مزایا شرکت در المپیاد دانش‌آموزی

در این مقاله از چیستی و مزایایی المپیاد دانش آموزی صحبت خواهیم کرد. شما نیز اگر دانش‌­آموز باشید ممکن است درباره المپیاد دانش‌­آموزی مطالبی را به نقل از دیگران بشنوید. اگر فرزندتان مشغول به تحصیل در مقطع متوسطه باشد حتما یکی از مواردی که به گوشتان خورده و معمولا دانش­‌آموزان و والدین به آن علاقه‌­مند می­شوند، المپیاد­های دانش­‌آموزی است. این آزمون رقابتی، برای نفرات برتر مزایای فوق­‌العاده­ای خواهد داشت و به­‌همین دلیل نیز دانش‌­آموزان و والدین به آن علاقه­‌مند هستند. اگر می­‌خواهید اطلاعات بیشتری درباره این آزمون به­‌دست بیاورید، تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

المپیاد چیست؟

المپیاد یک آزمون رقابتی است که هر ساله در ایران برگزار می­شود. این آزمون تقریبا بیش از ۶۰ سال قدمت دارد و تا به امروز نیز پابرجا مانده است. دانش‌­آموزان زیر ۱۸ سال هر سال می­توانند در این آزمون با یکدیگر به رقابت بپردازند. رقابت اصلی برای المپیادی­ها در پایه دهم است. بعضی از المپیاد­ها را باید در مقطع تحصیلی یازدهم شرکت کرد. دانش­‌آموزان پایه نهم نیز می­توانند در آزمون­های آزمایشی شرکت کنند و سطح خود برای شرکت در آزمون اصلی بسنجند. المپیاد به­طور کلی دارای ۵ مرحله است؛ که این مراحل عبارت­اند از:

 • آزمون مرحله نخست
 • آزمون مرحله دوم
 • دوره آموزشی تابستان
 • دوره آموزشی پاییز و زمستان
 • اعزام به مسابقات جهانی

بسیاری فکر می­کنند که مطالعه منابع غیر درسی برای المپیاد به آینده و کنکور دانش‌­آموزان آسیب می‌زند. درحالی که نه تنها المپیاد  و کنکور با یکدیگر منافاتی ندارند، بلکه افرادی که در المپیاد رتبه کسب کنند و مدال بیاورند، می­توانند بدون کنکور در رشته مورد علاقه خود تحصیل نمایند. این مورد نیز یکی از مزایایی المپیاد دانش آموزی است. برگزاری این آزمون زیر نظر مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش‌پژوهان جوان انجام می‌شود. خود این مرکز نیز زیر نظر وزارت آموزش و پرورش فعالیت می‌کند.

شرایط شرکت در المپیاد چیست؟

درحال حاضر المپیاد دانش آموزی در ۱۳ رشته برگزار می‌شود که عبارتند از:

 • نجوم
 • زیست­شناسی
 • شیمی
 • ریاضی
 • فیزیک
 • کامپیوتر
 • ادبی
 • جغرافی
 • سلول­های بنیادی و پزشکی بازساختی
 • علوم و فناوری نانو
 • تفکر و کارآفرینی
 • علوم زمین
 • اقتصاد و مدیریت

دانش‌­آموزانی که قصد دارند در این رشته­‌ها شرکت کنند باید ۲ شرط اصلی را داشته باشند. داوطلب باید در مقطع متوسطه مشغول تحصیل باشد و نباید وقفه­ای در تحصیل او رخ بدهد. این وقفه مسلما شامل ترک تحصیل نیز خواهد شد. به غیر از این دو مورد اصلی، شرط‌­های دیگری نیز وجود دارند که بر اساس رشته انتخابی المپیاد متفاوت هستند.

نتایج المپیاد دانش‌­آموزی چه زمانی اعلام خواهد شد؟

نتایج المپیاد به صورت مرحله­‌به‌­مرحله اعلام می‌شود. در نهایت برگزیدگان در قالب تیم المپیاد ایران به مسابقات جهانی راه پیدا خواهند کرد. به طور معمول زمان اعلام نتایج المپیاد به­‌شرح زیر است:

 • نتایج مرحله اول المپیاد: هفته دوم اسفند
 • نتایج مرحله دوم المپیاد: هفته اول خرداد سال بعد
 • نتایج دوره آموزشی تابستان: هفته دوم شهریور
 • نتایج مرحله آخر المپیاد یا همان مرحله طلا: هفته اول اردیبهشت

