مدارک لازم برای مهاجرت تحصیلی چیست؟

یکی از بهترین و محبوب‌ترین راه‌هایی که افراد با استفاده از آن به کشورهای خارجی مهاجرت می‌کنند؛ مهاجرت از طریق تحصیل است. امروزه کشورهای زیادی وجود دارند که برای ارتقا سطح علمی دانشگاه‌های خود، شرایط را برای پذیرش مهاجران فراهم کرده‌اند.

اخذ ویزای تحصیلی مراحل و شرایط خاص خود را دارد. اگر برای ادامه تحصیل قصد مهاجرت به کشورهای خارجی را دارید؛ قبل از انجام هر کاری باید از نحوه انجام این کار آگاه شوید. یکی از مهم‌ترین مراحلی که باید در این فرایند طی کنید؛ ارائه مدارک موردنیاز به سفارت کشور موردنظر است.

در این مطلب، مهاجرت تحصیلی و مدارکی که باید آماده کنید را مورد بررسی قرار خواهیم داد تا با اطلاعات بهتر و جامع‌تری فرایند مهاجرت تحصیلی را آغاز کنید.

images 1678884375 6411be17dc769

ویزای تحصیلی چیست؟

بسیاری از افراد تصور می‌کنند که ویزای تحصیلی با اپلای تحصیلی تفاوتی ندارد. اما بهتر است بدانید که این افراد در اشتباه بزرگی به سر می‌برند. اپلای تحصیلی یا درخواست پذیرش تحصیلی فرایندی است که دانش‌آموزان و دانشجویانی که قصد اخذ ویزای تحصیلی را دارند؛ حتماً باید برای اخذ آن اقدام کنند.

ویزای تحصیلی یکی از انواع ویزا و نوعی مجوز و تأییدیه است که برای دانشجویان و دانش‌آموزان خارجی که اپلای تحصیلی دریافت کرده‌اند اجازه سفر، تحصیل، زندگی، تردد و در صورت امکان کار در کشور مقصد را فراهم می‌کند.

هر دانشجوی که به دنبال تحصیل در کشور دیگری است، باید ویزای تحصیلی آن کشور را دریافت کند. هر شخصی از ۴ سالگی می‌تواند با اخذ ویزای تحصیلی، مهاجرت تحصیلی به کشورهای دیگر داشته باشد. برخی مهاجرت به اروپا و برخی مهاجرت به کشورهایی نظیر استرالیا و کانادا را اولویت قرار می‌دهند. برای انتخاب بهترین کشور برای تحصیل بهتر است در ادامه با ما باشید.

بهترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی

قبل از اینکه به سراغ طی‌کردن مراحل مهاجرت و ارائه مدارک بروید؛ باید ابتدا کشور مقصد را برای ادامه تحصیل انتخاب کنید. در حال حاضر کشورهای زیادی شرایط را برای پذیرش دانشجویان فراهم کرده‌اند که شما باید بر اساس شرایط و علاقه خود یکی از آنها را انتخاب کنید.

معمولاً در هنگام انتخاب کشور مقصد، علاوه بر علاقه، شرایط و فاکتورهای دیگری مانند بازار کار، هزینه‌های تحصیل و زندگی، فرهنگ کشور مقصد، رشته تحصیلی موردنظر، دانشجو محور بودن شهر مقصد و… تأثیر بسیار زیادی در گزینه انتخابی شما خواهد داشت. طبق آخرین آمار به‌دست‌آمده؛ کشورهای زیر از جمله بهترین و محبوب‌ترین گزینه‌ها برای ادامه تحصیل و اخذ ویزای تحصیلی به شمار می‌آیند.

 • کانادا
 • استرالیا
 • پرتغال
 • ایتالیا
 • قبرس

بهتر است بدانید که کانادا و استرالیا به‌خاطر برخورداری از امکانات رفاهی بیشتر و دانشگاه‌های معتبر جهانی، محبوبیت بیشتری در میان سایر کشورها دارند. اما لازم به ذکر است که کشورهایی مانند پرتغال، ایتالیا و قبرس هزینه تحصیل کمتری دارند و افراد با هزینه کمتری می‌توانند مهاجرت تحصیلی به این کشورها را آغاز کنند.

