تاثیر طلاق بر امتحانات و تحصیل کودکان

طلاق یکی از موضوعاتی است که همواره در سطح جامعه وجود دارد و گریبان گیر بسیاری از زوجین می‌باشد. در برخی از موارد و به خصوص افرادی که فرزندی ندارد، طلاق سبب می‌شود زندگی بهتری داشته باشند و یا حتی پیشرفت کنند. اما زوجینی که با موضوع طلاق دست و پنجه نرم می‌کنند و در عین فرزند دارند، بایستی خیلی مواظب باشند که جدایی آن‌ها، بر کودکشان تاثیر گذار نباشد و یا این‌که تاثیر کمتری بر او بگذارد. یکی از موارد مربوط به طلاق والدین که سبب تاثیر گذاری بر فرزندانشان می‌شود، موضوع امتحانات و تحصیلات آن‌ها است.

از این رو مطالبی را در رابطه با تاثیر طلاق بر امتحانات و تحصیل کودکان برای شما عزیزان بیان کنیم. پیشنهاد می‌کنیم که تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

طلاق چه تاثیراتی بر تحصیل کودکان خواهد داشت؟

نظرات و تحقیقات بسیاری در رابطه با این‌که طلاق چه تاثیری بر تحصیل و امتحانات کودکان خواهد داشت، وجود دارد. با توجه به این موضوع بایستی والدین اگر قصد دارند از یکدیگر جدا شوند، تحصیل کودکان خود را نیز در نظر بگیرند و آگاه باشند که طلاق آن‌ها چه تاثیراتی می‌تواند بر فرزندانشان داشته باشد. به همین جهت است که والدین باید شرایط طلاق و پیامدهای بعد از آن‌را به خوبی در نظر داشته باشند تا کودکان از این موضوع آسیب کمتری ببینند. در ادامه به برخی از شایع‌ترین تاثیرات طلاق بر تحصیل کودکان اشاره شده است.

کاهش میزان یادگیری

مسئله‌ای که به وضوح می‌توان به آن پرداخت این است که طلاق رابطه‌ای مستقیم با کاهش میزان یادگیری کودکان و همچنین تاثیرگذاری آن بر امتحاناتشان خواهد داشت. این موضوع را می‌توان در کودکان دبستانی بیشتر مشاهده کرد و این تاثیر گذاری نیز می‌تواند تا مقاطع تحصیلی بالاتر ادامه دار باشد.

در واقع این مشکل از سن کم کودکان و عدم توانایی در درک تصمیم والدین نشأت می‌گیرد و از آن جایی‌که هیجانی تصمیم می‌گیرند و نمی‌دانند چه چیزی درست است و چه چیزی غلط، عملا در میزان یادگیری آن‌ها تاثیر بسیاری خواهد داشت.

گوشه گیری و انزوا

از جمله مواردی که بعد از طلاق بر کودکان تاثیر گذار می‌باشد، گوشه گیری و انزوا است. همین موضوع سبب خواهد شد که فرزند شما به درس خود نیز توجهی نداشته و نتیجه آن نیز تاثیر گذاری منفی بر تحصیل و امتحانات کودک باشد.

در واقع گوشه گیری می‌تواند خلقیات کودک را نیز تغییر دهد و در عین حال که از همه فاصله می‌گیرد، از درس خواندن نیز فاصله گرفته و در مقاطع تحصیلی عقب بیفتد.

عدم انجام تکالیف

برخی از تحقیقات نشان می‌دهد که کودکان طلاق، احساس مسئولیت کم‌تری نسبت به انجام تکالیف درسی خود دارند و با توجه به اضطرابی که همواره ممکن است در آن‌ها وجود داشته باشد، دچار اهمال در انجام تکالیف خود خواهند شد.

غیبت کردن

وقتی‌که کودکی شاهد طلاق والدین خود باشد، این احتمال وجود دارد که به شدت تحت تاثیر قرار بگیرد و در کلاس‌های درسی خود غیبت کند، در نتیجه همین موضوع مستقیما بر امتحانات و تحصیل او تاثیر گذار خواهد بود. حتی در پژوهشی مشخص شده که 60 درصد از کودکان طلاق، با این مشکل دست و پنجه نرم می‌کنند و اکثر آن‌ها نیز دختران هستند.

ترک تحصیل و اخراج

طبق اکثر تحقیقات، معمولا کودکانی که شاهد جدایی پدر و مادر خود هستند، نمی‌توانند به درستی بر تحصیل خود تمرکز کنند و حتی ممکن است به مراتب بالاتر تحصیلی نرسند.

در برخی از موارد نیز این امکان وجود دارد که طلاق والدین بیش از حد بر روح و روان کودک تاثیر گذاشته باشد و در محیط تحصیل خود دچار تنش‌هایی شوند که منجر به دعوا و درگیری با دوستان و همکلاسی‌هایشان شود. در این حالت حتی ممکن است از مدرسه نیز اخراج شوند.

آیا طلاق بر تحصیلات دانشگاهی فرزندان نیز تاثیر گذار است؟

در جواب این سوال باید بگوییم بلهY چرا که اگر کودکی در دوران مدرسه خود با طلاق پدر و مادرش رو به رو شود، ممکن است حتی تحصیلات دوران مدرسه را به پایان برساند، اما در نتیجه به این مرحله از زندگی خود می‌رسد که از کنکور دادن و یا رفتن به دانشگاه صرف نظر کند. حتی ممکن است انجام این‌کار برای او بیهوده تلقی شود و نخواهد ادامه تحصیل دهد، به این ترتیب در آینده این امکان وجود دارد با دیدن افراد و دوستان تحصیل کرده، دچار مشکل روحی روانی و افسردگی شود.

تحقیقاتی در این زمینه نیز وجود دارد که نشان می‌دهد، فقط 33 درصد از کودکان طلاق که تحصیلات خود را در مقطع دبیرستان به پایان رسانده‌اند، از دانشگاه فارغ التحصیل خواهند شد.

جمع بندی

طلاق از جمله مسائلی است که تاثیر گذاری بسیاری بر زوجین، فرزندان و یا حتی اطرافیانشان خواهد داشت. همان‌طور که در مطالب بالا ذکر شد، طلاق تاثیرات منفی بسیاری بر امتحانات و تحصیلات کودکان دارد و ممکن است حتی باعث شود آن‌ها از تحصیل پا پس بکشند و نخواهند آن‌را ادامه دهند. با توجه به این موضوع به والدینی که قصد دارند از یکدیگر جدا شوند پیشنهاد می‌شود که حتما موضوعاتی نظیر تحصیلات کودکان خود را مد نظر داشته باشند، چرا که فرزندان از این موضوع لطمه جدی خواهند خورد.

در عین حال به شما عزیزان پیشنهاد می‌کنیم که اگر نیازمند به دریافت مشاوره در رابطه با طلاق و تاثیرات آن بر تحصیلات کودکان هستید، به سایت دادسو dadsoo.com مراجعه کرده و از طریق شماره تماس‌های موجود با مشاورین و وکلای مجرب و متخصص ما ارتباط برقرار کنید.

توجه: وب‌سایت “بخون” در قبال محتوای این مقاله مسئولیتی ندارد.

5/5 - (1 امتیاز)
اگر این مطلب را دوست داشتید برای دوستان خود بفرستید:
عضویت
اطلاع از
0 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
پیمایش به بالا