نحوه دریافت کد سخا نظام وظیفه

نحوه دریافت کد سخا نظام وظیفه

خدمت سربازی چیست؟

خدمت سربازی یک دوره دو ساله یا بیست و چهار ماهه است. طبق قوانین جمهوری اسلامی در کشور ایران همه پسران بالای هجده سال باید به خدمت سربازی بروند. بنابراین افرادی که می‌خواهند به سربازی بروند باید آمادگی‌های لازم را به دست آورند. همه  افراد مشمول باید خودشان را به نظام وظیفه معرفی کنند. آن ها پس از طی مراحل مربوطه می‌توانند در تاریخ اعلام شده به سربازی اعزام شوند.

کد سخا نظام وظیفه چیست؟

کد سخا یک کد پنج رقمی است که مشمولان نظام وظیفه می‌‌توانند همه مراحل و امور مربوط به نظام وظیفه خودشان مانند اعلام آمادگی برای اعزام به خدمت سربازی، امور مربوط به معافیت تحصیلی، معافیت موقت و دائم و مواردی از این قبیل را از طریق این کد پیگیری نمایند. لازم به ذکر است که داشتن کد سخا برای هر فرد مشمول ضروری است. همچنین پیگیری امور مربوط به نظام وظیفه فقط از طریق این کد امکان پذیر است.

ضمنا همه مشمولان نظام وظیفه باید علاوه بر کد سخا، کد ملی هم داشته باشند. لازم به ذکر است که کد سخا مانند کد ملی است. بنابراین هر فرد باید کد سخا مخصوص به خود را داشته باشد. زیرا برای تمام مشمولان نظام وظیفه عمومی،   داشتن کد ملی و کد سخا جهت ورود به سامانه الکترونیکی سازمان نظام وظیفه الزامی است.

نحوه دریافت کد سخا  نظام وظیفه

در این قسمت از محتوا  نحوه دریافت کد سخا به صورت کامل توضیح داده می‌شود. همه مشمولان نظام وظیفه باید برای دریافت کد سخا به صورت حضوری به پلیس 10 + مراجعه کنند. کارشناسان پس از بررسی وضعیت افراد مشمول، برگه واکسیناسیون سربازی آن ها را بررسی نموده و پس از تایید این برگه اطلاعات مورد نیاز را در سامانه ثبت می‌کنند. سپس به هر نفر یک کد سخا داده می‌شود. همه افراد مشمول باید برای ورود به سامانه الکترونیکی سازمان نظام وظیفه، کد سخا و کد ملی خودشان را در اختیار داشته باشند. چنانچه افراد مشمول کد سخا را فراموش کنند می‌توانند با مراجعه به سایت نظام وظیفه کد سخا را بازیابی نمایند.

نحوه بازیابی کد سخا نظام وظیفه

در این بخش نحوه بازیابی و نحوه دریافت کد سخا به صورت مرحله به مرحله آموزش داده می‌شود. مشمولان نظام وظیفه که کد سخا را فراموش کرده اند برای دریافت کد سخا می‌توانند به سامانه خدمات الکترونیکی نظام وظیفه وارد شوند. آن‌ها باید اطلاعات زیر را به صورت کامل در سامانه وارد کنند. آن‌ها باید از قسمت سمت چپ در پایین کادرهای موجود، عبارت فراموشی کلمه عبور که همان کد سخا است را انتخاب نمایند.

در مرحله بعد آن‌ها باید نام کاربری که همان کد ملی است را با دقت در کادر مورد نظر وارد نمایند. سپس شماره موبایل خودشان را وارد کنند. سپس آن‌ها باید بر روی گزینه  ارسال پیامک کلیک نمایند تا کد سخا بازیابی شود. بنابراین بهتر است مشمولان نظام وظیفه برای بازیابی کد سخا از مراجعه حضوری به سازمان نظام وظیفه خودداری کنند.

کد سخا نظام وظیفه چیست؟ ( مرکز مشاوره آویژه )

مشمولان نظام وظیفه با دریافت کد سخا می‌توانند از خدمات دیگر نیز استفاده نمایند. این خدمات شامل درخواست مجوز خروج از کشور، بررسی وضعیت معافیت تحصیلی، درخواست صدور کارت پایان خدمت المثنی، درخواست تمدید یا تعجیل در زمان اعزام  به خدمت، پیگیری وضعیت زمان اعزام به خدمت و اطلاع از محل خدمت سربازی می‌باشد.

