آیا تحلیل فاندامنتال روشی مناسب برای پیش بینی بازار است؟

بازار ارزهای دیجیتال بازاری جدید است. پیش‌بینی این بازار، نوسانات و اطلاع از قیمت ارز دیجیتال یکی از مهم‌ترین چالش‌های سرمایه‌گذاران این حوزه است. تحلیل فاندمنتال به عنوان یکی از روش‌های پیش‌بینی بازار، چه بازارهای سنتی و چه بازارهای دیجیتالی در کنار روش‌های دیگری از جمله تحلیل تکنیکال مطرح شده است.

تحلیل فاندمنتال چیست و چگونه می‌تواند بازار را پیش‌بینی کند؟ موضوعاتی هستند که در این مقاله کوتاه به آن پرداخته‌ایم. همچنین به شما خواهیم گفت که آیا این تحلیل برای پیش‌بینی بازار روش مناسبی است یا خیر. پس لطفاً تا پایان این مطلب همراه ما بمانید. 

تحلیل فاندمنتال

تحلیل فاندامنتال چیست؟

تحلیل فاندمنتال (Fundamental analysis) به علم ارزیابی متغیرهای اقتصادی، مالی و سایر عوامل قابل تغییر در خصوص یک دارایی اطلاق می‌شود. در صورتی که با کمک این ارزیابی‌ بتوان ارزش واقعی کنونی و احتمالی ارز مشخصی را در آینده پیش بینی یا تعیین کرد. همان طور که والکس اشاره کرده است،  تحلیل فاندامنتال روش تجزیه و تحلیل از بالا به پایین است که سعی می‌کند از طریق ارزیابی ارزش یک دارایی با توجه به عوامل اقتصادی و اجتماعی مؤثر بر این دارایی، ارزش آن را محاسبه کند.

تحلیل فاندمنتال که به آن تحلیل بنیادی نیز گفته می‌شود. اولین بار توسط شخصی به نام بنجامین گراهام (Benjamin Graham) مطرح شد. گراهام یکی از مدیران بزرگ و فعالان حوزه بورس ایالت متحده آمریکا و پایه‌گذار علم تحلیل فاندامنتال است. وی معتقد است عوامل مختلفی از جمله ضرایب قیمت‌ها، درآمد، پرداختی‌های شرکت و …. عوامل مهم و تأثیرگذار بر تحلیل فاندامنتال ارزش درونی اوراق بهادار هستند.

در روش تحلیل بنیادی یا فاندمنتال تجزیه و تحلیل از بالا به پایین صورت می‌گیرد؛ به عبارتی در این روش ارزش یک دارایی از طریق ارزیابی آن دارایی و بررسی عوامل اقتصادی و اجتماعی موثر بر آن محاسبه می‌شود. اما موضوع حساس و چالش‌برانگیز در این زمینه تحلیل فاندامنتال بازارهای دیجیتال است؛ چرا که در بازارهای دیجیتالی برخلاف بازارهای سنتی معیارهای خیلی روشن و واضحی برای ارزش‌گذاری وجود ندارد.

با توجه به حساس بودن بازار ارزهای دیجیتال، حتی افراد حرفه‌ای و باتجربه نیز به سختی می‌توانند جریانات این بازار را پیش‌بینی کنند. با این حال تجربه، مهارت و دانش تخصصی به میزان زیادی در این رابطه تأثیرگذار است؛ به عبارتی با تحلیل تخصصی ارزهای دیجیتال می‌توان عوامل مختلفی از جمله بهترین زمان خرید بیت کوین و قیمت ارزهای مختلف دیگر در آینده را پیش‌بینی کرد. همچنین این تحلیل قادر است در مورد اینکه کدام ارز برای خرید و فروش مناسب است، چشم‌انداز روشن و تقریباً قابل اعتمادی به سرمایه‌گذاران ارائه دهد.

 

images 1673076131

 

عواملی که در تحلیل فاندمنتال ارزهای دیجیتال موثر هستند

بر اساس آنچه گفته شد تحلیل بازارهای دیجیتال از جمله تحلیل فاندمنتال یا بنیادی کاری تخصصی است و به مطالعه و آگاهی کامل در خصوص ارزهای دیجیتال نیاز خواهد داشت؛ به عبارتی افرادی که قصد سرمایه‌گذاری در این زمینه را دارند، باید از دانش بازی با ارقام سنگین و دقت عمل در روند سرمایه‌گذاری برخوردار باشند. به همین دلیل آشنایی با عوامل موثر بر تحلیل بنیادی یا فاندامنتال برای این افراد ضروری است.

