مقایسه آزمون تافل و آزمون GRE

مقایسه آزمون تافل و آزمون GRE

یکی از سوالات پرتکرار دانشجویان، در رابطه با تفاوت آزمون تافل و آزمون GRE است. اگر شما هم جزو کسانی هستید که برای کار، زندگی، ادامه تحصیل و… قصد مهاجرت به یکی از کشورهای اروپایی، آمریکایی، استرالیایی و… را دارید، خواندن این مطلب به شما کمک می‌کند تا بتوانید به جواب سوالات خود برسید. ما در این مطلب قصد داریم تا با مقایسه آزمون GRE و تافل، اطلاعات ضروری را در اختیار شما قرار دهیم. ما را در ادامه مطلب همراهی کنید.

images 1667381339

آزمون تافل و آزمون GRE برای چه کسانی مناسب است؟

آزمون GRE یک آزمون بین‌المللی برای دانشجویانی است که قصد ادامه تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی در یکی از دانشگاه‌های مشهور دنیا مانند ایالات متحده، کانادا، اروپا، انگلیس و… را دارند. در این آزمون دانشجو باید از توانایی استدلال بالایی برخوردار باشد و بتواند یک موضوع علمی را به خوبی تحلیل و اشکال یابی کند.

اما آزمون تافل مربوط به سنجش مهارت انگلیسی دانشجویان غیر انگلیسی زبان است که قصد مهاجرت جهت ادامه تحصیل در یکی از کشورهای انگلیسی زبان را دارند. طبق نظرسنجی‌های انجام شده، بیشتر دانشجویان بر این عقیده هستند که آزمون تافل و آزمون GRE از نظر سختی امتحان، تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند. بیشتر شرکت‌کنندگان آزمون GRE را سخت‌تر از آزمون تافل می‌دانند. به این دلیل که آزمون GRE شامل بخش‌های مختلف مانند درک مطلب، مقاله‌نویسی، ریاضی و… است و سوالات آن بیشتر آکادمیک می‌باشد.

تفاوت بین آزمون تافل و آزمون GRE

آزمون تافل و GRE جزو آزمون‌های استاندارد و بین‌المللی جهت مهاجرت شغلی و تحصیلی به شمار می‌روند. این دو آزمون معتبر در دانشگاه‌ها و موسسات برخی از کشورهای دنیا مورد قبول هستند. تافل و جی آر ای از نظر محتوای آزمون، تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند. از جمله تفاوت‌های عمده بین دو آزمون تافل و GRE می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • بخش ریدینگ و رایتینگ: هر دو آزمون تافل و جی آر ای دارای دو قسمت ریدینگ و رایتینگ هستند. اما تفاوت اصلی بین این دو آزمون این است که در آزمون GRE بخش نوشتاری و خواندنی آن بسیار سخت‌تر از آزمون تافل است. به این دلیل که نیاز دارید تا به صورت تحلیلی به سوالات این بخش‌ها پاسخ دهید.
  • بخش اسپیکینگ و لیسنینگ: از آنجایی که آزمون تافل برای سنجش میزان مهارت زبان انگلیسی دانشجویان است، در نتیجه دو بخش Speaking و Writing فقط مخصوص آزمون تافل است. این در حالی است که در آزمون GRE سوالاتی در زمینه شنیداری و گفتاری وجود ندارد. در واقع در آزمون تافل باید با توجه به زمان محدود خود، به سوالات این دو بخش پاسخ درستی بدهید.
  • مهارت ریاضی: آزمون جی آر ای برای سنجش میزان معلومات و توانایی‌های شما است. در نتیجه در این آزمون بخشی برای سوالات ریاضی وجود دارد تا مهارت‌های ریاضی شما مورد سنجش قرار بگیرد. یکی از تفاوت‌های اصلی آزمون تافل با آزمون GRE در این بخش از سوالات است. در آزمون تافل هدف سنجش میزان تسلط شما بر روی زبان انگلیسی است. در نتیجه این بخش در آزمون تافل وجود ندارد.

images 1667381340

مقایسه آزمون تافل و آزمون GRE از نظر شرایط امتحانی

اعتبار مدرک تافل 2 سال و اعتبار مدرک آزمون GRE 5 سال است؛ بنابراین برای اقدام جهت مهاجرت تحصیلی و یا شغلی توجه به انقضای مدرک دریافتی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. چرا که بعد از انقضای این مدرک نیاز است تا دوباره در آزمون شرکت کنید و نمره حد نصاب را مجددا کسب نمایید.

