بهترین و سریع­ترین روش اعزام دانشجو به ترکیه – به  همراه مشاوره رایگان

بهترین و سریع­ترین روش اعزام دانشجو به ترکیه – به  همراه مشاوره رایگان

ترکیه همواره از محبوب‌ترین مقاصد مهاجرتی در بین ایرانیان به‌شمار می‌رود. از دلایل مهم این محبوبیت پایین بودن هزینه‌ها و شرایط آسان اخذ ویزای ترکیه است.  در این مقاله به شرایط و مدارک لازم جهت تحصیل در کشور ترکیه و اخذ اقامت این کشور از طریق تحصیل خواهیم پرداخت.

مهاجرت به ترکیه از لحاظ بسیاری می‌تواند مورد بررسی قرار گیرد که در این مقاله به مهمترین نکات خواهیم پرداخت. سایت اعزام دانشجوبه ترکیه با کمک وکلای ماهر و اطلاعات به­روز و دقیق، شما را به بهترین شکل ممکن همراهی می­کند.

اعزام به خارج

کشور ترکیه

کشور ترکیه به دلیل نزدیکی فرهنگی و جغرافیایی نسبت به ایران و همچنین کیفیت بالای زندگی، به مقصد مهاجرتی بسیاری از ایرانیان تبدیل شده است. مهاجرت به کشور ترکیه نسبت به سایر کشورهای اروپایی بسیار آسان­تر و ارزان­تر بوده و مدرک تحصیلی بسیاری از دانشگاه­های این کشور مورد تایید وزارت بهداشت و علوم ایران است.

آزمون ورودی دانشگاه­های کشور ترکیه

برای متقاضیانی که قصد تحصیل در دانشگاه­های کشور ترکیه را دارند، شرکت در آزمون­های ورودی دانشگاه­های ترکیه الزامی است. این آزمون­های ورودی (Oğrenci Secme ve Yerleştirme Sistemi و OSYS) به زبان ترکی می­باشد و یک آزمون استاندارد است که توسط مرکز انتخاب و تعیین متقاضی مدیریت می­شود. آزمون­های ترکی دو مرحله می­باشند که شامل:

 • مرحله اول: آزمون انتقال آموزش عالی (YSG)
 • مرحله دوم: آزمون تعیین محل لیسانس (LYS)

مدرک زبان جهت تحصیل در دانشگاه­های کشور ترکیه

تحصیل در کشور ترکیه به دو زبان ترکی و انگلیسی امکان‌پذیر است، بنابراین مدرک زبان مورد نیاز بسته به نوع دانشگاه و زبان تحصیل انتخابی شما دارد. اگر زبان انگلیسی زبان مادری شما باشد، دیگر احتیاجی به ارائه مدرک زبان نیست، در غیر این صورت ارائه یک مدرک زبان شناخته شده و به رسمیت شناخته شده ) TOEFL یا  IELTS  (الزامی است. حداقل نمره مورد انتظار برای مقطع کارشناسی در آزمون  TOEFL ، 65  و در آزمون IELTS  ، 6 است. همچنین حداقل نمره مورد انتظار برای مقطع کارشناسی ارشد در آزمون TOEFL  ، 79 و در آزمون  IELTS ، 6.5 است.

تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور ترکیه

مهاجرت تحصیلی به این کشور یکی از مواردی است که می­توان به کمک آن به آسانی اقامت کشور ترکیه را اخذ کرد. متقاضیانی که قصد مهاجرت به کشور ترکیه و تحصیل در دانشگاه­های این کشور را دارند، می­توانند با شرکت در آزمون­های ورودی جهت اخذ پذیرش اقدام نمایند. اخذ مدرک کارشناسی در این کشور 4 سال به طول می­انجامد.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد کشور ترکیه

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد 2 سال به طول می­انجامد و همچنین برخی دانشگاه­ها علاوه‌بر مدارک خواسته شده، مصاحبه نیز انجام می‌دهند.

