کامپوزیت یا لمینت دندان؟ سوالی که همواره مطرح است

روکش دندان پوسته نازکی است که دندانپزشک شما آن را روی سطوح جلویی یک یا چند دندان می چسباند. این روش دندانپزشکی زیبایی به محافظت از دندان ها نیز کمک می کند و می تواند نیاز به ترمیم های زیبایی گسترده را برطرف کند. بسیاری از بیماران به روکش به عنوان راه حلی جایگزین برای سفید کردن دندان، درمان ارتودنسی یا کشیدن دندان روی می آورند. دندانپزشکان روکش های دندان را از ونیرهای متفاوتی می سازند که شایع ترین آنها کامپوزیت دندان و لمینت دندان هستند.

در این مقاله مختصر به توضیح این دو نوع روکش دندانی می پردازیم، به منظور مطالعه مطالب دقیق تر در رابطه با کامپوزیت دندان و لمینت دندان به سایت سلامت مدیا مراجعه نمایید.

کامپوزیت بهتر است یا لمینت

کامپوزیت دندان چیست؟

ونیرهای کامپوزیت از خمیر رزین پلیمری کامپوزیت ساخته شده اند که به دندان شما می چسبد. رزین را به عنوان یک ماده بتونه مانند در نظر بگیرید که به همان قوام سرامیک سخت می شود. رزین همرنگ دندان حاوی موادی از جمله کوارتز، سیلیس، پلیمر و شیشه است.

انواع کامپوزیت دندان

کامپوزیت از نظر نوع استفاده انواع متفاوتی دارند:

کامپوزیت های مستقیم: در این روش دندانپزشک برای آماده سازی دندان های شما زمان زیادی نیاز نخواهد داشت و در مطب اقدام به ساخت ونیرهای کامپوزیتی دندان شما می کند. روش مستقیم معمولا تهاجم کمتری می طلبد و زمان کوتاهتری برای آماده سازی نیاز دارد.

کامپوزیت های غیر مستقیم: در این روش دندانپزشک برای آماده سازی روکش ها باید از دندانهای شما قالب گیری نماید و قالب را برای ساخت ونیرهای کامپوزیتی برای دندانساز بفرستد و پس از آماده شدن ونیرها با روشی تهاجمی تر از روش مستقیم، دندانپزشک در نوبت ویزیتی متفاوت آنها را به دندانهای بیمار می چسباند.

کاربردهای کامپوزیت دندان

شما ممکن است بخواهید کامپوزیت دندان را در موارد زیر در نظر بگیرید:

 • ترمیم دندان های شکسته یا ترک خورده
 • بهبود ظاهر دندان های تغییر رنگ داده شده
 • ترمیم دندان های پوسیده (رزین کامپوزیت می تواند حفره ها را پر کند)
 • شکاف ها را ببندید و دندان های نامرتب را تغییر شکل دهید
 • دندان های خود را بلندتر نشان دهید
 • شکل دندان های خود را تغییر دهید
 • از بخش هایی از ریشه دندان که با شروع عقب نشینی لثه ها در معرض دید قرار می گیرند، محافظت می کند.

ونیرهای کامپوزیت یک جایگزین آرایشی برای افراد دارای پرکردگی آمالگام نیز هست.

کاربرد کامپوزیت دندان

اگر به دنبال تغییرات زیبایی کوچک یا اصلاح دندان در نواحی کم بایت دهان هستید، ونیرهای کامپوزیت دندان ممکن است انتخاب خوبی باشند.

مزایای کامپوزیت دندان

ونیرهای کامپوزیت مزایای متعددی دارند که به برخی از آنها اشاره می کنیم:

 • آترمیم آسان
 • در یک بازدید قابل اعمال است
 • نیازی به انتظار برای ساخت آزمایشگاهی نیست
 • به ندرت نیاز به برداشتن ساختارهای دندانی موجود است
 • در صورت نیاز به درمان سایر قسمت های دندان به راحتی قابل برداشتن است
 • قیمت مناسب در مقایسه با لمینت دندان

معایب کامپوزیت دندان

 • به اندازه ونیرهای لمینت قوی نیست
 • به اندازه تاج یا روکش های لمینت در برابر لکه ها مقاوم نیست
 • باندینگ رزین می تواند راحت تر دندان را بشکند.

طول عمر کامپوزیت دندان چقدر است؟

ونیرهای کامپوزیت امروزه نسبت به گذشته دوام بیشتری دارند. آنها می توانند به طور متوسط ۵ تا ۷ سال دوام بیاورند.

پس از آن، به یک مجموعه روکش جایگزین نیاز دارید. این طول عمر بسیار کوتاه‌تر از مجموعه‌ای از روکش‌های لمینت است که ممکن است حداقل ۱۰ یا ۱۵ سال طول بکشد.