مدارک لازم جهت دریافت کد سخا نظام وظیفه

همه مشمولان نظام وظیفه باید مدارک مورد نیاز را به صورت حضوری به پلیس 10+  تحویل دهند. همه مشمولان نظام وظیفه باید فرم‌های هویتی مندرج در دفترچه سربازی را تکمیل نمایند. آن‌ها باید نسبت به انجام  واکسیناسیون ویژه خدمت سربازی از قبل اقدام کرده باشند. آن‌ها باید کارت و گواهی واکسیناسیون ویژه سربازی را  به پلیس  10 + تحویل دهند. مشمولان نظام وظیفه باید آزمایشات لازم و معاینات پزشکی را به طور کامل انجام دهند و نسبت به تکمیل فرم مربوطه اقدام نمایند. پس از اینکه کارشناسان اطلاعات لازم را در سامانه مورد نظر وارد نمودند برگه ای تحت عنوان برگ سبز به مشمولان نظام وظیفه داده می‌شود. در این برگه تاریخ  اعزام به خدمت آن‌ها مشخص شده است.

نحوه دریافت کد سخا نظام وظیفه با استفاده از نرم افزار و به صورت پیامکی

سازمان وظیفه عمومی ناجا، علاوه بر سامانه خدمات الکترونیکی نظام وظیفه یک نرم افزار هم دارد که با استفاده از آن انجام اموری مانند خرید سریال دفترچه وظیفه عمومی، استعلام آخرین وضعیت پایان خدمت، استعلام وضعیت تمدید و یا تعجیل اعزام به خدمت راحت تر امکان پذیر است. بنابراین بهتر است مشمولان نظام وظیفه در اسرع وقت نسبت به دانلود و نصب این نرم افزار اقدام نمایند. آن‌ها می‌توانند به سایت سازمان وظیفه عمومی ناجا مراجعه کنند و از قسمت منوی بالای سایت روی گزینه دانلود کلیک نمایند . سپس نرم افزار مربوطه را دانلود و نصب نمایند.

همچنین این افراد می‌توانند از طریق سامانه پیامکی سازمان نظام وظیفه از وضعیت رسیدگی به پرونده و آخرین وضعیت نظام وظیفه خودشان مطلع شوند. ضمنا آن‌ها می‌توانند از این طریق درخواست تعویض کارت خودشان را هم بدهند. بدین ترتیب از رفت و آمد بیهوده، اتلاف وقت و انرژی جلوگیری می‌شود.

نحوه دریافت کد سخا نظام وظیفه برای دانشجویان مشمول و غیر مشمول

نحوه دریافت کد سخا نظام وظیفه برای دانشجویان مشمول و غیر مشمول

خوب است بدانید تعدادی از دانشجویان قبل از این که وارد دانشگاه شوند دفترچه سربازی خودشان را ارسال کرده و کد سخا نظام وظیفه دریافت نموده اند. این تعداد از دانشجویان به عنوان مشمولان نظام وظیفه شناخته می‌شوند. آن‌ها می‌توانند در تاریخ مشخص شده به خدمت سربازی بروند. زیرا این افراد زودتر برگ سبز خودشان را دریافت نموده اند. اما تعداد دیگری از دانشجویان که هنوز دفترچه سربازی خودشان را ارسال     نکرده اند باید به پلیس 10+ مراجعه کنند.

آن‌ها باید دفترچه سربازی خودشان را به طور کامل تکمیل کنند. آن‌ها باید نسبت به دریافت برگ سبز و کد سخا نظام وظیفه در اسرع وقت اقدام نمایند. زیرا داشتن کد سخا برای درخواست خروج از کشور و تعجیل و تمدید تاریخ  اعزام به خدمت الزامی است.

نتیجه گیری

در این محتوا  نحوه دریافت کد سخا نظام وظیفه به طور کامل توضیح داده شد. همه مشمولان نظام وظیفه پس از این‌ که جهت اعزام به خدمت سربازی آمادگی لازم را به دست آوردند باید به صورت حضوری به پلیس  10 + مراجعه کنند. پس از طی کردن همه مراحل به آن‌ها کد سخا نظام وظیفه داده می‌شود. سپس همه آن‌ها می‌توانند از طریق اینترنت به درگاه الکترونیکی سازمان نظام وظیفه وارد شوند.

آن‌ها می‌توانند کلیه امور مربوط به خدمت سربازی خودشان را از طریق این سامانه پیگیری کنند. لازم به ذکر است که همه مشمولان نظام وظیفه عمومی پس از انجام کلیه امور مربوطه یک برگ سبز دریافت می‌کنند. خوب است بدانید در این برگ سبز که به مشمولان نظام وظیفه داده می‌شود تاریخ اعزام به خدمت آن‌ها درج شده است. بنابراین آن‌ها در تاریخ مذکور به خدمت اعزام خواهند شد.

توجه: وب‌سایت “بخون” در قبال محتوای این مقاله مسئولیتی ندارد. 

1/5 - (1 امتیاز)
اگر این مطلب را دوست داشتید برای دوستان خود بفرستید:
عضویت
اطلاع از
0 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
پیمایش به بالا