کاربرد گروت اپوکسی در صنایع مختلف

تا قبل از اینکه کاربرد گروت اپوکسی فراگیر شود، دوغاب سیمانی معمولاً توسط کاشی‌کارها برای اتصال کاشی‌های سرامیکی مورد استفاده قرار می‌گرفت. گروت سیمان به همان اندازه که عالی است به هزینه ای تبدیل شده است که بسیاری در حال بررسی مجدد آن هستند. همچنین برای اتاق ها یا مناطق بیرونی که روزانه ترافیک زیادی دارند قابل اعتماد نیست. با این حال، آیا گزینه دیگر برای تزریق در دسترس است؟ کاشی‌کارها برای آب‌بندی کاشی‌های داخلی و خارجی خانه به دوغاب اپوکسی روی آورده اند.

images 1686473980 64858cfce3e15

کاربرد گروت اپوکسی

اپوکسی یک مخلوط دوغاب است که از رزین های اپوکسی و سخت کننده ساخته شده است که آن را بسیار قوی و بادوام می کند. در طول سال ها، بسیاری از سازنده ها استفاده از اپوکسی را در سازه های صنعتی ترجیح داده اند. امروزه، مردم علاقه مند به استفاده از آن در خانه های خود برای سازه های قوی تر در آشپزخانه، حمام و شومینه های کاشی شده هستند.

چرا باید گروت اپوکسی را انتخاب کنید؟

در ادامه پنج دلیل برای تبلیغ این محصول وجود دارد:

یکی از دلایل مهم در زمینه انتخاب این محصول، مناسب بودن و به صرفه بودن قیمت گروت اپوکسی می باشد.

images 1686474016 64858d203cfd2

دوام و استحکام بالا گروت

گروت اپوکسی به قوی ترین دوغاب کاشی ها شهرت دارد. ترکیب آن باعث تطبیق پذیری و استحکام بیشتر می شود. این امر باعث شده است که اصلی ترین کاربرد گروت اپوکسی برای فضاهای داخلی و خارجی پرترافیک باشد.

در خانه ها، اتاق نشیمن و راهرو در مقایسه با اتاق خواب بیشترین ترافیک را در طول روز تجربه می کنند. مناطق پرترافیک در فضای باز شامل مراکز خرید، رستوران ها و بیمارستان ها می شود. این ترافیک و حتی عبور ماشین آلات سنگین نمی توانند این دوغاب را خرد یا بشکنند.

غیر متخلخل بودن گروت اپوکسی

بیشتر ویژگی ها و کاربردهای گروت اپوکسی بر اساس جنبه غیر متخلخل آن است. غیر متخلخل به این معنی است که دوغاب قادر به عبور از هوا و سایر محتویات مانند مایعات نیست. این ترکیب همانطور که مواد دیگر را دفع می کند، در برابر لکه نیز مقاوم می شود.

این امر باعث می شود آن را برای محیط های مرطوب مانند حمام، اتاق های مواد شیمیایی مانند آزمایشگاه ها، و مناطق مستعد لک مانند آب پاش آشپزخانه، کف و دیوارها عالی کند. هنگام استفاده از گروت اپوکسی، لازم نیست نگران موادی باشید که در محیط خانه یا محل کار خود  با آن ها کار می کنید.

 پس از استفاده به سیلر نیاز ندارد

گروت اپوکسی در مقایسه با دوغاب سیمانی بسیار سریع جامد می شود و با توجه به اینکه در برابر سایر مواد مقاوم است، لازم نیست نگران آب بندی سطوح باشید. استفاده دقیق از دوغاب و تمیز کردن دقیق آن سبب می شود که برای سالهای آینده به خوبی کار کند.

گروت ها تغییر رنگ نمی دهند

هیچ چیز به اندازه تغییر رنگ ساختار بد نیست. لکه های روغن، ظرف صابون، رنگ غذا و موادی از این قبیل که در آشپزخانه یافت می شوند نیز می توانند رنگ دوغاب شما را در هنگام تماس تغییر دهند. ویژگی مثبت کاربرد گروت اپوکسی در چنین مواردی خود را نشان می دهد. زیرا این ماده به هیچ عنوان تغییر رنگ نمی دهد.

تنوع رنگ بالای گروت اپوکسی

دوغاب اپوکسی در سایه های مختلف موجود است. رنگ خاکستری قدیمی را فراموش کنید. بسیاری گزینه های دیگر برای شما وجود دارد. بنابراین، شما نه تنها می توانید رنگ مورد نظر خود را انتخاب کنید، بلکه آن رنگ را در تمام طول عمر سازه حفظ می کنید.

