معرفی کتاب زیست دهم خیلی سبز

zist10 kheili sabz

شاید فکر کنید مطالعه جدی برای کنکور را باید از پایه دوازدهم آغاز کنید؛ اما به نظر من از آنجایی که در پایه دهم، اساس و الفبای مطالب سایر پایه‌ها تدریس می‌شود، مطالعه در سال دهم بسیار مهم است و به نوعی سرآغاز مطالعه برای کنکور محسوب می‌شود. اگرچه برای درس زیست شناسی کتاب درسی منبع اصلی مطالعه است؛ اما داوطلبان پایه دهم به زودی متوجه می‌شوند برخی از مطالب کتاب درسی زیست شناسی دهم گنگ، نامفهوم و پراکنده هستند و ممکن است این موضوع باعث شود پایه اولیه درس زیست به خوبی شکل نگیرد و دانش‌آموزان پایه دهم از همان ابتدا علاقه خود را به زیست از دست دهند. با همین مقدمه کوتاه متوجه می‌شوید برای درس زیست به یک کتاب کنکوری مناسب احتیاج دارید؛ کتاب زیست دهم خیلی سبز یکی از بهترین منابع برای داوطلبان پایه دهم و هر داوطلبی است که در درس زیست ضعف دارد.

درس زیست‌ شناسی یکی از مهم‌ترین چالش‌های دانش‌آموزان رشته تجربی است و کسی نمی‌تواند منکر اهمیت این درس در کنکور سراسری باشد. به همین دلیل، امروزه منابع بسیاری توسط استادان و معلمان این حوزه تالیف می‌شوند تا بتوانند نیاز داوطلبان را رفع کنند.

نکته مهم در این باره، داشتن کتابی جامع و نکته‌سنج مانند کتاب زیست شناسی  انتشارات خیلی سبز است که هرآنچه یک دانش‌آموز دهم رشته تجربی به آن نیاز دارد، در خود جای داده است. این کتاب مناسب‌ترین همراه داوطلبان برای داشتن درصدی بالا در این درس به شمار می‌رود.

بیشتر بخوانید : بهترین کتاب‌های تست زیست ۱۴۰۳

کتاب زیست دهم خیلی سبز از چه قسمت‌هایی تشکیل شده است؟

کتاب زیست شناسی دهم خیلی سبز حاصل تلاش ابوذر نصری، کمیل نصری، حسن محمد نشتایی و گروه آموزشی ماز است. حجم این کتاب (به طور کلی کتاب‌هی تک پایه) به نسبت کتاب‌های زیست شناسی جامع خیلی سبز بیشتر است (بیش از 500 صفحه) و در آن به تعداد فراوان تست (حدود 1500 تست) ارائه شده است؛ پس اگر داوطلب پایه دهم در کنار کتاب درسی این کتاب را به خوبی مطالعه کند، به نظر می‌رسد که در زیست پایه دهم به تسلط کامل می‌رسد و در کنار این کتاب به منبع دیگری احتیاج نخواهد داشت. سه قسمت اصلی این کتاب؛ یعنی درسنامه، تست و پاسخنامه را در ادامه بررسی می‌کنیم.

سه قسمت اصلی کتاب زیست دهم خیلی سبز :

  1. درسنامه: در درسنامه‌های این کتاب خط به خط مطالب کتاب درسی مورد بررسی قرار گرفته و درسنامه‌ها کامل و مفصل هستند، لحن مولف اگرچه در اکثر بخش‌های کتاب رسمی است اما بسیار ساده و روان است و در واقع خودتان با مطالعه درسنامه‌ها متوجه می‌شوید که مطالب کتاب درسی تا حد زیادی ساده سازی شده‌اند. (برای این کار از نمودارها و جداول استفاده شده است) علاوه بر توضیح و بررسی مطالب کتاب درسی، در درسنامه کتاب زیست دهم خیلی سبز نکات کنکورهای سال‌های گذشته هم مطرح شده‌اند.
  2. تست: هر درسنامه به چند قسمت تقسیم شده و تست‌ها در لابه‌لای درسنامه‌ها مطرح می‌شوند تا داوطلبان بلافاصله بعد از مطالعه هر مبحث، با حل تست مطالب را در ذهنشان تثبیت کنند. علاوه بر این تست‌ها، در انتهای هر فصل هم تعدادی تست تحت عنوان تست های ترکیبی وجود دارد که با توجه به ماهیت ترکیبی سوالات زیست کنکور، این حرکت بسیار هوشمندانه است. سوالات این کتاب شامل تست‌های کنکورهای گذشته، سوالات قلمچی و تست‌های تالیفی است و اکثر تست‌های تالیفی در سطح سوالات کنکور قراردارند.
  3. پاسخنامه: در بخش پاسخنامه تشریحی علاوه بر توضیح گزینه جواب، سه گزینه دیگر هم به طور کامل تحلیل و بررسی می‌شوند.