تحصیل در مقطع دکترا کشور ترکیه

امکان تحصیل در این کشور در مقطع دکترا، در بسیاری از دانشگاه­ها وجود دارد و طول دوره تحصیل به­طور معمول 3 الی 4 سال می­باشد. نمره مدرک زبان IELTS  باید بین 6 الی 7.5 باشد. تحصیل در این مقطع در کشور ترکیه بسیار قانونمند و طبق اصول از قبل تعریف شده­ای می­باشد که به­شرح زیر است:

 • نظارت: نظارت بر چگونگی پیشرفت پایان­نامه دانشجو که توسط کمیته نظارت مختلف اداره می­شود.
 • امتحان مهارت: در طول دوره تحصیل به­خصوص در مراحل اولیه آزمون­هایی با هدف ارزیابی دانشجو تشکیل می­شوند.
 • امتحان پیگیری: در طول دوره تحصیل، تحقیقات دانشجو به­طور مرتب هر شش ماه یک­بار توسط کمیته ارزیابی می­شود.
 • دفاع از پایان­نامه: پس از اتمام تحقیقات، پایان­نامه آنان توسط هیئت داوران بررسی و ارزیابی می­شود.

تحصیل در رشته پزشکی دانشگاه­های کشور ترکیه

قدم اول برای هر متقاضی که قصد تحصیل در رشته پزشکی در دانشگاه­های ترکیه را دارد، مورد بررسی قرار دادن تمامی دانشگاه­های این کشور و سپس انتخاب چند دانشگاه متناسب با شرایط خود است. سپس دانشجویان می­توانند برای آزمون ورودی و ارائه مدارک مورد نیاز خود را آماده کرده و دانشگاه موردنظر پس از بررسی نمرات و مدارک، در صورت قبولی نامه پذیرش را برای دانشجو ارسال می­نمایند.

متقاضیان باید به این نکته دقت نمایند که بسیاری از موسسات و وکلایی که تجربه لازم و کافی را در این زمینه ندارند، می­توانند موجب خراب شدن پرونده شما و عدم رسیدن به نتیجه دلخواه ­شود. ما در موسسه معتبر اعزام دانشجو با کمک کارشناسان و مشاوران مجرب خود این تضمین را به شما می­دهیم که شما را به بهترین نحو ممکن به اهداف مهاجرتی‌تان برسانیم.

سریع ترین راه اعزام دانشجو

مدارک موردنیاز جهت اعزام دانشجو به کشور ترکیه

در این بخش لیستی از مدارکی که جهت مهاجرت و اعزام دانشجویان به کشور ترکیه لازم است را ارائه خواهیم کرد. البته می­توان پس از اخذ پذیرش در دانشگاه مورد نظر مدرک زبان مورد نیاز خود را در یک دوره 6 ماه تا 1 ساله به­صورت فشرده دریافت کرد.

 • ارائه اصل مدارک شناسایی (با ترجمه ترکی و یا انگلیسی)
 • ارائه اصل گذرنامه
 • ارائه مدرکی مبتنی بر شرکت در آزمون ورودی و اخذ حداقل نمره قابل قبول جهت پذیرش در دانشگاه موردنظر
 • ارائه مدارک و ریز نمرات مقطع و یا مقاطع قبلی به‌صورت کامل (با ترجمه انگلیسی و یا ترکی)
 • ارائه مدرک زبانی که نشان دهنده کسب نمره قابل قبول است؛ آزمون تافل و یا آیلتس برای زبان انگلیسی و آزمون تومر برای زبان ترکی