انواع گروت اپوکسی

لاتیکریت در حال حاضر بهترین گروت اپوکسی در بازار است. از اپوکسی، هاردنر و ماسه تشکیل شده است. شن و ماسه در رنگ های مختلف وجود دارد و برای ایجاد جلوه های براق استفاده می شود. کاربرد گروت اپوکسی روی کاشی های سرامیکی، سنگ مرمر، کاشی های سنگی یا شیشه ای عالی است.

images 1686474059 64858d4bb652c

بررسی اجزای گروت اپوکسی

گروت اپوکسی یکی از انواع گروت می باشد که در ترکیب اجزای خود شامل مواد شیمیایی با خاصیت اپوکسیدی نیز هست. گروت اپوکسی از ترکیب ماستیک اپوکسی، سیلیس دانه بندی شده و هاردنر اپوکسی تشکیل شده است که به منظور پر کردن فضاهای خالی در ساختار سازه های مختلف، پر کردن ترک ها، حفاظت و جلوگیری از خرد شدن، برطرف کردن پستی سطح، تامین چسبندگی و سایر کاربردهای این چنینی به کار می رود.

گروت ها انواع مختلفی دارند. انواع مختلف گروت بر اساس افزودن مواد مختلف به پایه گروت تشکیل می شود. در واقع وجه تمایز گروت هایی که هر یک برای کاری مناسب می باشند، نوع و غلظت مواد به کار رفته در آن است.

گروت سه جزیی اپوکسی که از اختلاط رزین اپوکسی و هاردنر با نوع ویژه‌ای از سنگدانه‌های پر مقاومت بدست می‌آید پس از اختلاط کامل ۳ جزء، مخلوط حالت فیزیکی سیال غلیظ خود متراکم و خودتراز پیدا می‌کند که پس از سخت شدن به جامدی پر مقاومت تبدیل می‌گردد. واکنش اجزاء سازنده گروت اپوکسی از نوع گرمازاست و هوای گرم باعث تسریع زمان گیرش و حصول مقاومت شده و هوای سرد زمان گیرش و روند حصول مقاومت را به تأخیر می‌اندازد.

بهترین دما برای اجرای گروت اپوکسی بین ۵+ الی ۲۵+ درجه سانتیگراد است. سیستم طراحی این ماده به فرمی است که پس از اختلاط کامل ۳ جزء حدود ۲۰ دقیقه زمان برای اجرا وجود دارد و بعد از آن فرآیند ژل شدن و روند حصول مقاومت آغاز می‌گردد.

images 1686474101 64858d75b367d

گروت اپوکسی در مقابل گروت سیمانی

  • دوغاب سیمان با گذشت زمان منقبض می شود. در حالی که اپوکسی دوام خود را حفظ می کند. بنابراین منقبض نمی شود. ترک نمی خورد یا خرد نمی شود.
  • هنگام استفاده از دوغاب سیمان، باید بدانید که برای تنظیمات ترافیکی متراکم بسیار سبک وزن است، بنابراین اگر روی یک ساختار تجاری کار می کنید، استحکام اپوکسی مفید خواهد بود.
  • باید در نظر داشت که دوغاب سیمان بسیار متخلخل است و در برابر مواد شیمیایی، لکه ها و مایعات مقاوم نیست. تماس با این مواد مختلف می تواند باعث کوچک شدن یا خرد شدن سریعتر دوغاب سیمان شود. اپوکسی غیر متخلخل است. از این رو از چنین واکنش هایی فرار می کند.
  • از آنجایی که دوغاب سیمان به راحتی لکه می شود، تمیز کردن آن سخت تر می شود. می توانید لکه های دوغاب اپوکسی را با یک دستمال پاک کنید.
images 1686474149 64858da5c49aa

نکاتی در ارتباط با کاربرد گروت اپوکسی

پس از فعال کردن آن، مدت کوتاهی طول می کشد تا جامد شود. بنابراین، شما دو گزینه دارید. یکی، می‌توانید تکه‌ای از این دوغاب را فعال کنید، آن را تقسیم کنید و بخشی را که در حال حاضر از آن استفاده نمی‌کنید، در یخچال بگذارید. و دوم اینکه، شما فقط می توانید مقدار مورد نیاز خود را برای بخشی که در حال کار هستید فعال کنید.

توانایی آن در انجماد سریع را به خاطر داشته باشید، بنابراین اگر می خواهید دوغاب را فعال کنید، در اعمال آن بسیار سریع عمل کنید. طبق معمول، پس از استفاده باید دوغاب اضافی را قبل از اینکه روی کاشی ها جامد شود، تمیز کنید. برای رسیدن به این هدف با سرعت، با یک شریک کار کنید و اجازه دهید پشت سر شما را تمیز کند.

مهم ترین نکته این است که ساختار خود را به بخش های قابل مدیریت تقسیم کنید. این مخلوط همچنین بسیار سنگین است و برای مالش دادن آن به قدرت زیادی نیاز دارد. بسته به اینکه چقدر می توانید یکباره کار کنید، بخش ها را تا جایی که می توانید بسازید.

توجه: وب‌سایت “بخون” در قبال محتوای این مقاله مسئولیتی ندارد.

1/5 - (1 امتیاز)
اگر این مطلب را دوست داشتید برای دوستان خود بفرستید:
عضویت
اطلاع از
0 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
پیمایش به بالا