کتاب زیست دهم خیلی سبز را ازکجا بخریم؟

انتشارات خیلی سبز یکی از برترین و خوش ‌آوازه‌ترین انتشارات‌ کتاب کنکوری به خصوص در زمینه چاپ کتاب‌های زیست شناسی است. برای سفارش سریع و آسان کتاب زیست دهم خیلی سبز و سایر کتاب‌های این انتشارات، می‌توانید به فروشگاه پایتخت کتاب (paytakhteketab.com) مراجعه کنید، در وب سایت پایتخت کتاب بیش از 700 عنوان از کتاب‌های خیلی سبز را می‌یابید. تیم حرفه‌ای پایتخت کتاب به صورت شبانه‌روزی در تلاش است تا با فراهم کردن یک محیط مناسب، به دانش‌آموزان لذت یک خرید راحت، امن و سریع را هدیه دهد. در این وب سایت می‌توانید نمونه‌ای از هر کتاب را در قالب فایل  pdf دانلود و مطالعه کنید و مقالات مربوط به معرفی هر منبع را بخوانید تا با مقایسه منابع مختلف بهترین انتخاب را داشته باشید.

کتاب زیست دهم خیلی سبز مناسب کدام دانش‌آموزان است؟

گفتیم که حجم کتاب زیست دهم خیلی سبز زیاد است و در این کتاب به همه مطالب و جزئیات مربوط به کتاب زیست پایه دهم، به طور مفصل پرداخته شده است. این کتاب با هدف آموزش داوطلبان پایه دهم تالیف شده است؛ اما مطالعه این کتاب به هر داوطلبی که از پایه و اساس در درس زیست شناسی ضعف دارد یا می‌خواهد یک بار برای همیشه روش مطالعه صحیح این درس را یاد بگیرد و با درس زیست آشتی کند، توصیه می‌شود. فقط قبل از انتخاب این کتاب، حواستان به یک عنصر مهم یعنی زمان باشد؛ چون برای مطالعه کامل این کتاب به زمان زیادی نیاز خواهید داشت. اگر زمانتان محدود است، می‌توانید از کتاب‌های دیگری مانند کتاب زیست جامع خیلی سبز استفاده کنید. (در این کتاب به زیست هر سه پایه به صورت یک جا پرداخته شده است).

کتاب زیست دهم خیلی سبز در چه سطحی است؟

به علت ویژگی‌هایی مانند حجم زیاد درسنامه‌های کتاب، تلاش برای آسان کردن مطالب کتاب درسی و تست‌های در سطح و چهارچوب سوالات معمول کنکور سراسری، متوجه می‌شویم این کتاب در وهله اول برای داوطلبان سطح ضعیف یا مبتدی طراحی شده است اما داوطلبان سطح متوسط هم برای یادگیری موشکافانه کتاب درسی و تسلط بیشتر، می‌توانند از این کتاب استفاده کنند. با این حال داوطلبان کنکوری که در درس زیست شناسی در سطح پیشرفته هستند، بیشتر باید تست کار کنند، آن هم تست‌هایی که یک سروگردن از سطح سوالات کنکور فراتر هستند؛ پس کتاب زیست دهم خیلی سبز برای داوطلبان سطح پیشرفته منبع مناسبی به نظر نمی‌رسد.

بهترین بازه از سال برای مطالعه کتاب زیست دهم خیلی سبز

با مطالبی که در پاراگراف‌های قبلی مطرح کردیم، حتما خودتان به این نتیجه رسیده‌اید که بهترین زمان برای شروع مطالعه کتاب زیست دهم خیلی سبز، ابتدای سال تحصیلی و به موازات تدریس معلم در مدرسه است. توصیه می‌کنیم هر بار بعد از تدریس درس زیست شناسی در مدرسه یا کلاس کنکور، ابتدا کتاب درسی را بخوانید و بعد مطالب خوانده شده را از روی درسنامه‌های کتاب زیست دهم خیلی سبز مطالعه کنید و بلافاصله برای آن تست بزنید. اگر داوطلب کنکوری هستید، باید مطالعه این کتاب را از تابستان و نهایتا از اول مهر شروع کنید و اگر در زمان مطالعه این محتوا، تا برگزاری کنکور سراسری فاصله چندانی ندارید، مطالعه این کتاب را به علت حجم زیاد مطالب آن، شما توصیه نمی‌کنیم.

توجه: وب‌سایت “بخون” مسئولیتی در قبال محتوای این مقاله ندارد.

1/5 - (1 امتیاز)
اگر این مطلب را دوست داشتید برای دوستان خود بفرستید:
عضویت
اطلاع از
0 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
پیمایش به بالا