 • ارزش بازار
 • بررسی موجودی کوین
 • حجم معاملات
 • نرخ بازگشت سرمایه
 • هزینه لازم برای استخراج ارز دیجیتال
 • آینده‌ ارزهای دیجیتال موجود
 • مطالعه‌ مداوم وایت پیپر
 • بررسی تیم پشت شبکه ارز دیجیتال
 • بررسی رقبا
 • مکانیسم‌های تأمین

هرکدام از عوامل فوق نیازمند بررسی‌های کامل و مطالعه تخصصی است. شما می‌توانید در خصوص بررسی عوامل موثر بر این تحلیل به سایت تحلیل فاندامنتال مراجعه کنید؛ چرا که چنین سایت‌هایی با بهره‌گیری از کارشناسان و افراد باتجربه بهترین مشاور و راهنمای شما در خصوص سرمایه‌گذاری ارزهای دیجیتال هستند. همچنین خدمات گوناگونی از جمله ارائه‌ تحلیل بنیادی (فاندمنتال) و تکنیکال را به کاربران ارائه می‌دهند.

مزایا و معایب تحلیل فاندامنتال

بررسی مزایا و معایب تحلیل فاندمنتال در خصوص پاسخ به این سوال که “آیا تحلیل فاندمنتال برای پیش‌بینی بازار ارزهای دیجیتال روش مناسبی است یا خیر؟” به شما کمک می‌کند. به همین دلیل در این بخش مزایا و معایب این روش تحلیلی را بیان کرده‌ایم.

مزایا

 • تحلیل فاندمنتال بهترین روش برای انتخاب ارز دیجیتال پرسود در آینده است؛ چرا که در این روش می‌توان قیمت‌ ارزهای دیجیتال از جمله قیمت بیت کوین در آینده را تخمین زد.
 • برای سرمایه‌گذاری بلندمدت روش مناسبی است.
 • از این طریق می‌توان عوامل موثر بر پیش‌بینی قیمت ارز دیجیتال را در نظر گرفت.

معایب

 • برای به دست آوردن درک درستی از وضعیت بازار تمام فاکتورهای تأثیرگذار بر قیمت ارزهای دیجیتال باید مورد بررسی قرار گیرد. به همین دلیل این تحلیل نیازمند مطالعات گسترده بوده و به تبع زمان‌بَر است.
 • ممکن است برخی پیش‌بینی‌ها و برداشت‌ها از عوامل مختلف، اشتباه باشد.

 

images 1673076136

 

بهترین تحلیل برای ارزهای دیجیتال کدام است؟

با توجه به مزایا و معایبی که در خصوص تحلیل فاندمنتال ذکر کردیم، این روش علی‌رغم اینکه زمان‌بر بوده، به اطلاعات کامل و جامع نیاز دارد؛ اما در واقع زیاد هم دشوار و سخت نیست. خلاصه اینکه اگر به روشی برای پیدا کردن بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه‌گذاری نیاز دارید، حتما یا خودتان در زمینه تحلیل فاندمنتال مهارت پیدا کنید، یا اینکه به سراغ کارشناس ارز دیجیتال بروید. در این صورت می‌توانید از بین بیش از دو هزار ارز دیجیتال موجود در بازار مورد مناسب برای سرمایه‌گذاری بلندمدت را پیدا کنید.

در صورتی که قصد دارید از تحلیل فاندمنتال در روند سرمایه‌گذاری خود استفاده کنید. حتما چند عامل زیر که در تعیین قیمت ارز دیجیتال از جمله قیمت بیت کوین موثر هستند را مدنظر قرار دهید.

 • وضعیت کنونی بازار را مورد بررسی قرار دهید.
 • از میزان تقاضا برای هر ارز دیجیتال باخبر شوید.
 • در خصوص نحوه عرضه و استخراج ارزهای دیجیتال در بلندمدت اطلاعات کسب کنید.

 

جمع بندی

این روزها بازارهای مالی دیجیتالی به طور گسترده‌ای وارد زندگی و کار افراد شده‌اند. روند این بازارها با بازارهای سنتی متفاوت است؛ بنابراین حتی اگر یک سرمایه‌گذار قَدر در بازار سنتی هستید، موفقیت شما در بازار دیجیتالی مستلزم اطلاعات کافی و جامع در خصوص روند ارزهای دیجیتال و نوسانات قیمت این ارزهاست.

چه خودتان بخواهید بازار ارزهای دیجیتال را تحلیل کنید، چه از افراد باتجربه و متخصص کمک بگیرید، تحلیل فاندمنتال به عنوان روشی برای پیش‌بینی قیمت ارزهای دیجیتال در آینده روش مناسبی برای تحلیل این بازارهای مالی مجازی به شمار می‌رود. امیدوارم مطالب ذکر شده برایتان مفید بوده باشد.

توجه: وب‌سایت “بخون” در قبال محتوای این مقاله مسئولیتی ندارد. 

1/5 - (1 امتیاز)
اگر این مطلب را دوست داشتید برای دوستان خود بفرستید:
عضویت
اطلاع از
0 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
پیمایش به بالا