نتایج المپیاد دانش‌­آموزی چه زمانی اعلام خواهد شد؟

مزایای المپیاد دانش آموزی چیست؟

المپیاد­ به دانش‌­آموزان مستعد کمک می­کند که در رشته مورد علاقه خود به‌­شکل تخصصی مطالعه داشته باشند. آن‌ها می­توانند از سنین پایین در درس مورد علاقه خود متخصص شوند و مزایای این کسب دانش را هم به­دست بیاورند. کسب رتبه در چنین آزمونی برای دانش‌­آموزان تبدیل به یک نقطه درخشان در روزمه کاری آن‌ها خواهد شد. دانش‌آموزان المپیادی در آینده می­توانند تا حد زیادی بر روی این مورد حساب کنند. افرادی که مدال طلا المپیاد را به‌­دست بیاورند می­توانند بدون کنکور وارد رشته مورد علاقه خود در دانشگاه شوند. سایر نفرات برتر نیز سهمیه ۲۰ درصدی خواهند داشت. مدال­‌آوران آقا دارای معافیت سربازی خواهند بود. همچنین می­توانند از تسهیلات خاص سازمان استعداد­های درخشان و نخبگان استفاده کنند. همچنین برگزیدگان المپیاد دانش‌آموزی امکان تحصیل همزمان در۲ رشته دانشگاهی را خواهند داشت. بنابراین آینده شغلی دانش‌آموزان با شرکت در المپیاد تا حد زیادی تضمین خواهد شد.

چگونه باید در المپیاد دانش آموزی ثبت نام کنیم؟

دانش‌­آموزان باید در بازه زمانی خاصی برای المپیاد ثبت‌­نام کنند که درحال حاضر از اول تا سوم آذرماه است. توجه داشته باشید که شاید در آینده شاهد تغییر در این بازه زمانی باشیم. داوطلبان باید به­‌دقت شرایط خود را با شرایط نام‌­نویسی تطبیق دهند و سپس برای انجام این کار اقدام نمایند. برای ثبت نام در المپیاد باید به وبسایت oly.medu.ir مراجعه کنید.

جوایز برگزیدگان المپیاد دانش آموزی

مرحله اول المپیاد چیزی حدود ۱۰۰ هزار شرکت­کننده خواهد داشت. از این تعداد چیزی حدود ۱۰۰۰ نفر پذیرفته می­شوند و می­توانند در مرحله دوم شرکت کنند. پس از مرحله دوم نیز از این ۱۰۰۰ نفر، ۴۰ نفر برگزیده می­شوند و برای آن‌ها یک دوره در طول تابستان برگزار خواهد شد. پس از این دوره آزمون دیگری برگزار می­شود و مدال­های طلا، نقره و برنز به نفرات برتر تعلق خواهد گرفت.  افرادی که مدال طلای مسابقات را به­دست بیاورند در نیمه دوم سال وارد مرحله دیگری از آزمون خواهند شد. پس از آن نفرات برتر از آخرین آزمون جزو لیست اعزامی تیم ملی جمهوری اسلامی ایران برای مسابقات جهانی قرار خواهند گرفت و به المپیاد جهانی راه پیدا خواهند کرد. مزایای المپیاد دانش آموزی برای افرادی که بتوانند در المپیاد جهانی کسب رتبه کنند فوق­العاده است و آن‌ها به­عنوان سرمایه ملی شناخته می­شوند.

چند نکته درباره المپیاد

اگر قصد دارید در این مسابقه بزرگ شرکت کنید، باید برای آن برنامه­ریزی مشخص و دقیقی داشته باشید. همانطور که احتمالا تا الان متوجه شده­اید، افراد زیادی متقاضی شرکت در این آزمون کشوری هستند. دلیل آن هم مزایایی است که آنها می­توانند با کسب رتبه در این آزمون به­دست بیاورند. آینده شغلی چنین افرادی تضمین خواهد بود. بنابراین سعی کنید برای نتیجه بهتر تمرکز خودتان را بر روی یک رشته المپیادی بگذارید. شرکت در چندین رشته نتیجه خوبی نخواهد داشت. شما باید برای نتیجه خوب در این آزمون تلاش زیادی کنید. بنابراین اگر رشته­ای که به آن علاقه­ای ندارید را برگزینید تمامی این روند برای­تان عذاب­آور خواهد بود. به­سراغ رشته­ای بروید که به آن علاقه­مند هستید.

جمع­‌بندی

مزایایی المپیاد دانش آموزی فوق­العاده است و دانش­آموزانی که جزء نفرات برتر آزمون شوند می­توانند از تسهیلات خاص دولتی بهره­مند شوند. برگزیدگان المپیادها عضو سازمان نخبگان خواهند بود و بسیاری از موانع از سر راه آن‌ها برداشته می­شود و آینده شغلی خود را تضمین کنند. کسب مدال و دست­یابی به رتبه برتر در این آزمون بزرگ کاری سخت اما شدنی است.

توجه: وب‌سایت “بخون” مسئولیتی در قبال محتوای این مقاله ندارد.

امتیاز بدهید!
اگر این مطلب را دوست داشتید برای دوستان خود بفرستید:
عضویت
اطلاع از
0 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
پیمایش به بالا