لمینت دندان چیست؟

لمینت دندان (لمینت پرسلن که به ونیر پرسلن معروف است) پوسته ای نازک است که بر اساس نیاز فرد توسط مواد رنگی شبیه دندان طراحی می شود. این پوسته ها به منظور تغییر رنگ، شکل، اندازه یا طول دندان ها و بهبود ظاهر آن ها به سطح جلویی دندان ها چسبانده می شوند.

لمینت های پرسلان برای چه کسانی مناسب هستند؟

روکش های پرسلن می توانند رنگ یک یا چند دندان را بهبود بخشند. در واقع، آنها یک جایگزین طولانی مدت برای سفید کردن دندان و یا برای پنهان کردن لکه های ناشی از تنباکو، قهوه یا چای روی دندان هستند.

استفاده از روکش ها همچنین برای اصلاح ناهماهنگی دندان، جبران اختلاف قد و پر کردن شکاف ها مناسب هستند. در مورد دندان های تیز، تراشیده، آسیب دیده یا کوتاه، روکش های لمینت می توانند شکل و ظاهر دندان ها را اصلاح کنند.

مزایای لمینت دندان

لکه های دندانی ناشی از فلوراید بیش از حد و داروهای تجویزی بیش از حد سرسخت و عمیق هستند. روش های معمولی سفید کردن دندان ها دیگر نمی توانند لکه ها را پاک کنند. ممکن است ناامید کننده به نظر برسد، اما لمینت دندان می تواند کمک کند. لمینت های با رنگ روشن تر می توانند دندان ها را با لکه های عمیق بپوشانند.

برخی از موقعیت‌های غیرمنتظره منجر به شکستگی، ساییدگی یا ترک خوردگی دندان‌ها می‌شوند. اینجاست که لمینت ها می توانند یک راه حل سریع باشند.

لمینت های دندانی همچنین می توانند دندان های ناهموار و نامرتب را ترمیم کنند. اینها حتی می توانند فرورفتگی ها و برآمدگی ها را درمان کنند.

لمینت ها همچنین می توانند فاصله بین دندان ها را از بین ببرند. این شکاف ها می تواند منجر به جابجایی دندان و زوال استخوان فک شود.

معایب لمینت دندان

انتخاب لمینت یک تصمیم بزرگ است. انجام این ترمیم ها نیازمند تعهد مادام العمر است. هر پوسته به هر دندان می چسبد. اگر یک پوسته از بین برود، تعمیر نمی تواند اتفاق بیفتد.

اگر روکش ها لمینت باشند، بیمار همچنان باید مراقب انتخاب های غذایی خود باشد. بیمار نمی تواند غذاهای ترد یا سفت بخورد. این مواد ممکن است لمینت ها را بشکنند.

مقداری حساسیت دندان به دما وجود خواهد داشت. از این گذشته، دندانپزشک باید برخی از لایه های سطح  دندان را بتراشد. این کار می تواند درجاتی از ناراحتی ایجاد کند.

لمینت های دندان برای افرادی که دندان های ضعیف و پوسیده دارند مناسب نیستند. اینها برای کسانی که پریودنتیت دارند نیز مناسب نیستند. افرادی که لایه مینای نازکی دارند نباید لمینت ها را انتخاب کنند.

ترمیم و نگهداری لمینت دندان

نگهداری از لمینت دندان بسیار ساده است و باید با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن معمولی، آنها را مانند دندان های اصلی خود در نظر بگیرید. معمولاً دندانپزشک استفاده از خمیر دندان فلوراید غیر ساینده را به شما پیشنهاد می کند.

تغییر رنگ لمینت دندان

اگرچه روکش ها در برابر لکه مقاوم هستند، اما چسبی که آنها را به دندان های شما می چسباند اینطور نیست. با گذشت زمان، این ماده می تواند رنگ ها را تغییر دهد و لبخند شما را خاکستری یا بی رنگ نشان دهد.

دلیل تغییر رنگ لمینت دندان

کامپوزیت یا لمینت؟

انتخاب قرار دادن روکش های کامپوزیت یا لمینت دندان اولین قدم برای بهبود زیبایی دندان ها و به دست آوردن لبخند زیبا است که آرزویش را داشتید. تعیین اینکه با چه موادی باید همراه شوید، دومین مورد است.

رزین کامپوزیت و پرسلن لمینت پرکاربردترین مواد در فرآیند ساخت روکش هستند. در دستان یک دندانپزشک زیبایی مجرب، هر دو ماده می توانند به زیبایی لبخند شما را متحول کنند. اما چگونه می توان فهمید که کدام نوع برای شما مناسب است؟ این به نیازهای خاص شما بستگی دارد و اینکه کدام عوامل برای شما مهم هستند (هزینه، زمان درمان و غیره). بیایید برخی از تفاوت های بین ونیرهای کامپوزیت و پرسلن را ارزیابی کنیم.

توجه: وب‌سایت “بخون” مسئولیتی در قبال محتوای این مقاله ندارد.

امتیاز بدهید!
اگر این مطلب را دوست داشتید برای دوستان خود بفرستید:
عضویت
اطلاع از
0 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
پیمایش به بالا