به این نکته توجه داشته‌باشید که در کل می‌توانید 5 بار در سال در آزمون GRE شرکت کنید. اگر نمره دلخواه را کسب نکردید، می‌توانید 21 روز بعد دوباره در این آزمون شرکت کنید. آزمون تافل نیز بیش از 50 بار در سال، برگزار می‌شود و شما می‌توانید برای شرکت در آن، ثبت نام کنید. اما در صورت عدم دریافت نمره بالا، باید 12 روز صبر کنید و برای ثبت نام دوباره اقدام نمایید.

از نظر زمان برگزاری نیز، آزمون تافل و آزمون GRE با هم تفاوت زیادی دارند. زمان آزمون تافل 3 تا 4 ساعت است. در حالی که در آزمون GRE جنرال شما 3 ساعت و 30 دقیقه وقت دارید به سوالات پاسخ دهید.

12 روز بعد از آزمون تافل و 15 روز بعد از آزمون GRE، نمرات شما بر روی سایت قرار می‌گیرند. نمره آزمون تافل 120 نمره و نمره آزمون GRE 340 نمره+ 6 نمره است. برای ثبت‌نام در یکی از این دو آزمون‌ها باید هزینه آزمون را قبل از امتحان پرداخت کنید.

روش‌های مختلفی برای پرداخت هزینه آزمون وجود دارد. در روش اول شما می‌توانید از طریق برخی کارت‌های اعتباری مانند مستر کارت و ویزا کارت اقدام به پرداخت هزینه آزمون کنید. روش دوم استفاده از خدمات ارزی است. در صورت داشتن مشکل در یکی از دو روش بالا می‌توانید از طریق برخی موسسات و آموزشگاه‌های زبان نسبت به پرداخت هزینه‌ی آزمون اقدام کنید.

images 1667381341

بخش‌های آزمون تافل و جی آر ای

آزمون تافل از چهار بخش خواندنی، شنیداری، گفتاری و نوشتاری تشکیل شده است. در بخش خواندنی شما باید به تعداد 36 الی 56 سوال در 60 الی 80 دقیقه پاسخ دهید. در بخش شنیداری شما باید به تعداد 34 الی 51 سوال در 60 الی 90 دقیقه پاسخگو باشید. بخش گفتاری از 6 پارت تشکیل شده است و زمان پاسخگویی به آن 20 دقیقه است. در نهایت 2 پارت بخش نوشتاری را باید در مدت 50 دقیقه پاسخ بدهید.

آزمون تافل و آزمون GRE از نظر موضوعات امتحان و تعداد سوالات با یکدیگر کاملا متفاوت هستند. قسمت تحلیلی آزمون GRE از دو مقاله تشکیل شده است که باید در 60 دقیقه به آن پاسخ دهید. قسمت استدلال کلامی آزمون GRE از دو بخش تشکیل شده و هر بخش شامل 20 سوال است. زمان اختصاص داده شده به هر بخش 30 دقیقه است. بخش استدلال کمی از دو پارت شامل 40 سوال تشکیل شده است. 35 دقیقه زمان دارید تا به سوالات این بخش پاسخ درستی بدهید.

سخن آخر

اگر قصد دارید مهاجرت کنید، باید بهترین نمره را در آزمون‌های بین‌المللی مانند تافل و GREکسب کنید. این دو آزمون میزان توانایی تحصیلی و میزان مهارت و توانایی افراد غیر بومی را می‌سنجند. در نتیجه کسب نمره بالا، نیازمند مطالعه زیاد و مستمر است. اگر قصد دارید تا در مقطع کارشناسی ارشد یا دکترا در دانشگاه‌‌های برتر جهان تحصیل کنید، پیشنهاد می‌کنیم حتما در آزمون GRE شرکت نمایید. شرکت در آزمون تافل نیز، برای کسانی که علاوه بر مهاجرت تحصیلی، قصد دارند تا برای مهاجرت شغلی اقدام نمایند، توصیه می‌شود. بنابراین اول هدف خود را مشخص کرده و سپس بخش‌های مختلف این دو آزمون را بررسی کنید. در نهایت با توجه به آزمون مورد نظر، برنامه‌ریزی کرده و مطالعه را شروع کنید.

اگر قصد شرکت در این آزمون را دارید و نمی‌دانید از کجا شروع کنید، به شما پیشنهاد می‌کنیم به آکادمی دولینگو مراجعه کنید. این آکادمی با داشتن اساتید حرفه‌ای شما را در کسب نمره دلخواه و بالا همراهی می‌کند. اگر سوالاتی درباره این آزمون دارید، می‌توانید با شماره‌ای که درون سایت قرار دارد، تماس گرفته و از مشاوره اساتید به صورت کاملا رایگان بهره‌مند شوید.

توجه: وب‌سایت “بخون” در قبال محتوای این مقاله مسئولیتی ندارد.

5/5 - (2 امتیاز)
اگر این مطلب را دوست داشتید برای دوستان خود بفرستید:
عضویت
اطلاع از
0 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
پیمایش به بالا