شرایط سنی مورد نیاز جهت اعزام دانشجو به کشور ترکیه

یکی از مهم­ترین نکات و مسائل حائز اهمیت جهت مهاجرت تحصیلی و اخذ پذیرش در دانشگاه­ها، گپ تحصیلی و شرایط سنی می­باشد. گپ تحصیلی به فاصله­ بین دو مقطع تحصیلی گفته می­شود. اکثر کشورها تلاش در پذیرش دانشجویانی با سن کم و گپ تحصیلی معینی دارند؛ اما کشور ترکیه هیچگونه شرایط سنی و حد مجاز گپ برای متقاضیانی که قصد تحصیل در این کشور را دارند تعیین نکرده است. البته برخی از دانشگاه­ها جهت اخذ بورسیه دانشجویان یک­سری شرایط و محدودیت­هایی قرار داده­ است. به‌طور مثال:

 • حداکثر سن مجاز جهت درخواست اخذ بورسیه در مقطع کارشناسی 21 سال است.
 • حداکثر سن مجاز جهت درخواست اخذ بورسیه در مقطع کارشناسی ارشد 30 سال است.
 • حداکثر سن مجاز جهت درخواست اخذ بورسیه در مقطع دکترا 35 سال است.

هزینه تحصیل در کشور ترکیه

یکی از مهم­ترین نکات در هنگام مهاجرت به کشور خارجی، هزینه تحصیل و زندگی در کشور خارجی است. یک دانشجوی بین­الملل در طول دوران تحصیل خود در کشور ترکیه حدود 400 دلار در ماه جهت اقامت، غذا، پوشاک، حمل و نقل، سرگرمی و… نیاز دارد. همچنین هزینه کارهای اداری و کتاب و… هر ترم حدود 150 دلار نیز می­شود. البته باید به این نکته دقت کرد که این هزینه­ها همه بسته به شیوه زندگی، محل زندگی و دوره تحصیلی دارد.

دانشگاه­های دولتی کشور ترکیه نسبت به سایر کشورهای اروپایی بسیار مناسب­تر است‌. به­طور متوسط هزینه سالانه شهریه های دانشگاه­های دولتی 100 الی 4000 یورو می­باشد. همچنین به­طور سالانه هزینه متوسط شهریه در دانشگاه­های خصوصی کشور ترکیه 5000 الی 20000 یورو می­باشد.

نتیجه­گیری

زمانی که شما قصد مهاجرت به یک کشور خارجی را دارید، در صورتی که از افراد غیر متخصصی که با اصول و قوانین کار آشنایی ندارند همکاری کنید، نه تنها شما را در رسیدن به اهدافتان همراهی نمی­کنند، بلکه موجب وجود مشکلاتی در پرونده شما می­شوند. بنابراین بهتر است از متخصصانی کمک بگیرید که تجربه لازم و کافی را در این زمینه دارند.

موسسه اعزام دانشجو مفتخر است با کمک کارشناسان خود شما را در رسیدن به مقاصد مهاجرتی خود همراهی نمایند. همچنین کارشناسان ما امکان مشاوره رایگان را در اختیار شما همراهان گرامی قرار می­دهد تا بتوانید بهترین تصمیم را اخذ نمایید.

https://xn—-ymcabzqsu3b0ioa0a.com/studying-pharmacy-in-turkey/

سوالات متداول

 1. آیا امکان اعزام دانشجو به ترکیه بدون آزمون ورودی وجود دارد؟

پذیرش در دانشگاه­های خصوصی بله و کاملا قانونی است، اما در دانشگاه­های دولتی این موضوع بستگی به موسسه­ای که پذیرش می­کند، دارد.

 1. آیا بدون مدرک زبان می­توان در کشور ترکیه پذیرش گرفت؟

بله. اما جهت اینکه شانس دریافت ویزای شما پایین نیاید ارائه مدرک زبان بسیار موثر خواهید بود.

توجه: وب‌سایت “بخون” در قبال محتوای این مقاله مسئولیتی ندارد.

امتیاز بدهید!
اگر این مطلب را دوست داشتید برای دوستان خود بفرستید:
عضویت
اطلاع از
0 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
پیمایش به بالا