مدارک موردنیاز برای مهاجرت تحصیلی

به‌طورکلی ویزای تحصیلی شامل سه دسته مختلف از جمله ویزای دانش‌آموزی، ویزای دانشجویی و ویزای آموزشی می‌شود. هرکدام از کشورها بر اساس قوانین مختص به خود، مدارکی را تعیین کرده‌اند که متقاضی مهاجرت تحصیلی برای اخذ ویزا حتماً باید آنها را به طور کامل ارائه کند. یکی سری از مدارک موردنیاز برای مهاجرت تحصیلی در بین تمام کشورها مشترک است. یعنی هرکدام از کشورها را که برای ادامه تحصیل انتخاب کنید؛ حتماً باید این مدارک را ارائه کنید. در ادامه این مدارک را معرفی خواهیم کرد.

images 1678884375 6411be17ec46a

ارائه مدارک تحصیلی

اولین مدارک برای مهاجرت تحصیلی به کشور موردنظر، مربوط به مدارک تحصیلی است. مهم‌ترین و ضروری‌ترین آنها، نامه پذیرش تحصیلی از دانشگاه مدنظر است. قبل از اینکه هرگونه اقدامی را برای اخذ ویزا انجام دهید؛ باید از دانشگاه موردنظر پذیرش خود را بگیرید. علاوه بر پذیرش دانشگاه، ارائه مدارک زیر هم بسیار ضروری و حائز اهمیت است.

 • با گرفتن تأییدیه از مؤسسه آموزشی که در آن تحصیل می‌کنید؛ دانشجو بودن خود را اثبات کنید.
 • ارائه ریزنمرات دانشگاهی، دانشنامه و مدارک تحصیلی به همراه ترجمه آنها

ارائه مدارک هویتی

علاوه بر مدارک تحصیلی، ارائه مدارک هویتی برای اخذ ویزای تحصیلی هرکدام از کشورهای موردنظر بسیار مهم و ضروری است. این دسته از مدارک عبارت‌اند از:

 • ترجمه رسمی کارت ملی و شناسنامه
 • ترجمه رسمی عقد‌نامه (در صورت تأهل)
 • ترجمه رسمی کارت پایان خدمت برای آقایان
 • ارائه دو قطعه عکس رنگی پاسپورتی
 • اسکن تمام صفحات پاسپورت قبلی و فعلی

ارائه مدارک تمکن

یکی از مهم‌ترین مدارکی که باید به سفارت کشور مقصد ارائه کنید؛ مدارک مربوط به تمکن است. این مدارک به کشور مقصد ثابت می‌کند که شما توان مالی برای مهاجرت تحصیلی و زندگی در شهر موردنظر را دارید.

 • نامه تمکن مالی بانکی با زبان انگلیسی
 • ترجمه رسمی اسناد ملکی، مسکوتی یا تجاری
 • مدارک مربوط به اسپانسر مالی (در صورت داشتن اسپانسر)
 • زندگی‌نامه
 • انگیزه‌نامه یا همان sop
 • مدرک زبان مورد تأیید دانشگاه مقصد
 • رزومه و توصیه‌نامه

بهترین و مطمئن‌ترین راه برای مهاجرت تحصیلی

همان‌طور که گفتیم؛ هرکدام از کشورهای خارجی بر اساس قوانین خود، شرایط و مدارکی را برای متقاضیان تعیین کرده‌اند که برای اخذ ویزای تحصیلی باید به طور کامل آنها را ارائه کنید. وجود هرگونه مشکل در مدارک ارائه شده باعث ریجکت درخواست ویزا و طولانی‌شدن پروسه مهاجرت می‌شود. پس برای اینکه بهتر و سریع‌تر پروسه مهاجرت تحصیلی را کامل کنید؛ با مشاوران و وکلای مؤسسه مهاجرتی پارسی کانادا تماس بگیرید.

مؤسسه پارسی کانادا یکی از بزرگ‌ترین و معتبرترین مؤسسه‌هایی است که بیش از ده سال در زمینه مهاجرت سابقه داشته و متقاضیان را در این امر یاری کرده است. این مؤسسه بهترین و حرفه‌ای‌ترین مشاوران و وکلای مهاجرتی را در اختیارتان قرار خواهد داد تا به شما مشاوره تخصصی ارائه کنند.

این افراد باتوجه‌به دانشی که در زمینه مهاجرت دارند؛ بهترین کشور را بر اساس وضعیت و شرایط شما معرفی کرده و تمامی کارهای مربوط به اخذ ویزا را انجام خواهند داد.

مهاجرت تحصیلی یکی از بهترین روش‌های مهاجرت به کشورهای خارجی است. برای اینکه بتوانید پروسه مهاجرت را تکمیل کنید؛ باید مراحل مختلفی را سپری کنید که یکی از مهم‌ترین آنها، ارائه مدارک مربوطه است. در این مطلب، اخذ ویزای تحصیلی و مدارک مربوط به آن را معرفی کردیم تا با اطلاعات بیشتری فرایند مهاجرت را آغاز کنید.

توجه: وب‌سایت “بخون” در قبال محتوای این مقاله مسئولیتی ندارد.

امتیاز بدهید!
اگر این مطلب را دوست داشتید برای دوستان خود بفرستید:
عضویت
اطلاع از
0 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
پیمایش به بالا