالیت‌های علوم هشتم با جواب نیاز به منبع دیگری خواهد بود؟
  خیر؛ به صورت کامل پاسخ فعالیت‌های علوم هشتم اینجا بررسی شده است.
 • آیا جواب فعالیت علوم هشتم براساس آخرین تغیرات کتاب درسی است؟
  بله. حل فعالیت‌های علوم هشتم در این مقاله براساس آخرین تغیرات کتاب درسی است.
5/5 - (5 امتیاز)
اگر این مطلب را دوست داشتید برای دوستان خود بفرستید:
عضویت
اطلاع از
18 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
پیمایش به بالا